So Zuzkou Matuščákovou a potom aj s Luciou Okša sme sa stretli pri nahrávaní dvoch podcastov a rozhovoru pre magazín Nevyhorení, ktoré robia pre Forbes. Otázky, ktoré sa pýtajú, ma bavia, pretože ma nútia rozmýšľať. Verím, že všetky ich rozhovory v celom malom vesmíre Nevyhorení spravia to isté s vami. Zamyslíte sa nad tým ako žijete a ako by ste chceli žiť. Najviac sa k tej mojej predstave približuje bookazín Nevyhorení 01/2022.
V ňom si prečítate viacero rozhovorov, o ktorých autorky hovoria, že by nám mali pomôcť sa uzemniť a byť viac samými sebou.
Nie som nezaujatý recenzent. Autorky ma opakovanie vtiahli do svojho projektu Nevyhorení, tak som si povedal, že o ňom niečo napíšem. Nielen to, pozvali ma, aby som sa stal krstným otcom magazínu (to mi znie viac mafiánsky ako kresťansky :-)). To bol pre mňa nový zážitok a veľká pocta. Keďže však krst prebiehal 28. novembra 2022, práve v období, kedy som dopisoval svoju knihu o vzťahoch (Láska tu je s nami) a chodil z jedného školenia na druhú prednášku, tak som v tom čase k propagácii Magazínu prispel len zverejnením fotiek na FB a IG. Ale kým som sa k tomu teraz dostal, tak som si povedal, že napíšem o celom vesmírčeku Nevyhorení. Nech sa páči.
Nevyhorení sa stala značkou
Pod týmto menom najprv vznikla kniha plná rozhovorov s ľuďmi, čo zažili vyhorenie, ale znova sa im podarilo vrátiť späť do stavu nadšenia a zmysluplného života. Kniha Nevyhorení vyšla ešte v roku 2019, stala sa bestsellerom a stále sa dá kúpiť. Je to komplexná kniha. Tým chcem povedať, že to nie je iba kniha rozhovor so známymi ľuďmi (podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko, bývalá tenisová šestka Karol Kučera, speváčka Celeste Buckingham), ale o svojom vyhorení a ceste z neho rozprávajú aj ľudia z normálnych profesií ako zdravotná sestra či učiteľka. Dokonca vyhoreli aj ľudia, od ktorých by ste čakali, že sa im to nemôže stať, lebo sa venujú duševnému zdraviu – psychológ aj psychiater. Avšak dáta nám ukazujú, že práve pomáhajúce profesie a ľudia, ktorí robia svoju prácu s nadšením a angažovanosťou sú vyhorením ohrození najviac.
A aj práve kvôli tomuto je kniha Nevyhorení komplexná. Po prvé, vďaka autorkám sa v rozhovoroch ide do hĺbky, po druhé psychiater aj psychológ urobia ešte aj odborný typ vhľadu do problematiky vyhorenia a po tretie tu nájdete viacero informácií o vyhorení, koho sa najčastejšie týka, ako ho rozpoznáte, prečo práve mileniáli o vyhorení najčastejšie rozprávajú, a pod. Odporúčam.
Diár duševného zdravia
Graficky nádherný, s konkrétnymi aktivitami a otázkami pre sebareflexiu. Keďže už je neaktuálny, tak o ňom viac písať nebudem, ale myslím si, že bol inšpiráciou autoriek pre kvetnatú a plnohodnotnú grafiku, ktorú potom použili v aktuálnom magazíne Nevyhorení.
Podcast Nevyhorení
Podcast Nevyhorení je rozsiahly vesmír sám o sebe. Je plný rozhovorov s psychológmi a príbuznými profesiami na rôzne témy súvisiace s duševným zdravým. Už sa blížia k 40-tke! Každý približne po hodine. Tu ponúkam dva z nich, v ktorých som hosťom (strašná sebapropagácia :-)).
Ale vrele odporúčam počúvať aj všetky ostatné, veď uznajte – prokrastinácia, smútenie, vytváranie návykov, toxická pozitivita, zlyhania, hnev a mnoho iných tém. Všetky sú spojení s duševným zdravým – s duševným nepokojom a ako s ním pracovať.
Magazín Nevyhorení
Celý tento článok som chcel napísať o bookazíne Nevyhorení. Bookazín je slovo, ktoré som počul prvý krát v spojení s týmto magazínom – teda niečo medzi knihou a magazínom. Má viac ako 150 strán. Formát ako magazín, obsah ako kniha.
Recenziu som chcel napísať hneď po tom ako som ho v decembri prečítal. Ale nestíhal som. Aká irónia. Nevyhorel som, ale október, november a december 2022 boli pre mňa najnáročnejšie v roku 2022. Nesťažujem sa. Našťastie som vedel, že moje nadmerné pracovné zaťaženie bude dočasné a všetka práca ma bavila. A nevyhorel som. 🙂
Ak by nemali slovenskú verziu, tak majú aj českú.
Najprv vás zaujme A4 formát a potom neobvyklá grafika. Takú si pamätám z umeleckých magazínov o literatúre. Štúdio Milk a autorky sa vyhrali. Nielen s kresbami, ale aj s fotografiami a zalomením celého magazínu.
Obsah magazínu
A potom, aspoň mňa, najviac milo prekvapili otvorené a sebaodhaľujúce úvody autoriek. Až ma mrazilo a dojímalo. Je cítiť, aj v knihe, podcastoch a aj tu v magazíne, že autorky chcú ísť do hĺbky, lebo sa neboja ani vlastných slabostí, neistôt, démonov. Asi sa boja, ale majú aj odvahu.
V úvodných rozhovoroch je aj rozhovor s učiteľom Dávidom Králikom o tom ako otvorene priznávať chyby, dokonca pred žiakmi. A potom rozhovor so mnou na tému Ako byť sám sebou. Dá sa to vôbec? Pomáha to duševnému zdraviu? A ako? A ako nás to môže skôr trápiť, ak strašne chceme byť sami sebou a ideme na to nevhodne.
Základom celého magazínu je téma Návrat ku koreňom a je to časť knihy, kde nájdeme rozhovory s ľuďmi, ktorí odišli z veľkomiest a usadili sa v prírode, na farme, na kopaniciach, v sade. A tak uzemnenie a návrat ku koreňom nie je iba metaforický, ale aj doslovný.
Ak vás zaujíma ako sa vyrovnali s odchodom do prírody Zoltán Demján, bývalý vrcholový horolezec a kouč, Michaela Brezovská, topmodelka, literárna dula Soňa Borušovičová a jej partner dizajnér Maroš Adamčík. Príbehy však nie sú jednostranné a dočítate sa aj o rodine Vágnerovcov, ktorí majú roky farmu a rozmýšľajú o návrate viac do mesta.
Bonusom knihy je dlhý rozhovor so staručkým, ale stále živelným psychiatrom Radkinom Honzákom o zmysle života a iných šibalstvách.
A je tu toho viac. Oveľa viac. A všetko ma bavilo. Magazín Nevyhorení 01/2022 odporúčam.