fbpx
psychológia šťastia titulka

Dva rozmery šťastia – dlhodobá spokojnosť

V predchádzajúcom článku sme si ujasnili jeden z rozmerov šťastia – aktuálne prežívané šťastie. Je to šťastie prežívané v prítomnosti. Býva sprevádzané pozitívnymi emóciami, či už vzrušujúcimi alebo upokojujúcimi. Je dobré, ak takéto stavy zažívame počas dňa viackrát, pretože práve ich frekvencia (intenzita až tak nie) má dopad na našu úroveň prežívaného šťastia. Zažívať však šťastie iba v prítomnosti nestačí. Aby sme svoj život vyhodnocovali ako šťastný je dôležité robiť veci, ktoré prinášajú dlhodobú spokojnosť, tzv. well-being.

(menej ako 11 minút čítania, 1442 slov, 2 strany)

Photo by Helena Lopes on Unsplash-small dlhodobá spokojnosť
Photo by Helena Lopes on Unsplash

Predstavte si rôznorodých ľudí

Peter pred rokmi odišiel z pracoviska, kde ho nadriadený stále kontroloval. Teraz podniká, veľa pracuje, ledva síce prežije ale je šťastný. Dlhodobá spokojnosť prameniaca zo slobody a zodpovednosti, ho napĺňa.

Marína má ťažkú prácu tiež. Je v nej celý deň aj celú noc. Prestávky má iba sem-tam a ani si ich nevie naplánovať. Pracuje aj cez víkendy. Je totiž doma s malým dieťaťom. Starostlivosť o dieťa je ale pre ňu emocionálne pestrá a každý deň vidí pokroky. Napriek únave, sa zo svojej roly matky teší a dlhodobá spokojnosť ju nabíja ďalšou energiou.

Martin pomáha ako sociálny pracovník bezdomovcom prežiť na ulici, nájsť si prácu, začleniť sa do života. Vidí hlboký zmysel v tom ako zachraňuje každý deň dôstojnosť mužom aj ženám. Jeho dlhodobá spokojnosť je sýtená práve tým, že vidí ako pozitívne ovplyvňuje každý deň životy ľudí.

Magda študuje v zahraničí postgraduálne na univerzite. Učenie, výskumy v labáku, písanie prác a učenie študentov jej zaberajú všetok čas. Jej dlhodobá spokojnosť vzniká z poznávania, osobného aj odborného rastu a uvedomenia ako ju učenie teší a otvára jej budúcnosť.

Každý z nás zažívame obdobia, kedy sme vyťažení, robíme fyzicky, emočne aj intelektuálne namáhavé veci – napriek tomu môžeme byť šťastní. Dokonca je to tak, že práve vďaka tomu, že robíme náročné veci, bývame šťastní.

Mnohí ľudia si šťastie spájajú iba so situáciami kedy je nám ľahko, keď je všetko jednoduché. Sú však oblasti, ktoré až v dlhodobom horizonte prinášajú prežívanie životnej spokojnosti. V psychológii sa takto dlhodobejšie vznikajúce šťastie, dlhodobá spokojnosť, nazýva aj well-being alebo subjective well-being.

Subjective well-being

Subjective well-being (šťastie) je sýtené oblasťami, ktoré som už stručne načrtol na príbehoch ľudí vyššie.

Carol D. Ryff definuje well-being nasledovne – je to pozitívne psychologické prežívanie spojené s napĺňaním niekoľkých nezávislých a dôležitých oblastí – autonómia, osobný rast, zvládanie okolia, pozitívne vzťahy, zmysluplnosť života a seba-prijímanie (Ryff 1989; also, Ryff & Keyes, 1995).

Týchto 6 oblastí obvykle vyžaduje čas aj energiu, vytrvalosť a námahu. Prinášajú úspechy aj zlyhania, sú pretkané pozitívnymi aj negatívnymi skúsenosťami. Avšak z dlhodobého pohľadu prinášajú prežívanie spokojnosti so životom.

Pozrime sa na tieto oblasti, aby ste si vedeli predstaviť ako vzniká dlhodobá spokojnosť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore