fbpx
psychológia šťastia titulka

Mýty a pravda o šťastí

blank
Prednáška Mýty a pravda o šťastí – 2 hodiny zaujímavých tvrdení a diskusie.

Všetci chceme byť nejakým spôsobom šťastní. Hľadáme šťastie na rôznych miestach, niekedy doslova po celom svete. Hľadáme šťastie v rôznych veciach, ľuďoch, miestach a činnostiach. Pravda o šťastí nie je vždy úplne jednoduchá a preto sa dá ľahko popliesť mnohými mýtami o šťastí.

Pre niekoho je šťastie príťažlivé, ale nedosiahnuteľné ako svätý grál, pre iného je to fatamorgána, za ktorou je nezmyslené sa hnať.

Jeden hľadá šťastie vo výchove detí a sebaobetovaní, iný v seba-uplatnení sa v práci. Ďalší chce iba cestovať pre zábavu a iný radšej prežije celý život na svoje farme medzi svojimi zvieratami.

blank
Photo by Artem Bali on Unsplash

My sme naše presvedčenia

Každý z nás má zbierku presvedčení:

  • o sebe,
  • o svete,
  • o druhých ľuďoch.

Presvedčenia máme v podstate o hocičom:

  • o podstatných veciach ako sú hodnoty a priority (na čom v živote naozaj záleží, akého si vybrať partnera/ partnerku, mať deti alebo nie),
  • aj o tých nepodstatných (či sa dosoľuje prstami alebo špičkou noža, či sa ponožky majú vymieňať každý deň alebo podľa ich zápachu :-)).

Presvedčenia máme aj o šťastí – niektorí  ich majú v kategórii podstatných vecí a iní dokonca v tých nepodstatných medzi ponožkami a spôsobom solenia polievky. Pre niekoho je pravda o šťastí celkom nepodstatná a iní po nej až nezmyselne bažia.

Ako sa na šťastie pozeráme je ovplyvnené našimi presvedčeniami.

mýty a pravda o šťastí - vzťahy
Foto by David Calderon on Unsplash

Presvedčenia nás smerujú

Presvedčenia sú tvrdenia, ktoré pokladáme za správne. Presvedčenia ovplyvňujú:

  • ako sa cítime (emócie),
  • čo si myslíme,
  • ako sa rozhodujeme,
  • dokonca aj čo sme schopní ne/vidieť a ne/počuť.
  • A samozrejme – podľa presvedčení sa aj správame.

Presvedčenia ovplyvňujú ako veci riešime, či sme frustrovaní alebo motivovaní, či sme otvorení zmene alebo tvrdohlavo rigidní.

Môžem si o sebe myslieť, že som dobrý psychológ, neschopný otec, rozprávač trápnych vtipov, improvizátor alebo pedant.


Je jedno, či sú dané presvedčenia pravdivé a vystihujú nás. Je jedno, či sú odlišné od reality a od toho ako nás vidia iní ľudia. Aj tak riadia naše prežívanie a správanie.

Kráska si môže myslieť, že je tučná, priemerný chlapec, že je talentovaný, technik si môže myslieť, že nemá tvorivosť a umelec, že je nepraktický. Všetko môže byť pravda aj nepravda. Ale na tom, či sú naše presvedčenia pravdivé alebo mylné skoro nezáleží.

Veľmi však záleží na tom, či nám pomáhajú a ovplyvňujú naše šťastie alebo či nás podlamujú, ubližujú nám a spôsobujú zbytočné utrpenie.

Za svoju prax, z rozhovorov so stovkami ľudí a aj z prečítanej literatúry som zistil, že ľudia majú desiatky rôznorodých, dokonca protichodných presvedčení o šťastí. Pravda o šťastí ma desiatky podôb, tak ako aj mýty o šťastí.


Typológia ľudí
podľa postojov ku šťastiu

Niektoré presvedčenia o šťastí spôsobujú, že šťastie aktívne hľadáme. Iné nás ovplyvnia tak, že nás šťastie vôbec nezaujíma. Ďalšie presvedčenia ovplyvňujú, že sme zvedaví a chceme sa niečo nové o šťastí naučiť, a sme ochotní pre neho niečo robiť.

Na základe toho som vytvoril typológiu ľudí podľa ich postojov ku šťastiu. Existuje 5 základných skupín ľudí:

  1. opovrhovači
  2. neistí
  3. snaživci
  4. prirodzení
  5. uvedomelí.

Na prednáške si budete môcť tento dotazník vyplniť. Po podrobnejšom vysvetlení jednotlivých typov sa tak sami nájdete v niektorej z  vyššie uvedených kategórií a budete presnejšie rozumieť svojim postojom a ako vám pomáhajú či bránia v dosahovaní šťastia.

Nejde však iba o to vedieť, čo ste zač, ale najmä, čo z toho pre vás vyplýva.

Pravda o šťastí

Presvedčenia o šťastí máme často aj nevedomé. Napriek tomu, že sa nimi počas života riadime a rozhodujeme – aj tak si mnohé z nich neuvedomujeme. Mnohé presvedčenia získavame už počas detstva a vtedy ešte nevieme kriticky zvažovať, či to, čo nám hovoria rodičia, učitelia, či iné významné osoby v našom živote je užitočné alebo nezmyselné.

Presvedčenia o šťastí vznikajú aj našou osobnou skúsenosťou. Na základe toho, čo zažijeme sa vytvára naše pozitívne alebo negatívne nastavenie voči sebe aj okolitému svetu.

Veľa presvedčení získavame z kultúry, v ktorej žijeme – čo si hovoria ľudia medzi sebou na káve a na pive, čo počujeme, vidíme a čítame v médiách. Ovplyvňuje nás reklama aj knihy, ktoré čítame.

Na prednáške Mýty a pravda o šťastí sa dozviete nielen do akej skupiny ľudí patríte, ale budete si môcť overiť, čo si myslíte o 20-tich protichodných presvedčeniach.

Niektoré tvrdenia o šťastí sa navzájom vylučujú, iné však vyžadujú diskusiu, lebo nie je na ne jednoduchá čiernobiela odpoveď.

Veď uznajte:

  • Je šťastie niečo vonku alebo je v našom vnútri?
  • Rodíme sa ako šťastlivci a smoliari? Alebo sa počas života učíme ako byť šťastnejší, či ako sa zbytočne a stále viac trápiť?
  • Je zdravie základ šťastia? Alebo sa dá byť šťastný aj s hendikepom, či dlhodobou chorobou?
  • Je pozitívne myslenie užitočné alebo škodlivé?

Ktoré z nich je pravda o šťastí a ktoré mýtus?

Ak sa chcete dozvedieť viac o šťastí, o svojich presvedčeniach, o tom ako zmýšľate spoločne, či rozdielne so svojimi partnermi, či kamarátmi – prídite na prednášku.

Urobíte si dva jednoduché dotazníkmi a podiskutujeme o nich. (Iba kto bude chcieť – môžete celý čas iba sledovať a počúvať :-).

Budem vás sprevádzať štruktúrovanou prednáškou – provokovať vaše názory a diskutovať s vami o vašich osobných presvedčeniach, či o presvedčeniach, ktoré sú v našej kultúre rozšírené a spôsobujú, že mnohí ľudia sú šťastní alebo naopak nešťastní. 

Teaser na prednášku Mýty a pravda o šťastí

Prednáška bude vážna aj zábavná, s príbehmi aj príkladmi, kritická aj láskavá, s mojimi aj vašimi názormi, s výskumami aj osobnými skúsenosťami.

Uvidíme sa na prednáške Mýty a pravda o šťastí.

mýty a pravda o šťastí

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore