fbpx
psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 2 – Prečo nám vadí?

Úsmev je takzvaný sociálny lubrikant. Takýto odborný termín ho v súvislosti so sexuálnym kontextom skôr diskvalifikuje. Znamená však nasledovné – úsmev uľahčuje spoločenský kontext. Ešte jednoduchšie povedané – úsmev podporuje dobré vzťahy, úsmev udržuje optimistické naladenie a úsmev pomáha zvyšovať dôveru a spoluprácu.

(menej ako 12 minút sústredeného čítania, 1.713 slov, 3 strany)

V predchádzajúcom článku sme sa uviedli do problematiky a trochu zadefinovali čo je optimizmus a ako súvisí s pozitívnym naladením.

Manažéri, najmä vo firmách riadených zo západnej Európy a zo Severnej Ameriky očakávajú, že ich zamestnanci budú dobre naladení a budú reagovať na všetko pozitívne, optimisticky a v dobrej nálade. Nemusí na tom byť nič zlé. Naopak je to veľmi užitočný prístup, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť nájdenia dobrých riešení, podporuje spoluprácu, udržuje dobrú atmosféru a vzťahy na pracovisku.

Iba v prípade, že sa to preháňa – teda, že vždy a za každých okolností musíte byť pozitívni, alebo že musíte byť vééééľmi pozitívni – tak začnete s tým byť otravní a v situáciách, kedy sa úsmev nehodí a treba byť vážni, sa správate naivne a slepo nadšene bez zváženia rizík.

Na Slovensku sa to však s očakávaniami na dobré naladenie a pozitívne nastavenie ani nemusí preháňať. Stačí iba, že ho máte a takéto očakávanie sa stretáva s ufrflanou a nespokojnou kultúrou našincov – a nastáva konflikt optimistickej a pesimistickej kultúry.

úsmev

My sme naše (blbé) presvedčenia

My sa často na optimizmus, dobré naladenie a usmievavý a srdečný prístup pozeráme s podozrievavosťou a opovrhovaním. Máme totiž kultúrou podporované skôr iné presvedčenia.

Presvedčenia sú tvrdenia o nás, o svete a o druhých. Presvedčenia sú náš názor na to, čo je správne a ako majú veci byť. Mnohé presvedčenia si vytvárame od detstva, často ich automaticky preberáme od rodičov, ďalšie si vytvárame postupne pod vplyvom médií, rovesníkov, či na základe vlastných skúseností počas života.

Takéto presvedčenia potom ovplyvňujú naše vnímanie sveta a aj ovplyvňujú aké prežívame emócie. Ak si o niečom myslíme, že je to otravná hlúposť, tak sa budeme hnevať a budeme frustrovaní, ak to budeme musieť robiť. Ak od nás niekto chce, aby sme v práci pristupovali ku klientom s úsmevom, k problémom optimisticky a ku všetkým ústretovo, tak my si o tom myslíme, že z nás chcú kapitalisti urobiť bezduchých robotov a pretvarujúcich sa Američanov.

Potom niet divu, že takýto pozitívny prístup nechceme prijať. A ak sa kvôli strachu, že prídeme o prácu, radšej k optimizmu a úsmevu premáhame, tak nás násilné pretvarovanie sa bude viac unavovať – ako pri všetkom, čo musíme robiť proti svojmu presvedčeniu.

Ak by sme si však mysleli, že je to užitočné, rozumné a ešte sa budeme vďaka tomu aj lepšie cítiť, tak by sme možno chceli byť optimistickí a usmievaví aj dobrovoľne.

Lenže máme vštepené iné presvedčenia. A tu sú niektoré z nich.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore