Pozitivita – kladné emócie podľa Barbary L. Fredricson

barbara fredricson

Barbara L. Fredricson na fotke, kde nevyzerá veľmi vedecky.

Americká výskumníčka emócií Barbara L. Fredricson nebola, podľa jej vlastných slov, moc emočná, nebola s emóciami moc kamarátka. Bola taká ne-emočná. Typická racionálna vedkyňa, suchárka. Smiali sa jej za to, a ona sa smiala tým emocionálne preháňajúcim kamarátom.

Ale nedalo jej to, a keďže bola (a stále je) veľmi racionálne orientovaná, tak začala emócie skúmať. Dnes hovorí, že jej to zmenilo život – aj ten vedecký, aj ten emočný.

V podstate sa z nej stala dnes jedna z najväčších odborníčok a výskumníčok emócií vôbec. Najznámejším výskumníkom emócií je ešte Paul Ekman, ktorý je dnes považovaný za jedného z 15 najvplyvnejších psychológov vôbec. Ekmanovi vyšlo v českom a slovenskom jazyku viacero kníh. Paul Ekman skúmal emócie, ich medzikultúrnu univerzálnosť a ich mimické prejavy, teda ako vyzerajú v tvári.

A Barbara Fredricson?

Tá začala skúmať iba pozitívne emócie, lebo o negatívnych emóciách sa toho vtedy už čo-to vedelo a oveľa viacej ako o emóciách pozitívnych. O negatívnych emóciách vieme, že sú prepojené so stresom, s utrpením, s depresiami, s psychickými ochoreniami a tak sa im v psychológii aj iných príbuzných vedách venovala vždy väčšia pozornosť. Dnes vieme o negatívnych emóciách všeličo – prečo vznikli, čo sú ich spúšťače, na čo slúžia, ako ovplyvňujú telesné zmeny a menia myslenie…

iný obal positivityBarbaru Fredricson však zaujímali pozitívne emócie, dôvod ich existencie a ich vplyv na náš život. Napísala skvelú knihu s divokým a dlhým názvom (ach tí vydavatelia) – Positivity, Groundbreaking Research Reveals How to Embrace the Hidden Strength of Positive Emotions, Overcome Negativity and Thrive (Pozitivita, Prevratný výskum odhaľuje ako sa chopiť skrytej sily kladných emócií, prekonať negativitu a rozkvitať – na obrázku je ešte iná edícia s iným podnázvom).

A práve ten predlhánsky podnadpis odhaľuje, čo je na jej výskumoch emócií zaujímavé. Práve v kontexte toho, o čom som písal na začiatku predchádzajúceho článku.

Som v pohode – tak nič neriešim

Poviem to znova, ale inak. Predpokladám, že práve vtedy, keď väčšina z nás je emocionálne v pohode, keď prežívame kladné emócie – sme veselí, nadšení, zamilovaní, uvoľnení… alebo sme v pohode a neprežívame v podstate nič emocionálneho, tak si to v lepšom prípade užívame a v horšom tomu nevenujeme žiadnu pozornosť, iba si robíme svoje.

A keď sme nahnevaní, frustrovaní, smutní, vystresovaní, nesústredení, tak nás to hnevá ešte viac a chceme s tým niečo robiť. Chceme, aby negatívne emócie prestali, a tak venujeme čas a úsilie tomu, by sme sa naučili ovládať hnev, prekonať smútok, znížiť stres, odstrániť frustráciu… Zameriavame sa na zvládnutie toho negatívneho.

Veď poznáte ten metaforický príbeh – ktorého vlka kŕmiš, ten rastie. Aj keď v tomto prípade sa snažíme kŕmiť vlka zeleninou, aby moc nerástol :-).

Ale všimli ste si ako sa tie dva prístupy ku kladným a k negatívnym situáciám líšia?

Pri pozitívnych emóciách nás málokedy napadne – fíha, tak tomuto sa chcem aktívne venovať. Ako si pridám do života viac pozitívnych emócií? Na tomto by som chcel zapracovať, takéto situácie a vzťahy by som chcel vyhľadávať, predlžovať ich, opakovať a užívať si vždy, keď sa dá!

Ale buď nám to nenapadne, alebo nám to príde blbé, ako keby sme si z pozitívnymi emóciami nemali vedome zahrávať. Tie predsa musia prísť spontánne.

To áno, aj prídu. Ale situácie, činnosti a vzťahy, ktoré nám takéto pozitívne emócie vyvolávajú máme v moci vyhľadávať a vytvárať.

To robia happytariáni!

Pozitívnymi emóciami proti negativite

Z výskumov Barbary Fredricson však vyplýva ešte niečo pre všetkých veľmi zaujímavé – vyhľadávať, rozvíjať, pestovať, predlžovať a opakovať situácie, v ktorých prežívame pozitívne emócie má merateľný vplyv na naše negatívne obdobia, na naše stresy a konflikty.

Vďaka pozitívnym emóciám stresy zvládame a prežívame lepšie, a vďaka nim sa aj rýchlejšie zo stresov zotavujeme.

Na prednáške Stres a pozitívne emócie (21.2.2018) budem rozprávať oveľa viac o tom ako to funguje a aké rôzne pozitívne vplyvy to na naše zdravie, vzťahy, úspechy má.

udalosť stres a pozitívne emócie

675total visits,2visits today

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.