psychológia šťastia titulka

Všímavé plávanie – ponorení v danej chvíli

všímavé plávanie

Už minulú zimu som využil inšpiráciu z plavárne. Vtedy som spontánne pravidlá plávania v bazéne prepojil s tým ako pravidlá (ne)slušného správania zneužívajú miestni žraloci a ničia tak morálku v celom štáte (bazéne). V tomto článku to však nebude o politike, ale o všímavosti. Všímavé plávanie je naozaj komplexné cvičenie tela aj mysle.

(štvťhodinka mokrého čítania, 1987 slov, 2 strany)

V zime sa niekedy zle chodí von do lesa – je vysoká vrstva snehu, je to zamrznuté a šmýka sa to, alebo sa sneh topí a rýchlo mám premočené topánky. Pri nedostatku pohybu to istí plaváreň. V plavárni sa počas plávania telo lahodne narobí a myseľ si parádne oddýchne.

pezinská plaváreň
Pezinská plaváreň

Všímavosť je spôsob ako byť plne ponorený v danej chvíli. V kontexte plávania je to dvojzmyselné – ste ponorení do vody aj v danej chvíli. Oboje je užitočné a liečivé.

Všímavosť na plavárni nie je o tom, že si obzeráte miestne plavkyne alebo plavcov. Aj keď v tom všímavom zmysle by to šlo. Ja budem písať o tom, ako sa dá trénovať všímavosť počas plávania.

Podobne ako tréning všímavosti pri chodení, tak aj všímavosť pri plávaní je vhodná aj pre začiatočníkov. Nemyslím tým začiatočníkov plavcov – tí by sa pri všímavom plávaní mohli začať topiť. Myslím začiatočníkov v Mindfulness.

Pri pohybe zapájame až tri zmysly spojené s pohybom tela. Pri plávaní však najviac využívam dva. Ten tretí, equilibriocepciu, teda vnímanie rovnováhy pri plávaní využívam menej. Jedine, že by som bol potápač alebo akvabela a naozaj by záležalo na rovnováhe tela.

Ja plávam v podstate len prsia, iba raz začas zaberiem a dám si kraul. Prsia plávam riadne, s plaveckými okuliarmi, nie ako panička, čo si nechce namočiť vlasy.

Takže poďme na to – skenovanie zmyslov pri plávaní by mohlo vyzerať asi takto.

Vnímanie tela a pohybu

Na začiatku plávania je najdôležitejšie sa moc neprepínať. Nadšenie a potreba hýbať sa niekedy vedú k tomu, že na začiatku ideme naplno a potom si natiahneme sval alebo si inak ublížime. To sa dá využiť na prvé dve cvičenia všímavosti.

Všímajte si napätie a uvoľnenie v svaloch (kinestézia).

Plávanie je veľmi komplexný pohyb, takže si môžete všímať aké máte napätie v jednotlivých svaloch, ako sa postupne zohrievajú a kde cítite, že sa potrebujete rozhýbať.

Môžete si všímať aj jednotlivé kĺby. Plávanie je rovnako o hýbaní kĺbmi ako svalmi. Dokonca si môžete všímať, že napriek jemnému odporu vody, pri plávaní akoby ani nebolo treba používať svaly, ale len hýbať kĺbmi. Sledujte si pohyb kĺbov ramien, lakťov aj zápästí. Sledujte bedrové kĺby, kolená aj členky (nie členky plaveckého klubu).

Pridajte tempo a sledujte ako sa vám na niektorých miestach zvyšuje napätie v svaloch. Všímajte si pri akom tempe plávate lenivo. Nájdite si vašu hranicu, na ktorej plávate s nasadením, ale nie náhlivo.

Keď ste mierne rozplávaní,

začnite si všímať polohu tela a končatín (propriocepcia).

blank
použité zo stránky

Nemusíte plávať štýlovo ako olympijský plavec. Začnite sledovať ako zapichujete (pri prsiach) spojené ruky pred sebou do vody, ako postupne rozpažujete, kde začínate otáčať dlane tak, aby ste prešli od záberu až do zatláčania dlaňami do vody. Vtedy vás nadvihne nad hladinu a nadýchnete sa. Sledujte pohyb rúk, keď idete s ramenami doširoka až pokiaľ sa vám dlane pod telom spoja a potom vyletia ako šípka dopredu.

Podobne si sledujte nohy ako kopete žabacím kopom do vody. Robíte to symetricky? Lebo, keď sledujem viacerých plavcov v bazéne, mnohí kopú nesymetricky. Každou nohou inak a v inom tempe. Nejde o to, či to robíte dobre alebo zle – ale o to, aby ste si všímali svoj pohyb. Netrénujeme plávanie, ale všímavosť.

Najdôležitejšia je hlava. Nemyslím tým teraz, čo sa odohráva vo vašej mysli, ale ako hýbete hlavou. Všímajte si krk a polohu hlavy. Ak ju budete mať príliš zahnutú dozadu nad hladinu, budete mať krk v napätí a po plávaní vás bude bolieť krk. Preto sú dobré plavecké okuliare. Keď pri výdychu ponárate hlavu, nemáte taký záklon. Hlavu majte iba jemne zaklonenú. Len toľko, aby ste sa pri vynorení stihli nadýchnuť.

Počas plávania si môžete uvedomiť bolesť, napríklad v ramennom svale alebo kolennom kĺbe. Vtedy si môžete trénovať ďalšiu zručnosť všímavosti – nehodnotenie a láskavé prijímanie. Len plávajte ďalej, bolesť pozorujte, prípadne jemne meňte tempo alebo zmeňte ako hýbete svalom alebo kĺbom na bolestivom mieste. Bolesť sa môže priebežne meniť a vy ju so zvedavým záujmom sledujte. Po chvíli však presuňte pozornosť na iné cvičenie všímavosti.

Pri všímavom plávaní môžete stratiť schopnosť plávať rytmicky a automaticky. Prípadne si aj lognete. To je však súčasť zábavy. 🙂

všímavé plávanie
Photo by Mink Mingle on Unsplash

Všímajte si a pozerajte (zrak)

Som zrakový typ, takže všímať si počas plávania je potešenie. Môžete sledovať:

  • ako sa vaše vlastné ruky pred vami ako šípka predierajú vodou a potom sa rozpažujú do strán,
  • ako sa vo vode hýbu bublinky po iných plavcoch,
  • alebo ako sa pohybujú veľké bubliny z vašich úst po vašich okuliaroch smerom k hladine.
  • Milujem vo filmoch, keď ide kamera pod vodu. To robíte pri plávaní po každom nádychu. Všímajte si ako sa ponárate a vynárate – ako sa čiara hladiny posúva cez vaše zorné pole nadol a potom nahor.

Najradšej mám však, keď svieti do plavárne slnko. Vtedy sa zlaté lúče dostanú až pod hladinu a na dne bazéna rozohrajú typické pohyblivé fraktálne tvary. Keď idete do slnkom zaliatej časti, tak aj vaše ruky, aj voda, aj dno vyzerajú inak ako tie neosvetlené. Vtedy by som sa najradšej ani nenadychoval a užíval si ten pohľad.

Zaujímavé je sledovať ako tie slnkom a vlnami vytvorené tvary rozostria iní plavci, keď plávajú ponad ne.

Počas leta si na chate zvyknem naplniť dažďovou vodou starú liatinovú vaňu a keď do nej svieti slnko a fúka vánok, tak tieto odrazy rozvlnenej hladiny mám až vo vnútri v obývačke na strope. Svetelná hra z prírodnej diskogule je potom práve nad miestom, kde sedím a píšem.

všímavé plávanie
Photo by Bárbara Montavon on Unsplash

Prúdenie vody (hmat)

Pri plávaní sa skoro celá plocha tela dotýka vody. Všímajte si ako vám prúdi voda okolo tela. Sú miesta, kde necítite skoro nič (aj to skoro nič si všímajte) a sú miesta, kde cítite riadny prúd. Ostaňte pozornosťou chvíľu na mieste, ktoré ste si vybrali a tak plávajte. Roztiahnite prsty na rukách a budete cítiť ako vám voda tečie pomedzi prsty.

Najviac si dotyk prúdenia vody užijete s bublinami vzduchu, ktoré vydychujete. Bubliny so šteklením tečú od úst dohora po lícach a okolo uší. Sledujte ich hladkanie.

Na ďalšej strane pokračujeme sluchom, čuchom a rytmom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore