fbpx
psychológia šťastia titulka

Naštartujte sa, prosím – cvičenia nielen pre páry

Druhá kniha o vzťahoch Júlia Halamovej Naštartujte sa, prosím – Cvičenia pre lepší vzťah je najobsažnejšou knihou s psychologickými a komunikačnými cvičeniami akú som pre zvýšenie vzťahového porozumenia čítal. Uznajte, skoro 450 strán. Cieľ knihy vystihuje jej názov – naštartovať pozitívne vzťahové procesy a tým vzťah vylepšiť a prehĺbiť.

Táto praktická kniha psychologických a komunikačných cvičení pre jednotlivca alebo pre pár nadväzuje na takisto výbornú knihu Pripútajte sa, prosím, ktorá vyšla v roku 2019 vo forme rozhovoru Júlia Halamovej s novinárom Karolom Sudorom.

Hodnotenie knihy Naštartujte sa, prosím

Rozsahu knihy sa vôbec nemusíte báť. Naopak, je skvelé, že je toľko cvičení pokope – môžete ísť rad za radom, alebo si vybrať si tému, ktorá je pre vás príťažlivá či aktuálna, alebo si vybrať jednotlivé cvičenie, skúsiť si ho sám alebo s partnerkou/partnerom. Nie je to román, skôr zbierka a tak si cvičenia môžete v ľubovoľnom poradí aj načasovaní dávkovať aj po celý rok. Naštartujte sa prvým cvičením a potom za pár dní skúste ďalšie.

naštartujte sa

O knihe Naštartujte sa, prosím

Júlia Halamová je profesorka psychológie a dlhoročná terapeutka so zameraním na párovú terapiu. Vo svojej knihe zozbierala a upravila obrovské množstvo cvičení používaných desiatkami odborníkov na vzťahy – na konci knihy je aj zbierka odkazov odkiaľ sa inšpirovala (super!). Kniha je tak veľmi použiteľná nielen pre ľudí, čo chcú na sebe a svojom vzťahu popracovať, ale aj pre psychológov v praxi.

Jednotlivé cvičenia majú rovnakú štruktúru a veľmi sa mi to páči:

  1. psychoedukácia (čiže vysvetlenie o čo v aktivite ide a aký problém, či tému pomáha riešiť),
  2. príklad z praxe – autorka ilustruje na príklade svojich klientoch ich problém a zmenu k lepšiemu,
  3. cvičenie – obsahuje inštrukcie, vysvetlenia, otázky na zamyslenie, zoznamy, ďalšie vysvetlenia :-), návody…
  4. reflexia cvičenia – na konci každého cvičenia je vždy niekoľko otázok, ktoré pomáhajú vyhodnotiť cvičenie a jeho dopad,
  5. motto – uzavretie výstižným výrokom k danej téme (príjemný bonus).

Naštartujte sa cez osem kapitol, ktoré mapujú osem oblastí, pre ktoré sú pripravené cvičenia:

1. Ako najlepšie relaxovať?
2. Ako sa starám o seba?
3. Ako využívať a používať svoje emócie?
4. Ako múdro a láskavo komunikovať?
5. Ako sa vzájomne starať o potreby?
6. Ako viac vychutnávať sex?
7. Ako sa zmysluplne hádať a dohodnúť?
8. Ako si pestovať spokojný vzťah?

O knihe Naštartujte sa, prosím krátko hovorí aj jej autorka vo tomto videu.

Kratučký prehľad

Z knihy sa všeličo naučíte o tom, čo vás stresuje. Urobíte si cvičenie všímavosti, aj dýchacie cvičenie na upokojenie, a ďalšie relaxačné cvičenia.

Urobíte si reflexiu ako sa staráte o seba, o svojich priateľov. Zistíte, ako funguje váš vnútorný kritik, ako sa viete zastať sami seba, ako viete byť k sebe súcitní…

V časti o emóciách si cez súbor otázok ujasníte ako blízko sa cítite vo vzťahoch, ako si viac uvedomovať svoje emócie. Pochopíte lepšie, čomu najviac emócií venujeme. Zamyslíte sa nad tým ako využiť prekvapenie, znechutenie a ďalšie emócie konštruktívne.

V časti o komunikácii si ujasníte aké podpásovky v komunikácii používate vy alebo váš partner, ako lepšie počúvať a viesť dialóg, ako oceniť, ako pracovať s ospravedlnením, či empatiou.

V časti, ktorá sa už venuje priamo partnerským vzťahom sa dozviete ako sa vzájomne postarať o potreby, ako si byť bližšie, ako sa rešpektovať, ako prekonať hanbu a zanedbávanie.

Časť o sexe je dôležitá, veľa párov ho buď má alebo nemá. Ale v oboch skupinách je veľa párov, ktoré sa o sexe, o svojom spoločnom sexe, rozprávajú málo. Naštartujte sa cez spoločné rozhovory o vašom sexe. V tom vie pomôcť táto časť knihy, lebo prináša štruktúru o čom sa rozprávať. Aké sú moje sexuálne brzdy a spojky? Aký je môj sexuálny ideál? Ako mať lepší sex? Ako prijať sexuálne odmietnutie?

Naštartujte sa, prosím je veľmi užitočná kniha. Odporúčam ju každému, kto chce viac rozumieť tomu, čo pomáha tomu, aby ste mali lepší vzťah k sebe a k svojmu partnerovi. Kniha sa dá len tak čítať, ale určite je lepšie aj naozaj robiť cvičenia, ktoré umožňujú štruktúrovane poznávať a riešiť jednotlivé témy, či už sami so sebou alebo v diskusii s partnerom/partnerkou.

Recenziu prvej knihy Júlie Halamovej – Pripútajte sa, prosím – nájdete tu.

Ak vás baví čítať o vzťahoch, ak hľadáte rozumné rady, odporúčam aj našu knihu, ktorá je čerstvo v kníhkupectvách alebo aj na naše stránke.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore