Silné stránky má každý a robia vás šťastnejšími

silné stránky striedmosť
Photo by Peter Ogilvie on Unsplash

5. Striedmosť

Striedmosť znamená vhodné a umiernené vyjadrenie záľub a uspokojenie potrieb. Striedmy človek svoje motívy nepotláča, ale vyčká na príležitosť, kedy ich môže uspokojiť tak, aby tým neuškodil sebe alebo druhým.

Striedmosť sa prejavuje seba-disciplínou, diskrétnosťou a opatrnosťou, pokorou a skromnosťou.

Sebadisciplína je silná stránka, ktorá sa prejavuje v schopnosti udržať svoje impulzy, chute, nutkania aj emócie na uzde a schopnosťou smerovať a uvoľňovať ich podľa vhodnosti. Nie je to schopnosť potláčať, ale riadiť vedome a vôľou vnútorné impulzy.

Diskrétnosť a opatrnosť je o schopnosti uvedomiť si citlivosť situácie a reagovať podľa toho. Je to schopnosť kontrolovať svoje správanie tak, aby sme zbytočne neublížili alebo neurobili niečo, čo neskôr oľutujeme. Je to schopnosť veľmi podobná sebadisciplíne, ale nie je o regulovaní vnútorných impulzov, ale o rozumnom zvážení možných negatívnych dôsledkov správania navonok.

Pokora a skromnosť je silnou stránkou tých, čo sa nepotrebujú predvádzať, byť stredom pozornosti, ale radšej nechajú svoje činy hovoriť za seba. Osobné ambície, víťazstvá aj porážky, obdiv druhých aj slávu nepokladajú skromní ľudia za dôležité. Skromní ľudia sa síce majú radi, majú sebaúctu, ale nemyslia si o sebe, že sú niečo zvláštneho alebo niekto viac ako ostatní.

6. Transcendencia (presah)

Táto posledná kategória je takisto pestrá zmes silných stránok vytvárajúcich komplex nazvaný transcendencia. Ide o silné stránky, ktoré sú typické presahom mimo človeka.

Často sa v tejto oblasti používajú pojmy ako duchovný rozmer alebo spiritualita, ale v modeli Seligmana a Petersona majú viac svetskejší charakter. Veď posúďte sami.

Zmysluplnosť ako silná stránka je schopnosť mať jasnú životnú filozofiu, či už náboženskú alebo svetskú, ktorá určuje vaše miesto a zmysel v živote. Máte presvedčenia o zmysluplnosti toho ako žijete, ako zmysluplne funguje svet. Uvedomujete si, že ste súčasťou niečoho oveľa väčšieho ako ste vy sami. Vďaka týmto presvedčeniam si uvedomujete presah vášho vlastného života aj mimo vás. Tieto presvedčenia smerujú váš život a pomáhajú vám držať sa dlhodobých cieľov aj formovať váš charakter a správanie.

Odpúštanie ako silná stránka je schopnosť dať ľuďom druhú šancu. Je to schopnosť vnímať súcitne ich slabosti, nedostatky a chyby, ktorými vám ublížili. Viete im odpustiť a začať s nimi akoby odznova. Uprednostňujete odpustenie pred pomstou.

Pozitívne emócie a transcendencia

Čo je zaujímavé, že aj v silných stránkach, a dokonca aj v takej “serióznej” kategórii ako transcendencia, je toľko pozitívnych emócií.

Vďačnosť ako silná stránka sa prejavuje v schopnosti precítiť aj prejaviť ocenenie za to, že máte prospech z mnohých dobrých vecí. Vnímate aj také, ktoré sú každodenné, všedné a normálne. Nájdete si čas na prejavenie vďačnosti iným ľuďom. Precítite vďaku aj za to, čo sa vám udialo počas dňa, či za to, že ste vôbec nažive a dokážete fungovať a cítiť. Nič nepokladáte za samozrejmosť a uvedomujete si hodnotu toho, čo pre vás druhí robia.

Zmysel pre krásu a dokonalosť sa prejavujú tak, že dokážete intenzívne vnímať, žasnúť aj oceniť krásy prírody, života, umenia, vedy aj techniky. Dokážete precítiť dokonalosť majstrovstva ľudských zručností, či morálne správanie a odvážne činy. Cítite obdiv, hrdosť aj úžas, keď ste svedkom takejto krásy a dokonalosti.

Vášeň a entuziasmus sa ako silné stránky prejavujú nadchnutím sa pre činnosti, energickou aktivitou voči novým veciam. Vďaka vášni a entuziazmu sa stávate podnikavými a vrháte sa aktívne do nových vecí. Tešíte sa na to, čo budete robiť. Vaše nadšenie a zápal pre veci sa prenáša aj na druhých.

Ste optimisti – do budúcna sa pozeráte s nádejou, že sa váš život, životy druhých aj svet ako taký budú vyvíjať k lepšiemu. Máte chuť do zajtrajšieho dňa, plánujete svoju budúcnosť a aj chcete aktívne niečo pre lepšiu budúcnosť robiť.

Silná stránka hravosti sa prejavuje chuťou spontánne sa blázniť, hrať sa hry, byť hraví – zabudnete na svoju rolu, pozíciu a sebaobraz. Máte chuť sa rozbehnúť, zapojiť spontánne do tanca na ulici, radostne výskať a objímať sa.

Silná stránka humoru je o chuti robiť radosť druhým zábavou a rozosmievaním ľudí. Sami sa radi smejete a zabávate. Aj v každodenných situáciách vidíte humorné príbehy, tešíte sa zo života a neberiete seba ani život príliš vážne.

Tak toto bola zbierka 24 silných stránok rozdelených v 6 oblastiach.

Silné stránky – Dotazník VIA (Values-in-Action)

Ak vás zaujíma urobiť si svoj test silných stránok, a viete po anglicky, tak môžete ísť sem a vybrať si v zozname viacerých dotazníkov jeden dotazník – VIA Survey of Character Strengths. Vyplníte svoje prístupové meno a mail, na ktorý vám príde vyhodnotenie. Je tam 240 otázok, takže naplno využijete svoju silnú stránku vytrvalosť. 🙂

Alebo môžete ísť aj priamo na stránku venovanú VIA silným stránkam. Tu si takisto môžete urobiť zdarma ten istý dotazník, najprv sa však prihláste a potom vás to pustí k dotazníku. Na konci vám vypíše postupnosť vašich silných stránok. Detailnejší rozbor je však za poplatok.

Koho zaujíma stručnejšia verzia, tak si môže českom jazyku zohnať Seligmanovu knihu Opravdové štěstí, ktorá je žiaľ vypredaná.

Našiel som pre vás aj českú verziu online dotazníka, po vyplnení 48 odpovedí na otázky vám stránka na mail pošle výsledok alebo sa vám po ďalšom prekliku výsledok zobrazí na stránke.

Ešte jednu českú verziu si môžete v pdf formáte stiahnuť a vyplniť na papieri a stiahnuť odtiaľto.

***

PS: Existuje ešte niekoľko iných dotazníkov na zisťovanie silných stránok, napríklad v biznise často používaná Cliftonova verzia, ktorú predáva Gallupov výskumný inštitút. O vyše 30 silných stránkach zameraných viac na pracovné prostredie napíšem iste ešte niekedy článok.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.