fbpx
psychológia šťastia titulka

Kniha Sila pozitívnych emócií

Negatívne emócie prežívame ako nepríjemné až bolestivé. Negatívne myslenie nás zasa otravuje svojím omieľaním alebo sebaobviňovaním. A keď nám je zle príliš dlho, tak sa tomu začneme venovať, aby sme to potlačili alebo sa s tým naučili pracovať. Na druhej strane, pozitívne emócie nám robia dobre, užívame si ich, ale inak sa im aktívne nevenujeme. Pozitívne myslenie nám pomáha tiež, aj keď má dosť odlišné formy. Napríklad, vedomé zameranie sa na to pozitívne je niečo celkom iné ako magické myslenie pozitívnych afirmácií. Ako si s týmto všetkým pozitívnym a negatívnym poradiť? Ako ovládať emócie? Ako byť vďaka tomu šťastnejší? Kniha a audiokniha Sila pozitívnych emócií vám na tieto otázky odpovedia.

(1307 slov, 10 minút pozitívneho čítania)

Sila pozitívnych emócií. Chcete im vládnuť vy?

Kniha Sila pozitívnych emócií sa venuje práve týmto témam. Je sprievodcom po psychologických zákutiach myslenia aj emócií. Kniha vám v 19-tich kapitolách ukáže pozitívne emócie aj negatívne emócie, pozitívne myslenie aj negatívne myslenie. Dozviete sa rôzne spôsoby ako ovládať emócie. Svet emócií a myslenia nie je čiernobiely a posvietime si aj na jeho tienisté stránky a trochu zatienime tie príliš žiarivé.

Určite ste sa stretli s tým, že vám vaše emócie zavadzali pri riešení konfliktov aj rozmýšľaní. Avšak na vine tomu nie sú emócie, ale to, že s nimi nevieme pracovať. Často im nerozumieme, podceňujeme ich, nechávame sa nimi zaplaviť. Neslúžia nám, ale máme pocit, že nás ovládajú. Dokážeme to však zmeniť.

Audiokniha Sila pozitívnych emócií

Autor knihy Aleš Bednařík pre vás knihu aj narozprával. Ak ste viac počúvací typ a počas dňa radšej chodíte, šoférujete alebo upratujete pri počúvaní audiokníh, tak audiokniha Sila pozitívnych emócií je tu pre vás tiež.

Neschovávajte sa pred emóciami – sú nám užitočné

Kniha Sila pozitívnych emócií pomáha porozumieť načo sú nám emócie rôznymi spôsobmi užitočné. Vo viacerých kapitolách nájdete aj spôsoby ako ovládať emócie, ako s nimi môžete pracovať tak, aby ste z nich mali čo najväčší úžitok.

Iste ste zažili situácie, kedy ste chceli byť racionálni a emócie vás príliš ovplyvňovali. Tak ste sa im snažili vyhnúť, potlačiť ich alebo ich nebrať do úvahy. Kniha Sila pozitívnych emócií vám ukáže ako sú emócie užitočné (negatívne aj pozitívne). Dokonca vám pomáhajú, aby ste boli racionálnejší. V knihe sa dočítate, že rovnako často robíte chyby v racionálnom myslení kvôli nesprávnej racionalite a nie kvôli emóciám.

Na druhej strane – naše emócie sú úzko spojené s racionálnym myslením. Myslieť si, že vieme jedno oddeliť od druhého je ako byť presvedčený, že ste prišli na to, či bolo skôr vajce alebo sliepka.

Myslieť si, že dokážete odstrániť a schovať emócie je rovnaký omyl ako keby ste sa schovali do akvária a dúfali, že si vás nikto nevšimne. Naopak, všetci vás vidia, tak ako na vás vidia vaše potlačené emócie.

Telo + myslenie + emócie + správanie

Jazyk nám dovoľuje veci pomenovávať. A tak vieme veci a deje slovami oddeliť od sveta, uchopiť ich a narábať s nimi. Pomáha nám to pri porozumení a vysvetľovaní ako veci fungujú. Často nám to pomáha dokonca aj pri práci s emóciami. Kniha je nevyhnutne zložená zo slov, ktoré tvoria myšlienky. Napriek nedokonalosti jazyka sa v nej pokúšam vytvoriť prepojenia tam, kde naozaj sú a často ich tam nevnímame. Kniha Sila pozitívnych emócií vám ukáže kde a ako vznikajú emócie, na čo slúžia a ako nám pomáhajú aj ubližujú. Zistíte ako pozitívne myslenie súvisí s pozitívnymi emóciami a ako sa navzájom oplyvňujú.

Pomenovanie slovami však spôsobuje, že oddeľujeme od seba veci, ktoré sú inak úzko prepojené. Po rozložení skladačky na kúsky zabúdame ako vyzerala pôvodná a poskladaná verzia. Deje sa to všade, napríklad aj v medicíne. Medicína svojím zameraním na jednotlivé choroby a časti tela pričasto zabúda na celého pacienta a jeho emocionálne prežívanie. Rozmýšľanie pacienta a prežívanie emócií má dôležitý vplyv na jeho uzdravovanie a spoluprácu počas liečby.

emócie myslenie telo správanie 2 ako ovládať emócie
Prepojenosť

Prepojenosť

To isté však robíme každý deň s vlastnými emóciami – oddeľujeme ich od všetkého s čím sú prepojené. Emócie neexistujú len tak sami od seba. Vznikajú na podnety z vonkajšieho okolia, tvoria sa v mozgu, cítime ich vďaka telu, ovplyvňujú naše myslenie aj správanie. Na druhej strane, naše správanie vyvoláva isté telesné reakcie a tie potom ovplyvňujú ako sa cítime. Keď ste si práve zacvičili (telo), tak ste telesne nabudení a cítite aj emócie, ktoré sú s nabudením adekvátne – ste nadšení, radostní a spokojní. Alebo – keď iba rozmýšľate nad niekým (racionalita) koho máte radi, tak to vo vás vyvolá súcit a lásku (emócie) a potom aj chuť tomu človeku niečo pekné povedať alebo mu pomáhať (správanie).

Telo, emócie, myslenie a správanie sú vzájomne úzko prepojené a navzájom sa intenzívne ovplyvňujú. Nie je možné ich od seba oddeliť.

Kniha Sila pozitívnych emócií ukazuje ako dokážeme naše emócie regulovať tým, že situácie a činnosti, ktoré ich vyvolávajú, sami aktívne vyhľadávame. Na príkladoch vysvetľujem ako pozitivitou, pozitívnym nastavením a správaním, vieme ovplyvňovať, čo emocionálne prežívame. Svojím vonkajším správaním, napríklad usmievaním sa, vieme ovplyvniť to ako dobre sa cítime a ako dobre sa budú cítiť ľudia okolo nás. Je viacero spôsobov ako ovládať emócie a v knihe nájdete niekoľko konkrétnych návodov.

Pozitívne emócie nám prospievajú mnohými spôsobmi

Negatívne emócie sú v psychológii, psychoterapii aj psychiatrii skúmané veľa a intezívne. Schopnosť porozumieť a spracovať emócie pomáha ľuďom liečiť sa z psychických, vzťahových a emocionálnych problémov. Keď pacienti nemali emócie spracované, prinášalo im to problémy v živote.

Pozitívne emócie však málokomu prinášali problémy a preto boli skúmané oveľa menej ako negatívne emócie. Avšak pozitívne emócie nám prinášajú veľa dobrého a užitočného a preto pre vás kniha Sila pozitívnych emócií môže byť zdrojom zaujímavých informácií, ktoré by ste inak ťažko hľadali.

Zozbieral som pre vás príklady, cvičenia, odporúčania aj odkazy na výskumy od tých najväčších z oblasti skúmania emócií. Paul Ekman, Barbara Fredrickson, Martin Seligman a ďalší sa venujú desiatky rokov skúmaniu emócií a ich vplyvu na naše zdravie, vzťahy, myslenie, správanie aj šťastie. Sú to cenné poznatky a ja som ich pre vás pripravil tak, aby boli prakticky využiteľné.

Pozitívne emócie nie sú zadarmo

Ako sa učíte bicyklovať, tak sa učíte pracovať s emóciami. Vyžaduje to tréning aj prax. Z bicyklovania budete mať pôžitok, ked budete šliapať do pedálov a to platí aj pre emócie. Keď idete prudko z kopca, treba pribrzďovať. Keď idete po rovine, treba šliapať. Keď si chcete užiť voľnú jazdu, treba najprv výjsť na kopec.

Pre emócie platí to, čo pre všetky naše zručnosti. Je potrebné ich trénovať, vyhľadávať situácie, aby sme ich zažívali, naučili sa ich vyvolávať aj pribrzďovať. Avšak, aby ste boli dobre motivovaní obohacovať si svoj život o pozitívne emócie, asi by ste chceli vedieť načo sú vám dobré a užitočné.

Kniha Sila pozitívnych emócií vám ukáže načo sú vám pozitívne emócie užitočné

Pozitívne emócie nás podporujú dvoma základnými spôsobmi – rozširujú naše schopnosti (napríklad schopnosť vnímať) a posilňujú nás vo viacerých oblastiach (napríklad imunitu).

Ako pozitivita rozširuje naše šťastie:

 • Pozitívne emócie rozširujú naše vnímanie. Viac vidíme a počujeme.
 • Sme otvorenejší novým podnetom. Sme zvedavejší.
 • Sme tvorivejší a máme viac originálnych nápadov.
 • Sme otvorenejší kritike. Lepšie prijímame aj to negatívne.
 • Vytvárame rýchlejšie priateľstvá s novými ľuďmi.
 • Viac si užívame, čo prežívame.
 • Zážitky zapájame viac do nového kontextu a tak sa lepšie učíme.

Ako pozitivita posilňuje naše šťastie:

 • Rýchlejšie sa pozviechame z negatívnej udalosti.
 • Stresová reakcia je rovnaká, ale skôr nás prejde.
 • Pozitivitou vytvárame pozitívne emócie v druhých a tí nám ich obvykle vracajú späť.
 • Pozitivita posilňuje otvorenosť a otvorenosť prináša pozitívne zážitky.
 • Pozitivita zvyšuje dôveru a dôvera prináša pozitívne vzťahy.
 • Počas náročnej a stresujúcej situácie vieme prežívať aj pozitívne emócie, keď si na ne vytvoríme priestor.
 • Pozitívne naladenie motivuje a podporuje vytrvalosť a tak zvyšuje naše šance na úspech.
 • Pozitivita vytvára pozitívnu špirálu. Cítite sa dobre dnes? Budete sa aj zajtra.

Toto a mnohé iné sa dozviete v knihe Sila pozitívnych emócií a v audioknihe Sila pozitívnych emócií, ktoré si môžete kúpiť priamo tu od autora.

Audiokniha Sila pozitívnych emócií Kapitola 6 – Prečo sa zameriavať na pozitívne emócie?

Na stránke produktu audioknihy nájdete aj dvojminútové ukážky zo všetkých kapitol knihy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore