fbpx
psychológia šťastia titulka

V médiách

v médiách
Krátky vstup na ulici pre aktuálnu reportáž RTVS

V médiách vystupujem rád. Je to dobrodružné a môžem šíriť svoje názory aj poznatky o veciach, na ktorých záleží. Rozhovor na mikrofón alebo kameru, priamy prenos alebo záznam. Je to príležitosť ako o veciach čo ma bavia povedať niečo užitočné, konkrétne a v krátkom čase.

Potom sa z toho urobí článok alebo sa to odvysiela. Tu je toho už celá zbierka.

Kto rád počúva podcasty alebo pozerá videá – tu nájde desiatky odkazov na rozhovory v rádiách a televíziách, kde hovorím o šťastí (a aj na iné témy).

Moje príspevky a rozhovory na rôzne psychologické témy nájdete:

  • V rádiách – Európa 2, Rádio Slovensko, Regina, Rádio_Fm, Rádio Express, Fun rádio, Viva…
  • V Televíziách – Tv Lux, Markíza, RTVS, TA3, TV Bratislava, Spark TV…
  • V podcastoch (všetky podcasty nájdete spolu v Spotify playliste tu aj na vypočutie) – Tri prasiatka, Mozgová atletika, Forbes podcast Nevyhorení (x-krát), podcast jauuu, PS: to bolelo (Evelyn Kramerová, Petra Polnišová), Skupinová terapia, Aktuality.sk, Fitshaker, Dobré ráno denníka SME, Otcovia v plienkach (denník N) a ďalšie…
  • V časopisoch novinách a magazínoch – Denník N, SME, Pravda , PC Revue, Báječná žena, Nevyhorení, Miau, Forbes, Moja psychológia, Hospodárske noviny, Nový čas, Emma, Brněnský denník, Zdravotnícke noviny, Nota bene, Téma, 50+, tvnoviny.sk, Eduworld, Sóda O2, …

Odkazy vo farebných textoch vedú do archívov televízií, rozhlasov, na stránky zdrojov alebo priamo na súbor na stiahnutie. Klikajte. Čítajte, pozerajte, počúvajte.


31. mája 2024 so mnou redaktorka Petronela Ševčíková pre SME urobila väčší rozhovor o zákulisí nakrúcania dvoch sérií Ruža pre nevestu, lebo na konci mája skončilo je veľmi úspešné vysielanie. Tak sme si pofilozofovali, pokritizovali, pochválili. Prečítajte si.

blank

blank

27. mája 2024 vyšla v N Press kniha Ako prežiť dospievanie, kde Jana Shemesh a kol. urobili sériu rozhovorov, ktoré sa točia okolo témy dospievania. So mnou je jeden rozhovor na tému vplyvu digitálnych médií na dospievajúcich. Dá sa kúpiť tu alebo tu v Martinuse.


23. mája 2024 so mnou urobil rozhovor redaktor Aktualít Jaroslav Barborák. Rozprávali sme sa o situácii po atentáte na premiéra. Je z toho článok Slovensko po atentáte musí objaviť občianske cnosti, tvrdí psychológ Aleš Bednařík a dá sa vypočuť aj ako podcast.

blank

blank

21. mája 2024 som s psychologičku a moderátorkou Simonou Hanovou rozoberal hlbšie súvislosti medzi úspechom a šťastím. Videozáznam na youtube je tu a audio-podcast na spotify zase tu.


20. mája 2024 prišli za mnou Reportéri z RTVS okomentovať atentátnika na premiéra. Nie je ľahké komentovať takú závažnú udalosť a ani sa vyjadriť k atentátnikovi. Snáď sa mi to podarilo kultivovane a s odstupom. Pozrite si v archíve.

blank

blank

17. mája 2024 som bol v Slovenskom rozhlase hosťom Blaženy Boócsovej v relácii Nočná pyramída. Vysielali sme naživo od 22-24 hodiny. To už bežne spím, ale stálo to za to. Taký krátky životopis a rozprávanie o tom ako pristupovať ku šťastiu v živote. Tu v archíve rozhlasu s hudbou alebo na spotify bez hudby.


2. mája 2024 vyšiel podcast Skupinová terapia, kde som ako hosť komentoval tému Môj bič padá najtvrdšie, teda ako reagovať na svojho vnútorného kritika a seba spochybňujúce presvedčenia.

skupinová terapia podcast

blank

13. apríla 2024 Pluska zverejnila článok o znižujúcom percente rozvodov na Slovensku Rozvádzame sa najmenej za 30 rokov, no viac lásky za tým nie je: Dôvody vás šokujú!, kde som komentoval dôvody, prečo to tak je. A nie je to také šokujúce ako v bulvárnom nadpise.


9. apríla 2024 so mnou urobil rozhovor Michal Dudoň do SME. Výsledkom je článok Psychológ Bednařík: Aj negatívne emócie nám dokážu prinášať šťastie, spokojnosť a pocit zmysluplnosti. Psychológ radí, ako sa vyrovnať s frustráciou zo spoločenskej situácie.

blank

blank

6. apríla 2024 Dominika Chrastová urobila parádny long-read na Denníku N s témou rozchodov a názvom Bodaj by si potratila. Päťdesiat ľudí opisuje momenty, keď sa ich vzťah rozpadol. Terapeutka Dáša Malíková a ja sme komentovali rôzne časti spovedí z psychologického hľadiska. Odporúčam.


21. 3. 2024 Tri Prasiatka – trom prasiatkam Láďovi, Samovi a Oliverovi sa tak páčil náš valentínsky špeciál o romantických vzťahoch, že sme si hneď dohodli ďalšie nahrávanie Singles špeciálu – Tajomstvo zoznamovania: Prečo vznikajú páry s vekovým rozdielom? Ako nebyť single?toto je asi nejlepší stand-up, ktorý sa mi vydaril a tomu vďačím aj neuveriteľnej atmosfére, ktorú chalani vedia vytvoriť svojimi nápadmi a reakciami. Určite preferujem video-verziu, ale je aj audio je podobne zábavné.

blank

blank

19. 3. 2024 S Tomášom Havranom spolupracujeme už roky. On je lekár, ktorého zaujíma vzdelávanie zdravotníkov a ja som psychológ, ktorý zdravotníkov druhé desaťročie školí. Stretávali sme sa najprv na komunikačných školeniach pre medikov a teraz na podcastoch. Tu je najnovší z nich – Ako nebyť toxický medik/čka vo vzťahu. Audioverzia a videoverzia.


16. 3. 2024 som v článku na Postoj-i komentoval jeden z výskumov, ktorý poukázal na to ako sa u nás zhoršuje miera prežívaného šťastia. Článok sa volá Slováci a šťastie v prieskumoch. Nie sme nešťastní, naopak. Ženy predbehli v šťastí mužov, najmenej spokojní sú dôchodcovia.

blank

blank

7. marca 2024 Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Keď psychológ Aleš Bednařík povie, že nie je až taký veľký problém, ak starí rodičia nerešpektujú to, ako vychovávajú mladí rodičia, dostane protiotázku, či to naozaj nevadí. „Čo také zlé môžu starí rodičia urobiť dieťaťu? Že mu dajú šunku? Rozumiem aj vášmu postoju, ale nebol by som v tomto úplne ortodoxný,“ vraví v ďalšom z rozhovorov a podcastov Otcovia v plienkach.

Vo forme článku sa dá prečítať ako Ak svokra manipuluje, neignorujte ju. Dajte jej najavo, že nemá vplyv, radí psychológ.


16. 2. 2024 – RTVS Rádio SlovenskoAko v sebe pestovať vďačnosť – 5 časťový seriál o vďačnosti s redaktorkou Blaženou Boócsovou.

blank

blank

15. 2. 2024 Valentínsky špeciál Tri prasiatka o vzťahoch, singles, Ruži pre nevestu a aj o Svadbe na prvý pohľad. Youtube videoverzia je tu a audioverzia na Spotify ja zasa tu. Stráášna záááábava.


13. 2. 2024 utorok som bol v Dámskom klube v RTVS s Ivetou Malachovskou sme otvorili tému Ako sa vyrovnať so starnutím. Môj odlišný pohľad by sa vám mohol páčiť. Pozerajte od 1:30:00

blank

blank
  1. 1. 2024 Nový rok som začal s Denisou Hopkovouv podcaste Aktuality Nahlas na tému Rok 2023 bol náročný. No so strachom treba pracovať. Aký bol rok 2023 z hľadiska prežívania? Podľa psychológa Aleša Bednaříka, ktorý sa špecializuje na pozitívnu psychológiu, či psychológiu šťastia, bol minulý rok náročný. V podcaste približuje ako si poradiť s náročnými situáciami. „Je stále veľa vecí, aj drobných, ktoré môžeme robiť popri zlých veciach, ktoré sa nám dejú a nevieme ich zmeniť. Nie sme vystavený na pospas jednej vlne cunami,” hovorí.

12.12. 2023 – V podcaste SME Dobré ráno o tom Prečo sme šťastní, Keď darujeme. Príprava na tento podcast sa mi vyplatila – objavil som celosvetové výskumy darovania World Giving Index. Ako sa v nich darí sLOVEnsku? Určite máme radi love (€) a preto ich uprednostňujeme pred láskou k blížnemu. Nie sme takí pohostinní ako si navrávame. Vypočujte si.

Dobré ráno SME

blank

Opäť v Denníku N (6. 12. 2023). Tentoraz v zaujímavej rubrike 5 kníh, pod názvom: Mnohí dnes majú všetko a aj tak sa necítia šťastní, vraví psychológ Bednařík a vyberá päť kníh o vzťahoch a šťastí. Z mnohých kníh o šťastí, čo som prečítal, som vybral najmä z tých, čo vyšli aj v českom alebo slovenskom jazyku. Ale tento formát sa oplatí najmä kvôli komentárom ku knihám. (Foto N – Tomáš Benedikovič)


Predvianočný rozhovor na RTVS v Dámskom klube o rodinných konfliktoch a ako k nim pristupovať po celý rok a ako počas Vianoc. Sú to dva vstupy – 1. od 24 minúty a 2. od 1:18:00

blank

blank

Miniseriál so Zuzanou Líškovou pre _FM rádio o ľuďoch a vzťahoch: Ruminácia (ako spracovať negatívne myslenie) a Keď ticho (ne)lieči (o trestajúcom tichu v konflikte).


Celkom rozsiahly a veľmi zaujímavý rozhovor o šťastí a happytariánstve s netradičnými fotkami pre Sóda O2. (Autorka: Eva Kopecká, Foto: Magdaléna Tomalová)

blank

blank

Televízne rozprávanie pre Eduworld s moderátorkou Andreou Šprochlovou o tom, ako v moderných časoch, kedy sa duševné aj fyzické zdravie detí masívne zhoršuje, môžu rodičia zladiť reálny svet a online svet pri výchove detí.


Ešte jeden kratší rozhovor na povolebnú tému o tom, že vždy bude niekto nespokojný, ale aj tým sa dá dobre žiť. Pre tvnoviny.sk. (foto TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič)

blank

blank

V najnovšom čísle Moja psychológia (05 – september-október) sa vyjadrujem k šťastiu a bohatstvu a aký majú peniaze vplyv na naše šťastie. Článok sa dá ako pdf prečítať tu. (Foto a text: Mária Muhl)


Na denníku N z času načas napíšem blog. Pred parlamentnými voľbami som týždne váhal, či sa vyjadrím na sociálnych sieťach, ale bol som paralyzovaný (to sa mi nestáva!). Jazyk sa mi rozviazal až po rozhovore s redaktorkou z tvnoviny.sk (pozri nižšie). A tak som najprv napísal blog na denník N a hneď na druhý deň po voľbách sa mi ozvali z Denníka N a urobili sme tento rozhovor. Článok sa dá prečítať tu. (Foto N – Tomáš Benedikovič, Denník N)

Psychológ Bednařík

pre tvnoviny.sk

Tesne pred parlamentnými voľbami ma oslovili z tvnoviny.sk, či by som s nimi hovoril o šťastí. A keďže bolo pred voľbami, tak sme začali analýzou nálad pred parlamentnými voľbami. Článok sa dá prečítať tu. (foto TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič)


Počas leta so mnou a s mojim bratom Daliborom urobil Jaro Hinšt z Forbesu rozhovor o tom ako sa otužujeme. Každý inak :-). A hovorili sme o svojich technikách, zážitkoch a aký prospech nám otužovanie prináša. Článok sa dá prečítať tu.

forbes ako telo funguje pri otužovaní

blank

august 2023. podcast SKUPINOVÁ TERAPIA

Ako napísali dievčatá na svoj Instagram: One and only Aleš Bednařík s nami znova vytvoril nezameniteľnú časť podcastu😂❤️ ako plávame vo svete randenia? Vypočuj si už teraz🙌

Veď uznajte – o čom sme sa asi rozprávali, keď sa epizóda volá ORÁL A GRCAČKA! No predsa o randení, o najhorších a najlepších zážitkoch z rande a o novej nihe LABYRINTOM LÁSKY.


august 2023. FITSHAKER podcast

S Dianou Fabiánovou sme boli rozprávať o našej novej knihe LABYRINTOM LÁSKY s Adri Špronglovou v podcaste FITSHAKER.

blank

blank

august 2023. SPARK TV

S Martinou Comisso sme sa rozprávali o tom ako sa vo vzťahu správať, aby sme ho udržali a rozvíjali a čomu sa radšej vyhýbať, aby sme ho nerozbili. V podstate sme rozoberali poslednú kapitol knihy LABYRINTOM LÁSKY. Pozrieť celé video môžete tu.


JÚL 2023. VEĽKÁ UDALOSŤ.

Po jeden a pol roku písania, editovania a vybavovania jazykovej korektorky, zalamovačky, obálky, tlačiarne, nahrávania audio-verzie v štúdiu – sa dostala nakoniec na svet táto úžasná kniha LABYRINTOM LÁSKY.

Písanie tejto knihy spustila spolupráca s Dianou Fabiánovou a Jarkou Babkovou na televíznom experimente Svadba na prvý pohľad. Na konci nakrúcania sa mi tak cnelo za dievčatami, že som vymyslel, že napíšeme knihu o vzťahoch. 🙂

A napísali sme ju, nahrali sme aj jej audioverziu, takže budeme naozaj šťastní, ak si niektorú z jej verzií kúpite, prečítate alebo vypočujete.

Labyrintom lásky aleš bednařík diana fabiánová jarka baková

blank

Jún 2023. V rádiu VIVA som ešte nebol a s Tomášom Juríčkom v jeho LUNCH TIME sa mi výborne rozprávalo o plánovanej knihe LABYRINTOM LÁSKY. Už vás s tým začnem zaplavovať! Zatiaľ si vypočujte, aby ste vedeli, čo vás čaká v knihe! Celá relácia, teda, iba náš rozhovor bez hudby, sa dá vypočuť tu!


RUŽA PRE NEVESTU IDE DO FINÁLE, a tak po ukončení natáčania v Turecku som mal možnosť v máji spolu s Klaudiou Fiolovou z TV Markíza prebrať pár vecí z toho, čo som z prvej ruky zažil medzi “nevestami a ženíchom”. Je to na viac 5 minútových kúskov, ktoré budú postupne na markízackej stránke pribúdať.

Klaudia Fiolová, TV mArkíza, Ruža pre nevestu

blank

Máj bol podcastový. V jednom z najpočúvanejších slovenských podcastov Petry Polnišovej a Evelyn Kramerovej som pomudroval o šťastí aj konfliktoch. Konflikt nie je hádka. Do akej miery súvisí naše životné šťastie so vzťahmi? „To sú romantické mýty, že dôkazom ozajstnej lásky je robiť stupidné gestá, v silných emóciách robiť skoro nezvratné rozhodnutia je deštruktívne.”


Máj 2023 bol taký plný, že som vyskakoval z každého mediálneho rohu, a možno aj z chladničiek. Tri skvelé dievčatá z podcastu skupinová terapia so mnou riešili šťastie aj nešťastie, vzťahy aj nevzťahy. Táto partička dievčat je naozaj inšpiratívna a bola radosť s nimi diskutovať.

skupinová terapia

blank

V máji 2023 som mal možnosť diskutovať s Martinou Comisso v Spark TV o šťastí, pozitívnych emóciách, vďačnosti a ďalších veciach, ktoré ovplyvňujú naše šťastie v živote.

Pol hodinový rozhovor si môžete tu na Youtube.


OSUDOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ? Mýty o romantickej láske sme rozoberali s Máriou Mühl (viedla rozhovor a urobila super fotky) do májového čísla NOTA BENE. Najviac radosti mám z fotografie so sliepkou (osudová príťažlivosť) 🤣🐔🐓.

nota bene osudová príťažlivosť mária muhl aleš bednařík mýty o romantickej láske

evelyn, sandra hemzová, aleš bednařík, skupinová terapia

Aprílová diskusia bola príprava na máj lásky čas. Event/diskusia – so Skupinová terapia – Randenie a vzťahy našej generácie. ❤ Bola to jedna z najlepších, ak nie najlepšia diskusia, akú som zažil. Priestor, atmosféra, organizátorky. K veci, zábava, inteligencia, otvorenosť aj citlivosť diskutérov/rok.

Sandra, Evelyn, bolo mi potešením hovoriť na témy, ktoré mnohých trápia aj tešia.


V januári 2023 vyšiel ďalší podcast Počúvam sa z produkcie Rádia Expres, v ktorom sa Dominika Turiaková so mnou rozprávala o sebavedomí, pochybnostiach o sebe a IMPOSTOR syndróme. Čo to je, kde sa to berie, čo s tým, že sa cítime ako podvodníci? Ako súvisí IMPOSTOR fenomén s Dunning-Krugerovým efektom? Počúvajte.

Dominika Turiaková, rádio Expres, impostor syndróm

blank

Koncom roka 2022 začal v rádiu FM vychádzať seriál o emóciách na pokračovanie, ktorý sme pre vás pripravili so Zuzanou Líškovou. Všetky emócie sú dôležité aj keď ich prežívame ako príjemné alebo nepríjemné.

Jednotlivé epizódy trvajú 3-5 minút, vychádzali týždenne a bolo ich okolo 20. Ale našťastie mi Zuzka dovolila všetky časti spojiť a zverejniť.

Dajú sa vypočuť na pôvodnom mieste, ⁠napríklad tu na FM⁠. Alebo plnú verziu rovno tu.


Posledný mesiac 2022 sme v podcaste Aktuality.sk s Denisou Hopkovou rozprávali o viacerých témach – všetkými sa prelínali udalosti tohto roka a z nich vyplývajúce zúskostnenie väčšiny obyvateľstva. Niekoho úzkosť vedie k produktívnym činom ako je pomáhať druhým a niekoho vedie k nenávisti voči tým, ktorých pokladá vinných za svoj pocit zo života. Vypočuť sa dá rovno tu. Všetky podcasty, kde vystupujem ako hosť môžete počuť, keď si kliknete v menu Podcasty.

aktuality, Denisa Hopková, Aleš Bednařík

Dominika Turiaková, rádio Expres, Aleš Bednařík

S Dominikou Turiakovou z rádia Express sme v decembri 2022 nahrali ďalší diel podcastu Počúvam sa – tentoraz pochopiteľne o Vianociach s názvom – “Vianoce odzrkadľujú to, čo žijeme celý rok. Kazia nám ich najmä rigidné očakávania.”
Jeden z psychologických pohľadov na domácu atmosféru Vianoc.

Vypočuť sa dá tu.


Za posledné dva mesiace vyšli dva veľké projekty, do ktorých som bol pozvaný a veľmi si to vážim. Prvým je Bookazín Nevyhorení a druhým je kniha ako byť šťastný (ďalej). Magazín sme pokrstili diskusiou v novembri.

BYŤ ČI NEBYŤ SÁM SEBOU? Čo to vlastne znamená? “Hlavne chcem byť sám sebou!” – To je jedna z najčastejšie omieľaných viet mladých nadšených ľudí živených motivačnou literatúrou. Filozofi, psychológovia a aj motivačný self-help biznis na túto túžbu reagujú rôzne.

So Zuzka Matuščáková a Lucia Okša a som sa na tému BYŤ SÁM SEBOU porozprával. Z 3 hodinového rozhovoru vznikla prvá kapitola v novom Bookazíne Nevyhorení. Nevyhorení sú zaujímavý projekt – kniha, podcasty a aj tento nový formát časopiso-knihy. Odporúčam – veľa zaujímavých rozhovorov na tému ako byť viac sám sebou a žiť podľa seba. Kúpiť sa dá tu.

Lucia Okšová, Zuzana Matuščáková, Aleš Bednařík, magazín Nevyhorení

aleš bednařík ako byť šťastní veronika folentová, vitalia bella kniha denník n

Novinárky Veronika Folentová a Vitalia Bella z Denníka N urobili 11 rozhovorov s psychológmi, psychiatrom, lekárkou a ďalšími, čo sa venujú vzťahom, rodičovstvu, výchove a ďalším témam, ktoré majú vplyv na to ako sme šťastní alebo nešťastní.

Kniha na moje milé prekvapenie začína priateľskými vzťahmi a rozhovorom Vitalie – so mnou!

Vrele odporúčam, každý rozhovor je zaujímavý a nabitý otázkami aj odpoveďami k častým veciam, ktorými sa zaoberáme všetci a ovplyvňujú ako sa máme dobre alebo nedobre v našich životoch.

Kúpiť sa dá tu.


V októbri 2022 som strávil celý mesiac na nakrúcaní prvej série Ruža pre nevestu. Práve stojíme vonku a pripravujeme sa na ceremoniál ruží. Bol to veľmi zaujímavý zážitok. Ako psychológ som bol po celý čas k dispozícii pre dievčatá, aby záťaž z nakrúcania, medziľudských napätí a mesačnej izolácie zvládli v čo najväčšej psychickej pohode.

Ruža pre nevestu - nakrúcanie ceremoniálu ruží

7 P pre šťastie

O šťastí na preventivne.sk – Ak naháňate šťastie, rútite sa do priepasti (krátky rozhovor o šťastí so 7 P pre šťastie :-))

blank

Píšem svoj blog tu na psychologiastastia.sk, ale tento raz ma požiadali o rozhovor pre blog časopisu SVADBA – Niečo modré. Píšem aj knihu Labyrintom lásky a tak ma požiadali veľmi správne o tému Aby nám vzťah s partnerom nezovšednel.


V Teleráne Markízy (3. mája 2022) som s dvojicou Roman a Lenka diskutoval o partnerských konfliktoch. Prvý krát v živote som si vypýtal selfíčko s moderátormi. 🙂

Roman Juraško, Lenka Šoóšová, Aleš Bednařík

5 najlepších rozhovorov nedeľnej talkshow Šarkan

S veľkým oneskorením som objavil toto – vo FUN rádiu som bol rozprávať o šťastí ešte začiatkom roku 2021. Bol som hosťom u Šarkana a náš rozhovor patrí medzi 5 najpočúvanejších v danom roku!

Ľudia radi počúvali aj nadšený rozhovor nás dvoch!


Prvého apríla v Slovenskom rozhlase – O humore či satire so satirikom Milanom Markovičom a psychológom Alešom Bednaříkom.

S Markovičom som sa nestretol a možno to bolo lepšie – jeho humor bol voľakedy elitný, jeho názory dnes sú však zastarané.

Počúvajte od 15:55 v archíve RTVS.

aleš bednařík o humore v Slovenskom rozhlase

blank
od 5.4. 2022 sa dá vypočuť druhý podcast, ktorý sme nahrali so Zuzkou Matuščákovou. Tentokrát o Hľadaní a tvorení zmysluplnosti.

Podľa jej slov a aj podľa minutáže je to ževraj najdlhší podcast na Nevyhorených. Mimochodom, podcast o šťastí č. 4, ktorý sme mali pred rokom patrí k najpočúvanejším.

Oba si môžete vypočuť na mojej stránke v časti podcasty.


15.3.2022 som bol na Markíze v Teleráne

Keďže som jeden z expertov sociálneho experimentu a televíznej show Svadba na prvý pohľad, tak som prišiel vysvetliť kedy a ako je vhodné vo vzťahu povedať o ťažkých a negatívnych veciach z minulosti. To sa totiž udialo medzi jedným z párov našej show.

blank

blank
17.1.2022 v Dobré ráno, Slovensko! s Petrou Bernasovskou o šťastí a podobných veciach.

január 2022 FUN Rádio

O šťastí som si veľmi dobre pohovoril so Šarkanom v jeho Takshow a aj po roku a po 50 iných talkshow v roku 2021 je náš rozhovor medzi 5 najpočúvanejšími. Bisťu.?

blank

v klub 3 katka brychtová marcel hamáček aleš bednařík
06.01.2022 RTVS Klub 3

O negatívnom myslení a pozitívnych emóciách sme hovorili s moderátormi Katkou Brychtovou a Marcelom Hanáčkom.
O šťastí zase inak od 21:55 minúty, cca na 10 minút
Kuknite. ?


15.12.2021 Televízia Bratislava

V TV Bratislava som ešte nebol ?. A včera som sa porozprával s Petrom Čámborom o Vianociach. Ja! Taký fakt Vianočný typ ???

Ale v rámci témy sa hodilo hovoriť o tom ako sa Vianoce preceňujú.

Video je v archíve TVBA. 12 minút zvládnete ?

televízia Bratislava o Vianociach Peter Čámbor Aleš Bednařík

Aleš Bednařík a Iveta Malachovská Dámsky klub RTVS
29.10.2021 v jednom z októbrových Dámskych klubov tentoraz s Ivetou Malachovskou

Vôbec nie je jednoduché povedať partnerovi, aby si neobjednal nezdravé jedlo. Najmä, ak mu to robí zle a dlhodobo mu to spôsobuje problémy. Buzerovať alebo nechať tak? Alebo ešte inak?


Október – rozhovor v časopise MIAU

Asi najdlhší rozhovor o šťastnom živote a happytariánstve. Októbrové číslo. Na titulke je James Bond, ale vnútri mám rozhovor ešte pred ním.

Tu sa dá prečítať jeho časť na stránke magazínu MIAU.

Tu je na stiahnutie celý článok v pdf.

James BOnd MIAU David Craig

fredy aiysi obálka 50+
September v časopise 50+

Rozhovor o šťastnom živote a happytariánstve.

Tu je na stiahnutie celý článok.


Júl v časopise EMMA

Rozhovor o šťastí, strese a o pár veciach , čo môžeme pre seba robiť.

Tu je na stiahnutie celý článok.

EMMA júl 2021 rozhovor na leto

blank
Apríl 2021 článok pre preventívne.sk o šťastí

Portál VŠZP preventívne.sk o zdraví pre laickú aj odbornú verejnosť.

Mal by som o svojich 7P pre šťastie napísať vlastný blog. 🙂


5. mája 2021 v rádiu Európa 2, v rannej show Wake UP!

Ako si udržať zdravý VZŤAH a byť šťastnejší? – v diskusii s Jankou a Láďom.

Tu nájdete celú reláciu v audio a ešte aj krátku ukážku vo videu.
európa 2 o šťastí a vzťahoch

dámsky klub dotyky a objatia aleš bednařík andrea chabroňpvá
29. apríla 2021, RTVS, Dámsky klub na tému Dotyky a objatia a ich dôležitosť pre duševné a fyzické zdravie.
Odkaz do archívu Dámskeho klubu. Pozrite od 37 minúty.

19. marca 2021, Rádio Regina, Hosť Márie Babinskej a rozhovor o šťastí – Šťastie vytváraš postojom k sebe a k svetu…

Odkaz do archívu Rádio Regina, relácia aj s hudbou.

Odkaz na podcast bez hudby do Audiolibrixu.

aleš bednařík mária babinská rádio regina o šťastí

forbes aleš bednařík fenomén relatívnej deprivácie
9. marca 2021, Článok vo Forbes o sociálnom porovnávaní a o fenoméne relatívnej deprivácie

Od 5. 3. 2021 začína v piatok večer druhá séria sociálneho experimentu Svadba na prvý pohľad. Každý piatok od 20:30, celý marec a apríl.
Budem v nej ako jeden z expertov vyberať páry a sprevádzať ich počas riešenia ich partnerských vzťahov.
Odkaz vedie na youtube kanál televízie Markíza.
svadba na prvý pohľad aleš bednařík, psychológ

aleš bednařík Peter Núnez Svadba na prvý pohľad Teleráno

4. marca 2021, Teleráno, uvádzanie Svadby na prvý pohľad spolu s Petrom Núňezom.


4. marca 2021, Dámsky klub, Ako hovoriť s mužmi

Odkaz vedie do archívu RTVS, pozerajte od 41:39

dámsky klub ako hovoriť s mužmi

teleráno aleš bednařík
20.1. 2021 v Markíze, Teleráno
Kratučký vstup o happytariánstve ostal na FB archíve Telerána alebo si ho môžete pozrieť ako súčasť článku na stránke Markízy.

Od 5. 9. 2020 o 11: 25 spustila RTVS na Dvojke reláciu Okná duše dokorán a následne odvysiela každú sobotu ďalších 15 častí.

Relácie v RTVS trvajú iba 5 minút, ale celé diskusie v dĺžke cca 40 minút budú na podstránke RTVS – rtvs.sk/oknadusedokoranTu budú archivované, aby ste si ich mohli pozrieť aj mimo premiéry.

Moja časť je 16. časť – Psychológia šťastia – viac ako psychohygiena.

Takže v skratke – 15 častí bude o duševných chorobách a poruchách, o vyhorení, závislostiach a psychiatrii. A tá moja bude o tom ako tomu predísť a byť aspoň o kúsok šťastnejší. 🙂

okná duše dokorán psychológia šťastia

Pre TV Pravda v relácii Ide o zdravie sme natočili v januári krátky 6 minútový klip o tom, čo môžeme robiť pre to, aby sme ostali pri zmysloch a boli šťastnejší. A môžete si k nemu ešte prečítať článok k Medzinárodnému dňa šťastia.


nedeľná talkshow so šarkanom v médiách aleš bednařík

Vo FUN rádiu v nedeľu 17.1.2021 som bol hosťom v milej diskusii o tom, čo nás robí šťastnými v Nedeľnej talkshow so Šarkanom.


Rozhovor o dobrých časoch s Karolom Sudorom vyšiel aj v NOTA BENE aj v Denníku N (január 2021 v rozšírenej verzii).

denník n v médiách aleš bednařík karol sudor

podcast Dobrý pocit v médiách a Katkou Brychtovou a Ludwigom Baginom

Podcast Dobrý pocit, s Katkou Brychtovou a Ludwigom Baginom, zorganizovaný pod hlavičkou Detský čin roka. Je to seriál a v mojej časti sme hovorili o vďačnosti, šťastí a altruizme.

Kliknutím na obrázok sa dostanete na youtube podcastu.


December, Báječná žena, 30 tipov ako zvládnuť samotu počas sviatkov (stĺpček vpravo v žltom sú moje tipy :-))

Tu je pdf na prezretie dvojstránky.

báječná žena - sama na sviatky

Večera s Havranom Láska

8. 12. 2020 Večera s Havranom

Plná verzia Večere s Havranom o LÁSKE. (link do archívu RTVS)

Hosťami v diskusii sme boli: Michal Tallo – básnik, Diana Fabiánová – režisérka a Aleš Bednařík – psychológ a happytarián. O rôznych formách lásky, nielen o tej romantickej. Nech sa páči.

Mimochodom, natáčané to bolo 20. 10. 2020 – takže v jeden deň som bol v Rádio Slovensko ako Hosť Andrey Poláčkovej (nižšie) hovoriť o šťastí a potom som prešiel do Mlynskej doliny na diskusiu Večera s Havranom. To bol zaujímavý deň!


24.11. 2020 IZOLOVANÁ GENERÁCIA. Diskusia V klube pod lampou zorganizovaná Mladí SPOLU.

S veľmi zaujímavou zostavou – moderátorom Pavlom Krajčim, psychologičkou PhDr. Máriou Balážovou, Mgr. Monikou Martinezovou, riaditeľkou Linky dôvery Nezábudka – sme rozoberali dopady izolovanosti v čase pandémie na mladú generáciu. V linku je odkaz na video zdieľané na FB Klub pod lampou.

klub pod lampou stratená generácia

hosť andrey poláčkovej rtvs
20.10 2020 som bol v relácii Hosť Andrey Poláčkovej.

Hovorili sme ako inak – o šťastí. V linku je odkaz na podcast na stránke Rádio Slovensko.


happytarián v denníku N
Denník N, 11.8.2020

S Luciou Osvaldovou som si dve hodiny pohovoril (teda najmä ja :-)) o tom, prečo je toľko ľudí osamelých, ako by sa mohlo zmeniť mesto, aby vytiahlo ľudí von, podporilo ich viac k pohybu a vzájomnému stretávaniu (keď nebude treba držať fyzický odstup).

Lucia z toho urobila zaujímavý dialogický článok. Skrátka, ozajstný rozhovor.
Horný link je priamo na článok na stránke Denníka N, tu si môžete stiahnuť a prečítať jeho pdf verziu.


Toto je taká bizarnosť stará už 2 roky. V gescii vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva školstva Petra Krajňáka, s tvorcom projektu Fedorom Blaščákom a viacerými prednášajúcimi sme krajských mestách prednášali učiteľom o extrémizme – čo si pod tým predstaviť a ako na žiakov s extrémistickými názormi v škole reagovať. A potom sa k tomu vyjadril Anton Hrnko (SNS) a boli z toho “správy”. Z týchto správ sa však nakoniec stal učebnicový argument prečo oddeliť vzdelávanie od politiky (Slobodnejšie školy: Odluka vzdelávania od politiky, INESS) a v knihe Jazyk a politika, Jazyk politiky v konfliktnej štruktúre spoločnosti – Radoslav Štefančík, Irina Dulebová, 2017 (na obrázku).

Takže som sa ocitol v dobrej spoločnosti bratislavskej kaviarne a pán Hrnko na mňa vytiahol iba to, že mám pekné české meno. 🙂 Áno, mám.

psychológ s českým menom Aleš Bednařík

mení nás náš vzťah?
Báječná žena, 24.8. 2020.
článoček na zaujímavú tému, či prispôsobovať sa vo vzťahu je dobré
.
Stiahnite si dvojstránku v pdf na prečítanie.

Báječná žena, 6. 4. 2020.
článoček Kríza počas karantény k tomu ako zvládať ponorkovú chorobu v karanténnom období, keď ste zrazu oveľa viac času s rodinou.
Kliknite si a stiahnite dvojstránku v pdf.

kríza počas karantény

koľko času trávime na mobiloch
Hospodárske noviny, 24.2.2020.
Infografika dňa Koľko času trávime na mobile a moje krátke vyjadrenie k vplyvu digitálnych technológií na vzťahy.

Ako môžeme u našich detí rozpoznať silné stránky. V DÁMSKOM KLUBE na RTVS. Pustite si z archívu od 01:09:08.
silné stránky detí

tv lux digitálne médiá v médiách
V médiách televíznych som dostal pozvanie do TV LUX. V relácii Doma je doma 11.2.2020 bola téma celkom svetská – Nebezpečenstvá internetu. Pozrieť si ju môžete tu od 22:20 minúty.

Moja psychológia, február 2020. Ako môžeme silné stránky našich detí objavovať a využívať v prospech rozvoja dieťaťa. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť pdf pre vaše pohodlné čítanie.
silný rodič silné deti v médiách

živé mesto v médiách
V médiách v relácii Živé Mesto FM v Rádiu FM, dňa 6.1.2020, ktorú vedú urbanistky Lívia Gažová a Milota Sidorová, sme diskutovali o MESTE a jeho vplyve (najmä negatívnom) na psychické a fyzické zdravie. S doktorkou Monikou Grilli Wagnerovou (Fakultná nemocnica Kráľovské Vinohrady, Praha), psychológom Alešom Bednaříkom a architektom Romanom Žitňanským (Metropolitný Inštitút Bratislava).


V médiách na TA3, 29.11.2019, Recept na šťastný život. V relácii Pozrime sa na to sme diskutovali s inovátorkou Dzurovčinovou, internistom Goljerom a klinickou psychologičkou Tiňovou.
recept na šťastný život v médiách TA3

digital detox pc revue aleš bednařík v médiách
PC REVUE, 5.3. 2019. článok o digitálnych médiách, na ktorý som skoro zabudol, že mi vyšiel v časopise – Digital Detox: Ako na nezdravý vzťah k smartfónom.

Moja psychológia, október 2019. Rozhovor o knihe Sila pozitívnych emóciíEmóciám krivdíme, sú nám prospešné viac ako si myslíme. Ďakujem šéfredaktorovi za možnosť zverejniť pdf. Čítajte.
moja psychológia sila pozitívnych emócií aleš bednařík v médiách

ako sa začleniť do nového kolektívu v médiách rtvs
V médiách v RTVS, Dámsky klub, 21.10.2019, od 00:40:05. Ako sa začleniť do nového kolektívu?
Najväčšia ezokravina v relácii (od 01:14:12) však zaznie v inej časti Dámskeho kluby, ktorá sa volá Šťastie v dome podľa Feng-šuej (a ešte aj povedia, že ide o vedu!)

V médiách tlačených – tentoraz v časopise Báječná žena č. 40, september 2019. Ako na tichú domácnosť. Niekoľko rád ako zvládnuť hádku tým, že ju prerušíme a dáme si chvíľu tichú domácnosť.
Ako na tichú domácnosť - Báječná žena september v médiách

kedy dovoliť dieťaťu smartfón v médiách

Brněnský deník, 10.9.2019, Dítě u počítače? Co nejdřív, radí odborníci z Masarykovy univerzity. Vyjadroval som sa dosť kriticky k výstupu štúdie, ktorá spájala pozitívne sebavnímanie pri práci s počítačmi s tým, ako skoro deti s počítačmi začali pracovať. Keďže je mediálne vyhlásenie autorov veľmi stručné a ešte aj médiá sa zamerali na iné aspekty, tak sa tomu venujem podrobnejšie v článku Kedy môžu deti začať s počítačmi?


Dámsky klub, RTVS, 26.6.2019, od 51:28. Ako reagovať, keď mi niekto klame do očí?

ako reagovať na klamstvo dámsky klub v médiách

vďačnosť dámsky klub v médiách

Dámsky klub, RTVS, 27.5.2019, od 45:41. Prečo učiť deti vďačnosti. Aj preto, že vďačnosť prináša viac zmysluplnosti a teda šťastia do života.


Dámsky klub, 1.4.2019, RTVS. od 47:30. Na prvého apríla sme si nerobili srandu. Téma aj tak znela ako vtip: Škodí veľa práce? – No, veď práve, záleží na podmienkach. A niektoré odpovede sa do krátkeho vstupu zmestili.

v médiách rtvs

youtube kids

Munimedia.cz, 23.3.2019. Aplikácia YouTube Kids je dostupná. Niekedy som požiadaný vyjadriť sa aj k veciam súvisiacim s digitálnymi médiami. Napríklad, čo si myslím o spustení detského YouTube Kids.


V médiách tlačených začínam spoluprácu s časopisom Moja psychológia. Vo februárovom čísle roku 2019 v článku Flow – plynutie na vlne šťastia sa môžete dočítať všeličo zaujímavého o tom ako sa do stavu plynutia môžete dostať. Viac sa dočítate v pdfku. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť článok na svojej stránke.

flow moja psychológia v médiách

čo je to šťastie Báječná žena v médiách

Čo je to šťastie?
Z predvianočného čísla Báječnej ženy ostalo z rozhovoru niekoľko vecí, ktoré sa dostali do nového článku o šťastí. Ďakujem redakcii za možnosť článok zverejniť na svojej stránke.


Dámsky klub, RTVS, 04. 02. 2019, Ponorková choroba, Od 00:49:57. Hovorili sme hovorili o ponorkovej chorobe na pracovisku. Prečo sa ponorková choroba objavuje a čo sa s ňou dá robiť? Chcel som vyzerať ako kapitán ponorky Nemo, tak som si prvý krát v živote nechal narásť bradu 🙂 Viac po kliknutí na obrázok.
ponorková choroba RTVS

rádio regina o Daroch v médiách

K relácii o Daroch hmotných aj nehmotných som sa dostal – darom. Kamarát nemohol a tak to ponúkol mne. A tak som si v rádiu Regina v relácii Večerné reflexie (18.12.2018) pofilozofoval  s redaktorkou Janou Bleyovou o daroch a šťastí.
Kliknite na obrázok – dovedie vás do archívu rozhlasu. Relácia sa dá aj stiahnuť.


Ako si (ne)pokaziť Vianoce, Pred Vianocami viacerých zaujíma ako sa na Vianoce nachystať – nie vždy ide o recepty alebo o zvyky. Ako sa pripraviť na Vianoce psychologicky. V Báječnej žene tak vyšiel o tom článok a ešte ma inšpiroval k napísaniu vlastného a podrobnejšieho. Vedieť narábať so svojimi očakávaniami je jedným z predpokladov ne/šťastia aj mimo sviatkov. Za možnosť priložiť pdf článku ďakujem redakcii.

báječná žena vianoce v médiách

Nota bene Bez instagrami nie si IN

BEZ INSTAGRAMU NIE SI IN – Komentár k sociálnym sieťam. V októbrovom čísle Nota Bene je článok Bez Instagramu nie si In.  Magdaléna Vaculčiaková, ktorá ho písala si aj so mnou pohovorila o tom, ako digitálne médiá vplývajú na životy teenagerov a pár mojich komentárov do článku zapracovala. Vďaka veľkorysosti redakcie môžem pdf dvojstránky dať k dispozícii aj vám. Pekné čítanie.


Rozhovor o lekároch, pacientoch a dôležitosti komunikácie, vyšiel v apríli 2018 aj v upravenej podobe aj vo FitMagazíne. Populárno-náučný časopis o zdraví a životnom štýle vychádza v náklade 120 tisíc ako príloha Hospodárskych novín, Zdravotníckych novín a Eurotelevízie. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

HN príloha Rozhovor o lekároch FitMagazín

Dámsky klub workoholizmus

Dámsky klub, RTVS, 6.3. 2018, Som pracantka alebo workoholička? Od 39:39 minúty (pekne načasované). To by bolo aj na hodinu, ale za 10 minút sme stihli, čo sme stihli.


KOMUNIKAČNÉ ŠKOLENIA PRE LEKÁROV, Rozhovor v Zdravotníckych novinách o skúsenostiach s komunikačnými školeniami pre lekárov. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.
Komunikačné školenia pre lekárov Zdravotnícke noviny v médiách

Voices Nástrahy povinného optimizmu

Verejná diskusia v Trenčianskom klube Lúč. Diskusiu pripravil a viedol Ivan Ježík (Voices). A spolu s Michalom Meškom (Martinus) sme hovorili na tému – Nástrahy povinného optimizmu. Rozberali sme rozdiel medzi optimizmom a pozitívnym myslením, koľko sa predá na Slovensku motivačných kníh, prečo je Slovákom optimizmus podozrivý a prešli sme aj k smartfónom a ďalším zaujímavým témam. Zvukový záznam z diskusie je tu. Táto diskusia bola potom podkladom na sériu článkov, ktoré vrele odporúčam – Umelý úsmev 1-5.


časopis Téma – Šťastie pre každého
Rozhovor vo vianočnom čísle časopisu Téma sa naozaj vydaril. Aj iné rozhovory sú tam skvelé. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

šťastie pre každého časopis Téma

mobily pre deti Dámsky klub

Dámsky klub, RTVS, 30. 11. 2017, Klady a zápory smartfónu u detí, Od 00:18:15 minúty. Takto inteligentne vyzerá psychológ, keď neverbálne ukazuje ako sa ťuká do smartfónu (keby ste to náhodou nevedeli). Názov rozhovoru bol Klady a zápory. Nuž, ja som hovoril iba o záporoch.


Nový čas Nedeľa, 26. 11. 2017, Rozhovor – Veda našla recept na šťastie. Parádne bulvárny titulok. Síce som namietal, ale chápem, že má byť príťažlivý, krátky a úderný. A že v rozhovore kritizujem Hnutie pozitívneho myslenia? Redaktor sa pýtal, a ja som rád odpovedal :-).

Nový čas Nedeľa Veda našla recept na šťastie

Dámsky klub extrémizmus u detí

Dámsky klub, RTVS, 13. 11. 2017, Extrémizmus u detí, Od 00:55:25 minúty. Aj v Dámskom klube sme riešili, ako by mohli rodičia konštruktívne reagovať na extrémistické názory svojich teenagerov. Chcel som aj ako ukážku extrémistického správania zahajlovať v priamom prenose, ale nenabral som odvahu urobiť to poriadne. (Predsa len, mám aj nejaké zábrany.)


HN Televízia, Čo robiť, ak vaše dieťa velebí Hitlera? 18. 10. 2017. Zakazovať to nemá zmysel, radí psychológ. Viackrát som prednášal učiteľom o tom, ako reagovať, keď deti majú extrémistické názory. Zhrnuli sme to s redaktorkou do 12 minút.

HN Televízia Extrémizmus u detí

Dámsky klub akútny stres

Dámsky klub, RTVS, 25. 05. 2017, Ako sa zbaviť akútneho napätia a stresuPozerajte od 01:08:06 minúty. Na obrázku predvádzam ako nás stres burcuje na zvládnutie náročnej situácie.


Dámsky klub, RTVS, 16. 03. 2017, Cítim nespravodlivosť a neviem sa ozvať, Od 00:55:10 minúty. Len pre istotu – to nie je môj pocit, ale téma diskusie v relácii 🙂
Dámsky klub cítim nespravodlivosť

Dámsky klub ako ovládať svoj hnev

Dámsky klub, RTVS, 8. 12. 2016, Ako ovládať svoj hnev, Od 00:59:08 minúty. Dobrá téma. Keby som vedel svoj hnev ovládať tak, ako o tom viem rozprávať…


Dámsky klub, RTVS, 11. 11. 2016, Chvíľu ma chce, chvíľu nie, O odchádzaní a opätovnom návrate partnera. Prijať ho späť alebo nie? Od 32:32 minúty aj sekundy.

chvíľu ma chce chvíľu nie rtvs

dámsky klub ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť

Dámsky klub, RTVS, 11. 10. 2016, Ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť? S ktorými ľuďmi nám je dobre a prečo a pri ktorých sa cítime zle a prečo to tak je. Od 00:40:55 minúty.


Dámsky klub, RTVS, 30. 08. 2016, Som nerozhodná, čo s tým?, od 00:53:22 minúty.

rtvs som nerozhodný čo s tým

rtvs submisívny partner

Dámsky klub, RTVS, 02. 06. 2016, O submisívnom partnerovi, od 1:08:40.


Dámsky klub, RTVS, 05. 05. 2016, Nevidím šťastie, ktoré mám pod nosom, od 01:00:39.
rtvs šťastie pod nosom

Dámsky klub Mýty o šťastí

Dámsky klub, RTVS, 10. 03. 2016, Mýty o šťastí, od 00:29:23. Čo sú veci, čo nám šťastie prinášajú a čo nie sú, ale mylne sa domnievame, že áno? Na tejto relácii bolo výnimočné, že sa mi podarilo zagratulovať manželke k narodeninám. 

Dámsky klub ľubo Molnár

A stretol som tam dlhoročného kamaráta, dnes top-kuchára, ktorý práve v ten deň varil aj v Dámskom klube. Pekný príklad ako sa šťastie na vzťahovej úrovni dá posilňovať.


Dámsky klub, RTVS, 14. 1. 2016, Ako požiadať o zvýšenie platu, Od 01:02:50.

Dámsky klub ako požiadať o zvýšenie platu

rtvs ako zvládať neúspech carol dweck

Dámsky klub, RTVS, 26.10.2015, Ako zvládať neúspech, Od 49:20. Na obrázku to síce vyzerá, že hovorím o tom ako urobiť stehná na bielom víne so zeleninovým kuskusom, ale hovoril som o Mindsete podľa Carol Dweck.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore