V tejto časti o filmoch, ktoré odporúčam pre ich pozitívne vplyvy na dušu, sa budem venovať jednej televíznej osobnosti. Je však na Slovensku úplne neznáma. Niet divu. Je to Američan a robil relácie pre predškolákov. Volá sa Fred Rogers alebo Mister Rogers ako jeho postava v show. Vo filme ho hrá Tom Hanks, v dokumente hrá sám seba a v seriály Kidding je ním výrazne inšpirovaný Jim Carrey. Pozrime sa na pána Rogersa bližšie.
(1592 láskavých slov, menej ako 8 minút čítania)
Fred Rogers
Fred Rogers (1928-2003) bol americká televízna osobnosť, hudobník, skladateľ pesničiek, bábko-herec, producent a tvorca detských relácií. Najznámejšou sa stala séria televíznych show pre predškolské deti – Susedia pána Rogersa. V severnej Amerike je podobne slávna ako Sesame Street. Trvala 33 rokov a tvorilo ju skoro 900 epizód (!), kde hral Fred Rogers v podstate sám seba a vytváral príbehy a dialógy spolu s viacerými bábkami a živými hosťami.
Jeho základným poslaním bolo ukázať deťom, že mať emócie, zážitky a vzťahy, ktoré sú veselé alebo smutné, radostné alebo bolestivé, je nielen normálne, ale aj prospešné, keď sa s nimi vieme vyrovnať. Jeho relácia mala deťom pomáhať a aj preto na nej 30 rokov spolupracoval s detskou psychologičkou. Mnohých šokovalo ako otvorene a citlivo sa venoval témam ako smrť, súrodenecká rivalita, nástup do školy, či rozvod.
Jeho základným postojom bolo, že láskavosťou a akceptáciou svojho prežívania a prežívania druhých môžeme prinášať do sveta dobro a šťastie. Pripomína mi zakladateľa Na človeka zameraného prístupu v terapii, ktorý je aj jeho menovec – Carla Rogersa.
Fred Rogers vo svojej show, naživo v dokumente, aj hraný Tomom Hanksom vo filme, či Jimom Carreym v seriály, pôsobí skoro ako americký dalajláma. Čo je vtipné v súvislosti s tým, že bol vyštudovaný teológ a presbyteriánsky kňaz.
Pripravte sa na to, že pri sledovaní týchto filmov nebudete veriť, že by taký láskavý človek mohol existovať. Podobne, ako bol nedôverčivý aj investigatívny novinár, okolo ktorého sa točí príbeh nasledujúceho autobiografického filmu.
A Beautiful Day in the Neighborhood (2019)
Každý vie kto je Tom Hanks. Ale kto pozná herca Freda Rogersa? Tom Hanks je oscarový herec a pozná ho asi každý. Fred Rogers je tiež nositeľom niekoľkých Emmy, ale je známy v podstate iba generácii detí, ktorá pozerala TV medzi rokmi 1968-2001 v USA a Kanade.
Že by mal Tom Hanks hrať vo filme Freda Rogersa vyzerá ako nevyhnutné rozhodnutie. Nielen preto, že sa Tom Hanks na Rogersa fyzicky dosť podobá, ale aj ich civilné správanie je dosť podobné. A nielen to – sú aj bratrancami zo šiesteho kolena 🙂
Napriek tomu, že Tom Hanks doteraz stvárnil vo filmoch už deväť reálnych postáv, tak sa cítil vystrašený hrať niekoho, kto mal taký zásadný spoločenský a kultúrny vplyv na toľkých ľudí. A najväčším problémom Hanksa bolo hovoriť pomalšie a tak musel pre svoje skľudnenie pred natáčaním relaxovať a meditovať.
Dej tohoto hraného filmu sa venuje iba krátkemu obdobiu, kedy Fred Rogers, jeho relácia, postavičky aj pesničky boli mimoriadne populárne v celej USA. A časopis Esquire chcel písať sériu článkov o hrdinoch tej doby.
Fred Rogers a novinár Tom Junod
Preto dostal od svojej šéfky v časopise zadanie Tom Junod. Cynický a oceňovaný novinár. Keďže vždy písal kritické a investigatívne články, mal o Fredovi Rogersovi, o tomto anjelsky čistom a láskavom človeku, napísať odhaľujúci článok. To bola Junodova špecialita. Dokázal ukázať to najhoršie z ľudí.
Lenže po stretnutiach s Fredom Rogersom sa nielenže zmenil názor novinára na neho, ale sa zmenil aj pohľad novinára na ľudí a na seba samého.
Toto napísal pred premiérou filmu v roku 2019 Tom Junod o ich vzťahu pre časopis Atlantic:
Pred dávnymi časmi muž s bezhraničnou láskavosťou videl vo mne to, čo som nevidel v sebe ani ja sám. Dôveroval mi, aj keď ja som si myslel o sebe, že som nedôveryhodný a mal o mňa ozajstnejší záujem ako ja o neho. Bol prvou osobou, o ktorej som písal, ktorá sa stala mojím priateľom a naše priateľstvo trvalo, až do jeho smrti.
Centrom filmu nie je Fred Rogers, ale novinár Tom Junod (Matthew Rhys). Centrom filmu nie je Fred Rogers, ale jeho láskavý a všímavý prístup k druhým, ktorým dokázal meniť charaktery.
Fred Rogers bol ťažký prípad na robenie interview.
Vždy sa tak autenticky zaujímal o toho, s kým hovoril, že novinári zabúdali, že ho chceli vyspovedať.
Najkrajšia scéna filmu je z cesty metrom, kedy spolucestujúci – deti, mladí aj dospelí – začnú spievať titulnú pesničku z relácie pre Freda Rogersa ako ich prejav vďaky za to, ako im ovplyvnil život. Poplačete si.
Mimochodom, manželka Freda Rogersa hovorila, že on nie je taký svätec ako sa o ňom píše. To isté o sebe tvrdil aj Fred Rogers. Keď ho porovnám s neautentickými svätcami z motivačného biznisu, tak sú mi ešte viac na smiech ako doteraz.
Won’t You Be My Neighbor? (2018)
Ak máte rovnako radi životopisné dokumenty ako ja, tak si iste pozrite tento. V tomto dokumente som spoznal Freda Rogersa. Film spomínaný vyššie som videl až potom. Zhodou okolností aj tento dokument urobil Morgan Neville, režisér skvelého dokumentu 20 feet to stardom, o ktorom som písal minule.
Dokument o Fredovi Rogersovi prechádza väčšiu časť jeho kariéry než vo filme. Sú v ňom rozhovory so spolupracovníkmi, jeho deťmi, a dokonca aj s vyššie spomínaným novinárom Junodom. Uvidíte však najmä spoločenský kontext, ktorý dokresľuje význam Freda Rogersa.
V 70 rokoch minulého storočia boli v Severnej Amerike (aj v Európe) populárni rebeli, protestujúci, politici aj divoké rockové hviezdy. Hnutie hippies, protesty proti vojne vo Vietname, veteráni z Vietnamu, atentáty na oboch Kennedyov, zápas o rovnoprávnosť černochov – to hýbalo americkou spoločnosťou.
Fred Rogers láskavý radikál
A do toho vstupoval Fred Rogers, mimoriadne jemne a láskavo hovoriaci muž, ktorý sa trpezlivo a tvrdohlavo držal princípov porozumenia, spolupráce, láskavých vzťahov, a lásky v mnohých podobách.
Bol radikálom v láskavosti. Bol radikálom v tom, aké témy prinášal do TV a ešte aj pre malé deti. Okrem na začiatku spomínaných ťažkých emocionálnych tém, si pre reláciu vytvoril postavu černošského policajta alebo pozval ťažko postihnutého chlapca a normálne sa s nimi rozprával o ich prežívaní.
V roku 1997, keď Rogers dostal Emmy za celoživotné úspechy, vyšiel na pódium a elite showbiznisu okrem kratučkého poďakovania povedal:
Každý z nás mal počas života niekoho kto nás miloval ako človeka. Mohli by ste sa teraz na 10 sekúnd zamyslieť nad ľuďmi, ktorí vám pomohli stať sa tým, kým ste?
A potom len pozeral na svoje hodinky a bol potichu. Najprv publikum reagovalo nervóznym smiechom, ale nakoniec každý slzil od dojatia. Fred Rogers prežíval lásku k druhým ľuďom autenticky.
To bol vlastne jeho radikalizmus – žiadne eskamotérstva, ani emocionálne záplavy typu Modré z neba, ani aktuálne celebrity pre zvýšenie sledovanosti. Len civilné správanie a tiché rozhovory o citlivých témach. A pri tom mu pomáhali pesničky a bábky.
Keď jeho TV stanica urobila prvý raz Deň otvorených dverí, aby deti mohli vidieť štúdio, bábky a pána Rogersa, tak sa vytvorili kilometrové rady rodičov s deťmi.
Fred Rogers chcel z televízie, ktorú pokladal za veľmi inšpirujúcu, ale aj toxickú, urobiť viac bezpečné miesto, špeciálne pre deti. Bolo by zaujímavé, čo by dnes povedal na sociálne médiá a ich vplyv na deti a ako by na nich dokázal vystupovať.
Kidding (2018)
Kidding je seriál, ktorý má dve série po desať častí. Bol nominovaný na dva zlaté Glóbusy (Jim Carrey a seriál). Je to seriál o rodinnom televíznom podniku, ktorý šéfuje chladný otec, bábky tvorí trochu vyšinutá dcéra a veľmi citlivý a dobrácky syn (Jeff – Jim Carrey), ktorý je hlavnou postavou detskej relácie (vystupuje v nej ako Mr. Pickles – kyslá uhorka).
Prvá séria je vynikajúca – odporúčam (druhá je podivná, neodporúčam). Jim Carrey je skvelý smutno-láskavý, a úžasné až bizarné postavičky, najmä tie bábkové, vás rozosmejú. Je to veľmi láskavá, aj keď miestami čierna komédia.
Prepojenie? Fred Rogers bol silnou inšpiráciou aj pre formu detskej relácie v seriály Kidding aj pre láskavé správanie hlavnej postavy.
Keď Jim Carrey hrá vážne roly alebo ak ste ho videli ako vystupuje v civile, tak má veľa prejavov podobných Fredovi Rogersovi.
Seriál je o rodinných trápeniach, vzťahových konfliktoch, napätiach medzi otcom a synom, ale najmä o vyrovnávaní sa so smrťou syna a rozvodom hlavnej postavy. Jim Carrey sa vyrovnáva so svojimi trápeniami a emóciami veľmi podobne ako to robil Fred Rogers vo svojej show.
Ako opisujú tvorcovia seriálu: Pre nás mal byť Mr. Pickles niekto, komu sa síce rozpadá rodina aj duševné zdravie, ale aj tak sa snaží ostať dobrým človekom. Nie ako v iných seriáloch, kde sa v časoch osobnej krízy hlavná postava začne živiť výrobou drog, opíjať sa, mať náhodný sex a zabíjať ľudí.
Odkaz Freda Rogersa
Zaujímavým aspektom celého seriálu, je niečo, čo sa asi dialo denno-denne aj ozajstnému Fredovi Rogersovi. Hlboké presvedčenie a vytrvalé presadzovanie princípov ako byť čestný, ako byť dobrý a láskavý, napriek príkoriam, pokušeniam a tlakom z okolia.
Napríklad, Fred Rogers bol v roku 1969 svedčiť pred komisiou amerického senátu. Počas vlády prezidenta Nixona, chceli znížiť rozpočet na verejnú televíziu. Znamenalo by to zrušenie relácie. Avšak po Rogersovom 5-minútovom prejave o detskej duši a jej potrebách, pôvodne unudený a skeptický predseda senátu, televízii tých 20 miliónov dolárov odklepol.
Ako píšu v Guardiane: Kde sú dnes dospelí, ktorí by naozaj rozumeli každému dieťaťu, ktorí by v televízii pre deti uprednostňovali tiché zamyslenie sa pred množstvom vzruchov, emócie pred akciou a pravdu pred predvádzaním sa?
Tak a to je asi tak všetko o najláskavejšej postave detskej pop-kultúry minulého storočia. Neviete náhodou – Má dnes niekto v médiách podobný prístup k malým deťom?
Chcete mať prehľad o novinkách na tomto blogu?
Ak vás baví čítať o emóciách a ich vplyve na naše vzťahy, zdravie aj komunikáciu, odporúčam tieto knihy.