fbpx
psychológia šťastia titulka

Dobré vzťahy nám prospievajú

dobré vzťahy

Nestačí vedieť, ktorých ľudí vyhľadávať, lebo nám to prospieva, ale aj rozpoznať ľudí, ktorým sa treba včas vyhnúť alebo sa vedieť ich nepríjemnému vplyvu chrániť.

Ktorým vzťahom sa vyhýbať?

Nestačí iba vymenovať opak predchádzajúcej časti. Je potrebné zamerať sa aj na iné aspekty. Vieme komu sa vyhnúť, na to máme celkom citlivé zmysly. Dobré vzťahy sa s niektorými typmi ľudí vytvárajú oveľa ťažšie. Ale i tak často podľahneme kúzlu egocentrika, pocitu, že sme niekomu zaviazaní, či obave zostať bez priateľa.

  • Vyhýbajte sa tým, ktorí sú egocentrickí – to sú tí, ktorí stále hovoria o sebe, celý rozhovor rozprávajú a vy máte počúvať. Tí, ktorí pri každej téme otočia rozprávanie na seba a so zápalom vám vylíčia, čo oni v takej situácii robili. Takíto ľudia nemajú záujem počúvať vás, neberú vás do úvahy. Neriešia vaše pocity, vaše názory a v podstate ste im ukradnutí. Načo sa stretávať s niekým, pre koho ste iba zrkadlo, v ktorom aj tak vidia iba sami seba?
  • Vyhýbajte sa tým, ktorým nemôžete dôverovať – ak ste v kontakte s niekým, kto vás už reálne podrazil či oklamal. Niečo dôverné o vás druhým prezradil a ani ho to nezamrzelo. Miesto zahanbenia či ospravedlnenia, sa iba obhajoval. Viete, že sa to stane znova. Pokiaľ s takým človekom nemusíte byť, vyhnite sa mu. Čakalo by vás ďalšie sklamanie.
  • Vyhýbajte sa tým, ktorí vás neberú. Na záver som si nechal tých najhorších. Tých, ktorí vami opovrhujú, posmievajú sa vám, neberú vás vážne. Pokladajú vás za menej, než sú oni sami. Nejde o nesúhlas, či priateľské uťahovanie. Ak vám dávajú najavo, že váš názor je podradný, hlúpy a vy ako človek ste menejcenný – vyhnite sa im oblúkom.

Radšej mať dobré vzťahy s málo ľuďmi z prvej skupiny, ako byť obklopený množstvom tých z druhej. Samozrejme, niekedy sa im nedokážete vyhnúť, iba im čeliť. Môžu to byť vaši blízki príbuzní alebo kolegovia z práce. Vyhnúť sa im však dá nielen tým, že sa s nimi fyzicky nestretávate. Je možné zmeniť svoje vnútorné nastavenie voči nim, a tak v lepšej psychickej kondícii prežiť stretnutie s nimi. Ale o tom si povieme inokedy.

Prečítajte si o vzťahoch aj článok, ktorý sa venuje dlhoročnému výskumu šťastia psychológov z Harvardu.

Návrat hore