fbpx
psychológia šťastia titulka

Kouč Dalibor Bednařík: Väčšiu radosť mi robí, ak môžem na gól niekomu nahrať.

Mgr. Dalibor Bednařík

O tom, aké je užitočné klásť tie správne otázky, o radosti zo spoločného nachádzania odpovedí – kouč Dalibor Bednařík. Dalibor je certifikovaný najväčšou svetovou koučingovou federáciou ICF ako profesionálny kouč a zároveň mentor iných koučov. 

V našej diskusii 27. apríla v Impact HUB Bratislava k téme Kouč alebo psychoterapeut bude zastupovať stranu koučingu, ktorému sa v praxi venuje už 12 rokov.

V čase, keď si sa začal venovať koučingu, ešte nebol tak populárny ako dnes. Čo ťa na tomto povolaní zaujalo?

Mal som šťastie, že som bol v správny čas na správnom mieste – bol som pri zrode koučingu u nás a  bolo to pre mňa veľmi prirodzené. Už predtým som sa päť rokov intenzívne venoval individuálnej práci s manažérmi na definovaní ich potenciálu a možností rozvoja. Koučing z toho vyšiel spontánne, je to cesta ako ďalej. Sám som bol zvedavý. Riešili sme veci, ktorým som možno odborne nerozumel, ale postupne sme nachádzali odpovede na naše otázky. Cesta ku koučingu bola prirodzená aj preto, že od určitej úrovne riadenia je nevyhnutná individuálna starostlivosť, potreba individuálne sa rozvíjať.

Čo ti  koučovanie ľudí prináša osobne, ľudsky? Vieš si spomenúť na klienta, ktorému si pomohol a prinieslo ti to osobitný pocit spokojnosti v zmysle ,,naša spoločná námaha sa vyplatila“?

Ten pocit mám takmer každý deň. Osobne mi to prináša najmä pocit zdieľania cesty, vzájomné povzbudzovanie k odvahe žiť tak, ako to považujeme za správne. Vedomie, že môžem byť užitočný konkrétnemu človeku a vidím jeho rozvoj, mi ukazuje zmysel mojej práce. Už v detstve, keď sme hrávali vonku futbal, som mal väčšiu radosť z nahrávky na gól, než keby som ho sám strelil. Som tak trochu človek v ústraní, ten, čo na góly prihráva iným. Je úžasné sledovať, ako ľudia prídu na niečo sami, keď im pomôžem pozrieť sa na veci inak, na možnosti ako niečo urobiť, s niečím zabojovať. Kvôli tomu robím koučing.

Je boom, ktorý koučing zaznamenáva v poslednom období, dôsledkom vývoja v spoločnosti? Myslím tým rýchle tempo života, tlak v práci, problémy vo vzťahoch… Majú ľudia zrazu pocit, že potrebujú poradiť, nasmerovať? Alebo je to trend, ktorý k nám jednoducho dorazil z USA, kde má svojho psychológa a kouča snáď každý?

Je to aj-aj.  Všetko okolo nás sa rýchlo mení, nedajú sa používať štandardné postupy ako kedysi. Zároveň pociťujeme väčšiu potrebu starať sa o seba. Je to ako s autom. Aj o to sa staráme, servisujeme ho. Na to, aby som v zdraví dlho vydržal, musím sa rovnako starať aj o seba. Veľa ľudí si to už uvedomuje.

Ako si začiatok koučovania v úlohe potenciálnych klientov môžeme predstaviť? O čom sa budeme rozprávať? Odídem hneď z prvého stretnutia s konkrétnymi radami?

Na začiatku sa ťa spýtam, čo by si chcela dosiahnuť. Z každého stretnutia odídeš s nápadom, ktorý môžeš vyskúšať v realite. Ten nápad je tvoj vlastný, nie je to moja rada. Môj hlavný pracovný nástroj nie je radiť ti, ale klásť užitočné otázky. Počúvam, čo hovoríš a sama to možno vnímaš inak. Keď ti zopakujem to, čo počujem ja,  inými slovami, sama ostaneš prekvapená. Na konci sedenia by si mala mať jasnú predstavu progresu. Potom príde realita a je potrebné postupy experimentálne skúšať. Sú dva základné typy progresu. Ten prvý  – viem, čo chcem zmeniť a viem, ako to urobím. Ten druhý – viem, že niektoré veci zmeniť neviem a viem, ako sa s tým chcem vyrovnávať.

Čo môžem ako bežný človek očakávať od koučingu so psychológom? Vieš mu zároveň, ako psychológ, pomôcť aj so zložitejším životným problémom, prípadne stavom?

Zásadný rozdiel je skôr v absolvovaní zážitkového psychoterapeutického výcviku než akademické vzdelanie v oblasti psychológie. Absolvoval som oboje. Je to výhoda, môžem sa s klientmi venovať aj oblastiam, v ktorých sa otvoria. Aj tým osobným témam, kde otvoria viac minulosť a emočné obsahy.

Keďže témou našej stránky je Psychológia šťastia – vieš si spomenúť na okamih, kedy si sa v poslednom období cítil výnimočne šťastný? 

Nedávno som si doprial to, čo som už dlhšie nerobil. Išiel som sám na dve hodiny do lesa a potom som si sadol na kávu, na slnečnú terasu, kde som sedel takmer dve hodiny. Jednoducho som si doprial oddych, bezcieľne som sa túlal lesom, v hlave som nič neriešil. Bolo to ako na dovolenke. Jednoducho, bol som len sám so sebou.

Dalibor Bednařík, psychológ a kouč. Vyštudoval psychológiu na FF UK v Bratislave. Absolvoval dlhodobý psychoterapeutický výcvik v Psychológii orientovanej na procesy v osobnosti a vzťahoch (POP). Od roku 1999 je medzinárodne certifikovaný na prácu so systémom GARUDA HRD, je absolventom Leadership koučingu v systéme GARUDA (2003).

Dalibor je medzinárodne certifikovaný Erickson Certified Professional Coach (ECPC) a profesionálny kouč certifikovaný najväčšou svetovou koučingovou federáciou International Coach Federation (ICF) ako PCC (Professional Certified Coach). Zároveň je pre ICF oficiálny ICF mentor pre koučov. Absolvoval Mentoring and supervising in coaching (2007), je certifikovaný NLP Practitioner.

Je autorom medzinárodne certifikovaného (ICF) výcviku v koučingu: Integrative Coaching and Core Competencies. 

Vo svojej spoločnosti  Double B  sa ostatných 15 rokov špecializuje najmä na individuálny a skupinový koučing, výcviky koučovania a workshopy zamerané na implementáciu koučovacích zručností, postojov a filozofie do firemnej kultúry. Je praktik, ktorý koučuje intenzívne od roku 2004 a odkoučoval viac ako 1700 hodín na top a vyšších (riadiacich) pozíciách.

Člen Českej asociácie koučov v rokoch 2003 – 2009, Slovenskej asociácie koučov od jej vzniku v roku 2006. Členom ICF Slovak Chapter od roku 2008, päť rokov člen vedenia (2009 – 2014, prezident 2010 a 2011)

Návrat hore