psychológia šťastia titulka

Botox – viac krásy, menej emócií

botox

Botox oslabuje emócie

Botox nezabije vás, ale vaše emócie. Je to síce prehnané tvrdenie, ale výsledkom botoxu býva, že takto opeknení ľudia prežívajú slabšie svoje emócie. Je to tým, že ich menej prejavujú v tvári. Ak sa má pre odstránenie vrások trpieť plochším emocionálnym životom, tak to je druh dane, s ktorým po večnej mladosti túžiaci ľudia asi pred kozmetickým zákrokom nepočítali.

Dá sa to aj otestovať. Marsha Wichers je holandská kozmetická lekárka a vizuálna umelkyňa. V zaujímavom článku opisuje ako si natočila na video rôzne mimické prejavy emócií. Napríklad prirodzený úsmev alebo znechutenie. Natočila sa s prirodzenou tvárou pred aplikáciou botoxu a aj potom ako sa nechala pre svoj experiment „napichať botoxom“. Obe videá nechala prejsť softvérom na dešifrovanie emócií a aj softvér mal problém rozpoznať jej botoxom spevnenú tvár. Marsha sa snažila, ale nedokázala sa tváriť s botoxom tak ako pred „napichaním“.

Ľudia sú, v porovnaní so softvérmi rozpoznávania emócií, navyše oveľa citlivejší na to, keď sa niekto prejavuje neprirodzene. A keď sa niekto tvári neprirodzene, nebýva nám veľmi sympatický. S botoxom budete budiť dojem krásy a mladosti, ale iste nie toľko srdečných sympatií, ktoré vyvolávame práve autentickými mimickými prejavmi.

Je smutné, že štatistiky ukazujú, že stále viac ľudí a stále viac mladých ľudí, si vďaka túžbe po vonkajšej kráse dáva robiť botoxové zákroky, ale zároveň si ochudobňujú svoj emocionálny život. Len v USA si botoxovú kozmetickú úpravu vrások dá urobiť asi 5 miliónov ľudí ročne. Ako keby sa „napichalo“ celé Slovensko.

Medzi ľuďmi vo veku 19-34, teda celkom mladými, požiadavky na botox narástli za posledných 5 rokov od 41% (Británia) až po 87% (USA). Táto selfie generácia urobí ročne priemerne 28.000 selfíčok a dáva si robiť botoxové procedúry už preventívne, skôr ako sa im vrásky objavia!

Botox oslabuje aj chápanie

A nielen to – jeden z výskumov dokonca ukazuje, že znehybnenie svalov botoxom spôsobuje pri čítaní horšie porozumenie textu. Čítanie emocionálnych pasáží príbehov v knihe vyvoláva totiž podvedomé emocionálne pohyby v tvári. Ak sa však tieto pohyby pri čítaní nedostavia, tak sa znižuje emocionálna reakcia a to zhoršuje porozumenie emocionálneho textu. Keďže emócie a myslenie sú úzko prepojené, tak botoxová tvár v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj kognitívne schopnosti.

Odstránenie vrások odstráni aj EQ

A nielen to – podobný proces sa deje aj pri zrkadlení emócií. Keď vidíme niekoho smutného, nahnevaného alebo naopak veselého, tak máme podvedomú tendenciu jeho reakciu opakovať. Toto zrkadlenie emócií je dôležitou pomôckou pri prežívaní empatie. Keď sa rozprávate so svojou kamarátkou, ktorá je smutná, tak vo vašej tvári sa začne automaticky odzrkadľovať jej prejav tváre. To vo vás vyvolá podobnú emóciu akú prežíva ona.

Štúdie na ľuďoch s botoxom znehybnenou tvárou však ukazujú, že aj ich schopnosť empatie je týmto negatívne poznačená. Botoxové tváre sú skrátka menej empatické a ich emocionálna inteligencia sa tak znižuje.

botox vrásky

Botox oberá o šťastie

Mnoho ľudí si necháva vyhladiť vrásky okolo očí a znehybňuje si tak svaly, ktoré pomáhajú vytvoriť tri vrásky na bokoch očí (tzv. crows feet), ktoré sú znakom prirodzeného úsmevu. Ľudia s takto zablokovanými svalmi sa nedokážu poriadne usmievať a tak majú viac depresívnych symptómov.

Takže, s botoxom by som bol opatrný – nielen, že budete po čase vyzerať neprirodzene až monštruózne, ale budete mať menej pozitívnych emócií, budete depresívnejší a budete menej citliví aj chápaví.

Blondínkam krivdia, že ich farba vlasov súvisí s inteligenciou, ale botoxom napichané krásky a krasavci o emocionálnu inteligenciu iste prichádzajú.

Botox na depresiu

Lenže nie je všetko také čierne. Odstránenie vrások vám môže pomôcť cítiť sa aj lepšie – ale nie preto, že budete vyzerať mladšie a lepšie a ani preto, že vás bude viac ľudí obdivovať naživo, či na sociálnych sieťach.

Bude to preto, lebo existujú aj tvárové prejavy spojené s negatívnymi emóciami. Napríklad také mračenie sa je stiahnutie svalov medzi obočiami. A to vytvára vrásky takisto! A botoxom sa vyrovnávajú vrásky na čele tak, že sa zablokujú pohyby svalov spojených s mračením. Štúdie ukazujú, že ľudia so zablokovanými čelnými svalmi prežívajú menej depresívnych symptómov. Botoxom sa dá teda trocha bojovať aj proti depresii.

Tvárte sa a budete viac cítiť

Z týchto výskumov o vplyve botoxu na intenzitu emocionálneho prežívania však plynie aj iné poučenie. Ľudia, ktorým nie je v tvári vidieť emócie, prežívajú emócie slabšie. A ani nemusia mať na tvári botox. Stačí, keď sa nenaučili prejavovať emócie alebo keď sa naučili svoje emócie skrývať.

Ľudia s výrazom pokrového hráča emócie aj naozaj menej prežívajú.

Keď emócie viac otvorene prejavujete,
tak ich aj viac prežívate.

Emócie neblokujte. Ani vôľou, ani botoxom. Emócie prejavujte – tvárte sa. Budete nielen čitateľnejší pre ostatných, ale aj sami pre seba.

Je však lepšie byť autentickí a spontánni pri pozitívnych emóciách a radšej sa viac ovládať pri negatívnych emóciách. Ale to je na iný článok.

Ak vás tento článok zaujal a chcete vedieť oveľa, ale oveľa viac zaujímavostí o emóciách, tak v knihe Sila pozitívnych emócií svoju zvedavosť iste uspokojíte. Ak radšej počúvate než čítate, tak si knihu môžete aj vypočuť ako audioknihu.

Kniha sa dá kúpiť aj na Martinuse. Nech sa páči.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore