fbpx
psychológia šťastia titulka

Ako chváliť? Podporte rastové nastavenie mysle

nastavenie mysle carol dweck ako správne chváliť
carol dweck rastové nastavenie mysle pochvala ocenenie seba-obraz
Photo by Jason Rosewell on Unsplash

Zhrnutie pre netrpezlivých

Podľa Carol Dweck existujú dva typy ľudí, ktorí sa životnými skúsenosťami naučili vnímať sami seba dvoma základnými a výrazne odlišnými pohľadmi. Jedna z vecí, čo formuje seba-obraz je aj spôsob, akým dostávame od druhých pochvaly za naše výkony. Dva odlišné seba-obrazy, rastové a pevné nastavenie mysle (Mindsety) výrazne ovplyvňujú motiváciu.

Pevné nastavenie mysle (Fixed Mindset)

Pevné nastavenie mysle majú ľudia, ktorí veria tomu, že každý sa narodil s nejakými predpokladmi a talentami a tie určujú na čo má a na čo nemá. Schopnosti ľudí sú podľa nich dopredu dané a iba treba nájsť oblasti, kde ich uplatnia. Môže to byť umenie, šport, alebo iba istý druh športu, výrečnosť, matematika… v podstate čokoľvek, v čom môžete vynikať alebo byť nemehlo.

Pevné nastavenie mysle spôsobuje ľuďom s týmto seba-obrazom, že pri strete s náročnými úlohami prežívajú viac stresu, majú obavy zo zlyhania a neúspechu a tak trpia častejšie úzkosťami alebo depresiami. Títo ľudia majú oveľa častejšie pocit, že sú vystavovaní nebezpečenstvu a riziku a že ich hodnota je určená úspechom alebo zlyhaním. A napriek tomu, že môžu byť inteligentní a mať predpoklady v niečom vynikať, týmto fixným nastavením mysle, častejšie strácajú schopnosť dobre zvládať životné aj pracovné situácie.

Rastové nastavenie mysle (Growth Mindset)

Rastové nastavenie mysle na druhej strane pomáha vytvárať a udržiavať seba-obraz, že každý sa síce narodil s nejakými predpokladmi a talentami, ale tie sa rozvíjajú iba učením, praxou, prácou a úsilím. Je to presvedčenie, že každý sa dokáže rozvíjať v akejkoľvek oblasti. Niekedy to chce viac úsilia, inokedy menej, niekedy viac času a inokedy menej. V niečom sa budete rozvíjať až do majstrovskej úrovne a v niečom inom dosiahnete rýchlejšie svoj strop, ktorý sa dá aj tak vždy posúvať. Rozvíjať sa dá neustále, keď na sebe a na svojich kompetenciách budete pracovať. Rastové nastavenie mysle je presvedčenie, že náš potenciál je neobmedzený a dá sa rozvíjať po celý život.

Rastové nastavenie mysle vedie k spokojnosti so sebou a túžbe na sebe pracovať. Zlyhanie a neúspech bolí aj týchto ľudí. Ale nezastaví ich to. Sú schopní sa pozviechať a k tomu im práve pomáha presvedčenie, že veci sa dajú zvládnuť, keď sa naučíme ako na to. Poučia sa a idú ďalej. Nikto však nie je superman a aj ľudia s rastovým nastavením sa vzdávajú alebo ostávajú v mnohých oblastiach priemerní. Ale po oveľa dlhšom boji a snahe.

A nielen to – na rozdiel od ľudí s fixným nastavením mysle, pre ktorých je neúspech porážka ich samých, tak ľudia s rastovým nastavením mysle aj neúspech vnímajú ako poučenie a príležitosť k zlepšovaniu sa.

Ako pochvala podporuje rast?

Nevhodná pochvala vytvárajúca pevné nastavenie mysle je zameraná na pevné štruktúry osobnosti, talenty a existujúce schopnosti. Chválime človeka za to aký je, ale nie za to, čo pre úspech a výkon urobil. Ty si taký šikovný, talentovaný, nadaný… Ty si úžasný v matematike, basketbale, kreslení, účtovníctve…

Pochvala vytvárajúca rastové nastavenie mysle je zameraná na to, čo človek pre výkon urobil. Chváliť môžeme rôzne aspekty činnosti, ktoré zvyšujú šancu na dobrý výkon:

  1. Pochvala za snahu, za vynaložené úsilie, námahu, energiu.Cením si, koľko si tomu venoval času. Vidím, že si sa na tom nadrel.
  2. Pochvala za pokrok.Chválim ťa za to, ako si trpezlivo skúšal tento nový tanečný krok. Nenechal si sa odradiť a teraz ti už ide.
  3. Pochvala za stratégie a taktiky spojené s výsledkom.Oceňujem, ako si si to po sebe skontrolovala a našla ešte niekoľko chýb.

Rastové a pevné nastavenie mysle (tabuľka)

  PEVNÉ
NASTAVENIE MYSLE
(Fixed mindset)
RASTOVÉ
NASTAVENIE MYSLE
(Growth mindset)
Základné presvedčenie Presvedčenie, že inteligencia a schopnosti sú pevne dané, vedie k túžbe vyzerať múdro a úspešne. To vedie k tomu, že… Presvedčenie, že inteligencia a schopnosti sa rozvíjajú vedie k túžbe sa učiť a zlepšovať sa. To vedie k tomu, že…
Ako reagujú na výzvy Vyhýbajú sa výzvam. Prijímajú výzvy a tešia sa na ne.
Ako reagujú na prekážky Keď narazia na prekážku, ľahko sa vzdávajú. Aj voči prekážkam sú vytrvalí a ťažšie sa nechajú odradiť.
Úsilie Úsilie vnímajú
ako zbytočné alebo ako dôkaz neschopnosti.
Úsilie vnímajú ako cestu k zlepšovaniu a majstrovstvu.
Kritika Neprijímajú negatívnu spätnú väzbu. Kritiku berú tak, že ich posúva a učí.
Úspech druhých Cítia sa zle, keď vidia úspech druhých. Úspech druhých ich inšpiruje.
Dôsledok 1 Takíto ľudia rýchlo dosiahnu svoje maximum. To však býva oveľa nižšie ako ich ozajstný potenciál. Aj preto sú rýchlejšie nespokojní so sebou a so svojou prácou. Takíto ľudia dosahujú vysoké výkony. Rýchlejšie a radšej sa učia. Sú častejšie spokojní sami so sebou aj s tým, čo robia.
Dôsledok 2 Všetko predchádzajúce potvrdzuje ich deterministický pohľad na svet. Potvrdzuje sa im, že karty (talenty) sú vopred rozdané.Toto všetko im dáva silnejší pocit slobodnej vôle a toho, že majú svoj život vo svojich rukách.

Pochvala a jej vplyv na motiváciu – Infografika v angličtine

carol dweck rastové nastavenie mysle pevné nastavenie mysle pochvala

Zaujímavé video z jedného z experimentov.

Graficky zrozumiteľné vysvetlenie výskumov Carol Dweck o pochvale a nastavení mysle.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore