Magický Zákon príťažlivosti

Hnutie pozitívneho myslenia má základný zámer pozitívny – aby sme sa zamerali na to pozitívne, milovali seba aj svoj život, boli vďační a dobre naladení. Ale ich základné princípy ako je Zákon príťažlivosti tento pozitívny zámer krivia tak, že šíria bludy a veľmi pochybné morálne odkazy.

(5704 slov, menej ako 45 minút zákonite príťažlivého čítania, 5 strán)

Varujem dopredu – tento článok je kritický. Hnutie pozitívneho myslenia preniklo do širokej pop-kultúry medzi milióny ľudí, hlása konečné riešenie vašich problémov a propaguje rýchly a ľahký návod na dosiahnutie všetkého, čo vám len napadne.

Na mojich prednáškach a školeniach o šťastí v práci a v živote sa ma na môj názor na pozitívne myslenie často pýtajú. Uprednostňujem veciam rozumieť, ako im slepo veriť, a preto mi nedalo, aby som sa pozitívnemu mysleniu ako ho hlása hnutie Pozitívneho myslenia nejaký čas venoval, prečítal si niekoľko kníh aj recenzií. V predchádzajúcom článku som Pozitívne myslenie odlíšil od Pozitívnej psychológie aj iných podobných pojmov ako je nádej, optimizmus, ale aj od “normálneho” zamerania sa pozitívne.

V tomto chcem odkryť ozajstné riziká a nebezpečenstvá, ktoré Pozitívne myslenie svojimi presvedčeniami prináša.

Povieme si niečo o vesmíre ako katalógu produktov, o zákone príťažlivosti, o úspechu, bohatstve a sile mentálnej energie. Dočítate sa niečo o zázračnom uzdravovaní, narcistickej domýšľavosti a premene človeka na boha a ďalších oblastiach, ktoré vo svojej ideológii hnutie Pozitívneho myslenia s kazateľským nadšením odkrýva svetu ako dlho utajované tajomstvo. Budem sa trochu venovať aj jednotlivým autorom hnutia, ktorí sú reprezentantmi tohoto špecifického literárneho a myšlienkového žánru.

Superkrátka história

Začiatok hnutia Pozitívneho myslenia sa obvykle spája s iným hnutím v USA z konca 19. storočia – s hnutím New Thought (Nové myslenie).

Mysli a zbohatni

Na neho nadviazali Dale Carnegie s jemnými náznakmi pozitívneho myslenia, a naostro to rozbalil Napolen Hill s knihou Mysli a zbohatni (1937). Obaja sa venovali najmä tomu ako byť vďaka mentálnemu nastaveniu úspešný a bohatý.

Kniha mala oslovovať najmä Američanov frustrovaných z ekonomickej krízy – čo boli skoro všetci.

Sila pozitívneho myslenia

Po druhej svetovej vojne sa portfólio ideológie Pozitívneho myslenia rozšírilo z úplne odlišnej strany. Tak ako boli Carnegie a Hill zameraní na podnikanie a bohatstvo, tak kniha kazateľa Normana Vincenta Pealeho – Sila pozitívneho myslenia (1952), bola zameraná na bežný život, zdravie a mala (logicky) silný náboženský tón.

Peale prepájal autosugeciu, podvedomie a sebavedomie, modlenie a afirmácie, a zdôrazňoval schopnosť sebauzdravovania. Kniha je silne evanjelizujúca a mala oslovovať najmä veriacich – čo boli skoro všetci.

V 80-tych rokoch 20. storočia už boli podobné myšlienky prirodzenou súčasťou rozmáhajúceho sa hnutia New Age. Spoločné presvedčenia týchto hnutí (New Thought, New Age, Pozitívne myslenie) prepájajú náboženské presvedčenia (kresťanské aj nekresťanské), holistické psychologické pohľady na človeka (napr. Jung), ale aj pohanské viery v duchov, liečivé sily prírody, astrológiu a ďalšie.

Spoločnú majú aj nedôveru v civilizáciu a vedu, z ktorej im však nevadí vziať si modernú a “spirituálne” príťažlivú kvantovú fyziku a mnohé ďalšie poznatky vedy, ktoré si však prekrúcajú na svoj obraz.

Miluj svoj život

V 90-tych rokoch sa k pozitívnemu mysleniu pridala Louise Hayová s knihou Miluj svoj život (1984), ktorá je takisto najmä o psychickom a fyzickom sebauzdravovaní vlastnými myšlienkami. Louise Hay bola liečiteľkou v cirkvi Christian Science (pekný oxymoron, však?), ktorá vychádza práve z myšlienok New Thought. Louise Hay po úspechu svojich prvých dvoch kníh založila vydavateľstvo Hay House, ktoré je dodnes vlajkovou loďou ideológie Pozitívneho myslenia.

Kniha Miluj svoj život je cielená najmä na ženy a na všetkých, čo sa cítia v živote utlačení, chcú sa oslobodiť od ťažkostí a komplexov nazbieraných počas života a chcú byť psychicky aj fyzicky zdraví – čo sú všetci.

Tajomstvo

A aby som super-krátku históriu pozitívneho myslenia uzavrel – tak posledným super-hitom sa stal filmový kvázi dokument a mini-kniha Rhondy Byrne s jednoduchým názvom – Tajomstvo. Obe prekonali rýchlosťou šírenia, vplyvom na pop-kultúru aj predajom všetky predchádzajúce bestsellery pozitívneho myslenia. Kniha je extraktom všetkých hlavných presvedčení hnutia Pozitívneho myslenia.

Tajomstvo sa vracia k posolstvám Napoleona Hilla – úspech a bohatstvo je dostupné pre všetkých, ktorí budú pozitívne myslieť. Kniha “odkrýva tajomstvo” úspešných ako spojiť sily pozitívneho myslenia s energiou vesmíru, aby ste pre seba zhmotnili hojnosť materiálneho bohatstva.

Film aj kniha Tajomstvo sú jednoduchým extraktom a priamočiarym propagátorom kľúčových myšlienok hnutia Pozitívneho myslenia. Je zacielená na všetkých, čo túžia mať to, čo má bohatší sused.

Dobrý úmysel a jeho nepozitívne prekrútenie

Len pre istotu. Niektoré myšlienky, z ktorých hnutie Pozitívneho myslenia vychádza majú svoje opodstatnenie – človek je integrálnym prepojením telesného a psychického, vo vesmíre je viacero energií (pre človeka obvykle smrteľne nebezpečných), príroda pôsobí liečivo, spôsob nášho myslenia ovplyvňuje ako sa cítime a má vplyv na imunitný systém.

V tomto článku však chcem poukázať na to, ako hnutie Pozitívneho myslenia tieto poznatky a presvedčenia preháňa a zjednodušuje až do takej miery, že nie sú pravdivé, a dokonca sú aj škodlivé.

Typické je vyberanie si myšlienok zo všetkých strán ako keď Psíček s Mačičkou piekli tortu. Pridali všetko, čo by mohlo iným chutiť. Zamiešali všetko, čo doma našli a upiekli to. Niekomu z toho môže byť zle, podobne ako čiernemu psovi, ktorý im tortu zožral. Ale mnohí vďaka týmto presvedčeniam o človeku a o svete konečne našli niečo, čo nasýtilo ich hladnú dušu.

New Thought, New Age a Hnutie pozitívneho myslenia majú veľa spoločného s tortou.

Ak niekto tvrdí, že veriť v Zákon príťažlivosti a pozitívne myslieť mu pomohlo, ešte to neznamená, že presvedčenia hnutia Pozitívneho myslenia sú pravdivé a že Zákon príťažlivosti naozaj funguje.

Znamená to obvykle to, že ľudia si z prečítaného tiež vyberajú, čo sa im chce. Znamená to aj to, že keď sa začneme pozerať na svet inými očami, tak vidíme iné veci. Nemuseli sme pozitívnym myslením zmeniť svet, ale svoj pohľad na neho. A tak sme zrazu uvideli príležitosti, či udalosti, ktoré sme dovtedy prehliadali. Nevytvorili sme ich svojim pozitívnym myslením, iba uvideli.

Takže sa pozrime aké sú základné presvedčenia v pozadí New Age a hnutia Pozitívneho myslenia. A potom si ich rozoberieme.

Hlavné myšlienky hnutia Pozitívneho myslenia sú:

  • Základom všetkého a všeprenikajúce všetko je Nekonečná inteligencia, Boh, duch všetkého. Je všemocný a všadeprítomný – a je jedno ako ho voláte – je to TO ONO všemocné a všadeprítomné.
  • Základom reality je duch, energia, myšlienka. Nie hmota.
  • Pravou ľudskou podstatou je božskosť.
  • Božsky naladené myslenie človeka je tvorivou silou.
  • Všetky choroby majú psychický základ.
  • Správne myslenie má liečivý efekt.

Takže sa na jednotlivé presvedčenia pozrime bližšie. Najprv však dva dôvody, prečo je ponuka New Age a hnutia Pozitívneho myslenia taká atraktívna.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.