Príroda má špecifické regeneračné účinky na človeka. Obzvlášť pre tých, ktorí žijú v rušnom mestskom prostredí.
Keď namiesto pár krokov z brány domu rovno do auta urobíme o niečo viac pohybu a zájdeme o pár tisíc krokov ďalej, urobíme veľmi prospešnú vec pre svoje zdravie aj psychickú pohodu.
Ak zájdeme až do prírody a svoju túru absolvujeme v lese, vráti sa nám to niekoľkonásobne.
Už naši starí rodičia tvrdili, že prechádzka v prírode ,,očistí telo aj dušu“. Pravidelný pohyb v prírode pomáha skutočne nášmu telu – lepšie regenerujeme. A môže sa nám vyhnúť obezita, srdcovo-cievne ochorenia, či cukrovka.
Pohyb v prírode je však mimoriadne efektívny aj pri zlepšovaní duševného zdravia – zlepšuje nám náladu, skvalitňuje spánok a pomáha pri prevencii stresu či liečbe depresie a úzkosti.
Prechádzka v meste či v prírode?
Viac ako polovica ľudí dnes žije v mestských oblastiach a do roku 2050 bude tento podiel predstavovať 70%.
Ako vplýva urbanizácia na duševné zdravie je predmetom viacerých vedeckých výskumov.
Jeden z nich sa aktuálne zameral na rumináciu (omieľanie). Omieľanie je neschopnosť človeka odvrátiť pozornosť od nepríjemnej myšlienky.
Keď omieľame opakovane dokola tú istú nepríjemnú myšlienku, či predstavu, cítime sa zle dvakrát. Za prvé, že sa venujeme tej nepríjemnej myšlienke a za druhé, že s ňou nevieme prestať.
Neschopnosť zbaviť sa negatívnych myšlienok je nielen nepríjemná, ale narušuje aj dennú pohodu a sústredenie. Ovplyvňuje aj poruchy spánku a samotné zaspávanie a je to jeden z rizikových faktorov pre možný rozvoj duševnej choroby.
Proceedings of National Academy of Sciences zverejnil výsledky experimentu na účastníkoch, ktorí absolvovali 90-minútovú prechádzku v prírode. A porovnali ich výsledky s inými, ktorí rovnako dlhú prechádzku absolvovali v mestskom prostredí.
Výsledky si prečítate na ďalšej strane.