23.03.2019 19:13


Aplikácia YouTube Kids je dostupná už aj v Českej republike

Autor: Barbora Nešporová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dlho očakávaná platforma spoločnosti YouTube vstúpila minulý mesiac aj do Česka, ako odpoveď pre všetkých, ktorí chcú chrániť najmladších členov svojej rodiny, pred nebezpečným obsahom na internete. Pokročilé algoritmy aplikácie YouTube Kids odstraňujú všetok nevhodný, vulgárny či násilný obsah, ktorý by mohol mať negatívny dopad na psychický vývoj detí.

Brno - Keďže klasická verzia YouTube neuspokojovala požiadavky rodičov, spoločnosť pre nich vytvorila aplikáciu šitú na mieru. YouTube Kids sľubuje bezpečnejší internetový priestor a ponúka rodinám videá s možnosťou zábavy aj učenia. Aplikácia rodičom zároveň poskytuje možnosť kontrolovať obsah videí, ktoré deti sledujú a rovnako aj čas, ktorý s aplikáciou strávia. „K dispozícii je celý rad funkcií rodičovskej kontroly, vďaka ktorým môžete prostredie tejto aplikácie prispôsobiť podľa potrieb svojej rodiny,“ popisuje aplikáciu na svojej stránke spoločnosť Google Play.

YouTube Kids je dostupný pre Apple iOS aj Android. Po spustení, aplikácia oboznámi rodiča s obsahom a podmienkami používania. Po krátkom preklikávaní dostane rodič možnosť vytvoriť profil dieťaťa, kde zadá jeho meno a vek. Na základe týchto informácií potom aplikácia reguluje videá, ktoré sú pre dieťa vhodné. Rodič tiež dostane možnosť povoliť, alebo zamietnuť vyhľadávanie videí. Pokiaľ vyhľadávanie zamietne, dieťa bude môcť sledovať len videá overené aplikáciou YouTube Kids.

YouTube priznáva, že nestíha všetky videá kontrolovať manuálne, preto sa môže vyskytnúť situácia, kedy dieťa nájde video, ktoré je pre neho nevhodné. Rodič však môže video nahlásiť a na účte dieťaťa sa už nebude zobrazovať. YouTube Kids nepodporuje komentáre pod videami, čo je ďalším krokom pre reguláciu nevhodného obsahu. Aplikácia by tak mala byť riešením najmä pre tých rodičov, ktorých deti trávia na YouTube veľa času bez dohľadu. „Väčšia kontrola nad obsahom, ktorý deti sledujú, je určite správnym krokom. Rodičia by však v prvom rade mali s deťmi tráviť čas. Pozerať s nimi na videá a rozprávať sa o ich obsahu. Nenechať ich sledovať videá viac ako 30 minút denne a deti do troch rokov vôbec. Akákoľvek aktivita s rodinou, či kamarátmi, mimo virtuálny konzumný svet videí, je pre zdravý psychický aj fyzický rozvoj detí lepšia,“ vysvetľuje psychológ Aleš Bednařík, ktorý sa venuje dopadu digitálnych médií na psychiku a životný štýl.

 Spoločnosť YouTube myslela aj na viacpočetné rodiny a preto si v aplikácii YouTube Kids môžu rodičia vytvoriť až osem samostatných účtov.  Podporuje hlasové vyhľadávanie aj v českom jazyku. Takže ani deti, ktoré ešte nevedia písať, by nemali mať problém s jeho ovládaním. Hlavnú stránku tvorí päť kategórií – odporúčané, relácie, hudba, učenie a objavuj. Každá z kategórií vyhľadáva pre dieťa najvhodnejšie videá v českom jazyku. Pre ešte väčšiu kontrolu, môže rodič nastaviť časovač s rozpätím šesťdesiatich minút, ktorý po uplynutí nastaveného času aplikáciu uzamkne. „Deťom prináša bezpečné prostredie a rodičom pokoj na duši, že majú kontrolu nad tým, čo ich deti pozerajú,“ uviedla pre stránku mojandroid.sk tvorkyňa úspešného detského projektu FÍHA Tralala, Martina Jelenová.

Klíčová slova: YouTube, YouTube Kids, video, aplikácia

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.