V médiách

v médiách
Krátky vstup pre RTVS

Rád hovorím do médií. Je to dobrodružné a môžem šíriť svoje názory aj poznatky o veciach, na ktorých záleží.
Rozhovor na mikrofón alebo kameru, priamy prenos alebo záznam. Je to príležitosť ako o veciach čo ma bavia povedať niečo užitočné, konkrétne a v krátkom čase.

Potom sa z toho urobí článok alebo sa to odvysiela. Tu je toho už celá zbierka. Čítajte, pozerajte, počúvajte. 

Odkazy vo farebných textoch vedú do archívov televízií, rozhlasu, na stránky zdrojov alebo priamo na súbor na stiahnutie. Klikajte.


Brněnský deník, 10.9.2019, Dítě u počítače? Co nejdřív, radí odborníci z Masarykovy univerzity. Vyjadroval som sa dosť kriticky k výstupu štúdie, ktorá spájala pozitívne sebavnímanie pri práci s počítačmi s tým, ako skoro deti s počítačmi začali pracovať. Keďže je mediálne vyhlásenie autorov veľmi stručné a ešte aj médiá sa zamerali na iné aspekty, tak sa tomu venujem podrobnejšie v článku Kedy môžu deti začať s počítačmi?


ako reagovať na klamstvo dámsky klub

Dámsky klub, RTVS, 26.6.2019, od 51:28. Ako reagovať, keď mi niekto klame do očí?


vďačnosť dámsky klub

Dámsky klub, RTVS, 27.5.2019, od 45:41. Prečo učiť deti vďačnosti. Aj preto, že vďačnosť prináša viac zmysluplnosti a teda šťastia do života.


Dámsky klub, 1.4.2019, RTVS. od 47:30. Na prvého apríla sme si nerobili srandu. Téma aj tak znela ako vtip: Škodí veľa práce? – No, veď práve, záleží na podmienkach. A niektoré odpovede sa do krátkeho vstupu zmestili.


youtube kids

Munimedia.cz, 23.3.2019. Aplikácia YouTube Kids je dostupná. Niekedy som požiadaný vyjadriť sa aj k veciam súvisiacim s digitálnymi médiami. Napríklad, čo si myslím o spustení detského YouTube Kids.


flow moja psychológia

Flow – plynutie na vlne šťastia, Vo februárovom čísle Moja psychológia sa môžete dočítať všeličo zaujímavého o flow a ako sa do stavu plynutia môžete dostať. Viac sa dočítate v pdfku. Ďakujem redakcii za možnosť zverejniť článok na svojej stránke.


čo je to šťastie Báječná žena

Čo je to šťastie?
Z predvianočného čísla Báječnej ženy ostalo z rozhovoru niekoľko vecí, ktoré sa dostali do nového článku o šťastí. Ďakujem redakcii za možnosť článok zverejniť na svojej stránke.


ponorková choroba RTVS

Dámsky klub, RTVS, 04. 02. 2019, Ponorková choroba, Od 00:49:57. Hovorili sme hovorili o ponorkovej chorobe na pracovisku. Prečo sa ponorková choroba objavuje a čo sa s ňou dá robiť? Chcel som vyzerať ako kapitán ponorky Nemo, tak som si prvý krát v živote nechal narásť bradu 🙂 Viac po kliknutí na obrázok.


rádio regina o Daroch

K relácii o Daroch hmotných aj nehmotných som sa dostal – darom. Kamarát nemohol a tak to ponúkol mne. A tak som si v rádiu Regina v relácii Večerné reflexie (18.12.2018) pofilozofoval  s redaktorkou Janou Bleyovou o daroch a šťastí.
Kliknite na obrázok – dovedie vás do archívu rozhlasu. Relácia sa dá aj stiahnuť.


báječná žena vianoce

Ako si (ne)pokaziť Vianoce, Pred Vianocami viacerých zaujíma ako sa na Vianoce nachystať – nie vždy ide o recepty alebo o zvyky. Ako sa pripraviť na Vianoce psychologicky. V Báječnej žene tak vyšiel o tom článok a ešte ma inšpiroval k napísaniu vlastného a podrobnejšieho. Vedieť narábať so svojimi očakávaniami je jedným z predpokladov ne/šťastia aj mimo sviatkov. Za možnosť priložiť pdf článku ďakujem redakcii.


Nota bene Bez instagrami nie si IN

BEZ INSTAGRAMU NIE SI IN – Komentár k sociálnym sieťam. V októbrovom čísle Nota Bene je článok Bez Instagramu nie si In.  Magdaléna Vaculčiaková, ktorá ho písala si aj so mnou pohovorila o tom, ako digitálne médiá vplývajú na životy teenagerov a pár mojich komentárov do článku zapracovala. Vďaka veľkorysosti redakcie môžem pdf dvojstránky dať k dispozícii aj vám. Pekné čítanie.


HN príloha Rozhovor o lekároch FitMagazín

Rozhovor o lekároch, pacientoch a dôležitosti komunikácie, vyšiel v apríli 2018 aj v upravenej podobe aj vo FitMagazíne. Populárno-náučný časopis o zdraví a životnom štýle vychádza v náklade 120 tisíc ako príloha Hospodárskych novín, Zdravotníckych novín a Eurotelevízie. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.


Dámsky klub workoholizmus

Dámsky klub, RTVS, 6.3. 2018, Som pracantka alebo workoholička? Od 39:39 minúty (pekne načasované). To by bolo aj na hodinu, ale za 10 minút sme stihli, čo sme stihli.


Komunikačné školenia pre lekárov Zdravotnícke noviny

KOMUNIKAČNÉ ŠKOLENIA PRE LEKÁROV, Rozhovor v Zdravotníckych novinách o skúsenostiach s komunikačnými školeniami pre lekárov. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.


Voices Nástrahy povinného optimizmu

Verejná diskusia v Trenčianskom klube Lúč. Diskusiu pripravil a viedol Ivan Ježík (Voices). A spolu s Michalom Meškom (Martinus) sme hovorili na tému – Nástrahy povinného optimizmu. Rozberali sme rozdiel medzi optimizmom a pozitívnym myslením, koľko sa predá na Slovensku motivačných kníh, prečo je Slovákom optimizmus podozrivý a prešli sme aj k smartfónom a ďalším zaujímavým témam. Zvukový záznam z diskusie je tu. Táto diskusia bola potom podkladom na sériu článkov, ktoré vrele odporúčam – Umelý úsmev 1-5.


šťastie pre každého časopis Téma

Šťastie pre každého – časopis Téma 2017Rozhovor vo vianočnom čísle časopisu Téma sa naozaj vydaril. Aj iné rozhovory sú tam skvelé. Za možnosť použiť pdf na čítanie pre všetkých som vďačný redakcii časopisu.


mobily pre deti Dámsky klub

Dámsky klub, RTVS, 30. 11. 2017, Klady a zápory smartfónu u detí, Od 00:18:15 minúty. Takto inteligentne vyzerá psychológ, keď neverbálne ukazuje ako sa ťuká do smartfónu (keby ste to náhodou nevedeli). Názov rozhovoru bol Klady a zápory. Nuž, ja som hovoril iba o záporoch.


Nový čas Nedeľa Veda našla recept na šťastie

Nový čas Nedeľa, 26. 11. 2017, Rozhovor – Veda našla recept na šťastie. Parádne bulvárny titulok. Síce som namietal, ale chápem, že má byť príťažlivý, krátky a úderný. A že v rozhovore kritizujem Hnutie pozitívneho myslenia? Redaktor sa pýtal, a ja som rád odpovedal :-).


Dámsky klub extrémizmus u detí

Dámsky klub, RTVS, 13. 11. 2017, Extrémizmus u detí, Od 00:55:25 minúty. Aj v Dámskom klube sme riešili, ako by mohli rodičia konštruktívne reagovať na extrémistické názory svojich teenagerov. Chcel som aj ako ukážku extrémistického správania zahajlovať v priamom prenose, ale nenabral som odvahu urobiť to poriadne. (Predsa len, mám aj nejaké zábrany.)


HN Televízia Extrémizmus u detí

HN Televízia, Čo robiť, ak vaše dieťa velebí Hitlera? 18. 10. 2017. Zakazovať to nemá zmysel, radí psychológ. Viackrát som prednášal učiteľom o tom, ako reagovať, keď deti majú extrémistické názory. Zhrnuli sme to s redaktorkou do 12 minút.


Dámsky klub akútny stres

Dámsky klub, RTVS, 25. 05. 2017, Ako sa zbaviť akútneho napätia a stresuPozerajte od 01:08:06 minúty. Na obrázku predvádzam ako nás stres burcuje na zvládnutie náročnej situácie.


Dámsky klub cítim nespravodlivosť

Dámsky klub, RTVS, 16. 03. 2017, Cítim nespravodlivosť a neviem sa ozvať, Od 00:55:10 minúty. Len pre istotu – to nie je môj pocit, ale téma diskusie v relácii 🙂


Dámsky klub ako ovládať svoj hnev

Dámsky klub, RTVS, 8. 12. 2016, Ako ovládať svoj hnev, Od 00:59:08 minúty. Dobrá téma. Keby som vedel svoj hnev ovládať tak, ako o tom viem rozprávať…


chvíľu ma chce chvíľu nie rtvs

Dámsky klub, RTVS, 11. 11. 2016, Chvíľu ma chce, chvíľu nie, O odchádzaní a opätovnom návrate partnera. Prijať ho späť alebo nie? Od 32:32 minúty aj sekundy.


dámsky klub ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť

Dámsky klub, RTVS, 11. 10. 2016, Ktorým ľuďom sa radšej vyhnúť? S ktorými ľuďmi nám je dobre a prečo a pri ktorých sa cítime zle a prečo to tak je. Od 00:40:55 minúty.


rtvs som nerozhodný čo s tým

Dámsky klub, RTVS, 30. 08. 2016, Som nerozhodná, čo s tým?, od 00:53:22 minúty.


rtvs submisívny partner

Dámsky klub, RTVS, 02. 06. 2016, O submisívnom partnerovi, od 1:08:40.


rtvs šťastie pod nosom

Dámsky klub, RTVS, 05. 05. 2016, Nevidím šťastie, ktoré mám pod nosom, od 01:00:39.


Dámsky klub Mýty o šťastí

Dámsky klub, RTVS, 10. 03. 2016, Mýty o šťastí, od 00:29:23. Čo sú veci, čo nám šťastie prinášajú a čo nie sú, ale mylne sa domnievame, že áno? Na tejto relácii bolo výnimočné, že sa mi podarilo zagratulovať manželke k narodeninám. 

Dámsky klub ľubo Molnár

A stretol som tam dlhoročného kamaráta, dnes top-kuchára, ktorý práve v ten deň varil aj v Dámskom klube. Pekný príklad ako sa šťastie na vzťahovej úrovni dá posilňovať.


Dámsky klub ako požiadať o zvýšenie platu

Dámsky klub, RTVS, 14. 1. 2016, Ako požiadať o zvýšenie platu, Od 01:02:50.


rtvs ako zvládať neúspech carol dweck

Dámsky klub, RTVS, 26.10.2015, Ako zvládať neúspech, Od 49:20. Na obrázku to síce vyzerá, že hovorím o tom ako urobiť stehná na bielom víne so zeleninovým kuskusom, ale hovoril som o Mindsete podľa Carol Dweck.