Radosť, vďačnosť, pokoj, záujem, nádej, hrdosť, pobavenie, oduševnenie, úžas a láska – toto sú niektoré pozitívne emócie, ktorým sa vo svojich výskumoch venuje Barbara L. Fredricson.
(menej ako 7 minút pozitívneho čítania, 880 slov)
Na úvod si môžete pozrieť video s prehliadkou emócií (klikni na obrázok):
Barbara Fredricson je profesorkou psychológie a vedúcou výskumníčkou v tzv. PEP Labe (Positive Emotions and Psychophysiology Laboratory) na Univerzite Severnej Karolíny v Chapel Hill. Tam skúma roky emócie a ich prejavy v tele a mysli.
Pozitívne emócie – prehľad (niektorých)
Radosť
Radosť je emócia, ktorá sa objavuje, keď sa nám darí, keď veci idú lepšie ako sme očakávali. A keď sa v danom okamihu nemusíme špeciálne namáhať. Keď niečo dostaneme, keď niečo vyhráme, keď si užívame hru a priateľstvo…
Máme vtedy chuť skákať, objímať, smiať sa…
Pokoj, pohoda
Pohoda sa objavuje vtedy, keď sa cítime v bezpečí, keď necítime tlak niečo urobiť, keď nemáme starosti alebo ich vieme na chvíľu odložiť. Je to emócia, ktorá je spojená s uvoľnením, keď máme chuť si užívať prítomnú chvíľu a nečinnosť.
Na rozdiel od nabudenia v radosti, pokoj je spojený s hlbokým uvoľnením.
Vďačnosť
Vďačnosť sa objavuje, keď oceňujeme niečo, čo nám prospieva. Vďačnosť v nás vyvoláva chuť opätovať láskavosť druhým. Vďačnosť býva premiešaná s radosťou a láskavosťou.
S vďačnosťou prežívame život ako zmysluplnejší, bohatší, vzťahy ako dôvernejšie.
Záujem, zvedavosť
Keď niečo nové zaujme našu pozornosť, naplní nás vnímaním nových možností a prežívame vzrušenie z objavovania nepoznaného – to sa v nás prebudil záujem. Pri prežívaní záujmu však je často potrebná počiatočná námaha a vôľou riadená pozornosť. Keď niečo čítame, sledujeme dokumentárny film, rozprávame sa s človekom, tak to vyžaduje aktívne zapojenie. Odmenou je však pohltenie, ponorenie sa do témy, do činnosti. Porozumenie predtým nepoznaného prináša intelektuálne aj emocionálne uspokojenie.
Záujem nás udržuje motivovaných v náročnej činnosti pokračovať.
Nádej
Nádej je neobvyklá pozitívna emócia. Objavuje sa totiž vtedy, keď zažívame náročné chvíle, vo chvíľach neistoty z toho, ako sa aktuálna nepríjemná, stresujúca situácia vyvrbí. Nádej je pozitívna vyhliadka do budúcnosti, že veci, ktoré prežívame ako náročné nakoniec dobre dopadnú.
Nádej nás takisto motivuje byť vytrvalí a nevzdať sa.
Hrdosť
Hrdosť je jednou zo seba-uvedomujúcich si emócií. Na negatívnej strane emočného spektra medzi seba-uvedomujúce emócie patrí napr. hanba a vina. Vtedy si tiež uvedomujeme sami seba. Pri hrdosti je to seba-uvedomenie prežívané pozitívne – dosiahli sme niečo, čo si ceníme. Podieľame sa na niečom, na čom nám záleží. Hrdosť nás povzbudzuje, aby sme boli vytrvalejší a odolnejší aj keď je daná činnosť práve namáhavá. Napríklad výchova detí. A hrdosť sa objavuje, keď napríklad sledujeme svoje deti ako vedia robiť nové veci, ako sú úspešné a šťastné.
Hrdosť nás motivuje pokračovať a opakovať to, v čom sme úspešní.
Pobavenie
Keď zažijeme niečo nečakané, príjemné a zábavné prežívame pobavenie. Spojenie pocitu bezpečia a príjemného prekvapenia nás rozosmeje. Pobavenie nás otvára novým veciam, sme zvedaví, čo bude ďalej, pobavenie v spoločnosti druhých v nás vyvoláva dôveru voči ostatným.
Pobavenie v nás vyvoláva chuť zdieľať s druhými, prispievať k zábave.
Inšpirácia/Oduševnenie/Nadšenie (Inspiration)
Pri tejto emócii som použil pri preklade viac pojmov, aby som vystihol jej význam. Veď budete vedieť o čom hovorím, keď opíšem, kedy sa objavuje. Keď vidíte vynikajúci výkon športovca, hudobníka, keď čítate príbeh ako niekto niečo skvelé urobil. Vtedy sa cítite nadšený, že ste boli prítomní skvelého výkonu, máte chuť opakovať podobné veci…
Sagan nadchol ľudí pre bicyklovanie, naši politici podnietili viac ľudí ku… aha, to by som hovoril o negatívnych emóciách.
Keď vidíte robiť niekoho dobro, máte chuť ho robiť tiež, pozriete si kung-fu film a máte chuť skákať a kopať do výšky.
Nadšenie je dôležitá emócia, pretože podporuje chuť učiť sa a robiť nové, dobré, skvelé veci na majstrovskej úrovni.
Úžas
Úžas je emócia veľmi blízka nadšeniu. Úžas prežívame, keď vidíme niečo ohromné, veľké. Keď stojíte na výhľade a pozeráte do doliny, keď vidíte robiť niekoho niečo nadľudské, keď stojíte v obrovskej budove, keď pozeráte na hviezdne nebo. Cítime sa malí, ale súčasťou niečoho väčšieho – prírody, vesmíru, ľudského pokolenia. Prežívame zmiešaninu úcty, hrdosti, dojatia aj prekvapenia čoho veľkolepého sme práve svedkom. A môžu to byť aj výnimočné činy zvierat či človeka. Videá na sociálnych sieťach obsahujú veľa takýchto príkladov majstrovského, nadľudského a neuveriteľného.
Vďačnosť, nadšenie aj úžas patria k seba-prekračujúcim emóciám, emóciám, ktoré nás spájajú s niečím viac ako sme my sami.
Láska
Pri definovaní emócie lásky použijem viac formu akou ju opisuje Barbara Fredricson. Láska má v sebe široké spektrum iných pozitívnych emócií – obsahuje radosť, vďačnosť, záujem, nádej… Keď sa tieto emócie prejavia v bezpečnom prostredí s iným človekom, tak sa objavuje láska. Fredricson sa až tak nevenuje romantickej láske, zamilovanosti, ale hlbokej náklonnosti voči druhému človeku, ktorá sa objavuje aj na krátke chvíle v kontakte s niekým druhým.
Keď sme niekomu vďační, keď sa o niekoho naozaj zaujímame, keď nás niekto pobaví, keď niekoho obdivujeme… prežívame lásku. O láske Fredricson napísala aj samostatnú knihu LOVE 2.0
Pozitívne emócie sú oveľa viac ako len príjemné
Pozitívne emócie voláme pozitívnymi preto, lebo ich prežívame ako príjemné. Cítime sa s nimi dobre.
Pozitívne emócie sú často subjektívnym meradlom toho,
či sa cítime šťastní.
Pozitívne emócie však spôsobujú aj oveľa viac ako len aktuálny pocit prežívaného šťastia.
Ako na náš život užitočne pôsobia pozitívne emócie?
Viac sa môžete dozvedieť na prednáške Stres a pozitívne emócie, 21. 2. 2018 o 18:30 v KC Dunaj.