Magický Zákon príťažlivosti

zákon príťažlivosti

Vesmír chce, aby ste boli bohatí

Zaujímavou myšlienkovou kombináciou v hnutí Pozitívneho myslenia je kombinácia božskej/vesmírnej spirituality s výrazne materiálnou orientáciou.

V mnohých myšlienkových (aj náboženských) smeroch vychádzajúcich z New Thought, New Age aj Pozitívneho myslenia je samozrejmým tvrdenie, že boh/vesmír chcú, aby ste boli bohatí. Chcú, aby ste v živote zažívali hojnosť. Hojnosť úplne všetkého, čo si len prajete.

Preto je vesmír ako katalóg, z ktorého si môžete vybrať, čo len chcete, ako hovorí Joe Vitale, ďalší zo súčasných a vrcholných predstaviteľov Pozitívneho myslenia. Peniaze vždy budú pasovať do vášho myšlienkového nastavenia, tvrdí Joe Vitale.

V takomto spirituálnom prostredí inšpirovanom dávnou múdrosťou predkov, by som očakával, že to bude aj katalóg dobrých vlastností, majstrovských zručností a dobrých činov voči blížnym, a nielen galaktický sklad výrobkov a luxusného tovaru.

To už Forrest Gump bol o dosť múdrejší ako Joe Vitale, keď citoval svoju mamu – Život je ako bonboniéra a nikdy neviete, čo si z nej vyberiete.

Zaujímavé je, že mentálny vesmír Pozitívneho myslenia sa tvári na jednej strane super-spirituálne, ale reálne je super-materialistický.

Buď spirituálny, aby si mohol mať, čo len chceš!

Zase paradox a myšlienkový kotrmelec!

Len pre istotu – vesmíru sme ukradnutí. Ani nevie, že existujeme. Nemá vedomie. Vesmír by nás zabil za pár sekúnd, keby sme sa v ňom pohybovali bez skafandra a keby nás na Zemi nekryla atmosféra. Takže, ak by vesmír, mal čiste teoreticky vedomie, tak je to krutý zabijak.

Zákon príťažlivosti

The Law of Attraction, Zákon príťažlivosti je centrálnou myšlienkou Pozitívneho myslenia. Pritiahneš rovnaké rovnakým. Budeš myslieť pozitívne a pritiahneš pozitívne. Budeš myslieť negatívne, pritiahneš negatívne.

Zákon príťažlivosti je ako gravitačný zákon, tvrdia. Keď skočíš z budovy, je jedno, či veríš alebo neveríš na gravitáciu. Gravitačné zákony na teba budú fungovať rovnako ako na každého.

Pri gravitácii to naozaj platí. A má to platiť aj pre Zákon príťažlivosti. Ak myslíte dostatočne úprimne, s nasadením, čisto, pevne a presvedčivo na niečo pozitívne, tak to pritiahnete. Dokonca aj zhmotníte. Podľa Pozitívneho myslenia to platí pre každého a vždy. Je to zákon! Hurá! Nepotrebujem čarovný prsteň Arabely ani čarovný prútik Harryho Pottera! Odhalil som Zákon príťažlivosti!

Mimochodom – tak ako nepotrebujete kupovať knihy o tom ako používať gravitačný zákon, tak nepotrebujete kupovať knihy o tom ako používať Zákon príťažlivosti. Lebo funguje, či chcete alebo nie.

Temná stránka Zákona príťažlivosti

Avšak Zákon príťažlivosti má svoju temnú stránku. Ak myslíte negatívne, tak pritiahnete negatívne. Nielen to – všetko negatívne, čo sa vám deje, ste si pritiahli, lebo ste mysleli negatívne. Aj to je Zákon príťažlivosti.

Všetky choroby, úrazy, zlé skúsenosti, úmrtia blízkych, či dokonca havárie a živelné katastrofy ste pritiahli na seba svojím negatívnym myslením. To fakt? Nuž, taký je Zákon príťažlivosti podľa Pozitívneho myslenia.

Odporúčam na ďalšie čítanie  Negatívne myslenie - kritika, omieľanie a spol.

A teraz tomu skúste veriť a skúste myslieť pozitívne. Ale bacha, aby sa vám to nevymklo z rúk, lebo si privoláte nešťastie. Chceli ste prevziať kompletnú kontrolu nad svojim životom vďaka pozitívnemu mysleniu a využívať Zákon príťažlivosti? Tak si buďte vedomí aj negatívnych dôsledkov. Čistý horor.

Zákon príťažlivosti, pozitívne myslenie a techniky vizualizácie vám nepomôžu. Ak si máte predstavovať (vizualizácia) svoj vytúžený cieľ, ako keby už práve teraz existoval, ale zároveň si nesmiete predstavovať možné riziká, prekážky, problémy, nároky a námahu, pretože by ste si ich Zákonom príťažlivosti privolali, tak na rozumnú realizáciu svojich cieľov ostanete nepripravení.

Ďalšou tienistou stránkou zákona príťažlivosti je nasledovné – ak si predstavujete, že ste už kompletne svoj vytúžený cieľ dosiahli a máte sa tešiť, že je vesmírom pre vás vyhotovený, tak sa do reálnej akcie v reálnom živote nenabudíte, ale ostanete pasívni.

V snovom, fantazijnom a magickom svete je možné všetko. V tom reálnom treba prejsť od vízií k činom.

Metafora magnetu – dobré priťahuje dobré. Nehovorte!

zákon príťažlivosti magnet

Zákon príťažlivosti a jeho spojenie s metaforou magnetu spôsobil zrážku mágie s realitou.

Obľúbená metafora hnutia Pozitívneho myslenia je, že sme ako magnety – pozitívnym priťahujeme pozitívne. Predstavitelia hnutia síce tvrdia, že rozumejú kvantovej fyzike a jej využitiu v každodennom živote, ale nejako prehliadli fakt, ktorý ovládajú už aj deti na základnej škole. Spýtajte sa detí ako funguje magnet.

Ale mami, veď pozitívne priťahuje negatívne!

Ale to je v porovnaní ostatných pomýlených tvrdení len taká smiešna banalita, ktorá usvedčuje Pozitívne myslenie skôr z magického myslenia miesto používania reálnych argumentov podložených faktami.

A nielen to. To, že negatívne priťahuje pozitívne a pozitívne zasa priťahuje to negatívne – platí pre celú fyziku. Každá pozitívne nabitá častica atómu je priťahovaná negatívne nabitými časticami. Vygooglite si.

Chamtivá lenivosť

O svojich morálnych pochybnostiach som už viackrát povedal niečo vyššie. Tu pridám ďalší povzdych nad morálnou plytkosťou ideológie Pozitívneho myslenia.

Ako píšu v knihách aj na weboch zástancov Pozitívneho myslenia – “tvorivý proces” je v podstate jednoduchý – Ask, Believe, Receive. Po slovensky sú to tieto tri kroky:
    1. krok: Pros.
    2. krok: Ver, že ti bude daná odpoveď.
    3. krok: Prijmi dar. Buď otvorený s radosťou prijať odpoveď.

Aj bežný farár vám povie, že boh nie je na to, aby plnil naše želania. Ani vesmír nefunguje ako donášková služba. Ale ľudia túžia po splnení svojich materialistických túžob a chcú, aby to bolo pokiaľ možno bezprácne.

Lenže, zameranie týmto smerom je morálne plytké – ľudia chcú hmotné veci, chcú ich len pre seba a chcú ich bez námahy.

Vypýtaj si – ver, že dostaneš – a čakaj s otvorenou náručou. Len chci – nenarobíš sa – je to zaručené – len chvíľu čakaj. (Áno, chvíľu čakaj – asi je veľa objednávok.)

Miesto:

Rozhodni sa, čo chceš a začni na tom robiť. Vytrvaj, aj keď je to namáhavé. Užívaj si, čo robíš a teš sa z toho, čo sa ti nakoniec podarí.

Toto nie je odporúčanie hnutia pozitívneho myslenia 🙂

Chamtivosť aj lenivosť sú celkom priamočiaro povzbudzované hnutím Pozitívneho myslenia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.