fbpx

Magický Zákon príťažlivosti

zákon príťažlivosti
zákon príťažlivosti

Vesmír chce, aby ste boli bohatí

Zaujímavou myšlienkovou kombináciou v hnutí Pozitívneho myslenia je kombinácia božskej/vesmírnej spirituality s výrazne materiálnou orientáciou.

V mnohých myšlienkových (aj náboženských) smeroch vychádzajúcich z New Thought, New Age aj Pozitívneho myslenia je samozrejmým tvrdenie, že boh/vesmír chcú, aby ste boli bohatí. Chcú, aby ste v živote zažívali hojnosť. Hojnosť úplne všetkého, čo si len prajete.

Preto je vesmír ako katalóg, z ktorého si môžete vybrať, čo len chcete, ako hovorí Joe Vitale, ďalší zo súčasných a vrcholných predstaviteľov Pozitívneho myslenia. Peniaze vždy budú pasovať do vášho myšlienkového nastavenia, tvrdí Joe Vitale.

V takomto spirituálnom prostredí inšpirovanom dávnou múdrosťou predkov, by som očakával, že to bude aj katalóg dobrých vlastností, majstrovských zručností a dobrých činov voči blížnym, a nielen galaktický sklad výrobkov a luxusného tovaru.

To už mentálne postihnutý Forrest Gump v rovnomernom geniálnom filme bol o dosť múdrejší ako Joe Vitale, keď citoval svoju mamu – Život je ako bonboniéra a nikdy neviete, čo si z nej vyberiete.

Zaujímavé je, že mentálny vesmír Pozitívneho myslenia sa tvári na jednej strane super-spirituálne, ale reálne je super-materialistický.

Buď spirituálny, aby si mohol mať, čo len chceš!

Zase paradox a myšlienkový kotrmelec!

Len pre istotu – vesmíru sme ukradnutí. Ani nevie, že existujeme. Nemá vedomie. Vesmír by nás zabil za pár sekúnd, keby sme sa v ňom pohybovali bez skafandra a keby nás na Zemi nekryla atmosféra obaľujúca našu planétu. Takže, ak by mal vesmír čisto teoreticky vedomie, tak je to krutý zabijak.

Zákon príťažlivosti

The Law of Attraction, Zákon príťažlivosti je centrálnou myšlienkou Pozitívneho myslenia. Pritiahneš rovnaké rovnakým. Budeš myslieť pozitívne a pritiahneš pozitívne. Budeš myslieť negatívne, pritiahneš negatívne.

Zákon príťažlivosti je ako gravitačný zákon, tvrdia. Keď skočíš z budovy, je jedno, či veríš alebo neveríš na gravitáciu. Gravitačné zákony na teba budú fungovať rovnako ako na každého.

Pri gravitácii to naozaj platí. A že vraj to má platiť aj pre Zákon príťažlivosti. Ak myslíte dostatočne úprimne, s nasadením, čisto, pevne a presvedčivo na niečo pozitívne, tak to pritiahnete. Dokonca aj zhmotníte. Podľa Pozitívneho myslenia to platí pre každého a vždy. Je to zákon! Hurá! Nepotrebujem čarovný prsteň Arabely ani čarovný prútik Harryho Pottera! Odhalil som Zákon príťažlivosti!

Mimochodom – tak ako nepotrebujete kupovať knihy o tom ako používať gravitačný zákon, tak by ste nemali potrebovať kupovať knihy o tom ako používať Zákon príťažlivosti. Lebo by mal fungovať, či chcete alebo nie. Ale nie je to tak.

Zákon príťažlivosti a jeho temná stránka

Avšak Zákon príťažlivosti má svoju temnú stránku. Ak myslíte negatívne, tak pritiahnete negatívne. Nielen to – všetko negatívne, čo sa vám deje, ste si pritiahli, lebo ste mysleli negatívne. Aj to je Zákon príťažlivosti.

Všetky choroby, úrazy, zlé skúsenosti, úmrtia blízkych, či dokonca havárie a živelné katastrofy ste pritiahli na seba svojím negatívnym myslením. To fakt? Nuž, taký je Zákon príťažlivosti podľa Pozitívneho myslenia. Už z neho asi takí nadšení nie ste, však?

Ale teraz na to negatívne nemyslite a skúste myslieť pozitívne. Ale bacha, aby sa vám to nevymklo z rúk, lebo si privoláte nešťastie. Chceli ste prevziať kompletnú kontrolu nad svojim životom vďaka pozitívnemu mysleniu a využívať Zákon príťažlivosti? Tak si buďte vedomí aj negatívnych dôsledkov. A to už je čistý horor.

Zákon príťažlivosti, pozitívne myslenie a techniky vizualizácie vám nepomôžu. Ak si máte predstavovať (vizualizácia) svoj vytúžený cieľ, ako keby už práve teraz existoval, tak si zároveň nesmiete predstavovať možné riziká, prekážky, problémy, pochybnosti, nároky ani nepríjemnú námahu. Lebo inak by ste si ich Zákonom príťažlivosti privolali. A tak vás vlastne vyzývajú, aby ste sa vzdali rozumnej prípravy plánov ako zrealizovať svoje ciele a tak ostanete nepripravení.

Ďalšou tienistou stránkou zákona príťažlivosti je nasledovné – máte si predstavovať, že ste už kompletne svoj vytúžený cieľ dosiahli. Máte sa tešiť, že váš cieľ je už vesmírom pre vás vyhotovený. Lenže takto sa do reálnej akcie v reálnom živote nenamotivujete, ale ostanete pasívni. Veď všetku prácu na dosahovaní cieľov mal za vás spraviť vesmír.

V snovom, fantazijnom a magickom svete je možné všetko. V tom reálnom treba prejsť od vízií k činom.

Metafora magnetu – dobré priťahuje dobré. Nehovorte!

zákon príťažlivosti magnet

Zákon príťažlivosti a jeho spojenie s metaforou magnetu spôsobil zrážku mágie s realitou, zrážku zdravého rozumu a detinskej fantázie, zrážku poznania s túžbami.

Obľúbená metafora hnutia Pozitívneho myslenia je, že sme ako magnety – pozitívnym priťahujeme pozitívne (mimochodom to sú princípy vychádzajúce z mágie a bohato z nich ťaží homeopatia).

Predstavitelia hnutia pozitívneho myslenia síce tvrdia, že rozumejú kvantovej fyzike a jej využitiu v každodennom živote, ale nejako prehliadli poznanie o magnetoch, ktoré ovládajú už aj deti na základnej škole. Spýtajte sa detí ako funguje magnet.

Ale mami, veď pozitívne priťahuje negatívne!

Ale to je v porovnaní ostatných pomýlených tvrdení len taká smiešna banalita, ktorá usvedčuje Pozitívne myslenie skôr z magického myslenia miesto používania reálnych argumentov podložených faktami.

A nielen to. To, že negatívne priťahuje pozitívne a pozitívne zasa priťahuje to negatívne – platí pre celú fyziku. Každá pozitívne nabitá častica atómu je priťahovaná negatívne nabitými časticami. Vygooglite si.

Chamtivá spirituálna lenivosť

O svojich morálnych pochybnostiach som už viackrát povedal niečo vyššie. Tu pridám ďalší povzdych nad morálnou plytkosťou ideológie Pozitívneho myslenia.

Ako píšu v knihách aj na weboch zástancov Pozitívneho myslenia – „tvorivý proces“ je v podstate jednoduchý – Ask, Believe, Receive. Po slovensky sú to tieto tri kroky:
    1. krok: Pros.
    2. krok: Ver, že ti bude daná odpoveď.
    3. krok: Prijmi dar. Buď otvorený s radosťou prijať odpoveď.

Aj bežný farár vám povie, že boh nie je na to, aby plnil naše želania. Ani vesmír nefunguje ako donášková služba. Ale ľudia túžia po splnení svojich materialistických túžob a chcú, aby to bolo pokiaľ možno bezprácne.

Lenže, zameranie týmto smerom je morálne plytké – ľudia chcú hmotné veci, chcú ich len pre seba a chcú ich bez námahy.

Vypýtaj si – ver, že dostaneš – a čakaj s otvorenou náručou. Len chci – nenarobíš sa – je to zaručené – len chvíľu čakaj. (Áno, chvíľu čakaj – asi je veľa objednávok.)

Existujú aj menej spirituálne, realistické a celkom overené odporúčania, ktoré ale v knihách Hnutia pozitívneho myslenia nenájdete.

Rozhodni sa, čo a prečo chceš robiť. Začni a vytrvaj, aj keď je to namáhavé. Užívaj si, čo robíš, lebo to často trvá dlho a nemusíš uspieť. Ak sa ti to nakoniec podarí raduj sa s tými, čo ti pomáhali.

Toto nie je odporúčanie hnutia pozitívneho myslenia 🙂

Chamtivosť, sebastrednosť aj lenivosť sú celkom priamočiaro povzbudzované hnutím Pozitívneho myslenia.

(Pokračuj na ďalšiu stranu, kde si povieme, čo odporúča psychológia vychádzajúca z poznania, nie viery.)

1 názor na “Magický Zákon príťažlivosti”

  1. Pingback: Ľudskosť je povaha človeka ⋆ Je to naozaj tak? ⋆ Psychológia šťastia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top