fbpx
psychológia šťastia titulka

The Mindfulness Toolbox od Donalda Altmana, recenzia knihy

The Mindfulness Toolbox: 50 Practical Mindfulness Tips, Tools, and Handouts for Anxiety, Depression, Stress, and Pain by Donald Altman

Donald Altman je psychoterapeut a bývalý budhistický mních. Dnes je profesorom na Interpersonal Neurobiology program at Portland State University. Jeho kniha The Mindfulness Toolbox získala dve zlaté ocenenia Benjamina Franklina za najlepšiu knihu v kategóriách mind-body-spirit a psychology v roku 2015. Inú Altmanovu knihu – The Mindfulness Code – dala porota do výberu One of the Best Spiritual Books of 2010.

Toto je vynikajúca kniha.

Pochopil som v nej viacero vecí o Mindfulness, tak ich tu v skratke prezradím.

A takisto posilnila moje presvedčenie o tom, že robiť Všímavosť je na jednej strane:

  • ťažké
    (a to vtedy, keď strácate nad sebou kontrolu)
  • na druhej strane sa dá trénovať skoro hocikedy
    (a to vtedy, keď ste v pohode aj v nepohode, ale ešte nestrácate nad sebou kontrolu).

V tejto knihe sa vám bude páčiť aj to, že jednotlivé cvičenia autor priradil ku Gardnerovej typológii viacnásobnej inteligencie.

Technika má byť spojená so zmysluplnosťou

Práve toto prepojenie vo mne spustilo obrovské prekvapenie súvisiace s tým, ako je skoro všade v psychológii, náboženstvách, new age, NLP a iných smeroch, ktoré pracujú s rôznymi cvičeniami, rozpojené cvičenie a jeho techniky od vysvetlenia prečo sa čo robí a na čo to slúži.

Myslím, že to je aj preto, lebo cvičiaci a ich učitelia to často ani nevedia, alebo veria new-age kecom o vesmírnych energiách a podobne.

Príklad: vizualizácia svetla pri nádychu a tmy pri výdychu nie je nič magické. Nevdychujeme tým žiadne zázračné svetlo, ani nevydychujeme temné jedy. Dokonca to ani nie je metafora čohokoľvek. Len má pomáhať pri cvičení.

Pri cvičení Všímavosti napríklad na vedomom vnímaní dýchania, si predstavovaním prúdenia svetla a tmy pomáhame udržiavať sústredenie sa na danú činnosť!
Kinestetickým (telesno-pohybovým) typom v sústredení pomáha vnímanie pohybu brucha, a pohyb vzduchu pod nosom, a vizuálno-priestorovým (zrakovým) typom pomáha vidieť dych! A to sa dá tak, že si predstavujeme dych ako farbu, svetlo a iné viditeľné veci.

Aké prosté a aké psychologicky účinné!

A aké hlúpe je z toho robiť niečo spirituálne, keď to má slúžiť len na zvýšenie sústredenia!

Z knihy The Mindfulness Toolbox sa ešte o pár vecí podelím. Nachystám cvičenia aj podnety na prácu na seba aj s klientmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore