fbpx
psychológia šťastia titulka

Päť spôsobov ako si pokaziť Vianoce

ako si nepokaziť vianoce

Ak sa chcete vyhnúť stresu a hádkam počas Vianoc vyhnite sa základným chybám. Našli sme pre vás päť spôsobov ako si pokaziť Vianoce. Prejdeme si nástrahy, ktoré nás čakajú, aj keď sa ostatní členovia rodiny správajú v podstate rovnako ako inokedy.

Vianoce a letná dovolenka sú dve obdobia v roku, kedy si konečne chceme oddýchnuť viac dní po sebe. A dokonca sa to očakáva. Avšak počas Vianoc sú očakávania ešte vyššie. Na Vianoce chceme z priemerného nadpriemerné, pokoj pokojnejší, oddych oddychovejší, lásku láskavejšiu a šťastie ešte šťastnejšie.

A aby sa to podarilo, tak musíme predsa pre to niečo urobiť.

Mali by sme si však dať pozor na niektoré nástrahy, ktoré na nás čakajú. A nikto ich neschoval do skrine ako darčeky, ale máme ich v našej hlave, či v našich vzťahoch.

Sú to nástrahy, ktoré si pre seba pripravujeme úplne sami.

A to je jedna z nástrah. Chceme, aby sa počas Vianoc ostatní správali inak.

televízia Bratislava o Vianociach Peter Čámbor Aleš Bednařík
Táto téma sa opakuje každý rok, a takto na konci roku 2021 som o nej hovoril v TV Bratislava. Klikni na obrázok.

Päť spôsobov ako si pokaziť Vianoce:

1. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Majte vysoké očakávania

Presne tak. Majte vysoké očakávania, že všetci budú počas Vianoc milší ako obvykle, že jedlo bude lepšie ako obvykle, že rodinné návštevy budú skvelou spoločenskou udalosťou, a že všetci budú pozornejší a chápavejší ako obvykle.

A keď sa ostatní nesprávajú dostatočne vianočne, napomeňte ich, veď vianoce sú špeciálne, tak sa treba špeciálne správať.

Dokonca očakávate, že aj vy sa musíte cítiť lepšie ako inokedy, zahrnutí láskou a chápavosťou najbližších. Všetci by mali byť šťastní! Vrátane vás.

Možno to tak bude, a veľmi vám to prajem. Ale je oveľa pravdepodobnejšie, že to bude skôr dosť podobné tomu ako to u vás doma vyzeralo počas ostatných dní v roku. Teda tak ako vždy.

2. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Predstavte si najromantickejšiu večeru roka

Štedrú večeru si spájame so sviatočnou romantikou. Chceli by sme, aby to bol vrchol celého roka. A nielen to – má to byť chvíľa, kedy sa rodina cíti k sebe najbližšie.

Takže všetko svoje úsilie nasmerujete k tomu, aby všetci boli milí, ústretoví, usmievaví, láskaví, chápajúci. A robíte všetko pre to, aby výzdoba, darčeky, stromček aj jedlo bolo pripravené tak romanticky ako sa len dá.

A keď si konečne sadnete za stôl, tak očakávate vyvrcholenie večera.

Ale ups! Vyvrcholenie pokoja, hojnosti a šťastia neprichádza.

Deti sa hádajú, kto bude kde sedieť. Nechcú jesť rybu, lebo tajne pojedali salonky. Svokra vám okomentovala, že polievku ste presolila. Teenager si tajne pozerá pod stolom videá na youtube. A manžel? Ten sa radšej tvári, že neexistuje. A vás môže roztrhnúť.

Štedrá večera nebude vrcholom roka a nebude ani najlepšou večerou mesiaca. Bude možno podobná iným spoločným večerám, možno o kúsok lepšia a možno o kúsok horšia.

Ale iste bude oveľa horšia, ak budete mať predstavu, že to má byť najromantickejšia rodinná večera roka.

3. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Chcite, aby všetko bolo dokonalé

Už týždne chystáte ozdoby, sušíte ovocie, vyberáte prísady do jedál. Každý deň rozmýšľate, aké darčeky kúpite každému členovi rodiny. Preberáte možnosti, hľadáte na internete, vytvárate si zoznamy. Vhodnosť darčekov si overujete so záľubami a osobnostnými črtami členov rodiny, aby ste mali pre každého aspoň dva-tri dokonalé darčeky, ktoré spôsobia, že po ich rozbalení obdarený vyskočí od radosti.

Každý deň zametajte, vysávajte, utierajte, leštite, ukladajte a naaranžujte poriadok v každej izbe. Nasmerujte všetku svoju energiu na to, aby ste mali všetko krásne vyzdobené, aby to bolo ako z katalógu a dalo sa odfotiť na sociálne siete.

Pripravte aspoň sedem chodov jedál, veď každý má radšej niečo iné. Krájajte, varte, pečte, vysmážajte, strúhajte a aranžujte na stôl, aby ste všetko mali pripravené nielen pre potešenie chutí každého v rodine, ale aj pre oko najkritickejšieho hosťa.

Predtým ako skolabujete, si ešte stihnite sadnúť na svoje miesto za štedrovečerným stolom. A nezabudnite počítať všetky nedostatky a chyby, ktoré ste počas príprav prehliadli. Cítite sa žalostne a chcete sa pri tom tváriť šťastne.

Ďalšie spôsoby ako si pokaziť Vianoce a aj ako si ich vylepšiť nájdete na ďalšej strane.

4. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Chcite všetko robiť sama

Ak chcete byť na tak mimoriadnu udalosť ako sú Vianoce dobre nachystaní, tak to musí predsa robiť niekto, kto v tom má prax, má to premyslené a vie to urobiť fakt, ale naozaj fakt dobre. A to ste len vy!

Nedovoľte, aby sa vám do toho motali deti, ktoré všetko urobia inak. Nemajú zručnosti ani trpezlivosť, robia veci nedbanlivo a v polovici otrávené odídu. Ak aj ostanú, tak sa začnú blázniť, zamenia cukor so soľou, začnú sa ohadzovať, zadrapovať do seba a hádať sa kvôli sprostostiam.

Aj partner skôr zavadzia ako pomáha, frfle miesto podpory, komentuje miesto poslúchania, a poučuje vás ako máte miešať cesto, aj keď to predtým v živote nerobil!

Zaťahovať do vianočných príprav ostatných je iba zbytočná komplikácia. Všetko by bolo treba trikrát vysvetľovať a nikto to nevie urobiť tak dobre ako vy.

A nielen to, vy to viete spraviť načas, dotiahnuť do dokonalosti, bez zbytočného reptania a s eleganciou majstra sveta.

Očakávajte, že všetci budú niekde zalezení, aby nezavadzali a až keď budete mať všetko hotové, tak prídu a budú s nadšením vzdychať nad tým ako ste to úžasne zvládli.

A oni len prídu, ofrflú, zjedia a vypijú ako obvykle.

A vy budete od vyčerpania prekonávať únavu pri mihotaní sviečok štedrovečerného stola. Tešíte sa ako toto zlyhanie aspoň zalejete fľašou vína.

5. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Pustite sa do debaty

Keď sa konečne stretáva rodina, je priestor na zaujímavé rozhovory.

Ale vás nezaujíma také to obyčajné rozprávanie o banalitách. To sa predsa vo výnimočný deň nehodí. Vianoce nie sú všedný deň, takže sa nechcete baviť iba o tom ako sa kto má, kde bol, či má radšej rybu alebo filé. To sú predsa povrchné témy.

Treba trochu prehĺbiť diskusiu závažnými témami ako sú napríklad:

  • Ktorý prezidentský kandidát nás zachráni alebo zhovädí pred celým svetom?
  • Má sa savom iba čistiť záchod alebo aj úspešne liečiť rakovina?
  • Je globálne oteplenie pravda alebo len špekulácia slávy chtivých vedcov?
  • Treba migrantom pomáhať alebo ich poslať naspäť odkiaľ prišli?
  • Ukradli kresťania Vianoce pohanom alebo priniesli konečne morálku medzi barbarov?
  • Alebo je všetko vyššie spomenuté úplne inak ako sa nám snažia nahovoriť médiá?

Týmto zaručene rozprúdite hlbokú a ohnivú diskusiu. Určite odhalíte skryté zákutia myslí vašich príbuzných. Konečne budete mať pocit, že sa len tak povrchne spoločensky netliacha, ale rozoberajú sa veci adekvátne závažné takémuto rodinnému stretnutiu. A iste zistíte, kto je ochotný sa s vami ešte vôbec na Vianoce stretávať.

Tento posledný spôsob ako si pokaziť Vianoce sa týka najmä mužov. Ženy sa radšej vyhýbajú priamej konfrontácii v témach zachraňovania sveta.

Ale tie štyri predchádzajúce body sa týkajú najčastejšie žien. Lebo ženy sa oveľa častejšie angažujú v oblastiach zachraňovania rodinnej atmosféry.

Ako si teda nepokaziť Vianoce?

Ako si nepokaziť Vianoce

Nasleduje päť odporúčaní, ktoré sa netýkajú iba Vianoc, ale bežných dní v roku, víkendov, spoločných večerí aj dovoleniek.

1. Vzdajte sa očakávaní

Vzdajte sa očakávaní podnecovaných náboženskými posolstvami a nemenšou mierou aj biznisom, že existuje mimoriadna láska skoncentrovaná do jedného dňa v roku. Niečo z Vianoc môžete mať každý deň, a až keď to praktizujete priebežne, tak si to potom viete vytvoriť a vychutnať aj na Vianoce.

2. Spoločné stolovanie ako obvykle

Ak budete počas celého roka niekoľkokrát do týždňa spolu jedávať, motať sa po kuchyni, chystať si spoločne jedlo, podávať si hrniec a príbory, rozprávať sa počas večere, či nedeľného obeda, tak aj počas Štedrej večere budete robiť niečo, čo už dobre poznáte, viete ako to funguje a máte to radi. A na Vianoce stačí pridať iba pár sviatočných receptov a niekoľko vianočných rituálov.

3. Dokonalosť je zabijak radosti.

Perfekcionizmus je vrah uvoľnenosti. Snažiť sa urobiť všetko a urobiť to vynikajúco, je stresujúca cesta k vyčerpanosti a sklamaniu. Užívajte si, čo robíte a nesiľte sa až do dokonalého konca. Ak nemáte girlandy, tak nebudú. Ak ste nestihli napiecť tucet vianočných zákuskov, tak stačia dva. Robte koľko sa vám chce a nie koľko si myslíte, že treba. A to si kto myslí, že treba?

Keď ste niečo nedotiahli, tak to je tá verzia po akú ste sa dostali. Basta.

4. Spolupracujte

Ak budete všetko robiť sami, tak vylúčite ostatných. Vianoce budú vaše, ale nie ich. A tak prídete o Vianočný pocit aj vy. S predchádzajúcim súvisí najlepšia časť Vianoc – spolupracujte. Deti do zdobenia a pomáhania ani netreba vyzývať. Chcú pomáhať a milujú to. Keď sú deti zvyknuté pomáhať nielen cez Vianoce, ale aj vo všedný deň, tak pomáhanie nevnímajú ako pomáhanie, ale ako napĺňajúcu činnosť, ktorá ich robí plnohodnotnou súčasťou rodiny.

Vzťah je interakcia a spolupráca je budovanie vzťahov. Vianoce nie sú o tom, že niekto nachystá výzdobu, catering, program, tombolu a ostatní prídu na hotové. Nie ste eventová agentúra. Ste rodina a Vianoce nie sú iba o tom, že mama maká a všetci ostatní prídu. Potom nie ste spolu. Byť spolu znamená aj pripraviť si ich spoločne.

5. Pokecajte si

Pri spoločnej spolupráci sa prirodzene objavujú témy rozhovorov. Najprv organizujete a dávate inštrukcie: „Podaj mi prosím lyžicu… háčik cez salónku prevleč takto.“ Po chvíli je to o tom, že rodičia pred deťmi spomínajú ako voľakedy zabíjali kapra, čo dávali na stromček, či akú najúžasnejšiu/najtrápnejšiu vec dostali na Vianoce. Rozhovory plynule prejdú k tomu, čo majú radi ostatní a na čo sa tešia. Spomenú sa zážitky z posledného obdobia a po celý čas sa tak bavíme o veciach, ktoré sa dajú rozoberať iba popri tom, ako niečo spolu robíme a je nám dobre. A nakoniec je jedno o čom sa bavíme, ale nejako neostane priestor ohnivo rozoberať celosvetové a politické problémy, ktoré aj tak pri rodinnej diskusii nevyriešime.

Vianoce sú v podstate len sviatky, ktoré sú o niečo viac zelené a červené. Sú to oslavy robené viac v prítmí osvetlenom sviečkami a farebnými svetielkami. Vianoce sú rôzne vône a chute pestrých jedál a nápojov. Vianoce sú spoločný čas na rozhovory a spoločné činnosti.

Takže – znížte očakávania. Len si predstavte dlhší víkend a atmosféru podobnú bežnej nedeli, kedy sa zíde širšia rodina. O nič nejde, stretli sme sa, aby sme boli spolu, porozprávali sa, dobre sa spoločne najedli, prípadne pospomínali, či plánovali. A zhodou okolností sa k tomuto stretnutiu spoločne varia konkrétne jedlá, chystá šalát, robia rituály, pozerajú vianočné filmy a ozdobuje sa byt a stromček.

A budete milo prekvapení. Možno preto, že to bude také normálne. A tak to dopadne aj o niečo lepšie ako ste si pôvodne mysleli.

Takže na záver:

Užívajte si, čo príde. Aj počas Vianoc.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore