fbpx
psychológia šťastia titulka

Ži svoj sen, ale nečuduj sa, že si námesačná

elizabeth holmes ži svoj sen
HBO Inventor
obrázok je z HBO

Tajomstvá Theranosu

Theranos mal tajomstvá, kultúru utajovania, izolovania oddelení aj vzájomného podozrievania a konšpiračného myslenia. A keď zamestnanci interne aj navonok frflali, všetci boli rýchlo umlčovaní, lebo mali proti sebe vážených investorov, politikov aj najobávanejšieho amerického právnika.

Theranosu sa dokonca vďaka konexiám a celosvetovo známym podporovateľom (ako napríklad Kissinger a Murdoch), darilo vyhýbať kontrole vládnej agentúry na správu liečív a potravín FDA. Vstúpili síce s veľkou pompou do zdravotníckeho segmentu, ale tvárili sa, že na nich by nemali platiť také prísne pravidlá. Lebo inak by museli pustiť inšpekciu do laboratórií a na to neboli nikdy pripravení.

Bublinu treba dofukovať a chrániť pred nepriateľským prostredím.

Firma bola striktne rozdelená na dve časti, ktoré medzi sebou nesmeli zdieľať informácie – marketing a výrobu. Prezentovanie spoločnosti a produktu viedla Elizabeth Holmes, ale vo výrobe boli skoro samí mladí ľudia pod 30. Nemali odborné skúsenosti a mali poslušne robiť, čo im bolo povedané.

Odvážni whistlebloweri

Viacerí zamestnanci vo výrobe, však aj tak videli, že to, na čom robia, je do očí bijúco nelogické, nebezpečné a neetické. A na nanešťastie pre Elizabeth, dvaja veľmi mladí whistlebloweri to nakoniec nevydržali a napriek strachu z firemných právnikov povedali svoje informácie médiám.

A po niekoľkých článkoch v novinách a po začatí federálneho vyšetrovania to viedlo k rýchlemu koncu sna Elizabeth Holmes. Za niekoľko týždňov sa z 9 miliardovej organizácie stala firma s nulovou hodnotou.

Elizabeth Holmes však doteraz tvrdí a možno je o tom aj presvedčená, že nikdy nikomu neklamala.

Realita je však taká, že prístroj Edison dokázal z 200 sľubovaných testov urobiť iba 15. FDA im schválila iba jeden. Zo 100 testov na syfilis dokázali vyprodukovať až 35% nesprávne, takže by tretine zdravých pacientov povedali, že ho majú. Väčšinu odberov od pacientov aj tak ešte stále robili klasickou ihlou a nie nanoampulkou a dávali si ich spracovať komerčným laboratóriám, aj keď verejne hlásali, že ich robia s Edisonom.

Elizabeth Holmes bola v roku 2018 odsúdená na 20 rokov za spiknutie a reťazový podvod – jeden z najväčších v dejinách USA. Elizabeth sníva ďalej a prehlásila sa za nevinnú.

Čo sa to vlastne stalo?

Našťastie mnohé veci majú svoju logiku. Vlastne, v tomto prípade, by sa dalo povedať, že nanešťastie mnohé príbehy majú svoju sugesciu a autosugesciu, lebo o tomto je príbeh Elizabeth Holmes a hesla Ži svoj sen!

Diagnóza 1 – Ži svoj sen!

Bohatá dievčica, žila v privilegovanom svete. V rámci neho bola ešte aj podporovaná v tom, aká je úžasná a výnimočná. Keď žijete vo svete, ktorý vám sto rôznymi spôsobmi hovorí, že čo si len predsavzáte, to môžete nakoniec dosiahnuť, a že máte ísť vášnivo za svojimi snami, tak tomu môžete podľahnúť. Výsledkom je, že žijete v sne a nie v realite.

Diagnóza 2 – Tých, čo nesúhlasia ignoruj, hľadaj tých, čo prikyvujú a nasledujú ťa!

Keď s tebou niekto nesúhlasí, kritizuje ťa, otvorene odmieta tvoje sny, tak je to neprajník. Nenechaj sa zmiasť – nie je to tým, že by si sa mohla mýliť. To len oni nechápu, že za vznešenými cieľmi treba ísť tvrdohlavo. Neobzeraj sa napravo a naľavo, choď si za svojím snom a nepočúvaj kritikov. Ži svoj sen! Výsledkom však je, že ani nevidíte, že nežijete v realite.

Diagnóza 3 – Obklop sa podporovateľmi

Keď sa obklopíš samými úžasnými ľuďmi, ktorí ťa podporujú, tak dosiahneš to, čo chceš. Akurát, že potom už nie si vôbec schopná vidieť, že si mimo. Lebo skupinová sugescia, teda groupthink, je mocná čarodejnica. A nebude ti mať kto povedať pravdu ani kritiku.

Diagnóza 4 – Vznešený cieľ znesie aj vznešené klamstvá

Táto diagnóza je vysvetlená aj vo filme známym behaviorálnym ekonómom Danom Arielym. Keď máš vznešený cieľ pomáhať ľuďom, tak aj istá miera podvodu je ospravedlniteľná, pretože predsa prinášaš dobro miliónom ľudí. Výskumy Arielyho napríklad ukazujú, že klamári s takýmito vznešenými cieľmi ani neprežívajú stres, keď vám klamú rovno do očí, lebo sú presedčení, že konajú morálne. Vznešená lož predsa pomáha dobrej veci, nie?

Diagnóza 5 – Kognitívna dizonancia

Kognitívna dizonancia je rozumový nesúlad. Spôsobuje to, že ak máte silné presvedčenia o niečom, tak ani logické a rukolapné dôkazy nespôsobia, že zmeníte svoj názor. Naopak. Spôsobia, že o to viac budete veriť svojim presvedčeniam a dôkazy a dokazovateľov budete vnímať ako pochybných a nepriateľských.

Samozrejme, môžem sa mýliť a príliš psychologizujem – Elizabeth Holmes môže byť len neobyčajne šikovná, chamtivá a sugestívna sociopatka a prvotriedna podvodníčka.

Finále

Na záver, slovami jedného z whistleblowerov zvnútra firmy, ktoré poukazujú aj na to, prečo je medicína taká „zošnurovaná“ kontrolou. Predstavte si, že by si každý mohol sám v súkromí otestovať, či má syfilis. To dnes nie je možné. Viete, o koľko viac ľudí nakazených syfilisom, by bolo na celom svete bez toho, že by o tom lekári vedeli? Porozmýšľajte nad tým, čo by to znamenalo.

Elizabeth Holmes, aj po odsúdení za konšpiráciu a podvod, si po polmiliónovej kaucii sedí v luxusnom bytečku a píše knihu o svojom príbehu a sne.

Je to naozaj zaujímavý príbeh, ktorého súčasťou je aj fascinujúca otázka: Ako to, že si tisícky inteligentných ľudí, podnikateľov, spolupracovníkov, novinárov a úradníkov, tak dlho nevšimlo, že sa jedná o podvod, ktorý niekoľko rokov ohrozoval desaťtisíce pacientov využívajúcich ich služby?

Je to fascinujúci príbeh a tak sa už dostal do knihy Bad Blood, do skvele natočeného dokumentárneho filmu, na základe ktorého som napísal tento článok a chystá sa dokonca aj krátky seriál a film v hlavnej úlohe s Jennifer Lawrence. Ešte sa máme na čo tešiť.

Záverečné poučenie pre premotivovaných

Žite svoj sen, len sa ráno nezabudnite zobudiť!

Poučenie číslo dva je o niečo všeobecnejšie:

Neverte charizmatickým lídrom,
zaujímajte sa o dáta.
Lídri vás nadchnú pre čokoľvek,
ale len informácie vám povedia, čo je realita.

Pre ďalšie čítanie si pozrite recenziu filmu, vtipné obrazové postrehy, komentár a ďalšie zaujímavé články o tomto príbehu z moderného podnikania. Sherlock Holmes by sa kvôli takejto menovkyni v hrobe obrátil. 🙂

Tento článok patrí k sérii článkov o mylných presvedčeniach z motivačnej literatúry ako sú Víťazi nikdy neprehrávajú a tvrdenia hnutia Pozitívneho myslenia.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore