fbpx
psychológia šťastia titulka

Pozitivita – kladné emócie podľa Barbary L. Fredricson

Na rozdiel od negatívnych emócií ako sú hnev, sklamanie, strach a smútok sú kladné emócie oveľa zriedkavejšie skúmané a oveľa menej o nich vieme. To, čo však o nich zisťujeme nás milo prekvapuje. Kladné emócie sa ukazujú ako veľmi užitočné pre náš život a šťastie.

barbara fredricson
Barbara L. Fredricson na fotke, kde nevyzerá veľmi vedecky.

Americká výskumníčka emócií Barbara L. Fredricson nebola, podľa jej vlastných slov, moc emočná, nebola s emóciami moc kamarátka. Bola taká ne-emočná. Typická racionálna vedkyňa, suchárka. Smiali sa jej za to, a ona sa smiala tým emocionálne preháňajúcim kamarátom.

Ale nedalo jej to, a keďže bola (a stále je) veľmi racionálne orientovaná, tak začala emócie skúmať. Dnes hovorí, že jej to zmenilo život – aj ten vedecký, aj ten emočný.

V podstate sa z nej stala dnes jedna z najväčších odborníčok a výskumníčok emócií vôbec. Najznámejším výskumníkom emócií je ešte Paul Ekman, ktorý je dnes považovaný za jedného z 15 najvplyvnejších psychológov vôbec. Ekmanovi vyšlo v českom a slovenskom jazyku viacero kníh. Paul Ekman skúmal emócie, ich medzikultúrnu univerzálnosť a ich mimické prejavy, teda ako vyzerajú v tvári.

A Barbara Fredricson?

Tá začala skúmať iba pozitívne emócie, lebo o negatívnych emóciách sa toho vtedy už čo-to vedelo a oveľa viacej ako o emóciách pozitívnych. O negatívnych emóciách vieme, že sú prepojené so stresom, s utrpením, s depresiami, s psychickými ochoreniami a tak sa im v psychológii aj iných príbuzných vedách venovala vždy väčšia pozornosť. Dnes vieme o negatívnych emóciách všeličo – prečo vznikli, čo sú ich spúšťače, na čo slúžia, ako ovplyvňujú telesné zmeny a menia myslenie…

iný obal positivity

Barbaru Fredricson však zaujímali pozitívne emócie, dôvod ich existencie a ich vplyv na náš život. Napísala skvelú knihu s divokým a dlhým názvom (ach tí vydavatelia) – Positivity, Groundbreaking Research Reveals How to Embrace the Hidden Strength of Positive Emotions, Overcome Negativity and Thrive (Pozitivita, Prevratný výskum odhaľuje ako sa chopiť skrytej sily kladných emócií, prekonať negativitu a rozkvitať – na obrázku je ešte iná edícia s iným podnázvom).

A práve ten predlhánsky podnadpis odhaľuje, čo je na jej výskumoch emócií zaujímavé. Práve v kontexte toho, o čom som písal na začiatku predchádzajúceho článku.

Som v pohode – tak nič neriešim

Poviem to znova, ale inak. Predpokladám, že práve vtedy, keď väčšina z nás je emocionálne v pohode, keď prežívame kladné emócie – sme veselí, nadšení, zamilovaní, uvoľnení… alebo sme v pohode a neprežívame v podstate nič emocionálneho, tak si to v lepšom prípade užívame a v horšom tomu nevenujeme žiadnu pozornosť, iba si robíme svoje.

A keď sme nahnevaní, frustrovaní, smutní, vystresovaní, nesústredení, tak nás to hnevá ešte viac a chceme s tým niečo robiť. Chceme, aby negatívne emócie prestali, a tak venujeme čas a úsilie tomu, by sme sa naučili ovládať hnev, prekonať smútok, znížiť stres, odstrániť frustráciu… Zameriavame sa na zvládnutie toho negatívneho.

Veď poznáte ten metaforický príbeh – ktorého vlka kŕmiš, ten rastie. Aj keď v tomto prípade sa snažíme kŕmiť vlka zeleninou, aby moc nerástol :-).

Ale všimli ste si ako sa tie dva prístupy ku kladným a k negatívnym situáciám líšia?

Pri pozitívnych emóciách nás málokedy napadne – fíha, tak tomuto sa chcem aktívne venovať. Ako si pridám do života viac pozitívnych emócií? Na tomto by som chcel zapracovať, takéto situácie a vzťahy by som chcel vyhľadávať, predlžovať ich, opakovať a užívať si vždy, keď sa dá!

Ale buď nám to nenapadne, alebo nám to príde blbé, ako keby sme si z pozitívnymi emóciami nemali vedome zahrávať. Tie predsa musia prísť spontánne.

To áno, aj prídu. Ale situácie, činnosti a vzťahy, ktoré nám takéto pozitívne emócie vyvolávajú máme v moci vyhľadávať a vytvárať.

To robia happytariáni!

Kladné emócie proti negativite

Z výskumov Barbary Fredricson však vyplýva ešte niečo pre všetkých veľmi zaujímavé – vyhľadávať, rozvíjať, pestovať, predlžovať a opakovať situácie, v ktorých prežívame pozitívne emócie má merateľný vplyv na naše negatívne obdobia, na naše stresy a konflikty.

Vďaka pozitívnym emóciám stresy zvládame a prežívame lepšie, a vďaka nim sa aj rýchlejšie zo stresov zotavujeme.

Na prednáške Stres a pozitívne emócie (21.2.2018) budem rozprávať oveľa viac o tom ako to funguje a aké rôzne pozitívne vplyvy to na naše zdravie, vzťahy, úspechy má.

udalosť stres a pozitívne emócie

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore