fbpx
psychológia šťastia titulka

Endorfíny – eufória z utrpenia

(euforické čítanie na 9 minút, 1100 slov, 2 strany)

Endorfíny, podobne ako ostatné „hormóny šťastia“, pomáhajú ľuďom v konkrétnych situáciách pri prežití a rozmnožovaní.

Endorfíny nám pomáhajú na dvoch frontoch. Na jednom fronte bojujú spolu s nami – aby sme neumreli. Pri nadmernej záťaži a zraneniach nám blokujú vnímanie bolesti. Na druhom fronte posilňujú rozkoš – sú s nami počas sexu aj pri orgazme.

Endorfíny fungujú ako prírodné, naším telom vyrábané analgetiká a sedatíva. Analgetiká sú proti bolesti a sedatíva upokojujú stres.

Takže, zoznámte sa s endorfínmi bližšie. Je to štvrtý hráč hormonálneho kvarteta šťastia – prvým bol dopamín, druhým oxytocín a tretím serotonín.

Photo by Maarten van den Heuvel on Unsplash-cutsmall
Photo by Maarten van den Heuvel on Unsplash

4. Endorfíny

Endorfíny sú chemická eufória. Dávajú nám pocit sily, uvoľnenia a bezpečia. Poskytujú úľavu od bolesti a trápenia. Endorfíny do nás počas fyzickej námahy napumpujú impulz odhodlania. Musíme sa však najprv riadne potrápiť, a endorfínové opojenie zacítime až potom.

Endorfíny utlmujú prenos signálov bolesti do mozgu. Endorfíny produkujeme, keď robíme fyzicky namáhavú činnosť, aby sme v prípade zranenia boli schopní činnosť dokončiť, či dostať sa do bezpečia. Endorfíny sa nespúšťajú, keď sme v pohode. Vznikli, aby nám pomáhali prekonať drsné ohrozenia a zranenia.

Zebra zahryznutá levom je odrazu pokojná, lebo sa v nej spustila zebria dávka endorfínov. A buď uhynie v eufórii alebo sa dokáže napriek zraneniam vytrhnúť a utiecť.

Dnes na vlnu endorfínov nepotrebujeme levy. Endorfíny si vieme spúšťať aj bezpečnými spôsobmi – napríklad, keď beháme. (viac príkladov na konci článku)

Na rozdiel od oxytocínu, dopamínu a serotonínu sa o endorfínoch píše v množnom čísle, pretože sú až tri – alfa, beta a gama endorfíny.

Endorfíny zlepšujú náladu, posilňujú imunitný systém a vyrovnávajú krvný tlak. Sú asi 20x účinnejšie ako lieky proti bolesti.

Endorfíny sa zvyknú nazývať prirodzený morfín. Je to však naopak.
Morfium je umelý endorfín.

Endorfíny maskujú fyzickú bolesť, ale nie psychologickú, spôsobenú napríklad kritikou či zlomeným srdcom. Zmení sa to, až keď psychologickú bolesť začneme cítiť ako fyzické utrpenie.

Endorfíny nezískate každodennou rutinnou námahou – iba prekročením svojich limitov. Keď bežíte o kúsok viac, cvičíte o kúsok dlhšie, či namáhavejšie.

Keď očakávame bolesť – tak sa nespúšťajú endorfíny, ale adrenalín. Adrenalín sa spustí, keď ideme skočiť bunjee juming alebo keď na nás za plotom vyskočí pes. Adrenalín však nie je chemikália šťastia – je to chemikália spôsobujúca vzrušenie. Síce ho mnohí vnímajú ako príjemné a vyhľadávajú ho, avšak adrenalín sa spúšťa v situáciách ozajstného alebo vnímaného ohrozenia zdravia a života. A to nebýva spojené so šťastím, ale so situáciou ohrozenia a pudom prežitia – potrebujeme k tomu adrenalínovú dávku energie navyše.

Syntetické „endorfíny“

Dnes už väčšina z nás netrpí ťažkou fyzickou prácou a ani na nás neútočia predátori. Dnes však oveľa viac času trávime medziľudskou interakciou. Počas nej zažívame konflikty, stres aj krivdy a zdá sa nám, že život je plný utrpenia. Na jednej strane sme pod psychickým stresom, trpíme úzkosťami a potom aj nespavosťou. Na druhej strane nemáme dostatok fyzickej námahy, ktorá by nám dodával endorfíny a úľavu.

Aj preto množstvo ľudí nadužíva analgetiká a sedatíva, ktoré majú podobné účinky.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore