psychológia šťastia titulka

Som Happytarián

som happytarián

Ľudia hľadajú šťastie a snažia sa vyhnúť utrpeniu. Nielen pre ľudí, ale aj pre všetky živé bytosti je prirodzené vyhľadávať bezpečie a uspokojenie potrieb. Každý živý organizmus vníma ohrozenie a snaží sa mu vyhnúť. Väčšina živých tvorov vníma bolesť a správa sa tak, aby ju nemusela zažívať. Toto všetko platí aj pre každého človeka. Chceme byť šťastní a nezažívať utrpenie. Dá sa to však? Je to rozumné? A čo s tým má spoločné happytarián?

(2302 happytariánskych slov, menej ako 12 minút čítania)

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je happytariánstvo,
  • aké presvedčenia sú spojené s happytariánstvom,
  • a ako fungujú hodnoty, presvedčenia, princípy a návyky pri zvyšovaní šťastia.

Ako vznikol pojem happytarián?

Išiel som pred niekoľkými rokmi električkou na stretnutie s kamarátom. V tom čase som sa už niekoľko rokov venoval psychológii šťastia. A tak si len tak sedím v električke a sledujem ako okolo ubiehajú ľudia, autá a budovy. Možno som nad niečím okolo šťastia práve uvažoval, už si nepamätám. A z reproduktorov sa ozvalo: Nasledujúca zastávka Saleziáni.

A mozog, ten zaujímavý stroj, ktorému keď neurobíte program, tak si ho ihneď urobí sám, sa aj v mojom prípade rozbehol. Mozgu stačí hocaký podnet a začne si robiť svoju asociačnú prácu. V mojom prípade reagoval na názov zastávky: Saleziáni……….., vegetariáni……., happytariáni.…….

Happytariáni! Happytarián!

Veď to je presne to slovo, ktoré som nehľadal, ale s nadšením som ho objavil!

Čo znamená happytarián?

Je to aj významovo podobné slovo ako Salezián alebo vegetarián. Happytarián je tiež človek, ktorý sa vedome rozhodne niečo dlhodobo robiť a nejaký dlhodobo byť.

Byť happytariánom je rozhodnutie vedome ovplyvňovať svoje šťastie, spokojnosť a zmysluplnosť života.

Aby nevzniklo nedorozumenie. Táto definícia nehovorí, že sa stačí iba rozhodnúť, ako to môžete čítať v mnohých motivačných memoch alebo na blogoch ľudí propagujúcich rôzne náboženské, new age a iné duchovno-naivné prístupy. Tí hovoria niečo v zmysle: Šťastie je len rozhodnutie. Stačí sa len každé ráno rozhodnúť, či chcete byť štastní.

Ak by to tak fungovalo, tak by bol šťastný každý a stále. A nielen šťastný, ale aj štíhly, krásny, mladý (veď vek je len číslo), inteligentný (veď IQ je tiež len číslo), úspešný, zdravý a bohatý. Ak vám niekto takéto niečo sľubuje, tak vás buď klame alebo sám verí týmto hlúpostiam alebo niečomu úplne základnému neporozumel. Často platia všetky tri dôvody naraz.

Lenže rozhodnutie zďaleka nestačí.

Krokov vedúcich k tomu, že niečo nakoniec úspešne robíte je viac a niektoré kroky sú oveľa náročnejšie ako si len niečo v mysli povedať. V prípade šťastia, kráčate po celý život.

život je ľahký

Kroky vedúce k návykom:

  • Treba mať ujasnené presvedčenia a princípy, ktorých sa chcete držať (k tomu sa dostanem).
  • Treba ešte aj veľa, veľa poznávať a sem-tam niečo aj naozaj pochopiť.
  • Veľa skúšať a zisťovať ako vám to ide a ako to na vás funguje,
  • a dlhodobo v tom, čo vám prospieva, aj vytrvať.
  • Celý tento postup vedie k získavaniu návykov a postojov vedúcich ku šťastiu.

Happytariánske návyky nám potom pomáhajú držať sa ich nielen v časoch dobrých (kedy sa lepšie učia), ale aj v zlých (kedy sa nám naozaj zídu). Tieto „návyky šťastia“ si potom udržujeme po celý život, upravujeme ich podľa okolností, životných situácií, veku, či fyzickej kondícii. A to je práca na celý život.

Takže význam definície happytariána je nasledovný:

Happytarián je človek, ktorý:

  • sa po celý život usiluje rozumieť tomu, čo robí jeho a druhých šťastnými.
  • Poznáva zdroje šťastia a využíva ich.
  • Jednotlivé zdroje šťastia si testuje a tak rozvíja svoje kompetencie ku šťastiu
  • a postupne si z nich vytvára návyky šťastia.
  • A tie potom happytarián uplatňuje počas svojho života v práci aj v súkromí.

Happytariánske presvedčenia o šťastí

Kombinuje rozumný, teda evidence-based (štúdiami overovaný) aj praktický, a teda practice-based (na sebe overovaný) prístup ku šťastiu.

Happytarián má striedmy a triezvy postoj ku šťastiu. (vysvetlím ďalej)

Happytarián sa pozerá na šťastie asi takto:

  • Šťastie je praktická a nie mystická/duchovná vec.
  • Happytarián sa nepotrebuje dostať do neba, mať dobrú karmu pre budúce prevtelenie, nepotrebuje byť v extáze, stať sa osvieteným, či zažívať halucinácie s anjelmi alebo spojenie s celým vesmírom. Robiť dobro a šťastie kvôli čistej karme, či strachu z pekla nie sú dobré motivácie. Happytarián sa učí byť šťastnejším preto, lebo to prináša dobro a šťastie jemu aj ostatným. (Taký psychedelický zážitok spojenia s celým vesmírom je asi dobrý trip, ale deje sa len vo vnútri našej lebky.)
  • Šťastie ovplyvňuje bežné (aj keď dôležité) veci ako zdravie, kondíciu, vzťahy a spokojnosť so sebou a so životom.
  • Šťastie sa musí priebežne obnovovať, vytvárať a posilňovať. Inak hladuje ako keď nekŕmite mačiatko. Happytarián chápe, že obnovovať šťastie je celoživotný proces.
  • Šťastie nie je iba aktuálny stav hlbokého pokoja alebo euforickej radosti. Šťastie má veľa podôb ako aj veľa zdrojov. Zdroje šťastia sú nevyčerpateľné, ale treba z nich čerpať priebežne.
  • Happytarián sa šťastiu učí. Učeniu však nikdy nie je koniec. Učenie samotné často prináša zážitky šťastia.
  • Šťastie za vami samo nepríde a hľadať ho je zbytočné. Šťastie sa aktívne robí.
  • Šťastie sa vám zjaví až keď začnete niečo aktívne robiť. Keď však na neho uprene hľadíte a chcete ísť priamo za ním, tak sa vám stratí z dohľadu. Keď sa sústredíte na zdroje a návyky šťastia, tak sa vám šťastie objaví v zornom poli. (metafora, ale asi chápete)

Happytarián rozpozná mýty o hľadaní šťastia

  • Šťastie nie je vyhýbanie sa utrpeniu, smútku, obavám, stresu, negatívnym emóciám, či konfliktom. Šťastie prichádza vďaka schopnostiam tomuto všetkému čeliť a spracovať to. Čo je opak vyhýbania sa.
  • Viacero aspektov šťastia pochádza práve z tých vecí, pri ktorých prežívame nepohodu. Napríklad námaha prináša radosť z dobre vykonanej práce, rozlúčka s blízkymi alebo aj súcit s utrpením iných prinášajú aj pocity lásky a spolupatričnosti.
  • Šťastie ako také vlastne ani neexistuje. Je to slovný konštrukt, ktorý sa snaží vystihnúť ten vedľajší produkt, ktorý nám plynie z iných vecí – vzťahov, činností a postojov.
  • Happytarián si šťastie nepredstavuje ako cieľovú stanicu, do ktorej sa dostane, za to, že bude niečo konkrétne robiť. To vyvoláva pocity záväzku a neskoršie sklamania, keď sa pocity šťastia nedostavia. (Veď si každý deň hovorím za čo som vďačný, ako to, že nie som už konečne šťastný?)
  • Šťatie nie je trvalé. Šťastie je vždy dočasné, aj keď sa môže postupne kumulovať. Pri šťastí nič také ako „žili šťastne, až kým nepomreli“ neexistuje.
  • Happytariánovi síce na šťastí záleží, ale zase sa kvôli nemu nejde zblázniť. Je super byť šťastný. Ale je aj úplne normálne cítiť sa iba tak normálne. A je celkom ľudské, že sa aj niekedy cítime fakt naprd. Aj to patrí ku šťastiu.
  • Nič také ako vyškerené, euforické, napumpované, manické, osvietené, či šťastie večnej blaženosti nepotrebujeme. Možno iba z času na čas. Pár krát za život. To je jedno zo striedmych presvedčení happytariána o šťastí.
  • Happytarián si nemyslí, že ku šťastiu vedie jednoduchá cesta. Ani k štíhlej línii alebo fyzickej kondícii (3 týždňová zaručená diéta! 2 hodiny týždenne v našom fitku a budete mať telo do plaviek!). Naopak. Happytarián si uvedomuje, že práve kľukatá cesta prináša viac šťastia a zmysluplnosti ako zázračné skratky.
happytarián

Ako sa stať happytariánom – od presvedčení až po návyky šťastia

Ak cesta ku šťastiu nie je jednoduchá (Každý deň sa pozri do zrkadla a povedz si : Som šťastný! Som šťastný! Som šťastný!), tak čo vedie k zvyšovaniu šťastia?

My sme naše potreby a presvedčenia

Naše prežívanie a správanie ovplyvňujú výrazne naše potreby a naše presvedčenia. Tie nás motivujú k činnosti alebo nám naopak bránia, aby sme sa pustili do niečoho, čo je proti nim.

Happytarián, podobne ako trebárs vegetarián, má istú zbierku presvedčení prečo niečo robí (vegetarián konzumuje) a prečo niečo naozaj robiť nechce a nebude (vegetarián nechce podporovať utrpenie zvierat).

Presvedčenia si môžeme rozdeliť na dva druhy – hodnoty a princípy.

Hodnoty sú presvedčenia o tom na čom nám záleží a čo pokladáme za správne a nesprávne. Vieme si tak uvedomiť, čo je pre nás dôležité. Napríklad – starám sa o svoje bezpečie, chcem byť mentálne fit.

Princípy sú presvedčenia o tom, ako svoje hodnoty v živote dosiahneme. Napríklad – jazdím podľa predpisov (bezpečie). Spím toľko, aby som bol vyspaný, lebo potom som viac v pohode (mentálne fit).

Princípy a hodnoty nie je vidieť. Sú to naše myšlienky spojené s potrebami, skúsenosťami a identitou. Prejavia sa až tým ako sa naozaj správame. A keď sa chceme správať podľa našich presvedčení, tak nám v tom pomáhajú pravidlá.

Veľa ľudí, má vysoko napríklad hodnotu bezpečia. Aj tvrdia, že jazdiť podľa predpisov je správne, ale v obci si aj tak jazdia bežne nad 60. Alebo iní chcú byť mentálne fit a sú presvedčení, že k tomu je dôležité mať dostatočný spánok, ale aj tak spia menej ako by mali.

Je to tak aj preto, lebo hodnoty a presvedčenia nestačia na to, aby sme sa podľa nich každodenne riadili.

Je potrebné mať pravidlá a návyky, ktoré by nám v tom pomohli. Neľakajte sa. Pravidlá a návyky nás v mnohom oslobodzujú.

Presvedčenia a pravidlá

Pravidlá sú konkrétne postupy, ktoré keď dodržujeme, tak nám v každodenných situáciách pomáhajú pri rozhodovaní, čo budeme robiť a čo nie. Život prináša mnoho rozptýlení a lákadiel, ktoré nás odvádzajú od toho, ako by sme chceli naozaj žiť. Máme rýchle autá, nedávame pozor na rýchlosť, sledujeme do noci niečo na sociálnych sieťach, odpovedáme na maily a potom nevieme dlho zaspať. Napriek našim dobrým hodnotám a presvedčeniam často nerobíme to, čo sami pred sebou proklamujeme.

Hodnoty, princípy a držanie sa nami nastavených pravidiel nám pomáha žiť o niečo viac bližšie tomu ako si predstavujeme (tie predstavy sú hodnoty a princípy).

Ilustračné happytariánske príklady:

Hodnoty sú napríklad – chcem byť zdravý a mať telesnú kondíciu je dôležité.
Princíp, ktorý vedie k dosahovaniu týchto hodnôt je – mám aktívny pohyb každý deň.
Pravidlo, ktoré mi pomáha dodržiavať tento princíp je – cvičím vždy pred raňajkami (pre tých, čo raňajkujú ako ja :-)).

Napríklad, iná hodnota – je pre mňa dôležité byť v mentálnej pohode.
Princíp – chcem sa v noci dobre vyspať, lebo potom sa na druhý deň cítim sviežo, lepšie mi to myslí a viem sa lepšie sústrediť. A na tom mi záleží.

Pravidlo: 1 – nebrať si do spálne mobil. 2 – mobil v obývačke mať na noc vypnutý. 3 – ísť spať v takom čase, aby som sa vyspal 7-8 hodín.

pyramída happytarián
Nie je to Maslowova pyramída potrieb,
ale stupnica prechodu od ľudských potrieb až po každodenné bežné správanie (návyky).

Happytarián a návyky šťastia

Posledným krokom (ako to vidíte na obrázku) v tejto stupnici od potrieb, hodnôt, princípov a pravidiel je vytvorenie návyku. Keď zavedieme pravidlo do praxe a využívame ho dostatočne často, tak sa premení na návyk. Premeníme ho na správanie, ktoré začneme robiť rutinne. Dokonca automaticky, s oveľa menšou námahou a bez prekonávania sa, v porovnaní s časmi, keď bolo konkrétne správanie pre nás niečím novým.

Tak, či onak – zaviesť nové správanie a dopracovať sa až k návyku trvá nejaký čas a vyžaduje nejaký postup a výdrž.

Ak máte deti, tak si spomeňte koľko trvalo vycvičiť ich k tomu, aby si sami od seba dva krát denne umývali zuby.

Ak vám niekto sľubuje ľahkú a priamu cestu ku šťastiu, tak vás balamutí alebo nevie o čom rozpráva.

Happytariánske návyky sa tvoria rovnako ako iné návyky. Niekedy ľahko a krátko, inokedy to trvá a je to namáhavé.

Zdroje šťastia a happytariánske návyky

Zdrojmi šťastia sú rôzne oblasti, v ktorých keď niečo robíte, keď sa naučíte nejaké zručnosti, či zmeníte svoje postoje, tak z nich dokážete čerpať šťastie, spokojnosť aj zmysel pre svoj život.

Zdrojov šťastia je okolo tridsať (prednášam o tom) podľa toho ako široko alebo úzko ich definujete. Nezáleží však na tom koľko ich je, ale ktoré to sú.

Happytariánske kompetencie – kompetencie ku šťastiu

V rámci každého zdroja šťastia (napríklad všímavosť) existuje viacero kompetencií (poznatky + zručnosti + postoje + hodnoty), ktoré keď rozvíjame, tak sa v nich zlepšujeme. Kompetencia je schopnosť niečo robiť tak, že situáciu zvládame.

Takže, napríklad kompetencia všímavosti je zbierkou:

  • poznatkov (čo je všímavosť a ako sa dá cvičiť)
  • zručností (napríklad sústredené zameriavanie pozornosti)
  • postojov (prijímať láskavo všetko, čo vnímam)
  • hodnôt (je dobré vedieť sa ovládať).

V rámci každého zdroja existuje množstvo cvičení, ktoré sa dajú robiť a ktoré rozvíjajú nielen happytariánske kompetencie, ale aj pomáhajú zvyšovať mieru prežívaného šťastia.

Uvediem niekoľko príkladov zdrojov šťastia a k nim príklady cvičení, kompetencií, či návykov.

Zdroje šťastia (príklady)Návyk šťastia/zručnosť/cvičenie (príklady)
Pozitívne emócieOtvorene a slobodne prejavujem pozitívnu emóciu, ktorú cítim (kompetencia)
Vďačnosť (jedna z pozitívnych emócií) Uvedomím si, čo práve pre mňa niekto robí a mám z toho osoh (kompetencia, cvičenie)
Fyzická námahaKaždý deň ráno cvičím (návyk)
AutonómiaKeď niekto povie názor do diskusie, s ktorým nesúhlasím, tak sa nebojím vysvetliť svoj nesúhlas. (kompetencia)

Happytariánom je každý v nejakej miere.
Happytariánom sa stávame po celý život.

happytarián

Happytarián sa venuje rozvíjaniu kompetencií, robeniu cvičení a vytváraniu návykov v tých oblastiach a takým spôsobom, ktoré sa evidence-based a practice-based spôsobmi ukazujú (jemu/jej) ako účinné. Krátkodobo aj dlhodobo.

Nehovorím, že by mal happytarián robiť všetko, čo sa dá, lebo toho je neúrekom. Tak ako workoholik skolabuje od prepracovania a perfekcionista je úzkostný z nedokonalej práce, tak aj happytarián, ktorý to preháňa, nebude šťastný, ale sklamaný a ukrivdený: Veď som toľko robil pre svoje šťastie, tak prečo mi to nefunguje?

Happytarián nie je len ten, čo robí veci, ktoré šťastie zvyšujú, ale aj nerobí veci, ktoré o šťastie oberajú. Happytarián je však rovnako nedokonalý človek ako všetci priemerní ľudia, robí chyby a má svoje slabosti a svoje fakt zlé dni. Spýtajte sa dalajlámu :-). Ale aj s tým sa vie happytarián prijímať.

Záverom

  • Všetko s mierou.
  • Pristupujte k veciam s rozumom, ale emocionálne si ich užite.
  • Buďte disciplinovaní, ale zas to veľmi nepreháňajte.
  • V niečom excelujte a na iné sa vykašlite.
  • Vy ste meradlom svojho šťastia.
  • Keď chcete o kúsok viac šťastia, tak niečo pre to urobte.
  • Šťastie je v nás aj okolo nás. Zdrojov je dosť.
  • Šťastie sa učí aj robí po celý život.

Happytariáni zo všetkých kútov spájajte sa!


2 názory na “Som Happytarián”

  1. blank
    Margita Kojtalova

    Dakujem,ze som si mohla precitat Vas clanok…zistila som,ze som stastny clovek:
    Mam uzasnu rodinu,dceru a vnucata,ktorumilujem…mam 70 rokov a este ma nikdy nesklamali,vazim si to,preto im to vraciam laskou

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore