fbpx

Individuálne konzultácie, prednášky, webináre, workshopy, hosťovanie v podcastoch, rozhlase, či televízii.
V e-shope nájdete happytariánske tričká, e-knihy a audio-knihy Sila pozitívnych emócií a Kurz vďačnosti.

Magický Zákon príťažlivosti

zákon príťažlivosti
pozitívne myslenie
Photo by DESIGNECOLOGIST on Unsplash

Všetci túžime kontrolovať svoj život

Prvý dôvod je potreba mať kontrolu nad svojím životom.

Jednou z najhlbších túžob/potrieb človeka je vedieť reagovať na životné udalosti a vedieť ich úspešne zvládnuť. Vtedy sa cítime kompetentní – schopní. Ľudia, ktorí majú pocit, že riadia svoj život, sú šťastnejší v porovnaní s tými, čo majú pocit, že ich život je chaos a nie sú schopní ho dostať pod kontrolu.

Bezmocne sa cítia aj tí, čo majú pocit, že ich život je manipulovaný zlými spoločenstvami (korporáciami, tajnými spolkami alebo inými skupinami), mocnými neviditeľnými silami (osudom, kliatbou) alebo chamtivými mocnosťami (CIA, USA, Izrael). Je jedno, čo je pravda. Podstatné je, čomu veríme. A čím viac veríme konšpiráciám, tým viac sa cítime ohrození, bezmocní, nahnevaní a frustrovaní – a sme nešťastnejší.

Zaujímavé je, že existuje jedno presvedčenie, v ktorom nemáme nad svojim životom kontrolu a aj tak nás to obvykle upokojuje. Je to presvedčenie (viera), že keď odovzdáme kontrolu nad svojim životom „dobrej a všemocnej sile, ktorá nás pozná lepšie ako my a miluje nás viac ako my sami seba„, tak budeme žiť šťastne nielen teraz, ale aj naveky (Amen).

Ak nám niekto (náboženstvo, psychoterapia, guruovia, self-help literatúra) ponúkne návody ako prebrať kontrolu nad svojím telom, životom, úspechom, vzťahmi a bohatstvom, tak je to pre nás určite atraktívne. Najmä, ak máme pocit, že nám tá kontrola chýba.

Instantná slepačia polievka pre dušu

Mať kontrolu nad svojou mysľou, telom, zdravím, vzťahmi aj úspechmi – je však celoživotná a často náročná práca s nie vždy predvídateľnými výsledkami. Život, myseľ aj telo sú zložité a prinášajú nečakané zvraty – smutné aj radostné, nepríjemné aj uspokojivé, hojivé aj priamo bolestivé skúsenosti.

Zvládať toto všetko naozaj vyžaduje náročnú prácu na sebe, odolnosť a vytrvalosť. Schopnosť vyrovnať sa s neúspechmi je však pre šťastný život rovnako dôležitá ako sa vedieť tešiť z úspechov. Schopnosť zvládať náročné vzťahové problémy aj bežné situácie je rovnako dôležitá ako schopnosť si ich naplno užívať a rozvíjať.

Druhý dôvod, prečo je ideológia hnutia Pozitívneho myslenia taká atraktívna, je jednoduchosť s akou sa kontrola nad životom podľa nich dá dosiahnuť.

Preto, ak vám niekto ponúka pochopiteľný a ľahko realizovateľný postup, ako sa dopracovať k hocičomu – dokonalej partnerke/partnerovi, novému domu s bazénom, kariérnemu postupu, vysnívanému príjmu – tak to minimálne priláka vašu pozornosť. Keď vás však ešte aj presvedčia, že to funguje každému a funguje to ako gravitačný zákon, teda vždy a všade, tak neodoláte.

Jednoduché ako facka,
realizovateľné okamžite,
funguje to každému,
a je to skoro bezprácne.
To chcem!

Ak máte na výber medzi:

  • celoživotnou a disciplinovanou prácou na ovládaní svojej mysle (napr. meditácia),
  • celoživotnou snahou ovládať svoje telo a zdravie (pravidelný pohyb a zdravá strava),
  • a normálnou prácou s bežným príjmom,

alebo

vám niekto ukáže možnosť ako tieto namáhavé a celoživotné postupy preskočiť tým, že na svoju túžbu istým spôsobom myslíte a takto ju rýchlo získate – tak určite mnoho ľudí zvolí túto druhú a oveľa ľahšiu verziu „ako sa dopracovať k šťastiu“.

Aj preto je Pozitívne myslenie také atraktívne.

Takže, čo hlása Hnutie Pozitívneho myslenia?

IDEOLÓGIA HNUTIA POZITÍVNEHO MYSLENIA

Hnutie Pozitívneho myslenia volám hnutím preto, lebo je to identifikovateľná skupina ľudí – motivačných rečníkov, kazateľov, podnikateľov, spisovateľov a ďalších profesií. Mnohí úzko spolupracujú a mnohí sú nezávislí, ale k presvedčeniam New Age a Pozitívnemu mysleniu sa otvorenie hlásia alebo jednotlivé myšlienky vo svojom podnikaní používajú. (Pozor! Pod podnikaním nemyslím nič iné ako hlásanie formou knižiek, seminárov, konferencií a videí).

Majú aj jasne identifikovateľnú skupinu nasledovateľov, ktorí tieto presvedčenia potom využívajú vo svojej propagácii a práci s ľuďmi a v podnikaní.

Spája ich spoločná ideológia – teda súbor presvedčení, ktoré sa navzájom podporujú a vytvárajú vlastný myšlienkový vesmír. Cieľom tejto ideológie je presvedčiť ľudí o tom ako funguje človek, aké je jeho miesto vo vesmíre, ako funguje vesmír a čo robí človeka šťastným.

Takže poďme na presvedčenia a ich krátku analýzu.

Človek je boh a ovláda vesmír

Máme potrebu kontroly nad svojim životom a najradšej by sme boli, keby to išlo poľahky. Hnutie Pozitívneho myslenia si s tým poradilo. Túžbu po ľahkej kontrole vlastného života spojili s božskosťou každého človeka. Keďže božská sila preniká všetkým, preniká aj človekom. Človek je božská bytosť, lebo človekom pretekajú všetky vesmírne energie. Celý svet je hologram a tak každý kúsok sveta je aj každým kúskom človeka. Všetko je zjednotené. Človek je božská a vesmírna energia a stačí ju len vedieť ovládať. A ovládať sa dá pozitívnym myslením.

V moderných verziách Pozitívneho myslenia sa všetci oháňajú kvantovou fyzikou – skrátka hmota je energia, energia sa premieňa na hmotu a naspäť. Myšlienka je energia (naozaj?) a tak ju vieme zhmotniť (super!).

Narábanie so slovníkom vedy je najmodernejšia hra mnohých šarlatánov, nielen tých z hnutia Pozitívneho myslenia. Veda je cool. Tí, čo moc neveria na to spirituálne, určite dajú na to vedecké. Tí, čo nedajú na to vedecké sú priťahovaní magickými aplikáciami vedeckého poznania. Nevadí, že tomu nerozumieme ani my, ani ostatní. Hlavne, že to znie fantasticky.

Veď pozrite sa na to, kto je skromný a pritom znalec a kto je arogantný a pritom nemá ani poňatia.

Môžem s istotou povedať, že nikto nerozumie kvantovej fyzike. – Richard Feynman (nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, 1965).

Nikdy jsem ve škole nestudovala vědu ani fyziku a přece! Když jsem četla složité knihy o kvantové fyzice, dokonale jsem jim rozuměla, protože jsem jim rozumět chtěla. – píše filmová producentka Rhonda Byrne vo svojej knihe Tajomstvo.

Mágia kvantovej fyziky

Podobné vyjadrenie, aké urobila Rhonda Byrne ukazuje bohorovnosť aj zaslepenosť autorov pozitívneho myslenia, ktorí nemajú ani poňatia o čom vlastne hovoria, ale hlboko veria každej svojej vete.

Spýtajte sa fyzika a bude hovoriť zložito a opatrne. Spýtajte sa Deepaka Chopru a jednoducho a sebavedome vám vysvetlí ako to celé funguje. No neverili by ste skôr Deepakovi?

Ja sa osobne prikláňam k tomu, že ak fyzik povie, že kvantovej fyzike nikto nerozumie, tak má asi pravdu. Ak sa filmová producentka, metafyzik, spisovateľ beletrie a ďalší laici (z knihy aj filmu Secret/Tajomstvo) vyjadrujú k tomu, že dokážeme premieňať myšlienky na hmotu, tak odporúčam aj ostatné ich vyjadrenia brať s veľkou rezervou.

Aj DaVinciho kód je vynikajúca kniha, ktorá vyzerá ako opis reality. Je to však beletria, nie literatúra faktu. Podobné je to s mnohými knihami zo žánru self-help a Pozitívneho myslenia. Je to beletria a nie literatúra faktu. To, že autorka verí tomu, čo hovorí, ešte nerobí z jej vyjadrení faktickú pravdu.

Ale aby som sa vrátil k téme. Hnutie Pozitívneho myslenia spravilo z človeka boha s božskými atribútmi.

  • Z pohľadu iných náboženstiev je to čisté rúhanie.
  • Z pohľadu psychológie je to narcizmus skrížený s megalomanstvom a bludnými presvedčeniami.
  • Z pohľadu marketingu je to skvelý produkt, lebo ho kupujú milióny ľudí túžiacich po instantnej schopnosti zmeniť svoj svet.

Nie sme bohovia, neovládame vesmír. Vieme v nejakej miere ovládnuť svoju myseľ a telo, vieme v nejakej miere ovplyvňovať svet okolo nás – činmi. A to je asi tak všetko.

(Pokračuj na ďalšiu stranu – budeme uzdravovať mysľou.)

1 názor na “Magický Zákon príťažlivosti”

  1. Pingback: Ľudskosť je povaha človeka ⋆ Je to naozaj tak? ⋆ Psychológia šťastia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top