Magazín

Vyberáme farby, ktoré vám môžu zachrániť život!

Niekedy bol výber obľúbenej farby veľký luxus. Dnes si môžeme vybrať nespočetné množstvo farieb a kombinácií v rôznych vyhotoveniach. Niektorí sa riadia estetikou, iní praktickou stránkou veci. Je všeobecne známe, že čierne autá priťahujú slnečné žiarenie a je v nich teplejšie. Sivé a strieborné zase ostanú dlhšie čisté. Ako je to ale s bezpečnosťou a viditeľnosťou rôznych farieb?

Vyberáme farby, ktoré vám môžu zachrániť život!

Odpoveď na to nám ukázal výskum austrálskej Monash University, ktorá sa touto tematikou v poslednom období zaoberala. Niekto by mohol namietať, že pri dennom svietení je tento výskum len stratou času, no netreba zabúdať, že nie každé auto je vybavené pozičnými postrannými svetlami a tým pádom nás zo strany nemusí byť dobre vidieť.

Z bežných farieb sú najrizikovejšie hlavné sivé a tmavé odtiene. Tie splývajú s okolím hlavne pri východe a západe slnka, ako aj počas dažďa a hmly. Najbezpečnejšou farbou je naopak oranžová a svetlofialová, pri ktorých je riziko nehody v zlých podmienkach oveľa nižšie.

Riziko nehody

Farba

+10%

Strieborná, šedá, fialová

+9%

Ružová

+8%

Červená

+6%

Čierna

+5%

Modrá, tmavočervená

+4%

Zelená

+3%

Hnedá

+1%

Zlatá

-1%

Žltá, krémová

-5%

Svetlohnedá

-6%

Svetlofialová

-13%

Oranžová

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!