fbpx
psychológia šťastia titulka

Všeliek na nešťastie? Bytie v prítomnosti.

Posledných 10 rokov sa veľa pozornosti venuje Mindfulness, Všímavosti. Je to spôsob ako láskavým spôsobom zameriavať pozornosť na prítomnosť. Takýto prístup k prežívaniu prítomnej chvíle zvyšuje šťastie a výskumy Všímavosti potvrdzujú mnoho jej liečivých účinkov na telesné aj duševné zdravie. Všímavosť by tak mohla kandidovať na panaceu – všeliek. O pozoruhodných účinkoch Všímavosti píšem v skratke aj na FB, albume memov k tejto téme. Tento článok je nielen o Všímavosti, ale aj o prehnaných tvrdeniach, ktoré sa zvyknú vyskytovať v spojitosti so zaručenými návodmi a všeliekmi pre šťastie.

(dobrá štvrťhodinka prítomného čítania, 2063 slov, 3 strany)

Tento článok je o troch témach:

  1. O klamlivej viere vo všelieky,
  2. o Všímavosti,
  3. o super-schopnostiach našej mysle, ktoré nám prinášajú rovnako veľa úžitku ako aj utrpenia

a o tom, ako tieto tri témy spolu súvisia.

Je dobré, ak chcete robiť niečo pre svoje šťastie a pre šťastie druhých. Rovnako dôležité je však nepreháňať to a nesľubovať ľuďom niečo, čo ich urobí zaručene šťastnými a ako všeliek vylieči všetky ich problémy. Takisto je dôležité nenaletieť takýmto sľubom a nenahovárať si, že už ste prišli na to ako byť definitívne šťastní a že ste tým pádom imúnni voči všetkému negatívnemu okolo seba.

Nehovorím to len tak. Stretávam sa okolo seba s ľuďmi, ktorí to často myslia dobre, ale s pozitívnym myslením a svojim dokonale pozitívnym nastavením akoby okolo seba vytvorili nepreniknuteľné silové pole. Cez „silové pole pozitívneho“ k nim tak nielenže nepreniká nič negatívne (čo je blud), ale ani dôležité časti reality, ktoré bývajú aj negatívne. Títo ľudia navonok pôsobia akoby našli všeliek na šťastie. Ale nie som si istý, či to nie je skôr ich obranný mechanizmus, aby sa chránili pred vecami, ktoré ich zraňujú a nevedia ako ich spracovať.

Neverím na všeliek

Nemusím, všelieky neexistujú. Neexistuje nič, čo by vyliečilo všetko.

Ale existujú veci, ktoré majú na nás obrovský vplyv. Prenikajú všetkým a zásadne ovplyvňujú všetko živé a teda aj nás a naše životy. A to zvykne viesť k presvedčeniu, že by to mohol byť všeliek.

Napríklad taká voda. Je vo všetkom živom a všetko živé je od nej závislé. S vodou život rozkvitá a bez nej zaniká. Existuje veľa rôznych liečivých vôd, obvykle kvôli minerálnym látkam, ktoré sa v H2O nachádzajú, ako napríklad v liečivých prameňoch. Ale dihydridooxygen (to je jej strašidelný chemický názov) nie je všeliekom ako zvyknú mnohí šarlatáni prezentovať. A nie je to tak ani vtedy, keď je voda premiešaná s ezoterickými myšlienkami alebo nabitá kvantovou energiou :-).

Keď sa to s vodou preháňa, tak vám môže aj ublížiť. Veď vypite 6 litrov vody. Zabije vás to.

Alebo taký uhlík. Je to len také C-éčko. Nemyslím tým vitamín. Uhlík je taká chemická banalita v rozsiahlej Mendelejevovej tabuľke prvkov. Ale dokáže mať veľa podôb a spájať sa skoro s čímkoľvek, podobne ako voda. Uhlík je stavebným prvkom každého z nás a skoro všetkého, čo vidíme okolo seba.

Uhlík aj voda majú veľký vplyv na naše životy, ale nie sú všeliekom. Podobnú tendenciu dávať moc a liečivú silu všelieku mali/majú ľudia aj voči všade-prítomnému Slnku (boh Ra) alebo všade-prítomnému bohu (doplňte si koho len chcete).

A podobne ezotericky by tak znel aj výrok: Prítomnosť preniká všetkým, takže bytie v prítomnosti je zázračne liečivé.

Prečo by bytie v prítomnosti malo byť liečivé? Vysvetlím.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore