fbpx
psychológia šťastia titulka

Mesto osamelosti – osobná, umelecká aj psychologická štúdia odcudzenosti

olivia laing mesto osamelosti

Olivia Laing napísala knihu, ktorá ma šokovala svojou intimitou a psychologickou presnosťou. Skombinovala svoje prežívanie, psychologické poznanie a životy a diela newyorských umelcov. Takto do hĺbky analyzuje fenomén osamelosti a jeho prejavy v dielach umelcov. Mesto osamelosti (o umení byť sám) je veľmi pútavá a depresívna kniha. Avšak ukazuje, že ľudia sú nezmary. Aj z neuveriteľne ťažkého, traumatizujúceho a osamelého života dokážeme vydolovať krásu aj hlboké posolstvá, varovania, či obrazy najhlbšieho vnútra. Ale aj negatívne stránky spoločnosti, ktoré by sme najradšej nevideli, ale napriek tomu nás výrazne charakterizujú.

Hodnotenie knihy:

Pri tejto knihe som bol nadšený, že existuje internet a že máme smartfóny. Ako Olivia Laing opisovala umelcov a ich diela, tak som si ich okamžite mohol vyhľadať a pozrieť. Takto som nemusel extrahovať emóciu z textu opisujúceho obraz alebo fotografiu, či predstavovať si, čo asi vidí autorka. Ale hneď som si mohol pozrieť fotografie Davida Wojnarowicza, spomenuté obrazy Andyho Warhola, či diela ďalších umelcov. Mohol som vidieť tie rôznorodé zobrazenia osamelosti, ktoré vnímala Olivia Laing.

A nielen to – čítaval som aj potme a tak som si mobilom svietil. Mám potrebu si robiť poznámky, ale neznášam čmárať do knihy a tak som si fotil, čo ma zaujalo. A tak tento článok bude poskladaný z mojich textov, fotografií diel spomínaných autorov a fotografií kúskov textu, ktoré nesú myšlienky, čo ma zaujali.

Osamelosť sa prejavuje rôznymi formami oddelenia

Najprv nahliadnutia do pocitov spojených s osamelosťou. Stav osamelosti vytvára negatívny cyklus. Pocit osamelosti vedie k oddeleniu a tento pocit vylúčenia, spôsobený vnútorným pocitom odlišnosti alebo vonkajším odmietnutím, vedie k ďalšej oddelenosti a prehĺbeniu pocitu osamelosti.

mesto osamelosti olivia lang

Takýto negatívny cyklus vedie pochopiteľne k stresu. Sme sociálne tvory a máme silnú, až existenčnú potrebu, cítiť sa súčasťou vzťahov s inými. A ak takéto vzťahy nemáme, nie je okolo nás nik na koho by sme sa vedeli obrátiť, ani s nikým nezažívame blízkosť, tak takúto situáciu prežívame ako existenčné ohrozenie. Niekedy podprahovo, inokedy uvedomele. Ale ten pocit, že s nikým nie sme prepojení je tu stále.

mesto osamelosti olivia lang

Psychosomatika osamelosti sa stále skúma, ale už dnes vieme, že keď nás bolí duša bolí aj telo a opačne. Olivia Laing necituje len viacero výskumov, ale opisuje vlastné prežívanie osamelého života v New Yorku. Mesto osamelosti môže byť také hlučné a preľudnené ako New York. A môžeme sa v ň

mesto osamelosti olivia lang

Ak vás osamelosť ako téma zaujíma viac, tak aj v našej knihe Labyrintom lásky spomíname výskumy Johna Cacioppa a v kapitole Singles riešime vplyvy osamelosti a zapojenosti do vzťahov.

Zaujímavé je, že prežívanie osamelosti nevedie len k utiahnutiu do svojho vnútra, ale znižuje schopnosť vzťahovať sa k iným ľuďom. Osamelí nám pripadajú uzavretí, ustrašení a menej schopní empatie. Aj toto môže viesť k tomu, že sú osamelí ľudia vnímaní ako menej priateľskí. Pritom to nie je pravda. To len osamelosť zhoršuje schopnosti vytvárať srdečný kontakt a znova posilňuje pocity oddelenosti oboch strán.

mesto osamelosti olivia lang

Mesto osamelosti

O New Yorku by sme asi ľahko dokázali povedať, že je mestom inklúzie. Ale nebývalo to tak. A nie je to tak dnes. A nie je to tak pre každého. Ani pre Olíviu Laing a ani pre umelcov, ktorí v NY žili a tvorili. Milovali a umierali. Osamelí a vylúčení.

Uvediem len pár príkladov, lebo kniha opisuje vnútorný aj umelecký život viacerých umelcov. Mesto osamelosti začína analýzou života a diela maliara Edwarda Hoppera a jeho najznámejšieho obrazu Noční vtáci.

Edward Hopper Nighthawks Noční vtáci
Edward Hopper – Noční vtáci 1942

A teraz som použil mobil, aby som si na internete pozrel ako atmosféra obrazu, výrazy tváre, či fakt, že kaviareň nemá vchod vyjadruje osamelosť ľudí, čo v noci nevedia spať.

Osamelosť, odlišnosť a odmietanie

Ďalším aspektom, ktorý Olivia Laing do knihy dostala a z viacerých strán presvedčivo zdokumentovala, je pocit odlišnosti. A nejde len o vnútorný pocit, ale aj o odmietanie odlišnosti spoločnosťou. Napríklad odmietanie homosexuality väčšinovou spoločnosťou brutálne zasiahlo do duševného zdravia viacerých v knihe spomínaných umelcov – napríklad maliara a fotografa Davida Wojnarovicza.

mesto osamelosti Olivia Laing

Andy Warhol

Andy Warhol patrí medzi svetovo najznámejších umelcov. Bol svojho času niečo ako gigantická celebrita. Neustále obklopený fanúšikmi, spolupracovníkmi a vystupoval často v médiách. Mal svoju Factory, kde voľne prúdili stovky, ak nie tisícky ľudí, ktorí tam mohli pobudnúť, tvoriť, nasávať, fetovať a robiť čokoľvek sa im chcelo a všetko na Warholove náklady.

Andy Warhol sa obklopil ľuďmi. A aj tak bol jedným z najosamelejších ľudí uprostred New Yorku.

Jeho príbeh a tvorba sú v knihe veľmi zaujímavo opísané. Pravdu povediac, až teraz, vďaka vysvetleniu jeho plachosti a osamelosti som pochopil veľkú časť jeho tvorby.

blank
Andy Warhol – autoportréty

V tom istom čase ako som čítal túto knihu a pasáže o Andy Warholovi, tak na Netflixe pribudol skvelý seriál podľa denníkov Andyho Warhola. Vrele odporúčam.

blank

Posolstvo knihy

Odlišná sexualita, neobvyklý výzor, chudoba, menej obvyklé správanie spôsobené traumami z detstva. Tieto a ďalšie odlišnosti, ktoré má dosť veľká časť nielen americkej, ale aj slovenskej spoločnosti, vedie ľudí k pocitu odlišnosti. A ak na túto odlišnosť reaguje spoločnosť odmietaním, opovrhovaním, zosmiešňovaním a degradovaním, tak výrazne zosilňujeme vylúčenie a pocity osamelosti človeka, ktorý už aj tak vnútorne trpí niečím, za čo obvykle nemôže.

Ale za to, ako reaguje spoločnosť, za to môžeme.

Toto je jedno z posolstiev Olivie Laing a jej knihy Mesto osamelosti, ktoré som si pre seba vybral. Je výsostne aktuálne a platí aj na našu krajinu plnú mačizmu, homofóbie, povýšeneckosti, xenofóbie, autoritárstva a dezinformácií.

Nemáme radi odlišných. Bojíme sa odlišných. Nevieme ako byť tolerantní, akceptujúci, dôverčiví, srdeční ani milujúci.

Šťastie a dobrý život závisí aj od toho ako sme prijímaní druhými.
Keď v krajine vládne nedôvera a neznášanlivosť,

tak sa sami oberáme o množstvo šťastných chvíľ.

Ale pravdepodobne platí aj opak – to množstvo nenávisti, neznášanlivosti, odmietania a hnevu – je takisto vyvolávané pocitom osamelosti nenávidiacich.

David Wojnarowicz - Arthur Rimbaud in New York
David Wojnarowicz – z cyklu Arthur Rimbaud v New Yorku. Séria fotografií s maskou ako symbolom oddelenosti, ukrytosti a osamelosti v meste.

Ak radi čítate, neváhajte. Knihu Mesto osamelosti si kúpte alebo požičajte.

Ak radi čítate, tak vám odporúčam aj našu knihu o vzťahoch, ktorá obsahuje aj kapitoly Prekážky v zoznamovaní sa alebo Singles, ktoré hovoria o faktoroch, ktoré nás od seba oddeľujú a aj o tom, či sa dá žiť single život tak, aby sme ho prežívali ako dobrý a zmysluplný.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore