fbpx
psychológia šťastia titulka

Vplyv prírody na pohodu

blank
Photo by Luke Porter on Unsplash

Skupina, ktorá sa prechádzala v prírode mala menej negatívnych myšlienok, ktoré sa im omielali v hlave. Mali aj zníženú nervovú aktivitu v tej oblasti mozgu, ktorá je spájaná s duševným ochorením.

Boli na tom v oboch ukazovateľoch lepšie ako tí, ktorí sa prešli v mestskom prostredí. Tieto výsledky naznačujú, že prístupnosť prírodných oblastí môže mať zásadný vplyv na duševné zdravie v rýchlo sa urbanizujúcom svete.

Takže tip na prechádzku je jasný: Ak idete von, tak určite do prírody.

Pohyb v prírode podporuje tvorivosť

Vedci Ruth Ann Atchley a David L. Strayer potvrdzujú, že naše životné prostredie zohráva rozhodujúcu úlohu v tom, ako myslíme a ako sa správame. Zistili, že môžeme výrazne zlepšiť tvorivé riešenie našich problémov dlhším pobytom v prírode a odpojením od technológií.

Konkrétne, účastníci tejto štúdie absolvovali 4-dňovú turistiku v prírode, počas ktorej nemohli používať akúkoľvek technológiu.

Pri plnení úloh, ktoré vyžadovali tvorivé myslenie a komplexné riešenie problémov vedci zistili, že výkon na riešenie problémov úloh sa u účastníkov tohto pochodu zlepšil o 50%.

Pekná a dlhá túra v prírode bez technológií môže znížiť psychickú únavu, upokojiť myseľ a podporiť tvorivé myslenie.

Pekné, nie?

Príroda je naše pôvodné prostredie a pravdepodobne práve preto má pozitívny vplyv na naše telo a mozog. Množstvo rôznorodých pozitívnych vplyvov prírody na naše zdravie a naše psychické schopnosti a pohodu sa roky skúma.

Z tejto ukážky výsledkov dvoch výskumov je však vidno, že vybehnúť aspoň raz do týždňa do prírody je dobrá investícia pre každého z nás.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore