fbpx
psychológia šťastia titulka

Smartfóny časť 5 – Doba návyková II.

Teenagerské obdobie je známe tým, že sa v tele mladých spúšťajú sexuálne hormóny a nastávajú fyzické zmeny mužského a ženského tela. Ale málokto si uvedomuje, že mimoriadne dôležité sú zmeny v ich mozgu. Mozog teenagerov prechádza opäť podobným boomom neurónov ako pár prvých rokov po pôrode.Tento mozgový rozkvet slúži novej vlne intenzívneho poznávania sveta a odtrhnutiu sa od rodičov. A tentokrát je tento „brainstorm“ posilnený novými funkciami. Tvorí ich „Pekelná trojica“chuťou riskovať, neschopnosťou odolať pokušeniam a dopamínovou dupľou.

1. Tendencia riskovať

To, že teenageri radi riskujú, vedia obvykle všetci. Buď sme sami nejaké riskantné sprostosti skúšali, alebo sme o nich veľa čítali v čiernych kronikách, či na bulvárnych titulkách. Dnes môžeme vidieť stovky videí, v ktorých sa teenageri predvádzajú s nehoráznymi sprostosťami, pri ktorých my dospelí híkame hrôzou alebo máme doma násťročných, ktorí nad tými istými videami híkajú tiež, ale so zmesou hrôzy a obdivného nadšenia. A ide nás z nich šľak trafiť. Ale…

Púšťať sa do rizikových aktivít s podceňovaním negatívnych dôsledkov – je správanie, ktoré rodičia teenagerov zažívajú vo veľa prejavoch – experimentovanie s drogami, skúšanie kriminálneho správania, jazda pod vplyvom alkoholu a ďalšie vylomeniny. Zbytočne teenagera varujete, on na to nemá mentálne nastavenie. Toto je jeho normálne správanie.

Mentálne nastavenie teenagera je evolúciou vymodelované tak, aby bol odvážny, riskoval, predvádzal sa pred ostatnými, aby vynikol aj zapadol do skupiny iných odvážlivcov. Všetci jeho predkovia si vďaka rizikovému správaniu našli sexuálneho partnera, stali sa náčelníkmi, založili nové kmene, zabili mamuta… alebo zahynuli.

V online svete sa chuť riskovať bez zváženia následkov prejavuje tým, že sa mladí púšťajú do dôverných diskusií s úplne neznámymi ľuďmi, nadchnú sa pre hocičo radikálne, zdieľajú o sebe nebezpečne intímne informácie vrátane fotografií, správajú sa slovne otvorene agresívne a vulgárne, pokojne šikanujú hocikoho, pozerajú pohoršujúce videá so sexuálnym a násilným obsahom.

2. Nízka schopnosť kontrolovať impulzy

V skvelej knihe Age of Opportunity od odborníka na teenagerov Laurencea Steinberga, ktorý celú svoju kariéru skúma mozgy teenagerov, som sa dočítal veľa zaujímavých vecí. Jednou z nich je o neschopnosti teenagerov odolávať pokušeniam.

Začína to ako vtip – dieťa, teenager a dospelí sedia pred obrazovkou…

Pokračuje to ako experiment – na obrazovke týmto trom púšťate napríklad farebné kruhy. Postupne. A vždy, keď sa na bielej ploche zjaví farebný bod, má každý z nich čo najrýchlejšie stisnúť gombík.

Vrcholí to ako vyhlásenie súťaže – a víťazom sa stáva jednoznačne teenager! Nikto nemá rýchlejšie reflexy ako teenageri!

teenagerské obdobie neovládaj sa pekelná trojica
Toto asi nie je teenager, ale stláča gombík, ktorý nemá.

V novej súťaži je to ale trošičku inak – púšťate všetkým trom vekovým skupinám farebné kruhy, a vždy musíte čo najrýchlejšie stisnúť gombík (To už poznám. – povie otrávene teenager)…, ale teraz, keď sa zjaví červený kruh, nesmieš gombík stisnúť. (Chápeš? – No, a čo, to je ľahké. – povie sebavedome teenager).

A končí to ako v cirkuse… tatadadááá – porazeným sa stáva… TEENAGER!

Prečo?

Lebo teenager stláča gombík aj keď nemá. Častejšie ako ostatní dvaja. Síce chceme, aby stláčal gombík, čo najrýchlejšie, ale počítame iba nesprávne pokusy. A to sú tie, keď stláčal a pritom nemal. To teenagerom nejde, lebo nevedia odolať impulzu byť najrýchlejší z trojice súťažiacich. Takýto experiment je nevinný na rozdiel od dôsledkov neschopnosti odolať impulzom v reálnom svete.

Teenageri sú v ich veku často mimoriadne bystrí a na racionálnej úrovni by vedeli veľmi kvalitne vyhodnotiť rizikovosť svojho správania. Ale to na dobré rozhodnutie nestačí. Treba vedieť aj odolávať impulzom, pokušeniam a vedieť narábať s emóciami. A na to ešte mozog teenagerov iba postupne dozrieva.

Takže v reálnom živote, aj rozumní, milí a slušne vychovaní teenageri, keď sú pod tlakom okolností a pod tlakom rovesníkov, tak robia nesprávne rozhodnutia. Počet autohavárií pod vplyvom alkoholu stúpa, ak stúpa počet teenagerov vo vozidle, havárie pod vplyvom rýchlosti sú takisto častejšie, ak šoféruje teenager a ďalších má v aute. Opíjanie sa a konzumácia iných drog je v teenagerskom veku veľmi ovplyvnená prítomnosťou skupiny teenagerov, nie tým, že by im alkohol, cigarety a iné drogy tak výrazne chutili. Nevedia odolať pokušeniu získať obdiv a pozitívne očakávanie ocenenia od rovesníkov spúšťa lavínu dopamínu.

Už sú pod vplyvom vlastnej, telom vyrobenej drogy, keď nevedia kontrolovať svoje správanie a odolať pokušeniu urobiť hlúpe rozhodnutie.

Teenager má najhoršiu schopnosť ovládať impulzy.
Horšie ako dospelý, dokonca horšie ako malé dieťa.

teenagerské obdobie mozog pekelná trojica
Mozog od detstva prežíva búrlivé obdobie. Zahusťuje sa, špecializuje sa, vytvára množstvo prepojení. Zmeny prebiehajú v rôznych obdobiach v rôznych oblastiach. Frontálnym lalokom trvá najdlhšie, kým dozrejú – až ďaleko po 20-tke.

Kontrolné centrum sa nevie ovládať

Prefrontálny lalok teenagera je kontrolným centrom impulzov. A je práve v obrovskom stavebnom rozvoji ako keď sa v Šanghaji stavia na každej ulici nový mrakodrap. A mozog, ako začínajúci manažér, to všetko nestíha koordinovať.

Takže si predstavte, čo sa asi deje v teenagerovi, keď mu cinkne notifikácia, keď mu blikne nejaká zmena na obrazovke smartfónu, keď mu zavibruje na stole – to sa nedá nevziať do ruky a neskontrolovať, čo sa stalo! Aj keby mal prejsť za mobilom celý spartanský prekážkový beh, tak sa za ním bude dobíjať.

spartan_race_prekazka_mobile
Toto by mohla byť nová disciplína pre teenagerov na Spartan race – hodiť teenagerovi mobil do tejto blátivej prekážky a nechať ich ten mobil odtiaľ vyloviť. Možno by sa tam vrhali podobne ako títo závodníci.

Už ste sa iste s teenagerom o mobil hádali. Ako ste uspeli?

Emocionálna búrka v mozgu a mysli teenagerov

Akoby to nestačilo. Aj emocionálne centrá a uvedomovanie si zložitosti sveta dáva zabrať a hrá svoju rolu vo zvýšenej záťaži na teenagera.

Emocionálny rozvoj teenagera je v búrlivom období:

  • Morálny vývin
    Teenageri napríklad prísne vnímajú nespravodlivosť a vždy citlivo reagujú na krivdu. Najmä na svojej strane. – To nie je fér, nikoho rodičia nechcú takéto blbé pravidlá...
  • Sociálne interakcie naberajú na šírke aj intenzite
    Teenageri si vytvárajú väčšie siete kamarátov a aj hlbšie priateľstvá než deti – majú ich v triede, v ročníku, z ulice, z krúžkov a zo sociálnych sietí. Je pre nich dôležité patriť medzi nich a vynikať medzi nimi. – Som obľúbená alebo nie. Vezmú ma medzi seba alebo nie? Kto je najrýchleší, naj… naj…?
  • Sexuálny vývin je v plnom prúde
    Erotická príťažlivosť, sexuálne vzrušenie, sexuálne fantázie a skúsenosti zaberajú veľa času v mysli aj v správaní teenagerov.
  • Vnímanie vlastného tela teenagera je intenzívnejšie a kritickejšie ako kedykoľvek predtým, či potom 
    (Zvýrazňujú sa sexuálne znaky, pokožka je ako mínové pole, štíhlosť, nadváha, veľkosť či malosť čohokoľvek na tele – sú témou na zaoberanie sa, neistotu a nespokojnosť. Prináša však aj pýchu, predvádzanie sa a je často najhodnotnejšou komoditou na teenagerskom trhu. – Ako vyzerám? Hrozné, čo?).

Amygdala a hippocampus sú emocionálne centrá – a tie v teenagerskom veku rastú, prekvitajú aktivitou a sú mimoriadne citlivé – znamená to okrem iného dve veci. Teenagery všetko prežívajú intenzívnejšie a vďaka hippocampu sa rýchlo učia.

Toľko emočne silných vzruchov a všetky prežívajú teenageri ako otázku života a smrti. A preto naozaj niet divu, že kontrolné funkcie prefrontálneho laloku nestíhajú zvládať návaly týchto emocionálne výbušných úloh.

A teraz si predstavte ako do tohoto intenzívne vstupuje online svet cez smartfón. Napríklad:

  • počet sociálnych interakcií online je mnohonásobný oproti offline svetu,
  • je paralelne niekoľko sociálnych sietí, kde sa očakáva sebaprezentovanie a hlasovanie,
  • hodnotia všetci, stále a všetkých, a sú v tom povzbudzovaní a obvykle nemajú zábrany,
  • stále treba budiť dobrý dojem, dávať bacha na to ako vyzerám, ale nie veľmi na to, čo hovorím,
  • všade samý sex, erotika, nahota, agresivita, násilie, smrť, katastrofy, peniaze, moc, lži, neistota, strach…

Smartfóna Gomora…

3. Dopamínová dupľa

teenagerské obdobie

Druhá zaujímavá vec zo Steinbergovej knihy Age of Opportunity: Lessons from the New Science of Adolescencje, že:

  • keď si dá teenager čokoládu, tak je sladšia ako pre dospelého či dieťa,
  • keď dá teenager gól, tak je nadšenejší ako dieťa alebo dospelý,
  • keď uvidí na sociálnej sieti nových páčikov, tak prežíva viac vzrušenia ako dospelý či dieťa.

Je to tým, že teenagerom sa spúšťa viacej dopamínu ako ostatným vekovým skupinám!

Hormonálna šupa je silnejšia.

A v kombinácii s ťažkosťami v odolávaní lákavým impulzom niet divu, že teenager nevie svoj telefón odložiť. Aj keby si naozaj chcel opraviť štvorku z matiky a naozaj sa chcel učiť. Aj tak bude myslieť na to, čo sa deje v mašinke, aj tak mu bude strhávať pozornosť aj trhať rukou.

Na záver tejto kapitoly

Deti a teenageri majú svoj mozog (nie myseľ!) nastavený na nasávanie nových návykov. To je ich skvelá pripravenosť do života. Nemajú však pripravenú myseľ. Čo sa im v mozgu vytvorí, aké návyky sa naučia, aké zručnosti a hodnoty budú mať, to sa vyvíja intenzívne v mladosti. Čo každý deň robia, to ich formuje. Mozog je tomuto otvorený a čaká, čím sa naplní. A berie všetko.

Dobro-zvyky aj zlo-zvyky.

Dať dieťaťu do ruky tablet alebo smartfón a bez dozoru a bez prípravy ho nechať, aby si na ňom robilo čo chce, je nezodpovedné.

Lebo je to skoro to isté, ako keby ste dali svoje milované dieťa so zlatou kreditkou strážiť bande pasákov a drogových dílerov, aby vám ho v bare pri výhernom automate postrážili a vychovávali.


V ďalšom článku napíšem, aký negatívny dopad na životy detí, teenagerov a ich rodičov má život intenzívne prepojený s online svetom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore