fbpx
psychológia šťastia titulka

Niet nad prítomnosť – kniha nielen o všímavosti

Niet nad prítomnosť je vydarený názov knihy, ktorý zároveň vynikajúco vystihuje všímavosť ako zručnosť, ktorá pomáha byť radostne v prítomnosti.

(menej ako 7 minút pohodového čítania, 880 slov)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jack kornfield
Jack Kornfield

Jack Kornfield vyštudoval Asian Studies a má PhD klinického psychológa. Po škole išiel s Mierovými zbormi do Ázie. Tam začal študovať a trénovať budhizmus. Prešiel budhistickými kláštormi v Thajsku, Indii a Barme. V Spojených štátoch spolu s kamarátmi založil Insight Meditation Society, kde učí budhistickú meditáciu a všímavosť.

Patrí medzi najuznávanejších učiteľov meditácie a všímavosti. Mne je Kornfield sympatický aj tým, že je to taký obyčajný pánko, ktorý má toho veľa za sebou, veľa robí pre druhých a nepotrebuje to okázalo dávať najavo ako všelijakí guruovia či motivátori k úspechu.

Kniha Niet nad prítomnosť je jedným z výsledkov jeho učenia a skúseností.

Je zaujímavá niekoľkými vecami. Je písaná viac poeticko-filozofickým ako vedeckým jazykom, ktorým približuje vnímanie a prežívanie lásky, slobody, dôvery, odpúšťania, prepojenosti a ďalších oblastí duševného života, ktoré prinášajú radosť a šťastie.

Kniha má 15 kapitol a každá je viac venovaná niektorej oblasti, ale zároveň vždy prepojená s ostatnými…

Pri mnohých knihách, aj pri tých, ktoré sa mi naozaj páčia, zvyknem prežívať ešte pred koncom knihy pocit nasýtenia. V poslednej štvrtine už vnímam, že čakám kedy bude koniec. Zaujímavým zážitkom pri čítaní tejto knihy však bolo, že mi ku koncu prišla stále lepšia a lepšia, zaujímavejšia a zaujímavejšia.

Akoby to sedelo s posolstvom knihy – Niet nad prítomnosť… čítania…

Výborné sú aj konkrétne príklady, zážitky ľudí, či už sú to osobné výpovede alebo príbehy z histórie ľudstva a celého sveta.

Niekoľko ukážok z knihy (necitujem, prerozprávavam):

K slobode

Bez ohľadu na okolnosti sa môžete nadýchnuť, zmäkčiť svoj pohľad, a myslieť na to, že odvaha a sloboda sú vo vašom vnútri a čakajú, kedy ich prebudíte.

V čase, keď cítite, že sa na vás valia veci, vzťahy, práca, vždy môžete ísť na chvíľu von, sledovať stromy, vtákov, pozorovať oblohu a uvedomovať si, že svet je rozsiahly a majestátny a že v kontexte celého vesmíru a celého vášho života, to konkrétne, čo sa vám deje, je dočasné a malicherné.

K všímavosti

Môžete prežívať naplno, čo sa vám deje a užívať si to. A môžete od toho odstúpiť a byť svedkom toho, čo sa vám deje. Môžete byť ústredná postava svojho filmu, prežívať šťastie aj utrpenie naplno, ale môžete aj odstúpiť a sledovať, čo sa vám deje ako príbeh filmu na plátne. Používajte túto schopnosť mozgu a vedomia tak, aby ste si život mohli užívať v dobrom aj v zlom, a vedeli regulovať ako k veciam pristupujete.

Keď ste stratení a zaseknutí v maličkom dieliku svojho filmu vždy sa môžete nadýchnuť a odstúpiť krok od toho, čo sa vám deje, aby ste vedeli slobodnejšie reagovať.

Schopnosť vnímať rozľahlosť svojho vnútra, všetkého živého a celého vesmíru pomáha uskutočniť tento krok od seba samého.

niet nad prítomnosť
Photo by Giuseppe Mondì on Unsplash

O láske

V kapitole o láske je zaujímavý príbeh z druhej svetovej vojny,  o ktorom som ešte nepočul (o všeličom som ešte nepočul :-):
Dante Alighieri (650 rokov pred druhou svetovou vojnou) uvidel na moste Ponte Vecchio dievča, do ktorého sa zamiloval. Beatrice krátko na to zomrela na mor, ale Dante pod vplyvom lásky a smútku napísal slávnu Božskú komédiu. Počas druhej svetovej vojny Nemci ustupovali z Talianska a ničili za sebou mosty, aby ich Američania nedobehli. Aj vďaka kráse mosta aj vďaka tomu, že poznali Danteho Božskú komédiu a jej prepojenie s mostom, neboli schopní most Ponte Vecchio zničiť. Dokonca sa skontaktovali s americkými veliteľmi, že most nezničia, ak ho Američania nepoužijú na rýchlejší postup proti Nemcom. Obe strany svoj sľub splnili. Sila príbehu a sila lásky a sila obdivu v praxi.

Kedykoľvek lipnete na niečom čím alebo kým by mal byť váš partner/partnerka, deti, kolegovia – tak spôsobujete utrpenie. Sebe aj im. Nepotrebujú cítiť tlak vašich očakávaní, potrebujú byť milovaní.

Moja obľúbená metafora (podobné zvyknem hovoriť mojej rodine):
Láska musí byť zhotovená každé ráno odznova, ako čerstvo upečený chlieb. Ten sa počas dňa zje, podobne ako sa môže vyčerpať láska.
Lásku však, podobne ako čerstvý chlieb, treba znova každé ráno 
pripraviť čerstvú, voňavú a chrumkavú, aby ste si ju s vašimi blízkymi mohli vychutnať.

O seba-dôvere

Nie sme tým malým Ja, ako nás nútia veriť naše obavy. Dôverou v druhých a dôverou v seba rozširujeme svoje Ja a rozpúšťame svoje obavy.

Kapitola o nedokonalosti (moja najobľúbenejšia)

Jicchack Perlman, jeden z najslávnejších huslistov sveta, má dôsledky detskej obrny. Celý život chodí z protézami a barlami. Kým začne hrať, trvá kým príde na pódium, odloží barle, odopne si ortézy a nachystá pod bradu husle. Raz na jednom koncerte v Lincolnovom centre v NY mu uprostred koncertu praskla struna. Všetci stŕpli, lebo to počuli nahlas ako výstrel z pištole. Perlman prestal hrať, zavrel oči a potom dal signál dirigentovi nech pokračuje. Skladbu si okamžite prispôsobil. A odohral koncert s troma strunami. Keď skončil, tak po standing ovations povedal: Viete, niekedy je vaším cieľom zistiť, koľko hudby dokážete vytvoriť s tým, čo vám zostalo.

Skoro 300 stranová knižka je plná zaujímavých múdrostí, pomáhajúca prekonať zábrany, oslobodiť svoju myseľ. Avšak nie je to motivačná knižka s jednoduchými návodmi. Niekomu postačí čítať pútavé a láskavé riadky – aj toto má dobrý vplyv na čitateľa. Meníme tak svoje nastavenie a získavame energiu na vnútornú zmenu.

Komu to nestačí, nájde v knihe cvičenia, ktoré sú overené a môže si ich vyskúšať každý skúsený praktik aj niekto, kto vôbec nemá skúsenosti, ale je zvedavý a chce sa rozvíjať.

Knihu Jacka Kornfielda Niet nad prítomnosť odporúčam.



Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore