fbpx
psychológia šťastia titulka

Šťastní bez príčiny alebo Tajomstvo šťastia

šťastní bez príčiny

Marci Shimoffová s Carol Klineovou napísali knihu o šťastí. Obe sú skúsené a komerčne úspešné autorky. Spolupracovali aj na niekoľkých knihách zo série Slepačia polievka pre dušu, ktorých sa predali milióny kusov. Kniha Šťastní bez príčiny chce aj na konkrétnych príbehoch ľudí ukázať ako sa dá byť šťastní bez toho, aby sme potrebovali nejaké vonkajšie podnety (teda bez príčiny). Uvidíme ako sa im to v knihe darilo.

Aj keď čítam veľa a rád, tak mám taký široký záber, že kým sa ku niektorým knihám dostanem, prejde aj viac ako desať rokov od ich vydania. A to mám v poradí na čítanie ešte aj oveľa staršie knihy ako je táto z roku 2008.

Tajomstvo a Tajomstvo šťastia

Na Marču Šímovú (ako ju pre seba familiárne volám) som prvý raz narazil v teleshoppingovom filme, ktorý sám seba nazýva dokumentárnym. Myslím tým film Tajomstvo (Secret, 2006). Film a potom aj megaúspešná kniha Tajomstvo (autorka Rhonda Byrne) propagujú tzv. Zákony príťažlivosti a sú kľúčovou súčasťou Hnutia pozitívneho myslenia. Veriť, že keď budeme na niečo pozitívne myslieť, tak si to pritiahneme (to je ten Zákon príťažlivosti), je detsky roztomilé, ale stále magické myslenie. Z dospelého pohľadu je to zamieňanie príčiny a dôsledku. O Hnutí pozitívneho myslenia a Zákonoch príťažlivosti píšem viac v týchto modrých odkazoch.

Lenže základom pozitívneho myslenia nie je, že ste šťastní bez príčiny, ale že si šťastie aktívne privolávate pozitívnym myslením. Že by to však fungovalo štúdie nepotvrdzujú. Tvrdia to len autori, ktorí si speňažovaním propagácie tejto myšlienky k svojmu šťastiu (= bohatstvu) naozaj pomohli.

Marci Shimoffová je biznisovo veľmi úspešná „transformačná konzultantka“ a živí sa tým, že ľuďom rozpráva o tom ako zmeniť svoj život. Niekedy píše a hovorí o tom, čo robiť, aby boli ľudia šťastnejší a inokedy, aby boli úspešnejší.

V princípe, mnohí protagonisti biznisu osobného rozvoja

šťastie, úspech a bohatstvo vkladajú do jednej miešačky
a často z toho ich mixu neviete,
či ide iba o prachy alebo aj o to ako sa človek má.

Marci Shimoffová je medzi týmito predajcami šťastia na vrchole a tak som bol na jej knihu zvedavý. Slovenské vydanie Šťastní bez príčiny sa drží názvu v origináli (Happy for No Reason), ale českí vydavatelia neodolali a úplne názov knihy premenovali tak, aby komerčne sedel s tým, s čím je najviac prepojený – Tajemství štěstí, Zákony přitažlivosti.

Knihu by som si sám na čítanie nevybral, ale ja rád masochisticky chcem vedieť, čo hovoria o veciach, ktoré pokladám za podstatné tí, s ktorými nesúhlasím.

Dobrý základ

Hodnotím obvykle hneď na začiatku. A v porovnaní s tým, ako budem v niektorých obsahových veciach kritický, tak je to naozaj dobre napísaná kniha. Aj obsahovo aj štýlovo.

Hodnotenie knihy:

Základnou myšlienkou celej knihy je naučiť vás ako byť šťastní len tak bez príčiny. A druhou myšlienkou je ako vám zabezpečiť trvalé šťastie. Čo k tomu ponúkajú autorky?

Pozitíva knihy

1. Trocha vedy

Milo ma prekvapilo, že vo viacerých častiach knihy sú odvolávky na základných autorov Pozitívnej psychológie, čiže na ozajstných psychológov, ktorí robia výskumy a píšu knihy z vedeckého pohľadu.

Takže v knihe nájdete odvolávky na Martina Seligmana a jeho naučený optimizmus, či jeho výskum s Edwardom Dienerom, v ktorom preverili, že výrazne šťastnejší sú tí ľudia, ktorí majú dobré vzťahy s priateľmi, rodinou, partnermi aj ostatnými.

Autorky spomínajú výskumy dvojičiek Davida Lykkena. Z nich mu vyplynulo, že asi 50% miery nášho šťastia je spôsobené genetickými predpokladmi. A prikladajú aj metaanalýzu Sonji Lyubomirskej, Kennona Sheldona a Davida Schaadeho, ktorí 50% genetiky doplnili desaťpercentným vplyvom udalostí a 40 percentným vplyvom toho, čo pre šťastie robíme.

Mihaly Csikszentmihalyi je spomínaný v pozmenenom kontexte, teda že by sme mali mať svoju vášeň, aj keď on myslel flow, čiže ponorenie do činnosti (to sa dá aj keď vášeň nemáme).

Nájdeme tu aj zjednodušenú časť dotazníka Aukeho Tellegena Multidimensional Personality Questionnaire, ktorá meria well-being.

Toto sú veci, ktoré oceňujem, lebo vychádzajú z dlhoročných výskumov ľudí, ktorí sa venujú zisťovaniu, čo nám pri zvyšovaní šťastia pomáha.

2. Príbehy šťastnej stovky

Vo všetkých vedecko-populárnych knihách za posledné roky akoby autori trpeli povinnosťou začať každú kapitolu knihy nejakým príbehom z ozajstného života. Vo všetkých motivačných knihách autori robia to isté. Vlastne akoby si všetci mysleli, že na udržanie pozornosti čitateľa treba začať príbehom, na ktorom ukážu ako princípy a výskumné zistenia fungujú v praxi. Nie je to zlé, ale často zdĺhavé, a lezie mi to na nervy.

Strašne mi to lezie na nervy. Kým sa dostanem k pointe, tak si musím vždy prečítať niečo o nejakom podnikateľovi, o niekom komu bolo zle a potom sa z toho vyhrabal, o nejakom slávnom športovcovi alebo o nejakej významnej postave z histórie. Je to akoby dogma vydavateľov – kapitolu musíš začať príbehom niekoho významného. Bleeeh.

Ale Marci Shimoffová to urobila inak. Porozprávala sa s množstvom ľudí a nazvala ich Šťastná stovka. Niektoré z ich príbehov sú samostatnými časťami jednotlivých kapitol. Tu je cítiť, že sú to skúsené spisovateľky. Štýl Slepačej polievky, teda milé a dobre končiace príbehy, sa do tejto knihy hodia. Normálne ma bavilo ich čítať. Nezačínala nimi každú kapitolu a dali sa pokojne preskakovať (aj keď som to nerobil).

3. Konkrétne cvičenia

Na konci každej kapitoly dostanete aj zhrnutie, aj cvičenie s návodom ako ho robiť. Cvičenie či-kung, meditácia alebo automatické písanie nikoho neurazí a dá sa robiť každý deň. Kniha obsahuje dosť praktických a jednoduchých cvičení.

Pýtajte sa sami seba, kam smerujete a kam vás to ťahá. Alebo cvičenie Ako oceniť druhého človeka. To sú činnosti, ktoré môže robiť každý a sú prospešné.

tajomstvo šťastia šťastní bez príčiny

O čom vlastne je kniha Šťastní bez príčiny?

Kniha je rozdelená do kapitol, ktoré hovoria:

  • o prebratí zodpovednosti za svoje šťastie,
  • o tom, že nemáte veriť všetkému, čo si myslíte (Super! Ale potom to nedodržujú.),
  • máte sa nechať viesť láskou,
  • potešiť svoje telo,
  • napojiť sa na duchovno,
  • dať svojmu životu cieľ
  • a pestovať podnetné vzťahy.

Hneď zo začiatku knihy vás autorky oboznámia aj s Hlavnou trojicou základných presvedčení.

Tri zásady pre šťastný život:

  1. Šťastní ste z toho, čím rastiete. (zákon expanzie) – vlastne si máte všímať pri čom sa cítite dobre a to je dôkaz, že vás to bude robiť šťastnými. (Blbé je, že je to v mnohom nepravda. Veď aj autorky vám pred chvíľou povedali, že nemáte veriť všetkému, čo si myslíte.)
  2. Vesmír je na vašej strane. (zákon univerzálnej podpory) – narcistická a megalomanská New Age verzia, v ktorej nie sme LEN figúrkou v božom pláne, ale SÚČASŤOU boha samotného a že každý z nás je tak napojený na božské-vesmírne sily. (Nepravda. Prechod od toho, že myšlienka je energia až k tomu, že ňou vieme zhmotňovať, čo si len zmyslíme – je také zjednodušovanie sveta, že jej uveria len naivní, zraniteľní a zúfalí ľudia. Zraniteľnosť a naivita mnohých spočíva len v tom, že im zúfalo chýba dostatok kritického myslenia, základné znalosti o fungovaní sveta a dostatok ľudskej lásky.)
  3. Čo si ceníte, to si vás bude ceniť späť. (zákon príťažlivosti) – veľmi realistická a celkom uveriteľná verzia zákona príťažlivosti (To, že si niečo ceníte zvyšuje kvalitu aj zmysluplnosť prežívania. Až na to, že to prepojili s tým čudným zákonom príťažlivosti.)

Narcistická spiritualita – celý svet, aj ten nadprirodzený sa točí okolo mňa

V konečnom dôsledku kniha oslovuje ľudí s „náboženskými“ presvedčeniami. Úvodzovky sú na mieste. Uvidíte ďalej. Reprezentantom presvedčenia o prepojení s božským je tvrdenie: Základom šťastia alebo nešťastia je napojenie alebo odpojenosť od božských síl, od vyššej moci. Amen. Asi takýto druh spirituality je základom tejto knihy.

Ale fakt? A čo tí chudáci, čo neveria v žiadneho boha, v žiadnu vyššiu moc, vo vedomie vesmíru a podobné „vyššie moci“. Vlastne to nevadí, pretože štúdie toto napojenie na vyššiu moc a s tým spojenú vyššiu mieru šťastia nepotvrdzujú. Potvrdzuje sa to len vtedy, keď veriaci majú v komunite dobré vzťahy. A to je ten zdroj väčšieho šťastia.

Alebo také hľadanie znamení – autorky navrhujú, aby sme sa pozerali okolo seba a hľadali znamenie, ktoré nám pomôže v rozhodnutí. To je síce pekné, ale takto dávame banalitám taký nadmerný význam, že výsledkom je, že si myslíme, že sme sa rozhodli na základe znamenia od vyššej moci. A pritom ten význam vonkajším veciam dávame my. Opäť príklad zamieňania príčiny a dôsledku.

Skrátka, toto ani nie je náboženská viera, ani viera v existenciu vyššieho vedomia – tomu sa hovorí ľudová poverčivosť.

Už začínam miesto chválenia kritizovať, tak ešte pár drobností, čo sa mi páčili.

Ešte pár vecí, čo sa mi páčili

V knihe bolo pár vecí, ktoré boli nové a zaujímavé aj pre mňa – teda okrem všetkých tých príbehov. Tu som pre vás vybral tri z nich.

Milé staré porekadlo: Robiť si starosti je ako hojdať sa v húpacom kresle. Zoberie vám to veľa energie, ale nikam sa nedostanete. – toto určite platí pre omieľanie.

Kultúrna antropologička Angeles Arrien, tvrdí, že v mnohých kultúrach platí pravidlo, že vás ľudia podporujú, aby ste sa posťažovali, keď sa vám niečo traumatické stalo. Ale nie viac ako tri razy. Lebo potom už svoju bolesť neuvoľňujete zdieľaním, ale sa dostávate do pasce pocitu obete.

Denne urobíme asi 26.000 nádychov a výdychov a tak máme každý deň rovnaký počet príležitostí sa skľudniť a využiť následný nádych na príležitosť, aby sme urobili niečo pre svoje šťastie.

Negatíva knihy

Protichodné tvrdenia

Pri čítaní autorov ovplyvnených New Age, náboženskými presvedčeniami a Hnutím pozitívneho myslenia (New Thought) trpím tým, ako sú nekonzistentní. Chcú vyhovieť každému, lebo si chcú každého získať. Alebo im chýba kritické myslenie a tak im nevadí, že vám hovoria vzájomne sa vylučujúce veci. Výsledkom býva, že okrem pekných slov a formulácií tvrdia veci, čo si navzájom protirečia.

Napríklad autorky pokojne uvedú, že genetika má 50% vplyvu na našu mieru šťastia, udalosti 10% a to, čo robíme 40%. Ale hneď potom venujú celú kapitolu tomu, že za svoje šťastie ste si kompletne zodpovední sami. Takže nie iba 40%?

Zaujímalo by ma ako sa autorky vyrovnávajú s propagovaním protichodných presvedčení a ideológií (Predpokladám, že by mali nejakú velice spirituálne znejúcu odpoveď). S ľahkosťou totiž kombinujú vedecké poznanie a americkú verziu protestanskej viery v boha, ktorý odmeňuje veriacich za ich oddanosť bohatstvom a úspechom ešte na zemi (nie až po smrti). Takýto biznisový typ náboženstva sa naplno prejavuje práve v Hnutí pozitívneho myslenia. Vďaka sile pozitívneho myslenia sa môžete cítiť ako boh, ktorý myšlienkou dokáže ovplyvňovať celý vesmír, ktorý iba čaká, aby vám poslušne naplnil život luxusom. Oni používajú spirituálnejšie znejúci pojem hojnosť. Fikané, čo?

Vyzerá, že autorky (vydavateľ), knihu napísali ako marketingový nástroj, pretože sa snažia zastrešiť všetkých – od Dalajlámu, cez známych vedcov šťastia až po Rhondu Byrne, ktorej Secret ani náhodou nie je o šťastí, ale o chamtivosti a nadobúdaní bohatstva bez námahy.

Šťastní bez príčiny?

Alebo ako autorky vnímajú, že na jednej strane tvrdia, že poznajú tajomstvo šťastia bez príčiny a na druhej strane ponúkajú desiatky návodov ako ho pestovať? To si predsa protirečí. Príčinou zvyšovania šťastia je predsa množstvo vecí, ktoré je treba robiť. Bez príčiny nie je šťastný ani Dalajláma – medituje minimálne niekoľko hodín denne.

Možno tajomstvo šťastia je vedieť sa vyrovnať s protichodnými presvedčeniami. Alebo ich ignorovať, či dokonca ich ani nevnímať. (Robím si prdel.)

Rizikom takto písaných kníh je, že ak ľudia nevedia rozlíšiť veľmi odlišné myšlienkové východiská a protichodné presvedčenia, tak budú využívať nástroje, ktoré im v niečom pomôžu a v inom ich zavedú do slepej uličky. Rizikom takýchto kníh je, že vedľa seba sa uvádzajú zmysluplné aj nezmyselné presvedčenia. Ale potom sa nemožno čudovať, že ľudia v tom majú nakoniec hokej a v diskusiách trepú piate cez deviate.

Vlastne, možno to preháňam – aj tak si každý čitateľ z kníh vyberá, čo sa mu hodí. Takí sme my ľudia.

Tajomstvo šťastia, ktoré radšej malo ostať skryté

Veľkú časť nesúhlasu som už pomenoval – presvedčenia o zákone príťažlivosti, ktorým si pritiahnete na čo len pomyslíte a o nepochopiteľnej nedočkavosti vesmíru pracovať pre veriacich rozvíjam vo svojich článkoch inde.

Nezmysly a nepotvrdené techniky

V knihe však nájdete aj také podivnosti ako BioEnergetic Synchronisation Technique a cvičenie Pochod sily (na obr.). Chiropraktikovia v USA sú novodobí všeliečitelia, pretože na rozdiel od ozajstných lekárov sú celkom neregulovaní (právne, ale myslím, že aj mentálne). Jeden z nich je aj autorom B.E.S.T.

tajomstvo šťastia šťastní bez príčiny
M-Power March, Pochod sily vám má renormalizovať telesnú energiu. Really?

Všetci, čo preceňujú silu mysle na okolitý svet sú fascinovaní silou modlenia alebo silou pozitívnych a negatívnych myšlienok. Ne-vedec a podnikavec so zmrazenou vodou Masuro Emota tvrdí, že vysielanie pozitívnych myšlienok dokáže dokonca ovplyvniť vodu tak, že po jej zmrazení sa vytvárajú esteticky pekné vzorce a po vysielaní negatívnych myšlienok do vody sa vytvárajú „škaredé“ kryštály.

Ako tá potvora voda vie, čo pokladajú ľudia za pekné a čo za škaredé? Takže, na základe tohto „poznania“ si naozaj dávajte pozor na čo myslíte! Vaše telo je asi 60% voda a váš mozog až 73%. Myslite pozitívne, aby ste v sebe mali peknú vodu. Vlastne, ešte by ste sa museli najprv zmraziť ako to robil Emoto. Takže, iná rada. Keď máte fakt naprd deň, tak určite nechoďte na kryoterapiu, lebo to budete mať v sebe zmrazenú škaredú vodu. Toto je pre mňa tajomstvo šťastia – najmä v tom ako to súvisí so šťastím.

tajomstvo šťastia šťastní bez príčiny
Kryštály vody pod vplyvom odlišných slov, fotografií aj hudby. Zdroj: emotopeaceproject.com

Kniha Masaru Emota vyšla aj v slovenčine.

Mimochodom, aj ako nenábožný humanista verím v silu modlenia – ale iba v tom, že naozaj dokáže pozitívne ovplyvňovať modliaceho sa. O pôsobení na diaľku, na vesmír, či na boha nemáme žiadne dôkazy, okrem tvrdení veriacich. Ale o tom budem písať niekedy inokedy.

Dva omyly – Tajomstvo šťastia nie je a Šťastní bez príčiny neexistujú

Asi ste podľa moje kritiky pochopili, že najdôležitejšie tvrdenia, ktoré sú názvom oboch prekladov (aj originálu) neplatia. Žiadne „tajomstvo šťastia“ neexistuje a šťastní bez príčiny ani bez pričinenia nikdy nebudete.

Žiadne z cvičení v knihe nikdy predtým neboli tajomstvom. Ani odkazy na knihy, či vedecké štúdie nie sú tajné. Autorky vám dokonca nepovedia nič nového. Tak prečo Tajomstvo šťastia? Lebo ponúkanie odhalenia tajomstva predáva. A kupujúci sú natvrdlí, že sa takýmito titulmi nechajú nalákať. Hovoril som – nedostatok kritického myslenia.

A okrem toho – ani trvalé šťastie neexistuje. Neostáva nám nič iné ako pre svoje šťastie všeličo robiť. Po celý život. Našťastie množstvo vecí môžeme robiť ako svoju bežnú súčasť života. Ale o tom sa veľmi v tejto knihe nedočítate. Na mojich blogoch a v mojich knihách však áno.

Moje odporúčanie je, že ak vás niekto zavádza už nadpisom knihy, a potom aj v mnohých oblastiach vo vnútri knihy, tak by sme mu moc veriť nemali.

Napriek tomu je v knihe mnoho použiteľných a funkčných vecí – poznania aj odporúčaní. Ak sa však šťastiu trocha viac venujete, nedozviete sa v tejto knihe nič nového. Je to však dobrý a pekný základ.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore