psychológia šťastia titulka

Sú buriči voči neprávostiam anti-sociálni?

slovensko_1_170419-064927_mos
Fotografiu pekne spájajúcu Jánošíka a protesty proti korupcii som si požičal. Je pôvodne z – https://www.irozhlas.cz/zpravy-ze-sveta/na-slovensku-vysly-do-ulic-tisice-lidi-protest-proti-korupci-zacal-diky-dvema_1704190844_bar

Ale naspäť k psychológii, kým mi niekto vytkne, že Jánošík bohatým bral…

Vaša osobnosť ovplyvňuje, či zasiahnete

Francúzsko-Austrálsky tím výskumníkov pod vedením Alexandrina Moisuc so svojím tímom chcela zistiť aký osobnostný profil majú osoby, ktoré sú ochotné konfrontovať anti-sociálne správanie – zistili, že takíto ľudia majú trocha iný charakter ako by ich ohovárači predpokladali.

Je ťažké skúmať ľudí v takýchto situáciách priamo, takže poznáme výsledky iba z hypotetických situácií – pri ktorých malo cez 1.110 respondentov (Francúzov a Austrálčanov) odpovedať ako by reagovali na rôzne situácie, keby videli, že sa deje niečo anti-sociálne, spoločensky nevhodné – niekto strháva plagát, pľuje na chodník, zahadzuje použitú batériu… a mnohé iné ľahšie aj drsnejšie situácie.

Účastníci mali odpovedať na škále. Mali označiť, či by vôbec reagovali, že by si nahlas povzdychli alebo inak neverbálne reagovali, až po slušné, či agresívne napomenutie páchateľa. A ešte mali napísať ako ich dané správanie morálne pohoršuje.

Na záver boli respondenti otestovaní osobnostnými dotazníkmi – a o to práve išlo. Či sa nájdu nejaké typické osobnostné črty spojené s ochotou ozvať sa voči anti-sociálnemu správaniu.

Jasné, chápem kľúčovú námietku – jedno hovoríme alebo napíšeme do dotazníka, iné je reagovať v realite. Tak či tak, tí čo by sa ozvali, a riskovali by svoje ohrozenie napomínaním páchateľa anti-sociálneho správania – tí mali typický a celkom zaujímavý a najmä pozitívny osobnostný profil. Cha!

Predpokladané vlastnosti ako – nízke sebavedomie, zatrpknutosť, agresivita a nízke sebaovládanie, dominancia a teda snaha sa vyvyšovať – nemali žiadne alebo negatívne prepojenie s pripravenosťou konať voči páchateľom.

Osobnostné vlastnosti a hodnoty

tých, čo by verejne zasiahli, boli spojené s osobnostnými črtami ako:

  • extroverzia,
  • sebavedomie,
  • vytrvalosť,
  • schopnosť ovládať svoje emócie,
  • cenenie si altruizmu
  • a schopnosť formulovať svoje názory.

A našlo sa ešte viac spojení – sú to ľudia, ktorí:

  • sa cítia sociálne prijímaní (čiže majú dobré vzťahy),
  • sú spokojní s tým, že majú nejakú sociálnu zodpovednosť
    (napríklad voliť a platiť dane),
  • majú nízku potrebu sociálnej dominancie,
  • a sú viac sociálne, genderovo a rasovo tolerantní.

Toto je dosť odlišný osobnostne-hodnotový profil v porovnaní s predstavou zatrpknutých, sebeckých a závidiacich sťažovateľov.

Takéto pozitívne vlastnosti sú často spojené s osobnosťami, ktoré bývajú schopné zvládať náročné situácie v pracovných tímoch, podstupujú odvážne adekvátne riziko, a bývajú pozitívnymi lídrami.

Na záver niečo ku šťastiu

Svedkovia neprávostí, ktorí altruisticky zasiahnu, čiže sú ochotní pomôcť nielen „našim ľuďom“, ale všetkým ubližovaným – sú šťastnejší v porovnaní so sebeckými a mlčiacimi zbabelcami.

Ľudia, ktorí sú ochotní nielen hovoriť, ale aj reálne preberať zodpovednosť za svet, v ktorom žijú, a sú ochotní brániť pred ničením materiálny aj hodnotový svet, ktorý si vážia – sú šťastnejší. V porovnaní s tými nedbalými, hodnotovo relativistickými tlčhubami, ktorých svet začína pred obrazovkou a končí pred prahom ich bytu a teda nekonajú, iba sa sťažujú.

Keď robíme, čo hovoríme, keď hovoríme to, o čom sme presvedčení, keď naše presvedčenia vychádzajú z našich hodnôt – tak sme viac sami sebou a sme šťastnejší. Viac ako tí, čo jedno hovoria, keď sú v bezpečí a druhé robia, keď sa cítia čo len trochu v ohrození.

Sebavedomie, integrita a čestnosť sa neprejavuje tak, že frfleme v krčme. Ani tak, že sa morálne pohoršujeme nad druhými a potom, keď máme príležitosť, tak si povieme: „Veď keď to neukradnem ja, tak to iste ukradne niekto iný.“ Alebo: „Veď všetci sú svine, tak prečo by som sa mal tváriť čestne akurát ja?“

Odvaha sa neprejavuje tak, že sklopíme oči a uši, ak sme náhodou svedkami vecí, ktoré nám vadia. Prejavuje sa tak, že napriek neistote ako to dopadne sa ozveme. Prejavuje sa tak, že sa nestaráme iba o seba, ale vnímame aj druhých, aj spoločenský kontext, aj etickosť situácie.

Ak voči takýmto odvážlivcom, ktorí prejavujú svoju odvahu a charakter pohoršene dvíhame obočie, pľujeme urážky a chrlíme nenávistné a spochybňujúce hodnotenia, tak to hovorí viac niečo o nás samých ako o tých, ktorí za nás riskujú a dvíhajú latku morálky v tejto morálne upadajúcej krajine.

Ešteže máme krásnu prírodu. Zatiaľ. Ale, ak sa nebudeme ozývať, nebude ani LES ani MY.

https://www.facebook.com/mysmeles.sk/videos/1506691116105064/
MY SME LES

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore