psychológia šťastia titulka

Medzinárodný deň šťastia je v prvý jarný deň

Medzinárodný deň šťastia sa oslavuje 20. marca od roku 2013. Posledné dva sa oslavujú počas pandémie a tak som využil heslá kampane do tohto článku. Okrem toho je samotný zakladateľ Medzinárodného dňa šťastia zaujímavá postavička. O ňom sa dočítate na konci.

Pokoj, rozum, láskavosť

Tohtoročná oslava má aj svoju centrálnu tému Keep Calm. Stay Wise. Be Kind. Niečo v zmysle:

medzinárodný deň šťastia

Je jasné, že všetky tri odporúčania sú ovplyvnené už rok trvajúcou epidémiou COVID-19. Sú to odporúčania nielen pre zvýšenie šťastia, ale aj pre zachovanie zdravého rozumu, bezpečia a vzájomnej pomoci v náročných časoch celého sveta, každého štátu, obce, rodiny aj jednotlivca.

Napriek tomu, že tieto tri odporúčania sú cielené na život počas epidémie, uvidíte, že sú to univerzálne tvrdenia, ktoré má zmysel dodržiavať po celý život a vedú k šťastnejšiemu a spokojnejšiemu životu.

Aktuálne slogany pre Medzinárodný deň šťastia trocha rozviniem a dám pár odporúčaní navyše.

blank

1. Zachovajte pokoj

Zachovajte pokoj je opačne formulovaná výzva ako oveľa neúčinnejšia výzva: Nerobte paniku!

Nejde iba o to, aby sme nepobehovali v panike po byte, že: Čo budeme teraz robiť!?!.

Zachovanie pokoja v týchto časoch znamená aj mnohé iné veci. Napríklad, aby sme nešírili poplašné hoaxy, neoverené správy, nezdieľali a nevytvárali nenávistné statusy a neobviňovali všetkých okolo seba, že kto je všetkému na vine. To nielenže nepomáha, ale

obviňovanie druhých
zhoršuje náladu nielen obvineným,
ale aj tomu, kto ukazuje prstom.

Obviňovači tak posilňujú svoj vlastný pocit bezmocnosti, že sú obklopení neschopnými a nepriateľskými ľuďmi. Čo často nie je pravda. Len ten obraz sami vytvárajú. Vyhýbajte sa obviňovaniu druhých – pre vlastnú duševnú pohodu.

Odporúčanie:

Venujte sa tomu, čo viete ovplyvniť

Zamerajte sa na to, čo viete konštruktívne riešiť. Venujte sa podstatným veciam. Venujte sa ľuďom, ktorí sú s vami ochotní spolupracovať.

Posledný rok zažívame všetci, a niektorí oveľa viac, že viaceré veci v našom živote sa nám vymykajú kontrole. Celosvetová epidémia život ohrozujúceho vírusu nás obrala o možnosti pracovať, mať príjem, stretávať sa, voľne sa pohybovať – všetko podstatné veci.

Na druhej strane, všetkým, ktorých práca vyžaduje starať sa o chod krajiny a najmä o chorých, to prinieslo nadmerne veľa práce a navyše zväčšenú pozornosť médií. Aj to prináša ďalší stres a vyčerpanie. Aj toto znižuje pocit kontroly nad vlastným životom, či životom blízkych.

Pocit straty kontroly nad vlastným životom je zásadný ovplyvňovateľ pocitu nepohody, stresu, neistoty a úzkosti.

Preto sa zamerajte na veci, ktoré ešte stále viete ovplyvňovať.

  • V práci sa venujte tomu, čo dokážete urobiť, nie tomu, čo nie je možné dosiahnuť.
  • Rozvíjajte svoje koníčky, na ktoré ste nemali čas.
  • Zavolajte rodine a kamarátom cez video služby, aby ste sa podporili a dali si navzájom najavo, že o sebe viete a máte jeden o druhého záujem.

Robte veci, ktoré môžete robiť. A tie, ktoré sa kvôli situácii zatiaľ nedajú, tak dočasne neriešte alebo si ich len pripravujte na lepšie časy.

Ak sa zameriate na to, o čo ste prišli, čo nemôžte, čo rozhodli iní za vás,
tak sa budete len nezmyselne rozčuľovať a neprospeje to nikomu, ani vám.

Všetko je dočasné

Trvá to dlho, ale raz to iste skončí. Nádej, optimizmus a presvedčenie o šťastnom konci je dôležitá vec pre to, aby sme neupadli do depresie, zlej nálady alebo pasívnej odovzdanosti. Keď vieme, kedy trápenie skončí, tak dokážeme ľahšie prečkať zlé časy.

Ja viem, že koniec pandémie nemá presný termín, koniec je nejasný a stále sa odkladá, lebo prichádzajú nové vlny ochorenia, vírus mutuje….

Môžete si však byť istí, že aj toto obdobie raz prejde. Čoskoro. Napríklad, keď budeme všetci zaočkovaní. Život pôjde ďalej ako predtým. Niektoré veci budú stále rovnaké, iné sa výrazne zmenia. V niečom k horšiemu, v inom k lepšiemu.

Zamerajte sa na to, čo viete z tejto situácie vyťažiť.
Užívajte si dobré chvíle,
tešte sa z toho, čo dobrého vám toto neobvyklé obdobie prinieslo.

Zamerajte sa na to, čo dokážete robiť každý deň. Doprajte si námahu aj oddych. Svet nekončí, len sa prudko mení. Zlé časy prejdú a prídu lepšie časy.

Užívajte si prítomnosť a tešte sa na budúcnosť

Optimizmus, že veci zvládnete, nádej, že veci raz budú lepšie, posilňuje chuť žiť, vytrvať, byť aktívni a dokonca pomáha zvládnuť horšie časy.

Tešte sa na to, čo vás čaká a nemohli ste to už dávno robiť. Budete môcť ísť do práce, stretnúť sa s kolegami v práci naživo, aj s kamarátmi a kamarátkami na pive, či na káve. Deti vyrazia do školy. Rozbehnete nové podnikanie. Nájdete si nové zamestnanie. Budú aj dobré veci. Nevyhnutne.

Keďže je Medzinárodný deň šťastia, tak vám to veľmi prajem a určite sa niečo z toho naplní. Toho dobrého bude iste oveľa viac ako si vieme predstaviť.

blank

2. Správajte sa rozumne

Správať sa rozumne v týchto časoch znamená viac vecí.

Napríklad, že rozumné je brať do úvahy informácie zo zdrojov, ktoré sú dôveryhodné. Kriticky zvažujme, kto nám dáva informácie a či sa vyzná v danej téme.

V prípade vírusovej epidémie je lepšie počúvať odborníkov z medicíny ako komentáre pod facebookovými statusmi od ľudí, ktorých identitu ani nepoznáme.

Liečiť vás aj tak budú lekári,
nie autori diskusných príspevkov.

Správať sa rozumne v týchto časoch znamená správať sa preventívne, opatrne a bezpečne.

  • Mám skôr veriť epidemiológovi alebo výživovému poradcovi?
  • Uverím skôr vedcovi alebo nedoštudovanému politikovi?
  • Robiť protesty bez rúšok alebo nie?
  • Nosiť rúška alebo nie?
  • Nosiť respirátory alebo rúška?
  • Robiť veľké žúrky alebo nie?
  • Ísť na lyžovačku, lebo na to mám právo alebo jeden rok vydržať bez lyžiarok na nohách?
  • Robiť to, čo môžem alebo sa sťažovať na to, čo nemôžem robiť?

Všetci máme rovnaké právo na názor,
ale názory sa líšia svojou rozumnosťou.
Rozlišujte to.

V každej otázke sú voľby, ktoré preventívne chránia nás aj druhých alebo nás aj druhých ohrozujú. V každej otázke je odpoveď, ktorá nás preventívne chráni pre urobením hlúposti a odpoveď, ktorá z nás hlupákov urobí.

Sú hlúposti, ktoré si môžeme dovoliť a sebe ani nikomu neuškodíme. V týchto časoch však naša hlúposť môže zabiť alebo navždy spôsobiť trvalé následky nám alebo ľuďom, na ktorých nám záleží.

Na Medzinárodný deň šťastia vám prajem, aby ste sa rozumne dokázali správať nielen počas pandémie, ale po celý život.

blank

3. Buďte láskaví

Sme v tom všetci spolu. Pandémia zasiahla všetkých. Každého trocha inak, ale niektoré veci sa týkajú nás všetkých.

Aj keď sme všetci viac vystresovaní a prežívame viac neistôt ako inokedy, tak prejavujte druhým podporu. Takto sa aj vám dostane viac podpory.

Aj keď mnohí okolo vás prežívajú pandémiu inak, vidia veci inak, tak im prejavte porozumenie. Dostane sa viac porozumenia aj vám.

Niekto prišiel o prácu, ale iní jej majú toľko, že odpadávajú od únavy. Niekto sa teší, že konečne robí z domu, ale iní sú z toho nešťastní. Jedni sa tešia, že majú viac času na rodinu, partnera a deti, ale iní sú z toho nervózni a prežívajú ponorkovú chorobu.

Sme v tom všetci spolu,
aj keď sme nútení prežívať to oddelene a odlišne.

Tak, či onak – ostávajte v spojení s tými, na ktorých vám záleží. Zavolajte starým kamarátom, susedom, spolužiakom, príbuzným. Zaujímajte sa o nich ako sa majú, podeľte sa so svojimi zážitkami.

Pozor! Nefrflite, nesťažujte sa, neobviňujte spoločne politikov – lebo z takéhoto rozhovoru sa dobre cítiť nebudete.

Hovorte o drobnostiach aj dôležitých veciach vo vašich životoch.
Nie o každodenných prekáračkách a prehreškoch cudzích ľudí,
ktorých poznáte len z obrazoviek.

Stále sa dá stretnúť aj naživo s ľuďmi, ktorí bývajú vo vašom okolí. Za dodržania odstupu a s rúškom (respirátorom) sa môžete na ulici, cez plot, či cez okno porozprávať so známymi, so susedmi aj s celkom cudzími ľuďmi, ktorých stretnete na prechádzke v lese.

Nebojte sa požiadať o pomoc

S odvahou žiadajte o pomoc, keď ju potrebujete. Neváhajte pomôcť, keď ju viete poskytnúť druhým.

S odvahou sa pustite do reči s druhými a láskavo reagujte na tých, ktorí sa pustia do reči s vami.

Toto nie sú len pravidlá pre Medzinárodný deň šťastia, ani výnimočné pandemické pravidlá.

Toto sú univerzálne pravidlá, ktoré odporúčam praktizovať každý deň.

Nech máte Medzinárodný deň šťastia každý deň!

medzinárodný deň šťastia

Medzinárodný deň šťastia má aj svoj dojímavý príbeh vzniku

Adam vyrástol v jednom zo sirotincov Matky Terezy v Kalkate. Meno dostal v sirotinci, lebo ho našli na ulici opusteného. Nevie sa ani kde a kedy sa narodil.

File:Happytalism FOunding Father Jayme Illien United States Department of State Adviser With Mother Anna Belle Illien.jpg - Wikimedia Commons medzinárodný deň šťastia
Jayme Illien s adoptívnou mamou

V tom istom čase pani Anna Belle Illien založila v USA adopčnú agentúru Illien Adoptions International a ako prvé dieťa z Indie si adoptovala pre seba Adama a nazvala ho Jayme. Jayme Illien už ako Američan vyštudoval ekonómiu, podnikal a stal sa z neho globálny aktivista a politický teoretik.

Spolu s Luisom Gallardom, Prezidentom Nadácie svetového šťastia (the World Happiness Foundation), vytvoril teóriu happytalismu, nového a spravodlivejšieho ekonomického systému, sociálno-politickej filozofie globálneho rozvoja, v ktorého centre ekonomického a ľudského rozvoja je šťastie, spokojnosť a sloboda pre všetko živé na planéte.

Jayme Illien, ako poradca pre Organizáciu spojených národov, viedol interne v OSN sedem rokov kampaň za to, aby sa Medzinárodný deň šťastia začal celosvetovo oslavovať. A v roku 2012 sa mu to aj podarilo.

Tu však dojímavý príbeh a jeho romantická verzia končí. Lebo, keď sa začnete bližšie pozerať na aktivity Jayme Illiena, tak sú rovnako obskúrne ako jeho úžasný a rozsiahly životopis na stránke wikivisually.com. (ktorý si veľmi pravdepodobne vytvoril sám)

Medzinárodný deň šťastia bol pravdepodobne založený špekulantom

Okolo šťastia, podobne ako okolo zdravia, diét, či podnikania s receptami na úspech, sa točí veľa špekulantov. Najvýraznejším je pre mňa napríklad Napoleon Hill autor bestselleru Mysli a zbohatni, ktorý je postavený na klamstve, že robil rozhovory s desiatkami najznámejších podnikateľov tej doby. Ale nikto sa s ním nestretol a ani ho nepoznali. Ale v motivačnej literatúre a biznise málokto rozlišuje fantazijnú beletriu od literatúry faktu.

Keď som sa začítal trocha hlbšie do životopisu Jaymeho Illiena, tak vyzerá, že si ho napísal buď sám alebo ho dal dokopy nejaký jeho fanatický stúpenec. Veď, kto by si o sebe napísal, že vymyslel novú paradigmu v ekonómii (základný a nový myšlienkový model), ale pri tom o nej nikto nevie a nikde inde sa o nej nepíše.

Dokonca, keď na sa na stránku novej paradigmy happytalismu pozriete, tak tam nenájdete nič, iba možnosť dať mu vlastný mail za sľub, že keď vyjde vedecké pojednanie o novej ekonomickej paradigme, tak vám ho pošle. Mimochodom, stránka existuje už od roku 2006 a nikde ani slovo o novej ekonomickej doktríne sľubujúcej rovnosť, spravodlivosť a šťastie pre všetkých.

Takže názov je super. Ale chválenie sa prevratnou zmenou v ekonomickom myslení umožňujúce šťastie každej bytosti na svete si prečítate iba z pera autora. A skutek utek.

Jára Cimrman Medzinárodného dňa šťastia

Ale Jayme Illien sa pokladá za globálneho aktivistu a politického teoretika. A teoretik asi naozaj je, lebo keď sa snažíte zistiť, čo naozaj robí, tak narazíte na prázdne web stránky.

Illien sa označuje za konzultanta pre OSN a že spolu s vnukom Nelsona Mandelu je zakladateľom United Nations New World Order Project, teda Projektu Organizácie spojených národov pre Nový svetový poriadok. A ak sa trocha orientujete v konšpiračných teóriách, tak vám to musí udrieť do očí. Samozrejme v OSN o tom nič netušia a s pojmami ako Nový svetový poriadok nechcú mať nič spoločné. A stránka venovaná tomuto projektu UNNWO.org je takisto prázdna.

Illien mal aj svoju stránku (o sebe) na oficiálnej Wikipédii, plnú nefunkčných odkazov, ale grandióznych vyhlásení o vlastnej osobe. Stránka dnes neexistuje, ale o sebe píše na bizarnejších verziách Wikipédie ako je wikivisually.com. (Kde sa nekontroluje dôveryhodnosť faktov tak prísne ako na Wikipédii.)

Na wikivisually o sebe okrem už povedaného vyhlasuje, že:

  • je CEO firmy Morpheum, ktorá sa venuje investovaniu do pokrokových technológií, ale (zase!) nemá ani funkčnú webstránku.
  • je digitálnym, technologickým a fintech pionierom, známym spúšťaním a premieňaním start-upov na citujem „into multitrillion-dollar global operations, and planetary movements„. V preklade – mutlitriliónové globálne operácie a planetárne hnutia. Takže sa nám zo šarlatána prerodil na megalomana.
  • zabezpečil prvé internetové finančné transakcie, ktoré spájali takých gigantov financií ako Golden Sachs, Citygroup a na koho si spomeniete.
  • bol poradca OSN v Iraku prostredníctvom CIA a Ministerstva obrany USA.
  • je globálnym ekonómom a bezpečnostným expertom a zastupuje OSN v medzinárodnom spoločenstve združujúcom špičkových ekonómov, nositeľov nobelioviek a pod (organizácia Economists for Peace and Security naozaj existuje, ale či s ňou má Illien naozaj niečo spoločného?).
  • je členom správnej rady firmy Huecore Inc., ktorá ma na LinkedIn 69 sledovateľov (menej ako ja?).

Netuším, čo všetko z tohto je pravda a čo všetko fantázia pána Illiesa, ale vyzerá to, že Medzinárodný deň šťastia má ako zakladateľa pekný kvietok, takého Amerického Járu Cimrmana, či Foresta Gumpa. A možno tento Medzinárodný deň šťastia je jeho jediný ozajstný (dokladovateľný) úspech. Ale je medzinárodný!

Mimochodom dlhoročná kampaň v rámci OSN za zavedenie Medzinárodného dňa šťastia stála vyše 1,5 milióna dolárov.

Takže ešte raz – Nech žije Medzinárodný deň šťastia!

Nedajte si pokaziť mojou radosťou búrať mýty, odhaľovať megalomanov, či snahou o kritické myslenie.

A dnes je prvý jarný deň, čiže rovnodennosť!

Od zajtra už bude konečne dlhší deň ako noc! A to je príležitosť ísť do prírody alebo sa aspoň na chvíľu z balkóna pokochať pučaním stromov a spevom vtákov.

Oni totiž veľmi dobre vedia, že lepšie časy sa blížia!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore