
V médiách vystupujem rád. Je to dobrodružné a môžem šíriť svoje názory aj poznatky o veciach, na ktorých záleží. Rozhovor na mikrofón alebo kameru, priamy prenos alebo záznam. Je to príležitosť ako o veciach čo ma bavia povedať niečo užitočné, konkrétne a v krátkom čase.
Potom sa z toho urobí článok alebo sa to odvysiela. Tu je toho už celá zbierka.
Moje príspevky a rozhovory na rôzne psychologické témy nájdete:


















Odkazy vo farebných textoch vedú do archívov televízií, rozhlasov, na stránky zdrojov alebo priamo na súbor na stiahnutie. Klikajte. Čítajte, pozerajte, počúvajte.
Pre TV Pravda v relácii Ide o zdravie sme natočili v januári krátky 6 minútový klip o tom, čo môžeme robiť pre to, aby sme ostali pri zmysloch a boli šťastnejší.

Vo FUN rádiu v nedeľu 17.1.2021 som bol hosťom v milej diskusii o tom, čo nás robí šťastnými v Nedeľnej talkshow so Šarkanom.
https://www.podbean.com/ew/pb-jrqiy-f7cb25

Rozhovor o dobrých časoch s Karolom Sudorom vyšiel aj v NOTA BENE aj v Denníku N (január 2021 v rozšírenej verzii).

Podcast Dobrý pocit, s Katkou Brychtovou a Ludwigom Baginom, zorganizovaný pod hlavičkou Detský čin roka. Je to seriál a v mojej časti sme hovorili o vďačnosti, šťastí a altruizme.
Kliknutím na obrázok sa dostanete na youtube podcastu.

December, Báječná žena, 30 tipov ako zvládnuť samotu počas sviatkov (stĺpček vpravo v žltom sú moje tipy :-))
Tu je pdf na prezretie dvojstránky.

8. 12. 2020 Večera s Havranom
Plná verzia Večere s Havranom o LÁSKE. (link do archívu RTVS)
Hosťami v diskusii sme boli: Michal Tallo – básnik, Diana Fabiánová – režisérka a Aleš Bednařík – psychológ a happytarián. O rôznych formách lásky, nielen o tej romantickej. Nech sa páči.
Mimochodom, natáčané to bolo 20. 10. 2020 – takže v jeden deň som bol v Rádio Slovensko ako Hosť Andrey Poláčkovej (nižšie) hovoriť o šťastí a potom som prešiel do Mlynskej doliny na diskusiu Večera s Havranom. To bol zaujímavý deň!

24.11. 2020 IZOLOVANÁ GENERÁCIA. Diskusia V klube pod lampou zorganizovaná Mladí SPOLU.
S veľmi zaujímavou zostavou – moderátorom Pavlom Krajčim, psychologičkou PhDr. Máriou Balážovou, Mgr. Monikou Martinezovou, riaditeľkou Linky dôvery Nezábudka – sme rozoberali dopady izolovanosti v čase pandémie na mladú generáciu. V linku je odkaz na video zdieľané na FB Klub pod lampou.

20.10 2020 som bol v relácii Hosť Andrey Poláčkovej.
Hovorili sme ako inak – o šťastí. V linku je odkaz na podcast na stránke Rádio Slovensko.

Od 5. 9. o 11: 25 spustila RTVS na Dvojke reláciu Okná duše dokorán a následne odvysiela každú sobotu ďalších 15 častí.
Relácie v RTVS trvajú iba 5 minút, ale celé diskusie v dĺžke cca 40 minút budú na podstránke RTVS – rtvs.sk/oknadusedokoran. Tu budú archivované, aby ste si ich mohli, pozrieť aj mimo premiéry.
Moja časť je 16. časť – Psychológia šťastia – viac ako psychohygiena – a bude odvysielaná 19.12.2020.
Takže v skratke – 15 častí bude o duševných chorobách a poruchách, o vyhorení, závislostiach a psychiatrii. A tá moja bude o tom ako tomu predísť a byť aspoň o kúsok šťastnejší. 🙂

Denník N, 11.8.2020
S Luciou Osvaldovou som si dve hodiny pohovoril (teda najmä ja :-)) o tom, prečo je toľko ľudí osamelých, ako by sa mohlo zmeniť mesto, aby vytiahlo ľudí von, podporilo ich viac k pohybu a vzájomnému stretávaniu (keď nebude treba držať fyzický odstup).
Lucia z toho urobila zaujímavý dialogický článok. Skrátka, ozajstný rozhovor.
Horný link je priamo na článok na stránke Denníka N, tu si môžete stiahnuť a prečítať jeho pdf verziu.

Toto je taká bizarnosť stará už 2 roky. V gescii vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva školstva Petra Krajňáka, s tvorcom projektu Fedorom Blaščákom a viacerými prednášajúcimi sme krajských mestách prednášali učiteľom o extrémizme – čo si pod tým predstaviť a ako na žiakov s extrémistickými názormi v škole reagovať. A potom sa k tomu vyjadril Anton Hrnko (SNS) a boli z toho “správy”. Z týchto správ sa však nakoniec stal učebnicový argument prečo oddeliť vzdelávanie od politiky (Slobodnejšie školy: Odluka vzdelávania od politiky, INESS) a v knihe Jazyk a politika, Jazyk politiky v konfliktnej štruktúre spoločnosti – Radoslav Štefančík, Irina Dulebová, 2017 (na obrázku).
Takže som sa ocitol v dobrej spoločnosti bratislavskej kaviarne a pán Hrnko na mňa vytiahol iba to, že mám pekné české meno. 🙂 Áno, mám.

Báječná žena, 24.8. 2020.
článoček na zaujímavú tému, či prispôsobovať sa vo vzťahu je dobré.
Stiahnite si dvojstránku v pdf na prečítanie.

Báječná žena, 6. 4. 2020.
článoček Kríza počas karantény k tomu ako zvládať ponorkovú chorobu v karanténnom období, keď ste zrazu oveľa viac času s rodinou.
Kliknite si a stiahnite dvojstránku v pdf.

Hospodárske noviny, 24.2.2020.
Infografika dňa Koľko času trávime na mobile a moje krátke vyjadrenie k vplyvu digitálnych technológií na vzťahy.

Ako môžeme u našich detí rozpoznať silné stránky. V DÁMSKOM KLUBE na RTVS. Pustite si z archívu od 01:09:08.

V médiách televíznych som dostal pozvanie do TV LUX. V relácii Doma je doma 11.2.2020 bola téma celkom svetská – Nebezpečenstvá internetu. Pozrieť si ju môžete tu od 22:20 minúty.

Moja psychológia, február 2020. Ako môžeme silné stránky našich detí objavovať a využívať v prospech rozvoja dieťaťa. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť pdf pre vaše pohodlné čítanie.

V médiách v relácii Živé Mesto FM v Rádiu FM, dňa 6.1.2020, ktorú vedú urbanistky Lívia Gažová a Milota Sidorová, sme diskutovali o MESTE a jeho vplyve (najmä negatívnom) na psychické a fyzické zdravie. S doktorkou Monikou Grilli Wagnerovou (Fakultná nemocnica Kráľovské Vinohrady, Praha), psychológom Alešom Bednaříkom a architektom Romanom Žitňanským (Metropolitný Inštitút Bratislava).

V médiách na TA3, 29.11.2019, Recept na šťastný život. V relácii Pozrime sa na to sme diskutovali s inovátorkou Dzurovčinovou, internistom Goljerom a klinickou psychologičkou Tiňovou.

PC REVUE, 5.3. 2019. článok o digitálnych médiách, na ktorý som skoro zabudol, že mi vyšiel v časopise – Digital Detox: Ako na nezdravý vzťah k smartfónom.

Moja psychológia, október 2019. Rozhovor o knihe Sila pozitívnych emócií – Emóciám krivdíme, sú nám prospešné viac ako si myslíme. Ďakujem šéfredaktorovi za možnosť zverejniť pdf. Čítajte.

V médiách v RTVS, Dámsky klub, 21.10.2019, od 00:40:05. Ako sa začleniť do nového kolektívu?
Najväčšia ezokravina v relácii (od 01:14:12) však zaznie v inej časti Dámskeho kluby, ktorá sa volá Šťastie v dome podľa Feng-šuej (a ešte aj povedia, že ide o vedu!)

V médiách tlačených – tentoraz v časopise Báječná žena č. 40, september 2019. Ako na tichú domácnosť. Niekoľko rád ako zvládnuť hádku tým, že ju prerušíme a dáme si chvíľu tichú domácnosť.

Brněnský deník, 10.9.2019, Dítě u počítače? Co nejdřív, radí odborníci z Masarykovy univerzity. Vyjadroval som sa dosť kriticky k výstupu štúdie, ktorá spájala pozitívne sebavnímanie pri práci s počítačmi s tým, ako skoro deti s počítačmi začali pracovať. Keďže je mediálne vyhlásenie autorov veľmi stručné a ešte aj médiá sa zamerali na iné aspekty, tak sa tomu venujem podrobnejšie v článku Kedy môžu deti začať s počítačmi?

Dámsky klub, RTVS, 26.6.2019, od 51:28. Ako reagovať, keď mi niekto klame do očí?

Dámsky klub, RTVS, 27.5.2019, od 45:41. Prečo učiť deti vďačnosti. Aj preto, že vďačnosť prináša viac zmysluplnosti a teda šťastia do života.

Dámsky klub, 1.4.2019, RTVS. od 47:30. Na prvého apríla sme si nerobili srandu. Téma aj tak znela ako vtip: Škodí veľa práce? – No, veď práve, záleží na podmienkach. A niektoré odpovede sa do krátkeho vstupu zmestili.

Munimedia.cz, 23.3.2019. Aplikácia YouTube Kids je dostupná. Niekedy som požiadaný vyjadriť sa aj k veciam súvisiacim s digitálnymi médiami. Napríklad, čo si myslím o spustení detského YouTube Kids.

V médiách tlačených začínam spoluprácu s časopisom Moja psychológia. Vo februárovom čísle roku 2019 v článku Flow – plynutie na vlne šťastia sa môžete dočítať všeličo zaujímavého o tom ako sa do stavu plynutia môžete dostať. Viac sa dočítate v pdfku. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť článok na svojej stránke.

Čo je to šťastie?
Z predvianočného čísla Báječnej ženy ostalo z rozhovoru niekoľko vecí, ktoré sa dostali do nového článku o šťastí. Ďakujem redakcii za možnosť článok zverejniť na svojej stránke.

Dámsky klub, RTVS, 04. 02. 2019, Ponorková choroba, Od 00:49:57. Hovorili sme hovorili o ponorkovej chorobe na pracovisku. Prečo sa ponorková choroba objavuje a čo sa s ňou dá robiť? Chcel som vyzerať ako kapitán ponorky Nemo, tak som si prvý krát v živote nechal narásť bradu 🙂 Viac po kliknutí na obrázok.

K relácii o Daroch hmotných aj nehmotných som sa dostal – darom. Kamarát nemohol a tak to ponúkol mne. A tak som si v rádiu Regina v relácii Večerné reflexie (18.12.2018) pofilozofoval s redaktorkou Janou Bleyovou o daroch a šťastí.
Kliknite na obrázok – dovedie vás do archívu rozhlasu. Relácia sa dá aj stiahnuť.

Ako si (ne)pokaziť Vianoce, Pred Vianocami viacerých zaujíma ako sa na Vianoce nachystať – nie vždy ide o recepty alebo o zvyky. Ako sa pripraviť na Vianoce psychologicky. V Báječnej žene tak vyšiel o tom článok a ešte ma inšpiroval k napísaniu vlastného a podrobnejšieho. Vedieť narábať so svojimi očakávaniami je jedným z predpokladov ne/šťastia aj mimo sviatkov. Za možnosť priložiť pdf článku ďakujem redakcii.

BEZ INSTAGRAMU NIE SI IN – Komentár k sociálnym sieťam. V októbrovom čísle Nota Bene je článok Bez Instagramu nie si In. Magdaléna Vaculčiaková, ktorá ho písala si aj so mnou pohovorila o tom, ako digitálne médiá vplývajú na životy teenagerov a pár mojich komentárov do článku zapracovala. Vďaka veľkorysosti redakcie môžem pdf dvojstránky dať k dispozícii aj vám. Pekné čítanie.

Rozhovor o lekároch, pacientoch a dôležitosti komunikácie, vyšiel v apríli 2018 aj v upravenej podobe aj vo FitMagazíne. Populárno-náučný časopis o zdraví a životnom štýle vychádza v náklade 120 tisíc ako príloha Hospodárskych novín, Zdravotníckych novín a Eurotelevízie. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

Dámsky klub, RTVS, 6.3. 2018, Som pracantka alebo workoholička? Od 39:39 minúty (pekne načasované). To by bolo aj na hodinu, ale za 10 minút sme stihli, čo sme stihli.

KOMUNIKAČNÉ ŠKOLENIA PRE LEKÁROV, Rozhovor v Zdravotníckych novinách o skúsenostiach s komunikačnými školeniami pre lekárov. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

Verejná diskusia v Trenčianskom klube Lúč. Diskusiu pripravil a viedol Ivan Ježík (Voices). A spolu s Michalom Meškom (Martinus) sme hovorili na tému – Nástrahy povinného optimizmu. Rozberali sme rozdiel medzi optimizmom a pozitívnym myslením, koľko sa predá na Slovensku motivačných kníh, prečo je Slovákom optimizmus podozrivý a prešli sme aj k smartfónom a ďalším zaujímavým témam. Zvukový záznam z diskusie je tu. Táto diskusia bola potom podkladom na sériu článkov, ktoré vrele odporúčam – Umelý úsmev 1-5.

Šťastie pre každého – časopis Téma 2017. Rozhovor vo vianočnom čísle časopisu Téma sa naozaj vydaril. Aj iné rozhovory sú tam skvelé. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

Dámsky klub, RTVS, 30. 11. 2017, Klady a zápory smartfónu u detí, Od 00:18:15 minúty. Takto inteligentne vyzerá psychológ, keď neverbálne ukazuje ako sa ťuká do smartfónu (keby ste to náhodou nevedeli). Názov rozhovoru bol Klady a zápory. Nuž, ja som hovoril iba o záporoch.

Nový čas Nedeľa, 26. 11. 2017, Rozhovor – Veda našla recept na šťastie. Parádne bulvárny titulok. Síce som namietal, ale chápem, že má byť príťažlivý, krátky a úderný. A že v rozhovore kritizujem Hnutie pozitívneho myslenia? Redaktor sa pýtal, a ja som rád odpovedal :-).

Dámsky klub, RTVS, 13. 11. 2017, Extrémizmus u detí, Od 00:55:25 minúty. Aj v Dámskom klube sme riešili, ako by mohli rodičia konštruktívne reagovať na extrémistické názory svojich teenagerov. Chcel som aj ako ukážku extrémistického správania zahajlovať v priamom prenose, ale nenabral som odvahu urobiť to poriadne. (Predsa len, mám aj nejaké zábrany.)

HN Televízia, Čo robiť, ak vaše dieťa velebí Hitlera? 18. 10. 2017. Zakazovať to nemá zmysel, radí psychológ. Viackrát som prednášal učiteľom o tom, ako reagovať, keď deti majú extrémistické názory. Zhrnuli sme to s redaktorkou do 12 minút.

Dámsky klub, RTVS, 25. 05. 2017, Ako sa zbaviť akútneho napätia a stresu. Pozerajte od 01:08:06 minúty. Na obrázku predvádzam ako nás stres burcuje na zvládnutie náročnej situácie.

Dámsky klub, RTVS, 16. 03. 2017, Cítim nespravodlivosť a neviem sa ozvať, Od 00:55:10 minúty. Len pre istotu – to nie je môj pocit, ale téma diskusie v relácii 🙂

Dámsky klub, RTVS, 8. 12. 2016, Ako ovládať svoj hnev, Od 00:59:08 minúty. Dobrá téma. Keby som vedel svoj hnev ovládať tak, ako o tom viem rozprávať…

Dámsky klub, RTVS, 11. 11. 2016, Chvíľu ma chce, chvíľu nie, O odchádzaní a opätovnom návrate partnera. Prijať ho späť alebo nie? Od 32:32 minúty aj sekundy.

Dámsky klub, RTVS, 11. 10. 2016, Ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť? S ktorými ľuďmi nám je dobre a prečo a pri ktorých sa cítime zle a prečo to tak je. Od 00:40:55 minúty.

Dámsky klub, RTVS, 30. 08. 2016, Som nerozhodná, čo s tým?, od 00:53:22 minúty.

Dámsky klub, RTVS, 02. 06. 2016, O submisívnom partnerovi, od 1:08:40.

Dámsky klub, RTVS, 05. 05. 2016, Nevidím šťastie, ktoré mám pod nosom, od 01:00:39.

Dámsky klub, RTVS, 10. 03. 2016, Mýty o šťastí, od 00:29:23. Čo sú veci, čo nám šťastie prinášajú a čo nie sú, ale mylne sa domnievame, že áno? Na tejto relácii bolo výnimočné, že sa mi podarilo zagratulovať manželke k narodeninám.

A stretol som tam dlhoročného kamaráta, dnes top-kuchára, ktorý práve v ten deň varil aj v Dámskom klube. Pekný príklad ako sa šťastie na vzťahovej úrovni dá posilňovať.

Dámsky klub, RTVS, 14. 1. 2016, Ako požiadať o zvýšenie platu, Od 01:02:50.

Dámsky klub, RTVS, 26.10.2015, Ako zvládať neúspech, Od 49:20. Na obrázku to síce vyzerá, že hovorím o tom ako urobiť stehná na bielom víne so zeleninovým kuskusom, ale hovoril som o Mindsete podľa Carol Dweck.