fbpx
psychológia šťastia titulka

Kniha o šťastí

Na našom trhu je viacero kníh o šťastí – toto je recenzia jednej z nich. Prekvapivo sa volá celkom priamočiaro – Kniha o šťastí.

(8 minút pohodového čítania, 1016 slov)

Autorom je francúzsky Tibeťan Ricard Matthieu. Vyštudoval na Sorbonne a má doktorát z molekulárnej biológie. Je synom známeho francúzskeho filozofa a umelkyne. Ricardova mama v roku 1968 odišla do tibetského kláštora a to asi ovplyvnilo aj jej syna. Po ukončení doktorandského štúdia miesto akademickej kariéry odišiel tiež do Tibetu. Kvôli budhizmu.

blank
fotka je z https://www.matthieuricard.org/en/blog/posts/matthieu-ricard-on-photography

Ricard Matthieu bol niekoľkými médiami nazývaný „najšťastnejší človek na svete“. Tento titul je výsledkom jedného z výskumov, na ktorých sa podieľal aj ako „skúmaný objekt“. Na univerzite vo Wisconsine, podobne ako 256 iných ľudí, mal pripnutých desiatky senzorov na hlave a bol 3 hodiny v tuneli funkčnej magnetickej rezonancie. Výsledkom je zistenie, že jeho mozog vykazoval známky „šťastia“ úplne nad hodnoty bežnej populácie. Jeho komentár? Asi sa skúmalo príliš málo ľudí na to, aby práve on mal takýto nadpriemer a k tomu aj titul :-).

Ricard Matthieu však nie je žiadny utiahnutý suchársky budhistický mních – okrem akademického titulu, je bývalým skvelým futbalistom a celkom uznávaným fotografom. Je autorom viacerých kníh, z ktorých financuje školy a nemocnice v Tibete. Podieľa sa na výskumoch mozgov ľudí venujúcich sa dlhodobo meditácií a tak pomáha rozumieť, ako nám meditácia pomáha so zvládaním stresu a prežívaním šťastia.

Ricard Matthieu je pravdepodobne spolu s dalajlámom najrozcestovanejším budhistickým mníchom, často priamo s dalajlámom, robí mu aj prekladateľa. Má práce vyše hlavy a tak jeho pohľad a skúsenosti s tým ako si udržať zdravú myseľ a dobrú pohodu nie sú odtrhnuté od reality každodenného rozcestovaného obchodníka či manažéra.

Je toho ešte veľa čo o ňom povedať, ale teraz ku knihe. Ricard hovorí, že knihu o šťastí napísal ako reakciu na otázku muža počas jednej diskusií v Hong Kongu: Viete mi dať jeden dôvod prečo by som mal pokračovať vo svojom živote?

Kniha o šťastí – otvorená cesta k šťastnému životu

blank

V každej knihe, ktorú čítam, si robím poznámky, alebo čiarky po okrajoch, aby som vedel, kde autor napísal niečo múdre, čo ma zaujalo, a chcem si to vedieť spätne vyhľadať či zapamätať.

Ale v tejto knihe to nejako nešlo – robil by som čiaru od začiatku do konca, na každej strane.

Matthieu Ricard píše múdro a plynule.  Kniha vyšla v českom jazyku, a dá sa kúpiť aj tu. Citáty nechávam v češtine.

Na prvých stranách knihy Ricard komentuje, že šťastie nie je popieranie negatívneho, ani snaha ignorovať utrpenie.

Navrávanie si, že sme šťastní v štýle pozitívneho myslenia nefunguje.

„Předpokladem pro změnu našeho pohledu na svět není bláhový optimismus ani uměle navozená euforie mající vyvážit nepřízně osudu. Dokud totiž bude naším každodenním údělem nespokojenost a frustrace plynoucí ze zatemnělosti naší vlastní mysli, je nekonečné omílání věty „Jsem šťastný!“ stejně malicherné jako bílení zborcené zdi. Hledání štěstí nespočívá v tom, že si nasadíme růžové brýle nebo zavřeme oči před utrpením a nedokonalostí světa.“

To, ako vnímame veci okolo nás, je ovplyvnené našim postojom k nim a naše postoje sú podložené našimi vedomými aj nevedomými presvedčeniami.

Náš postoj k veciam zamieňame za realitu a zabúdame, že sme to my kto filtruje dopad vonkajšieho sveta na nás.

„Obvykle totiž vnímáme vnější svět jako soubor samostatných jednotek, kterým přisuzujeme určité pevně dané a jim vlastní náležitosti. Na základě osobních zkušeností se nám věci jeví jako „příjemné“ nebo „nepříjemné samy o sobě“ a lidé jako „dobří“ anebo „špatní“. Své „já“, jímž vnímáme okolí, považujeme za skutečné a konkrétní. Tento omyl, nazývaný buddhismem neznalostí, vytváří silné náklonnosti nebo naopak averze, jež obvykle vedou k utrpení.“

Šťastie v našej kultúre, šťastie v našich hlavách má veľa podôb a definícií. Sme zaplavovaní rôznymi podobami šťastia – od kabeliek, ktoré sú pre nás tie pravé až po romantické filmy s posolstvom, že keď nájdete toho pravého partnera, tak budete konečne šťastní.

Jakmile jednou štěstí ztratí své jméno, pohltí jej moře jeho dvojníků nazývaných potěšení, zábava, opojení, rozkoš a jiné prchavé přeludy.

Ricard Matthieu
Matthieu Ricard

Hľadačí šťastia často hľadajú na nesprávnych miestach

Hľadanie šťastia nie je úplne ten najsprávnejší postup. Ani znižovanie utrpenia nezvykne prinášať šťastie.

„Každý člověk se tak či onak snaží dosáhnout štěstí. Od prostého vyslovení přání až k jeho vyplnění však vede dlouhá cesta, a právě v tom spočívá tragédie živých bytostí. Bojí se neštěstí, ale samy mu běží vstříc. Chtějí štěstí, ale obracejí se k němu zády. Samotné prostředky, jimiž se snaží zmírnit vlastní utrpení, jej často pouze vyživují. Odkud se bere toto smutné nedorozumění? Jednoduše nevíme, jak na to. „

Konzumná spoločnosť a umŕtvujúce funkcie digitálnych médií.

Časť populácie miesto robenia vecí, ktoré by im priniesli viac dlhodobej spokojnosti radšej trávia čas niečím ľahkým a otupujúcim únavu, vyprázdnenosť, smútok a samotu. Napríklad konzumom všemožného obsahu digitálnych médií. Avšak takto skôr tieto utrpenia prehlbujú.

Denně jsme svědky toho, jak naše konzumní společnost bez ustání vynalézá nová a nová umělá potěšení, která mají prostřednictvím opakované a pracně navozované euforie udržet naše emoce ve stavu trvalé pohotovosti, na jejímž konci dosti „ďábelsky“ číhá určitá forma duševní anestezie. Mezi „štěstím z krabičky“ a vnitřním štěstím zeje hluboká propast. Stačí se pozorně zadívat na účastníky sobotních televizních show, jak skáčí radostí a tleskají mechanicky se usmívajícímu moderátorovi. Pascal Bruckner je nazývá „křižáci nažhavenosti“. Kdo by nepropadl smutku při pohledu na podobně křiklavou euforii, jež je na hony vzdálená opravdovému štěstí?

Aby to nevyzeralo, že Ricard iba kritizuje, väčšinu knihy sa venuje viacerým zdrojom šťastia. Citáty sú skôr z úvodných pasáží knihy, aby som vás na čítanie knihy namotal a veľa neprezradil.

Kniha o šťastí sa venuje viacerým oblastiam, ktoré šťastie zvyšujú. Venuje sa napríklad:

a ďalším témam, ktorým sa na Psychológii šťastia venujeme v samostatných článkoch.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore