Sú buriči voči neprávostiam anti-sociálni?

(čítanie na menej ako 7 minút, 1220 slov)

Na Slovensku sa každý týždeň dočítame o nových a nových neprávostiach, o ktorých sa len roky šepkalo medzi ľuďmi. Začínajú sa ozývať viacerí ľudia, profesné skupiny aj rádoví občania – a to viac ako kedykoľvek predtým. Nielenže novinári odhaľujú korupciu, mafiánske praktiky, nečestnosti všetkého druhu, ale pridávajú sa častejšie aj obyčajní zamestnanci inštitúcií, kde sa takéto anti-sociálne správanie deje. A na ich podporu sa pridávajú tisícky ľudí v uliciach a na sociálnych sieťach.

Toto je jeden z príspevkov na ich podporu.

Áno, pri manifestáciách a sociálnych sieťach by sme mohli hovoriť o skupinovom správaní všeličo. Áno, uznávam, v masách na námestiach sa nájdu veľmi rôznorodí ľudia. Budem však viac hovoriť o tých, čo nie sú anonymní, ale viditeľní – lebo sa osobne postavia voči krivdám a anti-sociálnym prejavom. Pridám niečo psychologické, niečo, čo by mohlo povzbudiť ďalších, aby sa ozývali a podporím to výskumom.

Aký osobnostný profil majú tí, čo sa postavia krivde?

Photo by Ryoji Iwata on Unsplash

Či už napomeniete teenagera, aby si stíšil hudbu, lebo ruší ostatných, alebo poviete matke na ulici, aby prestala biť svoje dieťa, či odmietnete kolegovi podpísať falošný doklad, alebo zverejníte, že vo vašej organizácii sa korupčne správa nadriadený – znamená to, že ste verejne zasiahli voči neprávosti, voči správaniu, ktoré je na úkor druhých.

Čo je zaujímavé, tak v rozhovoroch medzi ľuďmi sú pri takýchto situáciách rovnako často kritizovaní nielen tí skorumpovaní, násilní, či nemorálni, ale aj tí, ktorí na takéto správanie upozorňujú. Napomínači, odmietači spolupáchateľstva, investigatívni novinári, whistlebloweri aj ľudia protestujúci pokojne na uliciach sú častovaní ostatnými spoluobčanmi kritikou, podozrievaním či priamym opovrhovaním.

Nedá sa nepočuť ako sú obviňovaní z financovania zo zahraničia, že sú nesvojprávni a niekto ich musí riadiť. Sám som bol osobným svedkom rozhovorov o tom, že Kuciak bol ževraj príliš horlivý a moc sa do všetkého montoval (A čo chcete, do pekla, od investigatívneho novinára? A čo chcete tým povedať? Že si za svoju vraždu mohol sám?). Alebo, že ľudia nemajú chodiť na námestia provokovať a destabilizovať krajinu, veď máme byť radi, že žijeme v krajine, kde sa aj žena môže prejsť v noci bez strachu po ulici (To vážne? Veď Kušnírová bola s Kuciakom zavretá vo vlastnom dome, keď ich zastrelili!).

Pri takýchto hodnoteniach a komentároch skôr uvažujem ako ľuďom silné emócie, nedostatok súcitu a neschopnosť vnímať kontext zahmlieva ich úsudok a sociálnu inteligenciu.

Keď sa hovorí o osobnostných črtách ľudí, ktorí majú odvahu sa ozvať, tak sa o nich často hovorí ako o tých – čo majú buď nízke sebavedomie a tak majú potrebu niekoho zahriaknuť a vyvyšovať sa, alebo druhým závidia a tak ich neprajne obviňujú, alebo že sa nevedia ovládať a sú agresívni, alebo že sú to zatrpknutí sťažovači, alebo že sú príliš ambiciózni a chcú mať všetku pozornosť upretú na seba.

Chápete to? Sú to ľudia, ktorí sa zastávajú slabších, ktorí chcú zastaviť bezprávie, rozkrádanie a iné zločiny, a chcú pomôcť, keď sa ubližuje často pre nich cudzím ľudom. Títo ľudia sa tým vystavujú riziku – riskujú svoje zdravie, prácu, svoju duševnú pohodu. Chcú nám ostatným pomôcť – a za to sú verejne aj v súkromných rozhovoroch častovaní kritikou, opovrhovaním a podozrievavosťou ako keby boli osobnostne a morálne pokrivení.

Pritom to vyzerá skôr tak, že týmito negatívnymi osobnostnými črtami oplývajú nielen páchatelia krívd, ale rovnako aj pohoršení kritici odhaľovačov.

Sme my to len smutná krajina – niet divu, že lupič Jánošík je hrdina, ale tí, čo ho udali sú svine.

slovensko_1_170419-064927_mos

Fotografiu pekne spájajúcu Jánošíka a protesty proti korupcii som si požičal. Je pôvodne z – https://www.irozhlas.cz/zpravy-ze-sveta/na-slovensku-vysly-do-ulic-tisice-lidi-protest-proti-korupci-zacal-diky-dvema_1704190844_bar

Ale naspäť k psychológii, kým mi niekto vytkne, že Jánošík bohatým bral…

Vaša osobnosť ovplyvňuje, či zasiahnete

Francúzsko-Austrálsky tím výskumníkov pod vedením Alexandrina Moisuc so svojím tímom chcela zistiť aký osobnostný profil majú osoby, ktoré sú ochotné konfrontovať anti-sociálne správanie – zistili, že takíto ľudia majú trocha iný charakter ako by ich ohovárači predpokladali.

Zaujímavé čítanie  Platí, že každého robí šťastným niečo iné?

Je ťažké skúmať ľudí v takýchto situáciách priamo, takže poznáme výsledky iba z hypotetických situácií – pri ktorých malo cez 1.110 respondentov (Francúzov a Austrálčanov) odpovedať ako by reagovali na rôzne situácie, keby videli, že sa deje niečo anti-sociálne, spoločensky nevhodné – niekto strháva plagát, pľuje na chodník, zahadzuje použitú batériu… a mnohé iné ľahšie aj drsnejšie situácie.

Účastníci mali odpovedať na škále. Mali označiť, či by vôbec reagovali, že by si nahlas povzdychli alebo inak neverbálne reagovali, až po slušné, či agresívne napomenutie páchateľa. A ešte mali napísať ako ich dané správanie morálne pohoršuje.

Na záver boli respondenti otestovaní osobnostnými dotazníkmi – a o to práve išlo. Či sa nájdu nejaké typické osobnostné črty spojené s ochotou ozvať sa voči anti-sociálnemu správaniu.

Jasné, chápem kľúčovú námietku – jedno hovoríme alebo napíšeme do dotazníka, iné je reagovať v realite. Tak či tak, tí čo by sa ozvali, a riskovali by svoje ohrozenie napomínaním páchateľa anti-sociálneho správania – tí mali typický a celkom zaujímavý a najmä pozitívny osobnostný profil. Cha!

Predpokladané vlastnosti ako – nízke sebavedomie, zatrpknutosť, agresivita a nízke sebaovládanie, dominancia a teda snaha sa vyvyšovať – nemali žiadne alebo negatívne prepojenie s pripravenosťou konať voči páchateľom.

Osobnostné vlastnosti a hodnoty

tých, čo by verejne zasiahli, boli spojené s osobnostnými črtami ako:

 • extroverzia,
 • sebavedomie,
 • vytrvalosť,
 • schopnosť ovládať svoje emócie,
 • cenenie si altruizmu
 • a schopnosť formulovať svoje názory.

A našlo sa ešte viac spojení – sú to ľudia, ktorí:

 • sa cítia sociálne prijímaní (čiže majú dobré vzťahy),
 • sú spokojní s tým, že majú nejakú sociálnu zodpovednosť
  (napríklad voliť a platiť dane),
 • majú nízku potrebu sociálnej dominancie,
 • a sú viac sociálne, genderovo a rasovo tolerantní.

Toto je dosť odlišný osobnostne-hodnotový profil v porovnaní s predstavou zatrpknutých, sebeckých a závidiacich sťažovateľov.

Takéto pozitívne vlastnosti sú často spojené s osobnosťami, ktoré bývajú schopné zvládať náročné situácie v pracovných tímoch, podstupujú odvážne adekvátne riziko, a bývajú pozitívnymi lídrami.

Na záver niečo ku šťastiu

Svedkovia neprávostí, ktorí altruisticky zasiahnu, čiže sú ochotní pomôcť nielen „našim ľuďom“, ale všetkým ubližovaným – sú šťastnejší v porovnaní so sebeckými a mlčiacimi zbabelcami.

Ľudia, ktorí sú ochotní nielen hovoriť, ale aj reálne preberať zodpovednosť za svet, v ktorom žijú, a sú ochotní brániť pred ničením materiálny aj hodnotový svet, ktorý si vážia – sú šťastnejší – v porovnaní s tými nedbalými, hodnotovo relativistickými tlčhubami, ktorých svet začína pred obrazovkou a končí pred prahom ich bytu.

Keď robíme, čo hovoríme, keď hovoríme to, o čom sme presvedčení, keď naše presvedčenia vychádzajú z našich hodnôt – tak sme viac sami sebou a sme šťastnejší – ako tí, čo jedno hovoria, keď sú v bezpečí a druhé robia, keď sa cítia čo len trochu v ohrození.

Sebavedomie, integrita a čestnosť sa neprejavuje tak, že frfleme v krčme. Ani tak, že sa morálne pohoršujeme nad druhými a potom, keď máme príležitosť, tak si povieme: „Veď keď to neukradnem ja, tak to iste ukradne niekto iný.“ Alebo: „Veď všetci sú svine, tak prečo by som sa mal tváriť čestne akurát ja?“

Odvaha sa neprejavuje tak, že sklopíme oči a uši, ak sme náhodou svedkami vecí, ktoré nám vadia. Prejavuje sa tak, že napriek neistote ako to dopadne sa ozveme. Prejavuje sa tak, že sa nestaráme iba o seba, ale vnímame aj druhých, aj spoločenský kontext, aj etickosť situácie.

Ak voči takýmto odvážlivcom, ktorí prejavujú svoju odvahu a charakter pohoršene dvíhame obočie, pľujeme urážky a chrlíme nenávistné a spochybňujúce hodnotenia, tak to hovorí viac niečo o nás samých ako o tých, ktorí za nás riskujú a dvíhajú latku morálky v tejto morálne upadajúcej krajine.

Ešteže máme krásnu prírodu. Zatiaľ. Ale, ak sa nebudeme ozývať…

Prevzaté z FB titulky https://www.facebook.com/mysmeles.sk/

 

1329total visits,22visits today

You may also like...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.