fbpx
psychológia šťastia titulka

Dary nedokonalosti – zraniteľnosť a šťastie

dary nedokonalosti
Photo by Nathaniel Tetteh on Unsplash

3. Spojenie s druhými

Tretím kľúčom k väčšiemu šťastiu je pocit spojenia s inými ľuďmi. Všetci máme túžbu byť súčasťou niečoho väčšieho, niekam patriť. To môžem dosiahnuť tak, že sa svetu ukážem úprimne taká, aká som. Až keď druhí ľudia spoznajú moje svetlé aj tmavé stránky, môžu ma mať radi preto, aká som. Budem sa cítiť videná, počutá a prijatá. Keď si dovolím byť autentická a zraniteľná, môžem si vytvárať blízke a rovnocenné vzťahy.

Odhalenie nedokonalostí je spojené so zraniteľnosťou a prináša aj strach z prežívania pocitu hanby. Strach, že ma ľudia budú hodnotiť. Strach, že keď budem sama sebou, tak mi ostatní povedia, že som hysterická alebo lenivá. Chceme sa preto zraniteľnosti vyhnúť.

A to tak, že sa prispôsobíme, snažíme sa byť perfektní a zapadnúť, správame sa tak ako ostatní, snažíme sa im vyhovieť a dúfame, že nás ľudia budú mať radi, lebo sme dokonalí. Myslíme si, že potom budeme štastní. No to je hra, ktorá sa nedá vyhrať. Takto ľudia vidia len moju masku, nie to aká som. Namiesto pocitu spojenia sa dostaví pocit, že mi nikto nerozumie a nikde nepatrím. Prídeme tak o dary nedokonalosti.

“Až keď druhí ľudia spoznajú moje pravé svetlé a tmavé stránky, môžu ma mať radi preto, kto som.”

Dary nedokonalosti sú odmenou za našu odvahu v oblastiach, v ktorých sme zraniteľní. Keď nerobíme veci, v ktorých by sme riskovali zranenie, tak nezažijeme veci, ktoré sú pre nás hodnotné.

Nepríjemné emócie sú súčasťou dobrého života

Brené Brown je pútavou rozprávačkou. Ja som sa vo viacerých jej príbehoch našla. Brené Brown ma zaujala tým ako rozpráva o nepríjemných emóciách ako je hanba alebo strach. Sú súčasťou bežného života a prežívame ich každý bez výnimky denno-denne. Nie sme však zvyknutí o nich rozprávať nahlas. A práve to, že sa o nepríjemné emócie a zážitky podelím s mojimi blízkymi ma od týchto emócii oslobodzuje a upevňuje moje vzťahy. Či už kamarátske, partnerské, pracovné alebo akékoľvek iné.

Nie to, že sa budem tváriť, že je všetko v poriadku a budem sa stále usmievať. Keď sa začneme deliť o naše strachy, obavy a neistoty, zistíme, že ich prežívame všetci. Je to liečivé uvedomiť si, že v tom, čo cítim a prežívam, nie som sama. Predsa platí “Ve dvou se to lépe táhne”.

“Keď sa začneme deliť o naše strachy, obavy a neistoty, zistíme, že ich prežívame všetci.”

Toto je len ochutnávka z toho, čomu sa Brené Brown venuje. Svoje poznatky demonštruje okrem kníh aj formou prednášok, kde zdieľa svoje osobné skúsenosti a príbehy. Môžete si ich aj so slovenskými titulkami pozrieť napríklad tu:

Už viete, čo sú to tie dary nedokonalosti? 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore