Podpora pohybu ako firemný benefit
V súčasnosti je stále viac zamestnaní spojených so sedavým štýlom práce a tých, ktoré vyžadujú množstvo telesného pohybu zasa ubúda. Aj keby sme sa chceli hýbať, tak práca vyžaduje sedieť na stoličke za stolom a pozerať sa do počítača. A tak sedavý a pomaly zabíjajúci spôsob života pokračuje aj vďaka zamestnaniu. V práci strávime toľko času, že mnohí, aj celkom objektívne, na aktívny pohyb mimo pracovnej doby môžu zabudnúť. Nemajú na pohyb čas.
Firmy si začínajú uvedomovať, že ak chcú mať zdravých, motivovaných a dobre naladených pracovníkov, tak ich musia v aktívnom pohybe podporiť .
Zaplatiť zamestnancom plaveckú dráhu v mestskom bazéne, prenajať na jeden večer školskú telocvičňu, zaplatiť permanentky do fitiek, či urobiť firemný športový deň však ani zďaleka nestačí. A obvykle na málokoho zaberie tak, že by sa hýbal pravidelne. Ani keď všetko platí firma, tak skoro nikto takéto benefity reálne nevyužíva. Museli by totiž chodiť tam, kde je to predplatené a obvykle mimo pracovnej doby. A to býva veľká prekážka.
A tak firmy hľadajú iné spôsoby.
Firmy, ktoré s podporou zdravia zamestnancov pracujú vedome a systematicky, sa zameriavajú na to, aby mali ich pracovníci pohyb aj počas pracovnej doby. Chcú predsa, aby profit z pohybu bol nielen dlhodobý, ale aj využiteľný priamo v práci.
Benefity pohybu
Najprv si však povedzme, aké pozitívne prínosy má aktívny pohyb.
Dostatok pohybu spôsobuje na fyzickej úrovni viacero zmien:
- Prekrvuje organizmus,
- okysličuje svaly aj mozog,
- buduje svalstvo a zlepšuje držanie tela,
- čo vplýva na zlepšenie dýchania a tak lepšie prekrvenie mozgu aj mimo športové aktivity.
- Získate kondíciu a máte tak počas dňa viac energie.
- Kým prídete do práce na bicykli alebo peši, tak ste kompletne prebudení,
- zvýšite si otužilosť,
- čo vedie k zlepšeniu imunity a teda lepšej odolnosti voči chorobám.
- Výsledkom je zlepšenie zdravotného stavu.
Dostatok pohybu spôsobuje pozitívne zmeny aj na mentálne úrovni:
- Pohyb vedie k zlepšeniu sústredenia,
- zvyšuje výkon pri riešení kognitívnych úloh,
- a zlepšuje pamäť.
- Dostatok pohybu skvalitňuje schopnosť regulovať emócie,
- a zlepšuje kvalitu spánku.
- Ale najlepšie je, že pri intenzívnom pohybe sa nám okrem iného spúšťajú aj endorfíny, ktoré spôsobujú povznesenú náladu.
Výsledky pravidelného a dostatočného pohybu sú samo-motivujúce. Vidíme ako sa nám spevňuje telo, strácame nadbytočnú váhu, cítime sa lepšie fyzicky aj psychicky.
Pohyb zvyšuje vaše šťastie
A navyše – tento celkový výsledok nás upevňuje v presvedčení, že dokážeme mať svoj život pod kontrolou, čo ešte viac zvyšuje úroveň spokojnosti s naším životom.
A mať spokojného, zdravého a energického zamestnanca je predsa nesmierne užitočné aj pre zamestnávateľa.
Čo teda robia firmy?
Firmy robia už dlho rôzne aktivity, ktoré často cielia na zdravie, ale nepodporujú pohyb ako taký. Merania tlaku v práci, odbery krvi, miesta na oddych, zdravotná osveta, pitný režim a kvalitná strava na pracovisku – sú všetko výborné aktivity, ale nevedú priamo k tomu, aby ľudia mali dostatok pohybu. Sú skôr preventívne. Ale nebudujú zdravie a ani nepodporujú návyky k pohybu.
Tu sa zameriame na príklady, ktoré ľudí rozhýbali.
Jedným zo spôsobov je priamo ľudí podporiť, že si môžu urobiť počas práce pauzu a ísť si spoločne zabehať. Takýto prístup neviaže pracovníkov na to, aby išli cvičiť pred prácou alebo po nej, ale v podstate kedykoľvek počas dňa. Za druhé, ak je dobrá partia, tak sa ľudia navzájom motivujú, lebo nechcú chodiť sami a tak sa vytvárajú skupinky, ktoré sa idú von „pohýbať“.
Pozrite, ako jedna firma propaguje svoj pohybový benefit s využitím Mateja Cifru, alias Sajfu.
Niektoré firmy povzbudzujú ľudí, aby chodili peši, behom, či na bicykloch do práce. Vytvoria im na to vhodnejšie podmienky. Budujú cyklistické parkoviská a sprchy, aby sa športovci po zapotení cítili v práci komfortne (a aj čuch ich kolegov).
Firmy, ktoré vážne podporujú zdravie svojich pracovníkov dokážu vyjednať s poisťovňami aj zľavy na ich zdravotných poistkách, čo motivuje zasa inú časť zamestnancov, aby sa dali do pohybu. Lebo sa to oplatí finančne. V jednom experimente, ľudia mohli kvôli zlým zdravotným ukazovateľom (nadváha a pod.) platiť vyššie platby do zdravotnej poisťovne alebo mohli začať cvičiť a chodiť a mať dostatok pohybu. Ale aj tak sa iba 20% ľudí radšej rozhodlo pre cvičenie.
A čo tak priamo za pohyb platiť?
Nájdu sa aj firmy, ktoré sa rozhodli radikálnejšie. Za dostatok pohyb svojim zamestnancom priamo platia.
Jedna malá firma na Novom Zélande v meste Christchurch sa rozhodla, že bude zamestnancom za každý deň, keď prídu do práce na bicykli, platiť 5 euro. A ak budú chodiť takto do práce viac ako polovicu dní v roku, tak sa ich denný odšliapaný príspevok zdvihne až na 10 euro.
Video je v rozkošnej novozélandskej angličtine :-).
Podpora bicyklovania ako transportného prostriedku nie je zaujímavá iba pre firmy a kvôli zdraviu. Aj mestá preplnené autami, či zadúšané smogom majú záujem dostať ľudí na bicykle. Experimenty s finančným odmeňovaním obyvateľov za používanie „bajkov“ sa stretávajú s rôznym úspechom, ale mestá ich skúšajú a ľudí s helmami pribúda.
Toto by sa v Bratislave naozaj zišlo.
Ako pomáhajú digitálne hračky
Mnohí čo športujú, aby mali dostatok pohybu, si pomáhajú aj digitálne. K dispozícii sú inteligentné hodinky aj množstvo aplikácií merajúcich telesné procesy, odrobenú energiu, či prejdené kilometre.
Takéto aplikácie však dokáže využívať aj firma. Napríklad, že zaplatí zamestnancom firemný prístupový kód do aplikácie a poskytne im tak kompletnú verziu produktu. Za to však môže zamestnávateľ vidieť, čo všetko zamestnanec robí pre svoje zdravie. Môže nastaviť rôzne limity, firemné výzvy, a na základe splnených cieľov v rôznych pohybových aktivitách im dávať odmeny.
Aplikácie podporujúce zdravie merajú koľko ste prebehli, chodili, bicyklovali, či plávali. Dokonca merajú aj to kedy a koľko spíte (ale neukazujú s kým a aké to bolo :-). Na dobrom spánku záleží rovnako ako na pohybe – obe ovplyvňujú pozitívne zdravie, kognitívne funkcie aj dobrú náladu.
Gamifikácia pohybu
Zaujímavým momentom pri využívaní mobilných aplikácií je fakt, že sú nastavené tak, aby motivovali k pohybu. Gamifikácia, čiže odmeňovanie bodmi, hviezdičkami a výkonnostnými triedami na mnohých zaberá. Mnohých motivuje len čisté meranie koľko toho za deň, týždeň, či mesiac zvládli.
Mobilné aplikácie umožňujú aj teamový mód, v ktorom vidíte ako veľa sa hýbu ostatní kolegovia a to motivuje k dorovnávaniu výkonu. Iné tímové využitie je, že sa viete skoordinovať a pridať sa ku skupine aktívnych športovcov, čo pomáha prekonať nechuť k pohybu.
Najzaujímavejším faktorom využitia aplikácií na podporu pohybu je možnosť v nej pohyb presne merať a spravodlivo za neho odmeňovať. Zamestnávatelia tak môžu podľa grafov v aplikácii zamestnancovi za snahu hýbať sa platiť.
Napríklad, firma Casper vyrábajúca posteľné matrace, umožňuje svojim zamestnancom po splnení limitov meraných mobilnou aplikáciou zarobiť navyše až 130 dolárov mesačne a 60 dolárov aj za správne a dostatočné spanie!
Tak šup na bicykel, do plavárne alebo do lesoparku, aby ste mali dostatok pohybu. A nemusí vám za to ani nik platiť.