fbpx
psychológia šťastia titulka

Všímavé plávanie – ponorení v danej chvíli

všímavé plávanie
blank
Photo by Mariano Nocetti on Unsplash

Zvuky vody (sluch)

Každý asi pozná z filmov tú zmenu zvuku, keď sa kamera ponorí pod hladinu. Tak je to aj pri plávaní. Pri ponorení je zvuk tlmený a po vynorení jasný. Keď je plaváreň plná detí na tréningu alebo sa vo vedľajšom pruhu hrá niekoľkých mamičiek s deťmi, tak sa teším na každý ponor. Hluk plavárne je stále hlukom, ale pod hladinou je oveľa tichšie.

Počúvajte, čo zachytí váš sluch:

  • šumenie stekajúcej vody po vynorení,
  • špliechanie vedľajšieho plavca,
  • hlasy ľudí nad hladinou,
  • váš vlastný nádych,
  • aj hluk vydýchnutých bublín okolo uší,
  • šum vo vašej hlave.
  • Všímajte si, či niektorá časť vášho pohybu robí zvuk pod hladinou. Napríklad, keď kopnete pri zábere. (Kraul je taký hlučný, že nič iné okrem vlastného špliechania nepočujete.)
  • V tejto fáze všímavého plávania môžete skúšať dýchať tak, že pri výdychu zapojíte jemne hlasivky a robíte zvuk pod hladinou. Je celkom zábava robiť si svoju veľrybu. 🙂

Na rozdiel od behania, posilňovania a chodenia, si do bazéna nikto slúchadlá s hudbou neberie. A tak väčšinu času vnímate špliechanie vody a bublanie bublín – a to sú prírodné zvuky.

Vôňa plavárne (chuť a čuch)

Jasné, že každému v spojitosti s plavárňou napadne ako prvý pach chlóru. Budete ho cítiť, ale po čase si zmysly zvyknú a chlórová príchuť zmizne. Na moje prekvapenie sa v bazéne dočkáte všelijakých vnemov v ústach aj v nose.

Väčšina chuti, čo inak cítite, aj tak vnímate vďaka čuchu. V bazéne, pokiaľ nehltáte vodu, budete mať skôr zapojený čuch. Počas plávania budete mať v ústach skôr sucho. Namáhate sa a prichádzate o telesné tekutiny, tak je dobré sa aspoň jeden krát za hodinu ísť napiť vody (nie z bazéna).

Všímavé plávanie umožňuje vnímať vône a pachy iných plavcov. Po nich zostávajú vo vode pachové stopy. Najmä po sprchových géloch. Už som však cítil aj telesný pach iného plavca, či dokonca cigaretový pach fajčiara. V živote by som to nepovedal, ale je to tak – pod vodou sa môžete cítiť ako lovecký pes alebo delfín. Len sa, preboha, nenadýchnite nosom. Dýchajte iba ústami, aj tak vám pachy do nosa dorazia.

Buďte pachom otvorení – pod vodou je všetko tlmené, takže to nie je nepríjemné. Keď už, tak mne vadia skôr tie šampóny.

blank
Photo by Cristian Palmer on Unsplash

Rytmus a všímavé plávanie

Na plávaní je zaujímavé, že je symetrické a má pravidelný rytmus. Musíte udržiavať aspoň nejaké tempo, aby ste zostali na hladine. Nemôžete sa zastaviť ako na suchu, lebo sa začnete topiť.

Plávanie je vďaka rytmu ako recitovanie mantry celým telom. Síce mlčíte, ale dookola a rytmicky opakujete tie isté pohyby. Tak sa môžete dostať do meditatívneho stavu.

Rytmicky dýchate – nádych nad hladinou a výdych do vody. Rytmicky hýbete rukami aj nohami, a rytmicky ich aj striedate. Rytmické je aj ponáranie a vynáranie nad hladinu. Rytmus tvorí aj zvuk ako sa strieda šumenie nad hladinou a bublanie pod hladinou.

Ak si predstavíte rytmický tanec šamanov okolo ohňa, tak plávanie robí s vaším telom niečo podobné.

Keď vám myseľ odpláva z bazéna

Aj keď budete robiť všímavé plávanie, môže sa vám stať, že vaša myseľ vám počas toho niekam zablúdi.

Začnete myslieť na to, čo sa stalo dnes v práci. Budete frflať na plavcov, čo vám zavadzajú. Predstavíte si, čo budete robiť doma, až prídete z plavárne. Vynorí sa vám v hlave mail, na ktorý ste chceli odpovedať a zabudli ste. Zacítite hlad a začnete si plánovať, že si uvaríte niečo skvelé na večeru, lebo si to zaslúžite…

To je úplne v poriadku, to robí naša myseľ – blúdi. Ak plávate a myseľ je mimo bazéna, tak ju nasmerujte naspäť – to je súčasť všímavosti. Všímavosť je o smerovaní pozornosti na to, čo robíme. Zas a znova.

Keď si všimnete, že nie ste všímaví, len sa potešte, že ste si to všimli a vráťte sa k plávaniu. Vyberte si, čo si budete na plávaní všímať a pokračujte ďalej.

Ponorení v pokojnej mysli a uvoľnenom tele

Všímavé plávanie je naozaj komplexné a dá sa robiť aj po celý čas plávania. Stratíte pojem o čase a prestanete počítať koľko ste zaplávali bazénov. Ak plávate, aby ste urobili nejaký počet bazénov, tak súťažíte, a myslíte na budúcnosť (Koľko ešte musím spraviť bazénov?) alebo na minulosť (Koľko som už preplával?). Ale nie ste v prítomnosti.

Všímavé plávanie je plávanie v prítomnosti a tak si vaša myseľ úžasne oddýchne. Stresy a trápenia sa počas všímavého plávania rozpustia vo vode.

Všímavé plávanie trénujú aj olympijskí plavci. Keď roky robíte tie isté pohyby, začnete ich robiť tak automaticky, že ich nemusíte sledovať. Stane sa však to, že zrazu vaša myseľ má priestor rozmýšľať a blúdi kade tade mimo bazén. To zhoršuje výkon a zvyšuje stres plavca. Naopak, skúsenosti vrcholových plavcov ukazujú, že tréning všímavého plávania ich výkon aj plaveckú pohodu zvyšuje.

Platí to však aj pre iné športy a aj pre všetky ostatné činnosti a správanie v živote:

Dávajte si bacha na to, čo robíte!

Takto by sa dalo po slovensky vystihnúť o čo ide pri všímavosti. Venujte pozornosť tomu, čo robíte, čo vám beží v hlave, ako sa cítite… Dávajte bacha na to, čo robíte.

Pochádzame z vody

S vodou sme prepojení asi najviac z celej prírody. Naši predkovia pochádzajú z oceánov, narodili sme sa po deviatich mesiacoch plávania v plodovej vode a dve tretiny nášho tela je voda.

Zaplávať si znamená niekoľko vecí:

  • Vraciame sa do prírody, ktorá na nás pôsobí liečivo.
  • Udržujeme si fyzickú kondíciu. Plávanie je veľmi prirodzený šport s komplexným pohybom celého tela.
  • Všímavé plávanie nás robí aj šťastnejšími.

TAKŽE:

Zeber si plavky a migaj do plavárne!

všímavé plávanie
Ja som už vykúpaný :-). A ty?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore