Filmová branža neponúka len zábavu. Ovplyvňuje nás aj posolstvami o tom, akí sme alebo akí by sme mohli byť. Napríklad, naše presvedčenia o romantických vzťahoch sú výrazne ovplyvnené romancami z Hollywoodu a dysneovkami s dievčatami, ktoré našli svojho princa. Ale ja som chcel o inom. V tomto článku predstavím jeden film (Jozef Mak), filmovú sériu (James Bond) a jeden seriál (Maid). A na všetkých ukážem a ohodnotím tri odlišné prístupy ako reagovať na to, keď je život neustále proti nám. Odolnosť vo filme trikrát inak.
Každá z troch vybraných postáv ukazuje neuveriteľnú odolnosť voči náročným životným situáciám. A zároveň každá iným spôsobom na ne reaguje.
Takže si najprv povedzme, čo je to odolnosť.
Odolnosť – resilience
Psychológia definuje odolnosť ako proces dobrej adaptácie na ťažké životné okolnosti, nepriazeň osudu, tragédie, traumy, ohrozenia alebo veľký stres. Zdrojom takýchto stresov môžu byť vzťahové problémy, vážne zdravotné problémy, finančné aj existenčné problémy.
Odolnosť je zložená z dvoch spôsobov ako na náročné životné okolnosti reagujeme:
- akú nazbierame kapacitu a schopnosti zabrániť nášmu ubližovaniu (ako veľa vieme vydržať a znášať)
- a ako dokážeme na strasti reagovať a z ublížení sa pozviechať a vyzdravieť.
Príklad prvého môže byť, že máme dostatočné a zdravé sebavedomie a tak aj verejný posmech nás nepoloží. Príklad druhého je, že aj keď po úraze skončíme handikepovaní, tak si vieme znova vybudovať zmysluplný a spoločenský život. Vždy však pri odolnosti robíme oboje – snažíme sa vydržať a aj nejako reagovať.
Odolnosť nie je niečo s čím sa rodíme a niekto je odolný a iný nie je. Odolnosť získavame skúsenosťou a učíme sa na záťaž reagovať. Svoju odolnosť vieme zvyšovať, keď to potrebujeme. Miera našej odolnosti je zbierkou správania, myslenia a činností, ktoré dokáže robiť každý a každý ich vie u seba rozvíjať. Štúdie opakovane ukazujú, že schopnosť byť odolný nie je žiadna neobyčajná schopnosť. Práve naopak. Je bežnou vecou.
Odolnosť sa buduje najmä štyrmi základnými spôsobmi:
- Rozvíjajte pozitívne vzťahy – budujte podporujúce a láskavé vzťahy s príbuznými, kamarátmi, kolegami aj susedmi…
- Starajte sa o duševnú pohodu – zdravá strava, dostatok spánku, fyzická námaha – skrátka zdravý životný štýl a kondícia, znížte konzumáciu nezdravých jedál, alkoholu, či iných drog…
- Majte zdravý spôsob myslenia – praktizujte vďačnosť, vnímajte udalosti v perspektíve, prijímajte zmeny, ktoré neviete ovplyvniť a konajte tam, kde viete mať vplyv…
- Žite zmysluplne – vnímajte, čo sa viete naučiť a čo ste sa z danej situácie naučili, uvedomujte si potenciál a pozitíva danej situácie, pozerajte aj do budúcnosti a čo pozitívneho vás čaká. Pomáhajte druhým a dajte si pomôcť. Stanovte si konkrétne a blízke ciele a snažte sa ich dosahovať. Vyhľadávajte činnosti, ktoré vás napĺňajú…
Odolnosť a šťastie
Šťastný život je ovplyvnený s viacerými inými aspektami života. Napríklad, že vnímame náš život a samých seba ako hodnotných.
Schopnosti odolávať ťažkým životným okolnostiam
a schopnosti reagovať na ne konštruktívne
nám dodávajú pocit zmysluplnosti a seba-hodnoty.
Keďže chcem písať o filmoch, tak tento psychologický mini úvod by stačil.
Ako sa odolnosť a odlišné stratégie reagovania na životné strasti prejavujú v troch odlišných príbehoch? Jozef Mak, James Bond a Stephanie Landová nám to ukážu.
Jozef Mak
Peter Bebjak podľa scenára Onreja Šulaja na základe rovnomenného románu Jozefa Cígera Hronského natočil drámu vystihujúcu povahu našincov viac ako by sme si chceli pripustiť. Príbeh nezmyselného utrpenia a pasívnej odolnosti voči nemu. Je však hodný Oskara.
Nechcem písať o filme, ale o príbehu a to iba o strastiach Jozefa Maka. Filmový príbeh je hutnou extrakciou základného posolstva a je oveľa zrozumiteľnejší ako kniha. V knihe je toho oveľa viac, poetickejšie a podrobnejšie. Pod vplyvom filmu som si ju prečítal. 🙂
Vdove s jedným dieťaťom sa narodí mimomanželské dieťa Jozef Mak. Matka ho víta s láskou, ale aj s krutým nihilizmom, lebo vie do akého neprajného sveta ho porodila. Vďaka svojmu spoločenskému postaveniu je Jozef Mak od narodenia posledný z posledných. Je pankhart a všetci ním opovrhujú. Jeho starší brat Jano ho navyše aj nenávidí. Jozef Mak čelí spoločenským predsudkom a šikanovaniu od príbuzných, štátu, komunity aj zamestnávateľov. Nachádzame sa na konci 19. storočia v chudobnej dedine.
A to je len začiatok utrpenia
Trampoty Jozefa Maka v krátkosti: bača, u ktorého pracuje, aby bol mimo dediny, mu platí menej ako ostatným, drevorubači, s ktorými robí, ním opovrhujú. Jediný, kto sa ho zastáva, umrie zavalený stromom a Mak až vtedy zistí, že to bol jeho zatajený otec. Miluje Marušu, ale jej otec im lásku nedovolí. Makovcom vyhorel dom, museli sa presťahovať Meľošovcom do chlieva. Jozef Mak skoro dostaval nový dom, ale odviedli ho na vojnu. Tam je kvôli “revoltujúcemu” kamarátovi dva raz verejne trestaný. Umrie mu mama. Vráti sa do novej chalupy, tú si však zatiaľ privlastnil jeho brat Jano a aj sa oženil s Marušou a majú dieťa. Brat mu “veľkoryso” dovolí bývať v časti chalupy.
Jozef Mak si vezme za ženu Julu s chromou rukou. Jula je takisto outsiderka ako on. Maruša je z celej situácie už alkoholička, začína blázniť a Jula je jediná, ktorá Maka ešte naozaj miluje. Jozef Mak jej však už nedokáže opätovať city ako je zatvrdnutý.
Na výlete v meste sa Jozef Mak stretne s kamarátom tlčhubom z vojny, ten krčmárovi vykričí, že je zlodej. Za to idú znova obaja sedieť do basy. Jozef Mak sa nevzpiera. Brat Jano ušiel z domu s nejakým šarlatánom a opustil Marušu. Po čase sa zase objavil krčmár. Jano mu predal podiel na dome Jozefa Maka! Ak chce v dome zostať žiť, tak si musí roky odpracovať u krčmára ako závozník. Maruša sa opitá utopí pri praní bielizne. Nakoniec pri pôrode druhého dieťaťa zomrie aj Jula. Tiež už nevydržala ťažký život aj chlad zo strany Jozefa Maka.
Jozef Mak si uvedomuje, že zostáva sám. A časť toho si zavinil on sám svojim prístupom a správaním.
Pankhart Jozef Mak celý život čelil spoločenským predsudkom, šikanovaniu, ponižovaniu aj zneužívaniu. Ako to zvládal?
Jozef Mak
Jozef Mak neutečie na lepšie miesto, nebráni sa, neprotirečí. Prijíma svoje postavenie aj keď sa mu nepáči. Akceptuje všetko, aj to za čo nemôže. Nechá si vziať bratom dom aj milovanú Marušu. Nechá sa opakovane potrestať za výčiny iného a ani sa neohradí. Vydrží bývať s odporným bratom a ešte aj odpracuje bratove dlhy. Nakoniec žije s bývalou láskou a novou ženou v jednom dome.
Jozef Mak je odolný – slovensky by sme povedali, že je nezdolný. Nič ho nezlomí. Stále pracuje, stále žije. Ako kôň ťahajúci ťažký náklad hore nekonečným kopcom. Vydrží ďalšie a ďalšie príkorie. Všetky nespravodlivosti. Jozef Mak má fyzickú aj psychickú odolnosť Herkulesa.
Ku cti Jozefa Maka slúži to, že všetky tieto príkoria nepremenil na deštruktívne správanie. Teda v porovnaní so svojim okolím bol mierny ako baránok – nespíjal sa, nepoužíval násilie (len sem-tam na manželku), nerobil intrigy, neprejavoval nenávisť (nie otvorene), nevyhľadával pomstu, nevyhrážal sa, nevracal rovnaké rovnakým.
Uniknúť z chudoby, uniknúť z komunity je mimoriadne ťažké. A za čias Rakúska-Uhorska to bolo ešte ťažšie ako dnes. Lenže Jozef Mak, viac ako jeho rovesníci, pocestoval Európu – Viedeň, Macedónsko, Komárno a aj do Ameriky mohol ísť. Takže mohol, keby chcel.
Reaguje však Jozef Mak na životné strasti konštruktívne?
Ani nie.
- Určite sú chvíle v živote, kedy je najlepšie mlčať a nepriečiť sa. Prijať nezmeniteľný stav okolností. Prijať, že nad niečím nemáme kontrolu, je múdra a zdravá schopnosť. V tomto je Jozef Mak šampión. Opak Jamesa Bonda. Mak. Jozef Mak. Slovenský majster sveta v tichom prijímaní osudu. Nesťažuje sa. Nebráni sa. Prijíma utrpenie. Prijíma svoj osud.
- Avšak je veľa situácií v živote, ktoré vieme ovplyvniť. Jozef Mak aktívne urobil len dve – postavil nový dom a oženil sa s Julou (a aj to urobil akoby nemal na výber). No dobre, ešte mal sex s Marušou. To však nerátam ako aktívne rozhodnutie. Pudy sú pudy.
- Aktívne sa ozvať a konať proti neprávosti – Jozef Mak akoby vždy uprednostnil “s každým chcem byť zadobre”. Ale pritom mu to málokto opätoval. Mohol sa ozvať (opakovane), keď jeho kamarát tlčhuba vytvoril za Makovej prítomnosti problém a pykali za neho obaja. Dokázal by odísť z dediny a žiť tam, kde ho nik nepozná. Mohol sa nevrátiť z vojny. Vedel by vyhnať brata z vlastného domu. Mohol mu dať aspoň jednu po papuli, že mu ukradol ženu. Maruša by s ním bola ochotná ujsť. Mohol zistiť, kto je jeho otec. A to oveľa skôr ako ho mŕtveho vliekol z lesa do dediny.
Dôsledky pasívneho prijímania osudu
Znížené sebavedomie – ak neustále akceptujeme, že druhí majú pravdu, majú prednosť, majú vyššiu hodnotu ako my, tak výsledkom je utvrdzovanie sa v tom, že naša hodnota je nízka. To vedie aj k neprijímaniu samého seba. K pocitom hanby. Jozefov brat Jano sa správal oveľa seba-deštruktívnejšie a pritom bol prvorodený aj “lepšie stavaný”. Chudoba, alkoholizmus, nevzdelanosť a ďalšie spoločenské javy zomelú aj ľudí s lepšími predpokladmi. Jozef Mak sa nakoniec vlastne vypracoval na slušného vdovca. Ale v tridsiatke začína odznova s novými ťarchami.
Strata veľkého spektra emocionálneho prežívania – utrpenie je bolestivé a preto je časté, že prežívanie psychickej aj fyzickej bolesti potláčame, ignorujeme. Výsledkom je však emocionálna zatvrdnutosť, emocionálna otupenosť. Vtedy nevieme citlivo vnímať ani vlastné emócie. Nie sme potom schopní ani empatie a prejavovania emócií voči druhým. To sa prejavilo u Jozefa Maka. Nebol schopný milovať ani Julu, ani Marušu. A skoro určite ani seba.
Román končí slovami: „Trp Jozef Mak. Človek-milión, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň, najmocnejšia je oceľ, ale je pravda, že najviac vydrží na svete obyčajný Jozef Mak.“
Dlhšiu verziu príbehu mám tu a prepojil som ju so súčasnou situáciou na Slovensku. Koľko je okolo nás tichých a osud prijímajúcich dobrých ľudí, ktorí sú ničení nielen okolnosťami, ale aj správaním druhých? A v čom sa vy podobáte na Jozefa Maka?
Bond. James Bond
Agent jej Veličenstva v sérii filmov od Casino Royall (2006) až po No Time to Die (2021) je akčnejší a drsnejší ako všetky ostatné. Príbehy Jamesa Bonda majú rovnaký princíp – zloduch chce zničiť svet, James Bond zničí zloducha a celý svet zachráni. Vždy. Ako vždy.
V sérii s Danielom Craigom pribudli dva nové prvky, ktorú sú pre odolnosť podstatné – osobná angažovanosť Jamesa Bonda vo vzťahoch a osobná pomsta za im spôsobené utrpenie.
Odolnosť Jamesa Bonda
V nezdolnosti voči fyzickým aj psychickým nárokom sveta sú si Jozef Mak a James Bond ako dvaja nevlastní bratia.
Psychická nezdolnosť – James Bond aj Jozef Mak s neuveriteľným kľudom reagujú na vyhrážanie, ponižovanie a aj všetky ostatné stresujúce udalosti. U oboch nie je jasné, či sa musia vnútorne upokojovať, aby dosiahli dostatočný kľud a odstup voči situácii alebo sú tak emocionálne narušení, že sú stále pokojní. Ja viem, že sú to literárne a filmové postavy. V princípe – sú schopní veľmi pokojne reagovať na mimoriadne stresujúce okolnosti aj na nevraživé (až vražedné) správanie druhých ľudí. Nie je však vidieť ako sa k svojmu pokoju dopracovávajú, takže nie je jasné, či sú takí schopní alebo takí emocionálne narušení.
Fyzická nezdolnosť – James Bond vydrží údery náradím aj rukami, kopance do hlavy aj do brucha, strely do každej časti tela, zranenia strelné aj rezné, výbuchy granátov aj áut, nárazy do steny aj o strop aj o podlahu, pády z výšok, zrazenia autami aj motorkami. Vidíme ho dobitého, vnímame aj jeho bolesť. Ale je neľudsky nesmrteľný. Skoro ako Jozef Mak. 🙂
Reaguje však James Bond konštruktívne na životné strasti?
Ani nie.
- James Bond je samotár. Profesionál s chladným odstupom. Ľudia sú pre neho nástroje. Kolegovia aj nepriatelia. Len v poslednej sérii sa James Bond zamiloval a videli sme trocha ľudskosti. Neskoro. Jozef Mak a James Bond sú na tom podobne.
- James Bond svoju licenciu na zabíjanie využíva naplno. Ja viem. Je to jeho práca. Aj tak je James Bond masový vrah. Zabíja alebo zraní každého, kto sa mu postaví do cesty. Ale na životné strasti, prekážky a ľudí, čo mu ubližujú reaguje úplne inak ako Jozef Mak. Agresívne. Nekompromisne agresívne a deštruktívne.
Dôsledky agresívneho ne/prijímania osudu
Dôsledky agresívneho a pomstychtivého reagovania na ľudí a okolnosti majú dve tragické vyústenia – osamelosť som spomínal.
- Osamelosť mimoriadne znižuje schopnosť konštruktívne zvládať životné strasti. Osamelosť zabíja. Sieť dobrých medziľudských vzťahov je základom odolnosti. Ale kto by žil s nájomným vrahom, ktorý stále cestuje a nikdy neviete či sa vráti?
- Agresivita, nedôverčivosť a nezakorenenosť do rodinných, kamarátskych, či komunitných vzťahov vedú nielen k osamelosti, ale aj k pocitom viny. Pri agresívnej reakcii ubližujeme druhým. Uvedomenie, že sme druhým ublížili (a nemuseli) vedie obvykle k pocitom viny, výčitkám a k zhoršenému psychickému zdraviu. Jedine, že ste psychopat. Vtedy sa vás výčitky voči druhým netýkajú.
- James Bond musel trpieť post traumatickou stresovou poruchou. Nielen z toho, čo zažil a skúsil na sebe, ale aj z toho, koľko ubližovania aktívne spôsobil druhým a z toho ako videl, že funguje svet, v ktorom sa pohyboval.
Jozef Mak sa do drsného života a do existenčného ohrozenia chudobou narodil. James Bond zarábal milióny a ničil životy okolo seba v rámci svojej práce.
Jamesa Bonda a jeho vecný a na cieľ zameraný prístup mi často pripomínajú dravci biznisu, workoholickí šéfovia firiem a ľudia postihnutí ideológiou úspechu a bohatstva. Nezabíjajú, ale uprednostňujú vyššie ciele úspechu a zisku pred normálnym životom ľudí, s ktorými pracujú. A mnohí končia ako James Bond – vyhoretí, rozvedení, bez priateľov, prípadne skolabovali alebo dočasne zošaleli.
PS: Ja viem, že James Bond je vymyslená postava a že akčné filmy sú nadsázkou.
Slúžka
Seriál Maid je inšpirovaný ozajstným príbehom Stephanie Land. Jej kniha Slúžka, tvrdá práca, nízka pláca a vôľa matky prežiť bola bestsellerom New York Times. Seriál som videl, knihu nečítal. Príbeh Stephanie Land sa odohráva v tomto storočí – ušla od svojho manžela v roku 2008 a jej strastiplná cesta až k úspešnej autorke trvala 11 rokov.
Seriál Maid podľa jej životopisného románu je nielen výborne urobený a zahraný, ale ukazuje aj veľmi odlišný pohľad na odolnosť, než nám ukazujú Jozef Mak a James Bond.
Alex Russell (to je meno seriálovej hlavnej postavy) hrá vynikajúco Margaret Qualley. Tú ste mohli vidieť v Tarantinovom filme Vtedy v Hollywoode ako mladú zvodnú hipisáčku, ktorá zvádzala Brada Pitta. Matku Alex, hrá reálna matka Margaret – skvelá Andie MacDowell.
Príbeh slúžky Alex Russell
Alex vyrastala v chudobe, s bláznivou matkou a násilným otcom, ktorý ich opustil, keď bola malá. Alex teraz žije s manželom a ich dievčatkom. Jej vlastná matka je manická a narcistická. Nielenže jej aktívne odmieta pomáhať, nie je toho ani schopná. Vie sa venovať len sebe, svojim milencom a umeniu.
Príbeh začína, keď Alex napadol doma vlastný manžel. Kým spal, tak sa zbalila a ušla aj s dcérou. Nemala sa na koho obrátiť, komu zavolať, o koho sa oprieť. Bola závislá od centra na ochranu matiek čeliacim násiliu, od stravných lístkov… Pokračuje v živote v chudobe, nemá na škôlku, na jedlo, ani na pracovné prostriedky, ak by chcela brigádovať ako slúžka. V práci slúžky jej nič nedarujú – čelí nepríjemným klientom, lenivým kolegyniam a nemilosrdnej šéfke.
Matka jej nielen nie je schopná pomôcť, ale Alex sa často musí ešte o ňu starať, znášať dôsledky jej hlúpych rozhodnutí (alkohol a drogy na oslave jej dcéry, mamin milenec prenajal ich dom a peniaze si nechával, takže miesto toho, aby ho ponúkla dcére, radšej obhajovala spreneveru jej milenca…). A mnoho iných strastí.
Potiaľto sa to podobá na Jozefa Maka a nijako nepodobá na Jamesa Bonda. 🙂
Reaguje však Alex Russell/Stephanie Land konštruktívne na životné strasti?
Alex reaguje aktívne, hľadá riešenia, ktoré dokáže zvládnuť a uniká pred situáciami (ľuďmi), ktoré by zvládnuť nedokázala.
- Keď na ňu zaútočí manžel, tajne odíde aj s dieťaťom, aby im už viac nemohol ubližovať. Aktívne preberie zodpovednosť za svoje bezpečie.
- Hľadá pomoc dovtedy, kým ju nájde.
- Využije všetko, čo sa dá. Hrdosť odloží, chce nielen prežiť, ale aj sa oslobodiť.
- Aktívne sa snaží vymaniť z chudoby – odíde od manžela, brigáduje ako slúžka cez agentúru aj na vlastnú päsť. Napíše knihu a nakoniec ide študovať.
- Nikomu nedovolí ubližovať jej – ozve sa, niekedy konštruktívnejšie, inokedy nevhodne. Vyjednáva, zisťuje, hľadá, skúša.
- Nemá však v úmysle nikomu škodiť, mstiť sa, či inak ubližovať.
- Vymaní sa z prostredia, ktoré ju ničí a nedovoľuje jej žiť lepší život. (to sa nepodarilo Makovi ani Bondovi!)
- Robí chyby, za ktoré sa ospravedlní alebo ich odčiní.
Dôsledky aktívneho preberania kontroly tam, kde to ide
Jedným zo základných predpokladov konštruktívnej reakcie na životné strasti je schopnosť odlíšiť nad čím vieme získať kontrolu a nad čím nie.
- Prebrať kontrolu a aktívne riešiť problémy dodáva sebavedomie.
- Nereagovať alebo uniknúť tomu, čo nedokážeme riešiť nám pomáha šetriť energiu na podstatné veci, na ktoré dokážeme mať vplyv.
- Požiadať o pomoc a využiť pomoc, ktorá je k dispozícii nám dodá riešenia, ktoré by sme nezvládli sami.
- Vytvárať priateľstvá a správať sa priateľsky pomáha vybudovať podpornú sieť.
- Reflexia chýb vedie k poučeniu a ich neopakovaniu.
Nestačí nevzdať sa. Treba vedieť aj ako reagovať, aby sme sa zo sračiek vyhrabali.
Jozef Mak v sračkách stále plával, James Bond vám ich napchal naspäť do gágora a ešte vás nakopal.
Alex Russell v MAID neustále plávala na druhý breh, kde by mohla žiť iný, lepší život.
Na to je dobrá odolnosť.
Aby sme vydržali a mohli konštruktívne reagovať.
Realita na súčasnom Slovensku
PS: Len aby ste si nemysleli, že chudoba jednorodičovských domácností je len americký problém. Slovenské rodiny s jedným rodičom sa prepadávajú do chudoby najrýchlejšie z celej Európy.
Chudoba výrazne ovplyvňuje mieru vzdelania detí, ich spoločenskú úspešnosť a mieru šťastia rodičov aj ich detí. Nestačí byť iba odolný. Šťastie nie je iba vecou rozhodnutia. Za svoje šťastie si nemôže každý sám.
Spoločenská situácia a riadenie štátu majú tiež svoj výrazný vplyv. Najmä na tých chudobnejších medzi nami.