fbpx
psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 1 – Pretvárka alebo optimizmus?

silený optimizmus
Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Zmena správania a postoja menia prežívanie

Opíšem stručne príbeh, ktorý som čítal v nejakej knihe a teraz neviem dohľadať jej zdroj  (keď nájdem, tak pridám). Ale ten príbeh je super. Hovorí o premene atmosféry na základe jednoduchých zmien v správaní.

Na jednej klinike v Mississippi mali po celosvetovo známych záplavách problémy s personálom. Všetci boli unavení, vyhorení, zvýšila sa fluktuácia, zhoršili sa vzťahy na pracovisku. Odzrkadľovalo sa to aj na zvýšenom počte sťažností pacientov na personál. Vedenie nemocnice s tým chcelo niečo urobiť a tak si zavolali konzultantov. Tí im navrhli urobiť nasledovné – použiť postupy, ktoré fungovali vynikajúco v sieti obchodov K-Martu. Navrhli dve pravidlá – keď sa dvaja kolegovia idúci po chodbe nemocnice vidia na 10 metrov, nech sa na seba pozrú a usmejú a potom, keď sa priblížia na 5 metrov, nech sa pozdravia. A to bolo všetko.

Samozrejme, časť lekárov povedala, že to je nezmysel, že oni sú lekári a nie predavačky a že oni sa na nikoho povinne vyškierať nebudú a takýto silený optimizmus odmietajú. Ostatní však povedali, že to aspoň vyskúšajú.

Pozitívne dôsledky zdravenia sa

Po mesiaci už sa usmievali a zdravili aj tí lekári, ktorí to pôvodne odmietli, lebo im bolo blbé, tváriť sa, že nič nepočuli, keď ich všetci milo zdravili.

Po ďalšom mesiaci sa výrazne zlepšili vzťahy medzi personálom. A nielen to – pacienti začali nemocnicu a atmosféru v nej chváliť a počet sťažností klesol.

A nielen to – kleslo množstvo predpisovaných liekov proti bolesti, lebo menej pacientov potrebovalo stíšiť svoju bolesť. To je jeden z výsledkov, ktoré potvrdzujú aj iné štúdie – pri dobrej a láskavej starostlivosti, pri dobrej interakcii personálu a pacientov, ľudia trpiaci bolesťami ich vnímajú ako menej bolestivé.

A nielen to – priemerný počet dní hospitalizácie pacientov o niekoľko dní klesol – liečili sa v priemere rýchlejšie!

Takže zdravenie a úsmevy viedli k zlepšeniu vzťahov a tie viedli k ďalším pozitívnym dôsledkom. Veľmi zjednodušené, ale realistické. A spočiatku silený optimizmus sa postupne premenil na prirodzený.

Stačí, keď si uvedomíte aká je odlišná atmosféra v paneláku, na ulici, na dedine, či vo firme, keď sa ľudia zdravia a usmievajú na seba alebo keď chodia okolo seba ako keby neexistovali.

Zdravenie vedie k tomu, že prehodíte spolu pár slov, pár viet vedie k tomu, že druhých spoznáte, a to môže viesť k tomu, že si sem-tam pomôžete a postupom času máte dobré vzťahy.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore