fbpx
psychológia šťastia titulka

Zmysly, potreby, telo – sme nastavení na šťastie

Dá sa byť šťastní? Dá sa byť aspoň o trochu šťastnejší? Je to vôbec možné? Umožňuje to naše telo, naše zmysly a potreby? Toto sú legitímne otázky a v niekoľkých po sebe idúcich textoch na to odpoviem. Tento kúsok textu nebude vyzerať, že by bol o šťastí. Šťastie spomeniem možno raz až na konci textu.

(čítanie na menej ako 5 minút, 950 slov)

Tento text je o tom, čo sme zač – aké sme my zvieratká. Ako sme poskladaní, ako fungujeme a čím nás treba kŕmiť. Je o tom, že máme rôzne „vrstvy“ (veľmi intenzívne poprepájané) a každá z nich je nejako nastavená na vnímanie (prípadne vytváranie) utrpenia aj šťastia.

Sme tvory, ktoré sformovala evolúcia

Sme nejako biologicky a psychologicky nastavení a to ovplyvňuje ako seba, ostatných a okolitý svet prežívame. Sme formovaní dlhodobými procesmi, ktoré zažívali tisíce generácií našich predkov (a mohli by sme ísť až k jednobunkovým organizmom) a teda boli spoločné a vytvárali aj každého z nás.

Nadväzujem tak na predchádzajúci článok, ktorý sa venoval klamlivému presvedčeniu, že sme jedineční a že sa tým pádom jeden od druhého zásadne odlišujeme. To vedie k mylnému presvedčeniu, že každého robí šťastným niečo iné.

Tu chcem ukázať ďalšie argumenty prečo sa jedinečnosť preceňuje a to spoločné sa nehanebne podceňuje.

zmysly potreby telo
Photo by David Straight on Unsplash

Sme fyzické tvory

Všetci sme naše telá. Bez tela nie sme. Necítime, nemyslíme, nežijeme.

Uvedomujeme si sami seba, pretože sme telesní. Máme mozog (tiež časť tela) a ten produkuje okrem iného aj vedomie, a preto sme schopní sofistikovanejšieho sebauvedomovania. Máme tráviacu, dýchaciu, pohybovú a ďalšie sústavy, ktoré nám síce v komplikovanej, ale celkom dobre zladenej súhre umožňujú existovať. Umožňujú nám prijímať energiu v podobe potravy, vyberať zo vzduchu kyslík, ktorým kŕmime naše bunky, svaly a mozog, aby dobre fungovali.

Najmä však nervová a hormonálna sústava nám umožňujú prežívať pozitívne aj negatívne pocity (zmyslové vnemy) aj emócie. Telo nám umožňuje pohybovať sa, komunikovať s druhými tvormi, umožňuje nám byť v celkom intenzívnej interakcii s okolitým svetom.

Keď všetko funguje ako má, tak zažívame príjemné až blažené pocity – pri jedení, pohybovaní sa, rozmnožovaní, komunikácii, oddychovaní… Fyzické vnemy sú obvykle spojené s prežívaním pôžitkov rôzneho druhu. Schopnosť užívať si pôžitky prispieva ku šťastiu.

Len znova zopakujem – telo je predpokladom k všetkým ostatným oblastiam, ktorými budeme prechádzať.

Telo nám umožňuje prežívať potešenia rôzneho druhu. Telesné šťastie je časť šťastia, ktorú nám sprostredkovávajú zmysly a pôžitok je väčšinou spôsobovaný uspokojovaním telesných potrieb.

Potreby umožňujú, že sme šťastní

Telo je organizmus, takže spotrebováva a vydáva energiu – a tým pádom má svoje potreby. Potreba sa prejavuje pri nedostatku niečoho a tak začíname mať nutkanie hľadať jej uspokojenie. Veľmi zjednodušene – ako keď sa na aute míňa v nádrži benzín a kontrolka hlási – natankuj!

A tak sme našimi potrebami hnaní (motivovaní) do činnosti. Základné činnosti sú vyhľadávanie a vyhýbanie sa. Hlad a smäd nás núti vyhľadávať potravu, potreba bezpečia nás núti vyhľadávať miesta, činnosti aj ľudí, s ktorými sa cítime v bezpečí. Vyhľadávame to, čo nám prospieva a robí dobre. Vyhýbame sa tomu, čo nám ubližuje a spôsobuje utrpenie. Vyhýbame sa horúčave aj nadmernému chladu, vyhýbame sa vyčerpaniu aj nude, vyhýbame sa konzumácii vecí, z ktorých nám je zle a vyhľadávame tie, ktoré nám robia dobre.

Máme však aj potreby, ktoré nie sú čisto telesné, ale aj v rôznej miere duševné. Náš telesný mozog produkuje vedomie a to prináša sebou psychologické potreby – sme sociálne tvory, tak hľadáme uspokojenie v priateľstvách a náklonnosti druhých, hľadáme uznanie, ktoré nám dodáva sebavedomie a sebauspokojenie. Sme učiace sa tvory a tak hľadáme, v čom by sme sa mohli rozvíjať a učiť, v čom by sme mohli byť skvelí a vynikať, uspokojuje nás, keď nám veci dávajú zmysel a prinášajú prospech nám aj ostatným okolo nás.

Keď sme ako tak ku sebe vnímaví, tak chápeme signály z nášho tela, uvedomujeme si, čo potrebujeme a kedy sme uspokojení. Zaujímavé je, že:

  • samotné vyhľadávanie zdrojov pre uspokojenie našich potrieb je často príjemné
    (vyberanie kníh v kníhkupectve, alebo hľadanie čo si dáme na obed)
  • aj samotný proces uspokojovania potrieb je príjemný
    (čítanie, či príprava a jedenie jedla)
  • a aj záverečné uspokojenie, aj keď je dočasné, vnímame ako príjemné
    (dočítaná múdra kniha, nasýtenosť po jedle).

Sme tvory potrieb a ich uspokojovanie nám prináša utrpenie, ale aj veľa príjemného.

 

zmysly potreby telo
Photo by Rodolfo Sanches Carvalho on Unsplash

Sme zmyslové tvory

Spojenie medzi našim telom a vonkajším svetom umožňujú naše zmysly.

Naše zmysly nám pomáhajú vnímať a orientovať sa v okolitom svete. Zmysly nám dokonca umožňujú vnímať aj náš vnútorný svet. Z vonkajšieho sveta vnímame farby, svetlo, teplo, vône, pohyby a ďalšie veci mimo nášho tela. Podobne vnímame zmyslami aj vnútorné telesné pochody ako škvŕkanie čriev, bolesť kolena, tlačenie topánok, plný žalúdok, napnuté a uvoľnené svaly… Vnímame aj nervozitu okolo žalúdka, búšenie srdca, tlak v hlave a ďalšie prejavy emócií. Emócie by sme si bez signálov z nášho fyzického tela a bez našich fyzických zmyslov, ani neuvedomovali.

Keď sme v interakcii s vecami, tak nám prinášajú aj zmyslové pôžitky – či už je to jedenie (chuť), pohladenie (hmat), sledovanie pekných vecí (zrak), počúvanie zvukov lesa alebo obľúbenej hudby (sluch). Ale potešenie nám prináša aj keď vynakladáme fyzickú námahu, sme v pohybe (proprioreceptory), či naopak ležíme po pohybe unavení, a spokojní z vykonaných činností, či nazbieraných zážitkov.

Zmysly nám poskytujú veľa bolesti a nepríjemných pocitov, ale aj veľa potešenia.

Naše telo, jeho potreby a interakcia tela s okolím prostredníctvom jeho zmyslov sú evolúciou nastavené tak, aby nám pomáhali prežiť. Inak by sme tu neboli. A máme ich všetci. Príjemné prežívanie mnohých vecí nám prináša dávky šťastia, ktoré prispievajú celkovej spokojnosti so životom.

Nadstavbou k telu je jeho postupný upgrade v posledných tisícročiach evolúcie – mozog, šedá kôra mozgová a jeho úžasný softvér – vedomie.

emóciách a presvedčeniach v pokračovaní článku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore