fbpx

V médiách

v médiách
Krátky vstup pre RTVS

V médiách vystupujem rád. Je to dobrodružné a môžem šíriť svoje názory aj poznatky o veciach, na ktorých záleží. Rozhovor na mikrofón alebo kameru, priamy prenos alebo záznam. Je to príležitosť ako o veciach čo ma bavia povedať niečo užitočné, konkrétne a v krátkom čase.

Potom sa z toho urobí článok alebo sa to odvysiela. Tu je toho už celá zbierka.

Moje príspevky a rozhovory na rôzne psychologické témy nájdete:

Odkazy vo farebných textoch vedú do archívov televízií, rozhlasov, na stránky zdrojov alebo priamo na súbor na stiahnutie. Klikajte. Čítajte, pozerajte, počúvajte.


okná duše dokorán
Od 5. 9. o 11: 25 spustila RTVS na Dvojke reláciu Okná duše dokorán a následne odvysiela každú sobotu ďalších 15 častí. Relácie v RTVS trvajú iba 5 minút, ale celé diskusie v dĺžke cca 40 minút budú na podstránke RTVS – rtvs.sk/oknadusedokoranTu budú archivované, aby ste si ich mohli, pozrieť aj mimo premiéry.
Moja časť je 16. časť Psychológia šťastia – viac ako psychohygiena – a bude odvysielaná 19.12.2020.
Takže v skratke – 15 častí bude o duševných chorobách a poruchách, o vyhorení, závislostiach a psychiatrii. A tá moja bude o tom ako tomu predísť a byť aspoň o kúsok šťastnejší. 🙂

happytarián v denníku N
Denník N, 11.8.2020
S Luciou Osvaldovou som si dve hodiny pohovoril (teda najmä ja :-)) o tom, prečo je toľko ľudí osamelých, ako by sa mohlo zmeniť mesto, aby vytiahlo ľudí von, podporilo ich viac k pohybu a vzájomnému stretávaniu (keď nebude treba držať fyzický odstup).
Lucia z toho urobila zaujímavý dialogický článok. Skrátka, ozajstný rozhovor.
Horný link je priamo na článok na stránke Denníka N, tu si môžete stiahnuť a prečítať jeho pdf verziu.

psychológ s českým menom Aleš Bednařík

Toto je taká bizarnosť stará už 2 roky. V gescii vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva školstva Petra Krajňáka, s tvorcom projektu Fedorom Blaščákom a viacerými prednášajúcimi sme krajských mestách prednášali učiteľom o extrémizme – čo si pod tým predstaviť a ako na žiakov s extrémistickými názormi v škole reagovať. A potom sa k tomu vyjadril Anton Hrnko (SNS) a boli z toho “správy”. Z týchto správ sa však nakoniec stal učebnicový argument prečo oddeliť vzdelávanie od politiky (Slobodnejšie školy: Odluka vzdelávania od politiky, INESS) a v knihe Jazyk a politika, Jazyk politiky v konfliktnej štruktúre spoločnosti – Radoslav Štefančík, Irina Dulebová, 2017 (na obrázku).

Takže som sa ocitol v dobrej spoločnosti bratislavskej kaviarne a pán Hrnko na mňa vytiahol iba to, že mám pekné české meno. 🙂 Áno, mám.


mení nás náš vzťah?
Báječná žena, 24.8. 2020.
článoček na zaujímavú tému, či prispôsobovať sa vo vzťahu je dobré
.
Stiahnite si dvojstránku v pdf na prečítanie.

kríza počas karantény
Báječná žena, 6. 4. 2020.
článoček Kríza počas karantény k tomu ako zvládať ponorkovú chorobu v karanténnom období, keď ste zrazu oveľa viac času s rodinou.
Kliknite si a stiahnite dvojstránku v pdf.


koľko času trávime na mobiloch
Hospodárske noviny, 24.2.2020.
Infografika dňa Koľko času trávime na mobile a moje krátke vyjadrenie k vplyvu digitálnych technológií na vzťahy.

silné stránky detí
Ako môžeme u našich detí rozpoznať silné stránky. V DÁMSKOM KLUBE na RTVS. Pustite si z archívu od 01:09:08.

tv lux digitálne médiá v médiách
V médiách televíznych som dostal pozvanie do TV LUX. V relácii Doma je doma 11.2.2020 bola téma celkom svetská – Nebezpečenstvá internetu. Pozrieť si ju môžete tu od 22:20 minúty.

silný rodič silné deti v médiách
Moja psychológia, február 2020. Ako môžeme silné stránky našich detí objavovať a využívať v prospech rozvoja dieťaťa. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť pdf pre vaše pohodlné čítanie.

živé mesto v médiách
V médiách v relácii Živé Mesto FM v Rádiu FM, dňa 6.1.2020, ktorú vedú urbanistky Lívia Gažová a Milota Sidorová, sme diskutovali o MESTE a jeho vplyve (najmä negatívnom) na psychické a fyzické zdravie. S doktorkou Monikou Grilli Wagnerovou (Fakultná nemocnica Kráľovské Vinohrady, Praha), psychológom Alešom Bednaříkom a architektom Romanom Žitňanským (Metropolitný Inštitút Bratislava).


recept na šťastný život v médiách TA3
V médiách na TA3, 29.11.2019, Recept na šťastný život. V relácii Pozrime sa na to sme diskutovali s inovátorkou Dzurovčinovou, internistom Goljerom a klinickou psychologičkou Tiňovou.

digital detox pc revue aleš bednařík v médiách
PC REVUE, 5.3. 2019. článok o digitálnych médiách, na ktorý som skoro zabudol, že mi vyšiel v časopise – Digital Detox: Ako na nezdravý vzťah k smartfónom.

moja psychológia sila pozitívnych emócií aleš bednařík v médiách
Moja psychológia, október 2019. Rozhovor o knihe Sila pozitívnych emóciíEmóciám krivdíme, sú nám prospešné viac ako si myslíme. Ďakujem šéfredaktorovi za možnosť zverejniť pdf. Čítajte.

ako sa začleniť do nového kolektívu v médiách rtvs
V médiách v RTVS, Dámsky klub, 21.10.2019, od 00:40:05. Ako sa začleniť do nového kolektívu?
Najväčšia ezokravina v relácii (od 01:14:12) však zaznie v inej časti Dámskeho kluby, ktorá sa volá Šťastie v dome podľa Feng-šuej (a ešte aj povedia, že ide o vedu!)

Ako na tichú domácnosť - Báječná žena september v médiách
V médiách tlačených – tentoraz v časopise Báječná žena č. 40, september 2019. Ako na tichú domácnosť. Niekoľko rád ako zvládnuť hádku tým, že ju prerušíme a dáme si chvíľu tichú domácnosť.

kedy dovoliť dieťaťu smartfón v médiách

Brněnský deník, 10.9.2019, Dítě u počítače? Co nejdřív, radí odborníci z Masarykovy univerzity. Vyjadroval som sa dosť kriticky k výstupu štúdie, ktorá spájala pozitívne sebavnímanie pri práci s počítačmi s tým, ako skoro deti s počítačmi začali pracovať. Keďže je mediálne vyhlásenie autorov veľmi stručné a ešte aj médiá sa zamerali na iné aspekty, tak sa tomu venujem podrobnejšie v článku Kedy môžu deti začať s počítačmi?


ako reagovať na klamstvo dámsky klub v médiách

Dámsky klub, RTVS, 26.6.2019, od 51:28. Ako reagovať, keď mi niekto klame do očí?


vďačnosť dámsky klub v médiách

Dámsky klub, RTVS, 27.5.2019, od 45:41. Prečo učiť deti vďačnosti. Aj preto, že vďačnosť prináša viac zmysluplnosti a teda šťastia do života.


v médiách rtvs

Dámsky klub, 1.4.2019, RTVS. od 47:30. Na prvého apríla sme si nerobili srandu. Téma aj tak znela ako vtip: Škodí veľa práce? – No, veď práve, záleží na podmienkach. A niektoré odpovede sa do krátkeho vstupu zmestili.


youtube kids

Munimedia.cz, 23.3.2019. Aplikácia YouTube Kids je dostupná. Niekedy som požiadaný vyjadriť sa aj k veciam súvisiacim s digitálnymi médiami. Napríklad, čo si myslím o spustení detského YouTube Kids.


flow moja psychológia v médiách

V médiách tlačených začínam spoluprácu s časopisom Moja psychológia. Vo februárovom čísle roku 2019 v článku Flow – plynutie na vlne šťastia sa môžete dočítať všeličo zaujímavého o tom ako sa do stavu plynutia môžete dostať. Viac sa dočítate v pdfku. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť článok na svojej stránke.


čo je to šťastie Báječná žena v médiách

Čo je to šťastie?
Z predvianočného čísla Báječnej ženy ostalo z rozhovoru niekoľko vecí, ktoré sa dostali do nového článku o šťastí. Ďakujem redakcii za možnosť článok zverejniť na svojej stránke.


ponorková choroba RTVS
Dámsky klub, RTVS, 04. 02. 2019, Ponorková choroba, Od 00:49:57. Hovorili sme hovorili o ponorkovej chorobe na pracovisku. Prečo sa ponorková choroba objavuje a čo sa s ňou dá robiť? Chcel som vyzerať ako kapitán ponorky Nemo, tak som si prvý krát v živote nechal narásť bradu 🙂 Viac po kliknutí na obrázok.

rádio regina o Daroch v médiách

K relácii o Daroch hmotných aj nehmotných som sa dostal – darom. Kamarát nemohol a tak to ponúkol mne. A tak som si v rádiu Regina v relácii Večerné reflexie (18.12.2018) pofilozofoval  s redaktorkou Janou Bleyovou o daroch a šťastí.
Kliknite na obrázok – dovedie vás do archívu rozhlasu. Relácia sa dá aj stiahnuť.


báječná žena vianoce v médiách

Ako si (ne)pokaziť Vianoce, Pred Vianocami viacerých zaujíma ako sa na Vianoce nachystať – nie vždy ide o recepty alebo o zvyky. Ako sa pripraviť na Vianoce psychologicky. V Báječnej žene tak vyšiel o tom článok a ešte ma inšpiroval k napísaniu vlastného a podrobnejšieho. Vedieť narábať so svojimi očakávaniami je jedným z predpokladov ne/šťastia aj mimo sviatkov. Za možnosť priložiť pdf článku ďakujem redakcii.


Nota bene Bez instagrami nie si IN

BEZ INSTAGRAMU NIE SI IN – Komentár k sociálnym sieťam. V októbrovom čísle Nota Bene je článok Bez Instagramu nie si In.  Magdaléna Vaculčiaková, ktorá ho písala si aj so mnou pohovorila o tom, ako digitálne médiá vplývajú na životy teenagerov a pár mojich komentárov do článku zapracovala. Vďaka veľkorysosti redakcie môžem pdf dvojstránky dať k dispozícii aj vám. Pekné čítanie.


HN príloha Rozhovor o lekároch FitMagazín

Rozhovor o lekároch, pacientoch a dôležitosti komunikácie, vyšiel v apríli 2018 aj v upravenej podobe aj vo FitMagazíne. Populárno-náučný časopis o zdraví a životnom štýle vychádza v náklade 120 tisíc ako príloha Hospodárskych novín, Zdravotníckych novín a Eurotelevízie. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.


Dámsky klub workoholizmus

Dámsky klub, RTVS, 6.3. 2018, Som pracantka alebo workoholička? Od 39:39 minúty (pekne načasované). To by bolo aj na hodinu, ale za 10 minút sme stihli, čo sme stihli.


Komunikačné školenia pre lekárov Zdravotnícke noviny v médiách
KOMUNIKAČNÉ ŠKOLENIA PRE LEKÁROV, Rozhovor v Zdravotníckych novinách o skúsenostiach s komunikačnými školeniami pre lekárov. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

Voices Nástrahy povinného optimizmu

Verejná diskusia v Trenčianskom klube Lúč. Diskusiu pripravil a viedol Ivan Ježík (Voices). A spolu s Michalom Meškom (Martinus) sme hovorili na tému – Nástrahy povinného optimizmu. Rozberali sme rozdiel medzi optimizmom a pozitívnym myslením, koľko sa predá na Slovensku motivačných kníh, prečo je Slovákom optimizmus podozrivý a prešli sme aj k smartfónom a ďalším zaujímavým témam. Zvukový záznam z diskusie je tu. Táto diskusia bola potom podkladom na sériu článkov, ktoré vrele odporúčam – Umelý úsmev 1-5.


šťastie pre každého časopis Téma
Šťastie pre každého – časopis Téma 2017Rozhovor vo vianočnom čísle časopisu Téma sa naozaj vydaril. Aj iné rozhovory sú tam skvelé. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.

mobily pre deti Dámsky klub

Dámsky klub, RTVS, 30. 11. 2017, Klady a zápory smartfónu u detí, Od 00:18:15 minúty. Takto inteligentne vyzerá psychológ, keď neverbálne ukazuje ako sa ťuká do smartfónu (keby ste to náhodou nevedeli). Názov rozhovoru bol Klady a zápory. Nuž, ja som hovoril iba o záporoch.


Nový čas Nedeľa Veda našla recept na šťastie

Nový čas Nedeľa, 26. 11. 2017, Rozhovor – Veda našla recept na šťastie. Parádne bulvárny titulok. Síce som namietal, ale chápem, že má byť príťažlivý, krátky a úderný. A že v rozhovore kritizujem Hnutie pozitívneho myslenia? Redaktor sa pýtal, a ja som rád odpovedal :-).


Dámsky klub extrémizmus u detí

Dámsky klub, RTVS, 13. 11. 2017, Extrémizmus u detí, Od 00:55:25 minúty. Aj v Dámskom klube sme riešili, ako by mohli rodičia konštruktívne reagovať na extrémistické názory svojich teenagerov. Chcel som aj ako ukážku extrémistického správania zahajlovať v priamom prenose, ale nenabral som odvahu urobiť to poriadne. (Predsa len, mám aj nejaké zábrany.)


HN Televízia Extrémizmus u detí

HN Televízia, Čo robiť, ak vaše dieťa velebí Hitlera? 18. 10. 2017. Zakazovať to nemá zmysel, radí psychológ. Viackrát som prednášal učiteľom o tom, ako reagovať, keď deti majú extrémistické názory. Zhrnuli sme to s redaktorkou do 12 minút.


Dámsky klub akútny stres

Dámsky klub, RTVS, 25. 05. 2017, Ako sa zbaviť akútneho napätia a stresuPozerajte od 01:08:06 minúty. Na obrázku predvádzam ako nás stres burcuje na zvládnutie náročnej situácie.


Dámsky klub cítim nespravodlivosť
Dámsky klub, RTVS, 16. 03. 2017, Cítim nespravodlivosť a neviem sa ozvať, Od 00:55:10 minúty. Len pre istotu – to nie je môj pocit, ale téma diskusie v relácii 🙂

Dámsky klub ako ovládať svoj hnev

Dámsky klub, RTVS, 8. 12. 2016, Ako ovládať svoj hnev, Od 00:59:08 minúty. Dobrá téma. Keby som vedel svoj hnev ovládať tak, ako o tom viem rozprávať…


chvíľu ma chce chvíľu nie rtvs

Dámsky klub, RTVS, 11. 11. 2016, Chvíľu ma chce, chvíľu nie, O odchádzaní a opätovnom návrate partnera. Prijať ho späť alebo nie? Od 32:32 minúty aj sekundy.


dámsky klub ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť

Dámsky klub, RTVS, 11. 10. 2016, Ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť? S ktorými ľuďmi nám je dobre a prečo a pri ktorých sa cítime zle a prečo to tak je. Od 00:40:55 minúty.


rtvs som nerozhodný čo s tým

Dámsky klub, RTVS, 30. 08. 2016, Som nerozhodná, čo s tým?, od 00:53:22 minúty.


rtvs submisívny partner

Dámsky klub, RTVS, 02. 06. 2016, O submisívnom partnerovi, od 1:08:40.


rtvs šťastie pod nosom
Dámsky klub, RTVS, 05. 05. 2016, Nevidím šťastie, ktoré mám pod nosom, od 01:00:39.

Dámsky klub Mýty o šťastí

Dámsky klub, RTVS, 10. 03. 2016, Mýty o šťastí, od 00:29:23. Čo sú veci, čo nám šťastie prinášajú a čo nie sú, ale mylne sa domnievame, že áno? Na tejto relácii bolo výnimočné, že sa mi podarilo zagratulovať manželke k narodeninám. 

Dámsky klub ľubo Molnár

A stretol som tam dlhoročného kamaráta, dnes top-kuchára, ktorý práve v ten deň varil aj v Dámskom klube. Pekný príklad ako sa šťastie na vzťahovej úrovni dá posilňovať.


Dámsky klub ako požiadať o zvýšenie platu

Dámsky klub, RTVS, 14. 1. 2016, Ako požiadať o zvýšenie platu, Od 01:02:50.


rtvs ako zvládať neúspech carol dweck

Dámsky klub, RTVS, 26.10.2015, Ako zvládať neúspech, Od 49:20. Na obrázku to síce vyzerá, že hovorím o tom ako urobiť stehná na bielom víne so zeleninovým kuskusom, ale hovoril som o Mindsete podľa Carol Dweck.