Injekcie Botulotoxínu sú dnes najpopulárnejšou nechirurgickou terapeutickou aj kozmetickou procedúrou na svete. Skrátene sa jej hovorí botox. Hovorí sa, že pre krásu sa musí trpieť. Pochopiteľne, pichanie do tváre asi nie je veľmi príjemné. Ale málokto si uvedomuje, že botox spôsobuje nielen odstránenie vrások, ale má aj psychické dôsledky. Dokonca priamo ovplyvňuje šťastie.
(menej ako 7 minút čítania, 1328 krásnych slov, 2 strany o emóciách)
Prepojenie tváre a mozgu
Najprv psychologická predohra. Keď sa cítime veselo, tak sa usmievame. Keď sa usmievame, tak sa cítime veselší. Takto sa vzájomne podporujú emócie a ich vonkajšie prejavy. Výskumy ukazujú, že aj samotný prejav na tvári prispieva svojou časťou k tomu, ako sa cítime. Takémuto efektu sa hovorí facial-feedback, čiže tvárová spätná väzba.
Mozog vníma v akej polohe sú naše končatiny, naše telo a aj jednotlivé svaly. A nielen to – mozog dokonca vníma ako sú rozostavené jednotlivé svaly na tvári a tak vie odčítať ako sa tvárime. To spúšťa v mozgu aj psychické procesy, ktoré sú s danými polohami svalov spojené. Skrátka mozog vie ako sa tvárime a podľa toho sa začne cítiť.
Mozog teda celkom presne vníma aj to, že keď tvárové svaly vytvárajú úsmev, tak v mozgu aktivujú oblasti súvisiace s úsmevom a dobrou náladou.
Platí to aj pre celé telo. Skúste si ľahnúť a budete sa cítiť viac ospalí. To je feed-back efekt polohy tela na prežívanie.
Encyklopédia mimických prejavov
- Človek má na tvári 43 svalov – najviac so všetkých živočíchov.
- Vieme z nich vytvoriť asi 3 tisíc výrazov tváre.
Náš mozog je chodiaca encyklopédia so zbierkou mimických prejavov. A ku všetkým máme pripojené aj adekvátne emócie. Keď sa zamračíte navonok, tak sa zamračíte aj vo vnútri.
Dokážeme perfektne odčítavať aké emócie iní prežívajú podľa toho ako sa tvária. A nielen to – náš mozog to automaticky prečíta aj z našej vlastnej tváre.
Naša tvár nie je iba obrazovka, na ktorej sa odzrkadľuje naše prežívanie – naše prežívanie sa mení aj podľa toho, čo vidí na našej obrazovke. To je ten tzv. facial feedback. Aj keď dopad nášho tvárenia sa býva rôzne intenzívny, stále existuje a ovplyvňuje ako sa cítime.
Botox je nervovo-paralytický jed
Botulotoxín (BTX) je neurototoxín, teda jed, ovplyvňujúci nervovú sústavu. Produkuje ho baktéria Clostridium botulinum. Tento jed blokuje nervové signály do svalov a tak ich paralyzuje. Paralýza však znamená, že sa svaly uvoľnia a nesťahujú. Tento efekt sa využíva práve pri kozmetických skrášľovaniach, lebo spôsobí odstránenie vrások.
Mimochodom, napriek tomu, že botulotoxín je „bio“, tak je to pre človeka jeden z najjedovatejších jedov. Stačí 1,3 – 2,1 nanogramu na kilo živej váhy, aby vás to zabilo.
Ale cieľom kozmetického „botoxovania“ nie je vás zabiť, ale iba uvoľniť svaly. V priebehu pár týždňov po „napichaní“ sa tak koža nad uvoľnenými svalmi zmäkčí a spôsobí odstránenie vrások. Tak sa vytvára omladzovací efekt na tvári.
Takže o čo všetko prídete vďaka botoxu? Nie je to pekné čítanie.