fbpx
psychológia šťastia titulka

FLOW – šťastie bez emócií?

Optimálne prežívanie (flow) závisí od schopnosti mať v každom okamihu pod kontrolou to, čo sa deje vo vedomí. Túto schopnosť môže každý človek dosiahnuť na základe vlastného individuálneho úsilia.

Kniha Flow poskytuje príklady, ako by sa mohol stať život radostnejší, a dáva tipy aj teoretické podklady, o ktorých môžeme rozmýšľať a aplikovať ich do svojho života.

Neuspokojiteľnosť netreba uspokojovať

Ak je prvým mylným presvedčením to, že celý vesmír bol stvorený, aby plnil naše potreby, tak druhým omylom je, že ich dokážeme uspokojiť väčšou a väčšou spotrebou. Naše potreby sú však uspokojiteľné iba dočasne. Rýchlo si zvykneme na pohodlie (peniaze, luxus, krásneho partnera, vyššiu pozíciu vo firme…) a chceme zasa viac.

Táto chronická nespokojnosť je spôsobovaná napríklad tzv. hedonickou adaptáciou, čiže prispôsobovacou reakciou organizmu na okolnosti – jednoducho si zvykneme aj na zlé, ale aj na to dobré.

Ako píše Czikszenmihályi: Na vysporiadanie sa s týmito prekážkami si každá kultúra vyvinula časom vlastné ochranné prostriedky – náboženstvá, filozofie, umenie a iné štíty, ktoré nám pomáhajú chrániť sa pred chaosom. Pomáhajú nám veriť, že máme kontrolu nad tým, čo sa deje a poskytujú nám dôvod uspokojiť sa s naším osudom.

Keď sa však ľudia pokúšajú dosiahnuť šťastie bez podpory viery, zvyčajne sa usilujú o maximalizáciu potešení – čo je takisto mylný smer. Lebo kvalita života sa týmto spôsobom zlepšiť nedá.

Sebakontrola a flow

Sebakontrola a flow

Snaha dosiahnuť kontrolu nad sebou je jedným z najstarších cieľov ľudskej psychológie. Klausner (1965) zistil, že objekty, na ktoré býva kontrola smerovaná, sa dajú zaradiť do štyroch kategórií:

  1. kontrola výkonu alebo správania (napríklad riadime pohyb pri tanci);
  2. kontrola fyziologických pohnútok (ovládame hlad, smäd, močenie, chlad…);
  3. kontrola intelektuálnych funkcií, tj. myslenia (relaxujeme, meditujeme, sme všímaví, sústredene spamäti počítame…);
  4. kontrola emócií, t. j. cítenia (neprejavujeme alebo kontrolovanou formou prejavujeme hnev, smútok, radosť…).

Ak však ľudia už tisíce rokov vedia, ako sa stať slobodným a mať kontrolu nad vlastným životom, prečo sme v tomto smere nedosiahli väčší pokrok?

Vzorec na šťastie sa nenaučíte naspamäť

V prvom rade je to preto, že typ poznania, ktoré človek potrebuje na oslobodenie vedomia, nie je kumulatívny. Znamená to, že sa nedá vtesnať do vzorca, nedá sa naučiť naspamäť a potom rutinne uplatňovať.

Nedá sa získané múdrosti iba prevziať od druhých, či z kníh. Každý si musí nimi prejsť sám. Keby naši predkovia jazdili skvele na koni a napísali k ovládaniu koňa akokoľvek výstižnú a priamočiaru príručku – aj tak si celým procesom tréningu jazdenia na koni musíme prejsť sami. Keď chceme vedieť jazdiť a nespadnúť zo sedla, musíme sami krotiť koňa aj seba.

Pri kontrole vedomia, či robenia iných vecí zvyšujúcich šťastie – nestačí iba vedieť ako to robiť. Človek to musí robiť sústavne. Tak ako musia športovci či hudobníci celý život trénovať. Dokonca, aj keď sú najlepší na svete.

A nielen to – poznanie ako kontrolovať vedomie sa musí preformulovať zakaždým, keď sa zmení kultúrny kontext. Múdrosť mystikov, sufistov, jogínov alebo majstrov zenu bola v tých časoch prepojená s vtedajším životom, jazykom, predstavami a poznaním sveta. Dnes je nezrozumiteľná a neaplikovateľná v pôvodnej podobe. Potrebuje adaptáciu, preklad, zmenu kontextu a súvislostí, ktorú často robia súčasní majstri. A aj tak si ešte aj to ich prispôsobenie musíme adaptovať sami pre seba.

FLOW a doba vyrušení

Flow je zaujímavý fenomén. Je to stav mysle, do ktorého sa všetci vieme dostať. Niekedy, aj bez špeciálnych zručností, sa dokážeme ponoriť do činností.

Dnes je najväčšou prekážkou pre flow spôsob nášho fungovania v každodennom svete – vyrušenia, nesústredenosť, náhlivosť za cieľmi, preskakovanie z jednej veci na druhú – neumožňujú sa do flow dostať alebo v ňom zotrvať.

Predpokladom ponorenia sa do sústredenej činnosti – je schopnosť ostať mysľou pri danej činnosti. Všímavosť a flow majú veľa spoločného.

Flow je k dispozícii pre všetkých – vyžaduje však niekoľko vecí. Aby sme sa vedeli sústrediť, aby sme mali činnosť, ktorá nás baví a mali dostatok zručností ju zvládnuť. Chce to teda viac cviku vo viacerých oblastiach – v sústredení a aj v samotnej činnosti.

Mnohých hneď napadne, že ako rýchlo vám ubehne čas pri hraní počítačových hier, či pozeraní filmu. Áno, ale to dokáže každý, pretože k danej činnosti netreba nejaké zvláštne zručnosti – hrať počítačové hry a pozerať film dokáže každý pako :-), lebo jeho pozornosť získavajú dobre narežírované a nadizajnované podnety.

Pri počítačových hrách, aj pri surfovaní po príspevkoch na sociálnych sieťach, sa objavuje niekoľko javov podobných flow – čas letí ako besný, zabudnete čo ste chceli robiť. Pri konzumovaní obsahu sa však nedeje to najdôležitejšie, čo prináša uspokojenie – nič sami nevytvárate, nepreukazujete svoje schopnosti a majstrovstvo, nezvládate úlohy vďaka tomu ako sa viete sami dobre ovládať.

Práve naopak – ste ponorení do sveta vytvoreného programátormi pracujúcimi v organizáciách, ktoré potrebujú získavať vašu pozornosť. A darí sa im to preto, že sa neviete ovládať!

Pokračovanie na ďalšej strane. (Prvky flow.)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore