fbpx
psychológia šťastia titulka

Dobré vzťahy nám prospievajú

dobré vzťahy

Dobré vzťahy chceme mať všetci. Majú výrazný vplyv na to ako dobre alebo zle sa máme. Nájdeme desiatky odporúčaní ako si dobré vzťahy pestovať a čo robiť. Ale dobré vzťahy závisia aj od toho s kým sa stretávame a komu sa vyhýbame. Tu je niekoľko odporúčaní.

Dobré vzťahy sú dôležité – nie len preto, že s niekým nám je dobre a s inými nie. Vplyv dobrých vzťahov ide ešte ďalej.

Ľudia, ktorí sú sami a bez vzťahov, žijú kratšie a sú častejšie chorí, ako tí obklopení priateľskými ľuďmi.

Blízkosť tých, ktorých vnímame ako priateľských, nás napĺňa pozitívnymi emóciami, podporuje naše fyzické aj psychické zdravie, napĺňa nás sebavedomím aj dôverou v lepšiu budúcnosť.

dobré vzťahy Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash
Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash, crop by Aleš

Akými ľuďmi sa obklopovať, aby sme mali dobré vzťahy?

Samozrejme, nie je to iba o tom, akými ľuďmi sa obklopovať, to znie ako by ľudia boli vecami. Vzťahy s ľuďmi treba aktívne spoluvytvárať, podieľať sa na nich. Správať sa k nim podobne ako chceme, aby sa oni správali k nám.

  • Buďte v kontakte s ľuďmi, ktorí vám rozumejú a sú chápajúci. Najmä zdieľanie trápení v rozhovoroch s chápajúcimi priateľmi vám pomáha tie trápenia rozpúšťať. Zdieľané utrpenie je polovičné, mnohí to poznáte.
  • Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše nadšenie, úspechy, radosti. Zdieľanie radosti v prítomnosti priateľov, ktorí sa radujú spolu s vami, má efekt posilnenia radosti. Zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť.
  • Priateľte sa s ľuďmi, ktorí podporujú vaše ciele, vaše sny. Vtedy máte väčšiu motiváciu ich realizovať a väčšiu šancu, že ich dosiahnete. Priatelia vás môžu nielen podporovať, ale aj priamo vám pomáhať. Tak môžete svoje ciele a sny s nimi nielen snívať, ale ich spoločne aj dosahovať.
  • Trávte čas s ľuďmi, ktorí spolu s vami zdieľajú vaše emócieKeď ste naladení na bláznivé nápady, tak sa k vám pridajú. Keď ste dojatí, tak s vami spolucítia. Ak ste podobne naladení, nevznikajú nedorozumenia.
  • Spolupracujte a diskutujte s ľuďmi, ktorí vedia s nadhľadom zvládnuť odlišnosti, nesúhlas či dokonca aj kritiku. Neberú nesúhlas osobne, naopak, tešia sa, že sa dokážu cítiť dobre aj v spoločnosti inak zmýšľajúcich ľudí.
  • Buďte s ľuďmi, ktorí odplácajú. Keď vy pomôžete im, pomôžu oni vám. Keď ste ich minule počúvali, budú nabudúce načúvať oni vám. Nemusia oplácať rovnaké rovnakým, ale máte vo vzťahoch s nimi pocit, že vám dávajú podobne, ako vy im. Či chcete alebo nie, aj vzťahy vnímame cez zisky a náklady. Ak sa vo vzťahu cítite vyciciavaní, zneužívaní, znevýhodňovaní, neprináša vám to dobrý pocit.
  • Vyhľadávajte ľudí, ktorí sú pozitívni, hľadajú riešenia, sú zvedaví a aktívni. Tak sa oveľa viac dozviete o sebe, o druhých a o svete. Viac sa naučíte, viac urobíte a budete sa cítiť lepšie, pretože budete v kontakte s ľuďmi, s ktorými budete mať pocit, že všetko sa dá zvládnuť.

A ktorým vzťahom sa vyhýbať?

Pozrite si na ďalšej strane.

Návrat hore