fbpx
psychológia šťastia titulka

Pomáha ashwagandha pri strese?

Môžete mať pocit, že ľudská rasa doslova preteká: prvé miesto je najschopnejší, najproduktívnejší, najspoľahlivejší a najinformovanejší jedinec. Avšak to prináša svoju daň – stres a úzkosť. Môžeme nájsť pomoc v prírode?

ashwagandha
Sponzorovaný článok

Čo je ashwagandha?

Ashwagandha je silný rastlinný extrakt, ktorý možno užívať na zníženie stresu. Rastie ako ker väčšinou v Afrike, na Strednom východe, v Indii a Číne, so žltými kvetmi a červenými bobuľami, ktoré pripomínajú maliny. Ako adaptogénna bylina je jednou z výhod ashwagandhy to, že vám môže pomôcť vyrovnať sa so stresom. V ajurvédskom jazyku sa ashwagandha označuje ako „indický ženšen“ a používa sa už 5000 rokov na zmiernenie stresu a na upokojenie mysle a tela. Ashwagandha je považovaná za adaptogén, termín, ktorý popisuje skupinu bylín, o ktorých sa hovorí, že chránia telo.

Existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že bylina môže mať neuroprotektívne a protizápalové účinky. Zápal je základom mnohých zdravotných stavov a zníženie zápalu môže chrániť telo pred rôznymi stavmi.

Ľudia napríklad používajú ashwagandhu na liečbu nasledujúcich chorôb:

 • stres
 • úzkosť
 • únava
 • bolesť
 • kožné ochorenia
 • cukrovka
 • artritída
 • epilepsia

Rôzne spôsoby liečby využívajú rôzne časti rastliny vrátane listov, semien a plodov. Doporučuje sa vo forme doplnkov, ponuku si môžete pozrieť napríklad na stránke https://allnutrition.sk/Ashwagandha-k1087.html.

Zmierňuje ashwagandha stres a úzkosť?

Adaptogény môžu pomôcť zvýšiť odolnosť tela voči mnohým rôznym formám stresu, vrátane fyzického, chemického, biologického a psychického stresu. Výskumníci študovali účinnosť ashwagandhy s pôsobivými výsledkami. V jednej štúdii publikovanej v Indian Journal of Psychological Medicine účastníci, ktorým bola podávaná ashwagandha, uvádzali nižšie úrovne stresu a úzkosti a celkovo vyššiu pohodu. Účastníci tiež uviedli, že ľahšie zaspávali. Ďalšia štúdia chronicky stresovaných dospelých preukázala významný dôkaz, že Ashwagandha môže znížiť hladiny kortizolu bez nepriaznivých vedľajších účinkov. V ďalšej štúdii 88 percent dospelých, ktorým bola podávaná ashwagandha počas šiestich týždňov, uviedlo, že sa cítili menej úzkostlivo. Moderná veda potvrdila to, čo kultúry na celom svete vedia už po stáročia: Ashwagandha vám môže pomôcť uvoľniť sa a zbaviť sa stresu, aby ste sa mohli pred spaním upokojiť.

Kedy mám užívať ashwagandhu?

Môžete zvážiť užívanie ashwagandhy, keď máte stres a úzkosť, ktoré narúšajú vašu schopnosť relaxovať a spať. Ashwagandha môže mať určité výhody pre vaše zdravie, od zníženia stresu až po zlepšenie kognitívnych schopností. Pre viac detailov o účinkoch si prečítajte: allnutrition.sk/ALLNUTRITION_Ashwagandha_Forte-opis37732.html. Ale ako mnohé druhy bylinných doplnkov a farmaceutických liekov, má aj potenciálne vedľajšie účinky, od bolesti hlavy až po tráviace problémy. Pamätajte, že pred užitím ashwagandhy je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že tento doplnok je pre vás tou správnou voľbou.

1 názor na “Pomáha ashwagandha pri strese?”

 1. blank

  Ja ju používam, no skôr na PMS inokedy nemám pocit, že ju potrebujem. Avšak skúsim ju asi aj na predspánkový stres. Tam sa mi zvykne chvieť telo a som taká v strese, asi z toho že či sa mi zase podarí alebo nepodarí zaspať. Čo je veľký strach u ľudí, ktorí zažili nespavosť neraz v živote.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore