fbpx

Päť spôsobov ako si pokaziť Vianoce

ako si nepokaziť vianoce

4. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Chcite všetko robiť sama

Ak majú byť veci na tak mimoriadnu udalosť ako sú Vianoce dobre nachystané, tak to musí predsa robiť niekto, kto v tom má prax, má to premyslené a vie to urobiť fakt, ale naozaj fakt dobre. Takže to ste vy!

Nedovoľte, aby sa vám do toho motali deti, ktoré všetko urobia inak. Nemajú zručnosti ani trpezlivosť, robia veci nedbanlivo a v polovici otrávené odídu. Ak aj ostanú, tak sa začnú blázniť, zamenia cukor so soľou, začnú sa ohadzovať, zadrapovať do seba a hádať sa kvôli sprostostiam.

Aj partner skôr zavadzia ako pomáha, frfle miesto podpory, komentuje miesto poslúchania, a poučuje vás ako máte miešať cesto, aj keď to predtým v živote nerobil!

Zaťahovať do vianočných príprav ostatných je iba zbytočná komplikácia. Všetko by bolo treba trikrát vysvetľovať a nikto to nevie urobiť tak dobre ako vy.

A nielen to, vy to viete spraviť načas, dotiahnuť do dokonalosti, bez zbytočného reptania a s eleganciou majstra sveta.

Očakávajte, že všetci budú niekde zalezení, aby nezavadzali a až keď budete mať všetko hotové, tak prídu a budú s nadšením vzdychať nad tým ako ste to úžasne zvládli.

A vy od vyčerpania budete prekonávať únavu pri mihotaní sviečok štedrovečerného stola.

5. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Pustite sa do debaty

Keď sa konečne stretáva rodina, je priestor na zaujímavé rozhovory.

Ale vás nezaujíma také to obyčajné rozprávanie o banalitách. To sa predsa vo výnimočný deň nehodí. Vianoce nie sú všedný deň a ako sa kto má, kde bol, či má radšej rybu alebo filé, to sú povrchné témy.

Treba trochu prehĺbiť diskusiu závažnými témami ako sú napríklad:

  • ktorý prezidentský kandidát nás zachráni alebo zhovadí pred celým svetom,
  • či sa savom má čistiť iba záchod alebo aj úspešne liečiť rakovina,
  • či je globálne oteplenie pravda alebo len špekulácia slávy chtivých vedcov,
  • či migrantom treba pomáhať alebo ich nahnať naspäť odkiaľ prišli,
  • či kresťania ukradli vianoce pohanom alebo priniesli konečne morálku medzi barbarov,
  • alebo je všetko vyššie spomenuté úplne inak ako sa nám snažia nahovoriť médiá.

Týmto zaručene rozprúdite hlbokú a ohnivú diskusiu. Určite odhalíte skryté zákutia myslí vašich príbuzných. Konečne budete mať pocit, že sa len tak povrchne spoločensky netliacha, ale rozoberajú sa veci adekvátne závažné takémuto rodinnému stretnutiu. A iste zistíte, kto je ochotný sa s vami ešte vôbec na Vianoce stretávať.

Tento posledný spôsob ako si pokaziť Vianoce sa týka najmä mužov. Ženy sa radšej vyhýbajú priamej konfrontácii v témach zachraňovania sveta.

Ale tie štyri predchádzajúce body sa týkajú najčastejšie žien. Lebo ženy sa oveľa častejšie angažujú v oblastiach zachraňovania rodinnej atmosféry.

Ako si teda nepokaziť Vianoce?

Ako si nepokaziť Vianoce

Nasleduje päť odporúčaní, ktoré sa netýkajú iba Vianoc, ale bežných dní v roku, víkendov, spoločných večerí aj dovoleniek.

1. Vzdajte sa očakávaní

Očakávania vyhecované romantickými reklamami a marketingom predajcov produktov a služieb. Vzdajte sa očakávaní podnecovaných náboženskými posolstvami, že existuje mimoriadna láska skoncentrovaná do jedného dňa v roku. Niečo z Vianoc môžete mať každý deň, a až keď to praktizujete priebežne, tak si to potom viete vytvoriť a vychutnať aj na Vianoce.

2. Spoločné stolovanie ako obvykle

Ak budete počas celého roka niekoľkokrát do týždňa spolu jedávať, motať sa po kuchyni, chystať si spoločne jedlo, podávať si hrniec a príbory, rozprávať sa počas večere, či nedeľného obeda, tak aj počas Štedrej večere budete robiť niečo, čo už dobre poznáte, viete ako to funguje a máte to radi. A na Vianoce stačí pridať iba pár sviatočných receptov a niekoľko vianočných rituálov.

3. Dokonalosť je zabijak radosti.

Perfekcionizmus je vrah uvoľnenosti. Snažiť sa urobiť všetko a urobiť to vynikajúco, je stresujúca cesta k vyčerpanosti a sklamaniu. Užívajte si, čo robíte a nesilte sa až do dokonalého konca. Ak nemáte girlandy, tak nebudú. Ak ste nestihli napiecť tucet vianočných zákuskov, tak stačia dva. Robte koľko sa vám chce a nie koľko treba. Keď niečo nie je dotiahnuté, tak to je tá verzia po akú ste sa dostali. Basta.

4. Spolupracujte

Ak budete všetko robiť sami, tak vylúčite ostatných. Vianoce budú vaše, ale nie ich. A tak prídete o Vianočný pocit aj vy. S predchádzajúcim súvisí najlepšia časť Vianoc – spolupracujte. Deti do zdobenia a pomáhania ani netreba vyzývať. Chcú pomáhať a milujú to. Keď sú na to zvyknuté nielen cez Vianoce, ale aj vo všedný deň, tak pomáhanie nevnímajú ako pomáhanie, ale ako napĺňajúcu činnosť, ktorá ich robí plnohodnotnou súčasťou rodiny. Vzťah je interakcia a spolupráca je budovanie vzťahov. Vianoce nie sú o tom, že niekto nachystá výzdobu, catering, program, tombolu a ostatní prídu na hotové. Nie ste eventová agentúra. Ste rodina a Vianoce nie sú iba o tom byť spolu, ale robiť si ich spolu.

5. Pokecajte si

Pri spoločnej spolupráci sa prirodzene objavujú témy rozhovorov. Najprv je to o riadení činností: “podaj mi lyžicu, a háčik cez salonku prevleč takto.” Po chvíli je to o tom, že rodičia pred deťmi spomínajú ako voľakedy zabíjali kapra, čo dávali na stromček, či akú najúžasnejšiu vec dostali na Vianoce. Rozhovory plynule prejdú k tomu, čo majú radi ostatní a na čo sa tešia. Spomenú sa zážitky z posledného obdobia a po celý čas sa tak bavíme o veciach, ktoré sa dajú rozoberať iba popri tom, ako niečo spolu robíme a je nám dobre. A nakoniec je jedno o čom sa bavíme, ale nejako neostane priestor ohnivo rozoberať celosvetové a politické problémy, ktoré aj tak pri rodinnej diskusii nevyriešime.

Vianoce sú v podstate len sviatky, ktoré sú o niečo viac zelené a červené. Vianoce sú oslavy robené viac v prítmí osvetlenom sviečkami a farebnými svetielkami. Vianoce sú rôzne vône a chute pestrých jedál a nápojov. Vianoce sú spoločný čas na rozhovory a spoločné činnosti.

Takže – znížte očakávania. Len si predstavte dlhší víkend a atmosféru podobnú bežnej nedeli, kedy sa zíde širšia rodina. O nič nejde, stretli sme sa, aby sme boli spolu, porozprávali sa, dobre sa spoločne najedli, prípadne pospomínali, či plánovali. A zhodou okolností sa k tomuto stretnutiu spoločne varia konkrétne jedlá, chystá šalát, robia rituály, pozerajú vianočné filmy a ozdobuje sa byt a stromček.

A budete milo prekvapení. Možno preto, že to bude také normálne. A tak to dopadne aj o niečo lepšie ako ste si pôvodne mysleli.

Takže na záver:

Užívajte si, čo príde. Aj počas Vianoc.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top