Tvoj život a životy tých druhých
Celebrity – neznámi slávni a úspešní ľudia, ktorých ste v živote nestretli a ani nikdy nestretnete. Sledovanie životov cudzích ľudí znižuje vaše šťastie. Sledovaním ľudí, ktorých poznáte len z médií, si zbytočne ubližujete. A strácate čas, ktorý by ste mohli venovať žitiu vlastného života a láskavému „sledovaniu“ vašich blízkych a kamarátov.
Keď vidíte ako sú úplne cudzí ľudia – krásni a štíhli, úspešní a bohatí, alebo len populárni, oslavovaní a v kurze – tak si iba ubližujete. Prežívate tak viac závisti miesto hrdosti. Tú by ste prežívali, keby ľudí, ktorých sledujete máte aj naozaj radi a sú vám blízki. Takto budete viac nespokojní so svojim životom, kariérou, majetkom, krásou, váhou, zdravím, partnerom/partnerkou a svojimi schopnosťami.
Sledovanie a porovnávanie sa s druhými je evolučne nastavený proces, ktorý umožňoval prežiť v kmeni.
Dnes sa však ten „náš kmeň“ vďaka digitálnym médiám rozrástol na tisícky neznámych ľudí z celého sveta a sme ich životmi bombardovaní neustále. Náš „sociálny skener“ je takto podráždený pri každom posunutí prsta na obrazovke smartfónu, či zapnutím televízie. Napríklad, je až 14 ukazovateľov mentálneho zdravia, ktoré narušujú našu pohodu pri sledovaní sociálnych sietí.
Ak sa chcete rozvíjať v nejakej konkrétnej oblasti, tak je v poriadku mať vzory, inšpirovať sa príbehmi a skúsenosťami druhých. Ak chcete cvičiť, pomáha sledovať kamarátov, čo cvičia a učiť sa od svojho trénera aj cez video. Ak sa chcete zlepšiť v biochémii, je dobré sledovať stránky s novinkami a videá na YouTube. Ale v ničom užitočnom sa nerozvíjate sledovaním bulvárnych správ a sociálnych sietí, kde vidíte stovky štylizovaných, ale najmä cudzích ľudí.
Ak chcete byť v kontakte s ozajstnými priateľmi a rodinou, a nie je to možné osobne, tak sociálne médiá a virtuálny kontakt je dobrá dočasná náhrada. Ale inak?
Nesledujte životy cudzích ľudí, venujte sa žitiu toho vlastného.
Ako sledovať TV?
Na záver tohoto článku niečo viac k sledovaniu TV.
Naša rodina televízne vysielanie nesleduje už roky. Naše deti si asi ani nepamätajú, že by sme niekedy pozerali správy, reality show, športovú alebo zábavnú reláciu. Lebo sme ani nepozerali. V relácii Dámsky klub radšej vystupujem ako ho pozerám. Nič proti ničomu, nie som cieľová skupina.
Odjakživa máme svoj rituál večerného pozerania filmu a cez víkend filmík aj počas poobedňajšej siesty. Od malička naše deti nepozerali nič sami, vždy iba s rodičmi. Aj keď už sú teraz na strednej škole (a sem tam si aj niečo pozrú sami na notebooku), tak väčšinu filmov a seriálov pozeráme aj dnes na spoločnej obrazovke televízora.
Ak chcete sledovať TV, tak radšej filmy, seriály a dokumenty. Nech mi tvorcovia všetkého ostatného prepáčia.
Niekoľko diváckych odporúčaní:
Prehlbujte zážitok aj skúsenosť diváckeho pôžitku
- Naplánujte si to – ľudia, čo sa tešia, že si niečo pozrú, sa tešia viac a dlhšie. „Kedy si niečo pozrieme?“
- Vyberajte spoločne – nech každý člen rodiny dá tip, čo by chcel vidieť, čo ho zaujíma – téma, žáner, herci, režiséri… „Čo budeme pozerať?“
- Pozerajte spoločne – sledovať film, seriál, či dokument s niekým je oveľa väčšia zábava. Môžete sa spoločne pohoršovať, báť, zabávať, prežívať napätie. Komentovať, frflať, hodnotiť, mať blbé vtipy k deju a postavám dodá kolorit vášmu pozeraniu. S láskou spomínam ako sme ešte v mojej pôvodnej rodine pozerali pondelkové inscenácie, filmy pre pamätníkov alebo Arabelu. Komentovalo sa, hádali sme sa, kto pôjde prepnúť (diaľkové ovládanie neexistovalo), sem-tam si niekto uprdol, zacláňal alebo mal komentáre. Skrátka „rodinná atmosféra“.
- Reflektujte, čo ste spolu pozerali – ak nepozeráte iba bezduché veci, tak sa je vždy o čom baviť. Pri seriály sa dá diskutovať ako sa to bude vyvíjať, pri kriminálke hádať, kto je asi vrah, pri dokumente diskutovať o jeho téme, pri filme sa zamýšľať nad posolstvom. Pri filmoch založených na pravdivých udalostiach sa dá inšpirovať hrdinstvom, vytrvalosťou alebo inými silnými stránkami hrdinov. „Tak čo? Aké to bolo? Čo si myslíte o…?“
- Jeden z pozitívnych psychológov, Ryan Niemiec, dokonca robí posledné roky rebríčky filmov, ktoré otvárajú témy pozitívnej psychológie – napríklad práve tie silné stránky. Mimochodom mojím filmom roka o šťastí je Paterson. Stal sa tak mojím najobľúbenejším filmom od Jima Jarmuscha. Adam Driver hrá drivera (čiže šoféra autobusu) a je šťastný vo svojej každodennej rutine autobusára. Mimoriadny film.
- Sledujte všímavo – ak sledujete film, tak pri tom nejedzte a nerobte ani nič iné (okrem vtipných komentárov). Keď jete a sledujete, tak ani neviete čo jete. Pri deťoch má zmysel podstrčiť im misku nakrájaných jabĺk alebo iného ovocia. Ale, ak máte pustený film, tak ho pozerajte. Ak sa s niekým rozprávate, vypnite ju. Platí to aj pre smartfóny.
- Prerušujte sledovanie. Ak si užívate napätie, drámu, či hocijaký film, tak vedzte, že prerušenie zvyšuje pôžitok zo sledovaného (dnes sa dá bežne film zastavovať). Je to proti intuícii, ale je to tak. Prerušenie zážitkov, nielen pri televízii, ale napríklad aj pri jedle, zvyšuje pôžitok. Ak vám film preruší reklama, nerozčuľujte sa, zvyšuje to zážitok z filmu. Prerušenie si riaďte – choďte na záchod, najesť sa alebo sa len tak vyvetrať a prehodiť pár slov o rozpozeranom filme.
Kontrolujte si striedmosť a vyváženosť
- Ohraničujte si sledovanie médií – dajte si limit, koľko strávite nielen s TV, ale aj s inými médiami. Odporúčam maximálne jeden film, asi 2 hodiny. Sociálne siete tak na polhodinu. Binge watching, čiže sledovanie celej série na jeden záťah je cool názov pre ľudí, čo sa nevedia ovládať. Oberáte sa o rozloženie zážitku na viac častí. Pozrieť si 8-dielny seriál na 4x vám prinesie pôžitok z pozerania predsa až 4x!
- Vyvažujte sledovanie médií pohybom, knihou, rozhovormi s blízkymi, pobytom v prírode a inými telu a duši prospešnými aktivitami.
- Cvičte pri tom. Je jedna výnimka, čo má zmysel robiť počas sledovania seriálov. Ja viem, viac ľudí povie, že žehliť. Ja však myslím na cvičenie. Behanie alebo bicyklovanie na rotopéde je mechanická záležitosť a naháňať počas cvičenia seriálových zločincov, ako to roky robila moja manželka, vám pomôže dlhšie sa udržať pri cvičení. Najobľúbenejší seriál mojej ženy bol 24 hodín. Ešteže mal toľko častí a sérií.
Tak, to bolo niekoľko odporúčaní ako pozerať televízor. A niekoľko odporúčaní, čo nepozerať. Veľa šťastia.
Takže šup, choďte si užiť večerný film. Aj leňošenie a pôžitky majú pozitívny vplyv na naše šťastie.