Júlia Halamová je skúsená, vzdelaná a desiatky rokov praktizujúca terapeutka a párová terapeutka. Za posledné tri roky napísala dve knihy priamo o tom ako sa starať o partnerský vzťah. Pripútajte sa, prosím a Naštartujte sa, prosím. Veľmi pekne ďakujem. Za obe. Sú to obe skvelé knihy. Toto je recenzia na prvú z nich.
Pripútajte sa, prosím
Pripútajte sa, prosím znie ako rada pre väčšiu bezpečnosť automobilistov, ale hovorí o tom, ako sa v partnerskom vzťahu správať, aby nás to k sebe navzájom pripútavalo. V partnerských vzťahoch sú príťažlivé aj odpudivé sily. Väčšinu z nich si vytvárame sami svojím správaním a presvedčeniami.
Knihu napísal novinár Karol Sudor vo forme rozhovoru s terapeutkou Júliou Halamovou. V knihe prechádzajú dôležitými témami – emócie a ich význam, pozitívna a negatívna komunikácia vo vzťahu, diskutujú o vzťahových potrebách, nevyhýbajú sa ani sexualite vo vzťahu, nevere, hádkam a na konci sa zameriavajú na dlhodobé budovanie vzťahu a zmenám vo vzťahu.
Ja si z každej knihy, čo ma zaujme, robím poznámky, tak tu s vami nazdieľam pár zaujímavostí, aby som vás na prečítanie celej knihy navnadil.
Pár poznámok a zaujímavostí z knihy:
- Pre dobrý partnerský vzťah je najvplyvnejšia spokojnosť ženy. Možno sa pýtate prečo je to práve žena? Obvykle ženy viac prežívajú vzťahové kvality ako podstatnejšie, v porovnaní s mužmi, ktorí mávajú viac uspokojujúcich činností a oblastí mimo vzťah (nemyslím teraz neveru).
- Ľudia, ktorých milujeme ovplyvňujú oveľa intenzívnejšie naše telesné procesy aj prežívanie. Ľahšie nám dvihnú adrenalín či zrýchlia tep (vystresujú nás), ale ho aj vedia spomaliť, či zrýchliť odplavenie adrenalínu (vedia nás upokojiť).
- Socializované emócie, teda naučené formy prejavovania alebo neprejavovania emócií ovplyvňujú naše partnerské správanie. Ženy sú častejšie naučené hanbiť sa a potláčať hnev. Muži sú socializovaní, aby neprejavovali smútok či strach – miesto toho však častejšie prejavujú hnev a agresiu.
Vzťahová väzba
Paralelne s týmito knihami o partnerských vzťahoch som čítal dve knihy o vzťahovej väzbe, takže odkazy na vzťahovú väzbu v knihe Júlie Halamovej som si do poznámok dal tiež.
- Pripútajte sa, prosím – naše pripútavacie správanie a prežívanie je zásadne ovplyvnené tým, ako sa k nám správali rodičia v detstve. Rodičovský prístup, ich emocionálna citlivosť voči deťom, kľúčovým spôsobom ovplyvňuje emocionálne prežívanie, sebavedomie a vzťahovú väzbu dieťaťa. V detstve vznikli naše základné emocionálne aj vzťahové schémy, vrátane vzťahu k sebe. Kto ťa vedel objať, potešiť, poláskať, upokojiť a porozumieť v detstve? Ak ste mali niekoho, kto sa ku vám láskavo správal, tak je možné, že aj v dospelosti viete mať podobný vzťah k samým sebe aj k svojim partnerom.
- Vnútorný monológ, to ako sa rozprávate sami so sebou, akým spôsobom na vás hovorí váš vnútorný hlas, je skoro vždy zvnútornený postoj vašich rodičov ku vám (napríklad kárajúcim a ponižujúcim – Si neschopný! Nikto ťa nemá rád!).
- Ak ste mali láskavých rodičov, tak aj váš vnútorný hlas bude ku vám láskavý. Ak boli vaši rodičia hodnotiaci, nároční, chladní, ponižovali vás a vysmievali sa vám, tak taký bude váš vnútorný hlas. Aj keď sa od rodičov odsťahujete, či dokonca už nebudú nažive. Ako sa k nám správajú rodičia, tak sa k sebe správame aj my sami. (Dobrá správa je, že sa to dá zmeniť.)
Komunikácia a partnerské potreby
- Ak neviete povedať „Nie!“, tak váhu nebude mať ani vaše „Áno!“, pretože na všetko prikyvujete.
- Ak partnerovi ublížite, tak len úprimná a viditeľná hanba, vedie k odpusteniu. Ak len odprsknete: Tak dobre, tak sorry! – ospravedlnenie nebude fungovať. Všetci veľmi dobre vnímame úprimnosť alebo opovrhovanie.
- Partnerský vzťah má zásadný vplyv na náš život – v dobrom vzťahu sa nielenže cítime dobre, ale budeme aj zdravší, či dokonca vďaka tomu budeme dlhšie žiť!
- Pripútajte sa, prosím – sa dá preložiť do rôznych prejavov správania – mať fyzickú blízkosť, ale aj emocionálnu prístupnosť (opakom je uzavretosť), mať takzvanú emocionálnu rezonanciu, čiže reagujeme na to, čo partner hovorí a robí (opakom je nezáujem a chlad) a prejavujeme oddanosť (dávať najavo, že s partnerom počítame do budúcnosti dlhodobo).
Sexualita
- Väčšina ľudí v dotazníkoch uvádza, že chce mať jedného, dvoch partnerov za život. Napriek sexuálnej slobode, netúžime po promiskuite tak, ako by si mnohí chceli myslieť.
- Mnohé dlhodobé páry majú plánovaný sex a majú dohodnuté signály, ktorými si ukazujú, že dnes skončia v posteli. Tí, čo spoliehajú na to, že to „vášeň“ ich má priviesť k sexu s partnerom intuitívne a spontánne, sa dočkajú viac sklamaní a majú menej často sex.
- 1/3 žien a 1/2 mužov má problémy v sexuálnom živote. Tí s horším sexom sa aj menej o sexe s partnerom rozprávajú. Celkovo spolu hovoria menej ako 35 minút denne, čo ovplyvňuje emocionálnu blízkosť a potom aj dobrý sex.
- Sue Johnson hovorí o budovaní bezpečnej vzťahovej väzby k partnerovi. Tak ako si buduje dieťa bezpečnú vzťahovú väzbu k matke, tak si partneri budujú vzťahovú väzbu k sebe navzájom. Prejavuje sa to aj v sexe – a) odťažitý sex, b) synchrónny sex, c) utešujúci sex.
Ešte trocha o sexe
- Všetci máme sexuálne nabudzovače a sexuálne inhibítory (brzdiče). Niektorí sú citlivejší v jednej oblasti, iní v druhej. Pre dobrý partnerský sex je dobré poznať, čo nás aj druhého nabudzuje aj brzdí v sexuálnom vzrušení.
- Výskum na 16-tisíc ľuďoch zistil, že zvýšenie frekvencie sexu z mesačnej na týždennú frekvenciu priniesol zvýšenie šťastia ako keby zarobili o 50-tisíc dolárov ročne viac. Aj partnerský sex a šťastie sa dajú prepočítať na peniaze!
- Ženy sú naozaj viac sexuálne otvorené (vzrušené), keď muž pomáha s domácimi prácami. Skrátka, starostlivosť muža o domáce hniezdo, je pre ženy príťažlivá! A to ani nemusíte lascívne pohybovať trubicou od vysávača!
- Ak s partnerom udržiavate živé a blízke emočné puto, tak vzájomná sexuálna príťažlivosť nemusí nikdy prejsť. Oxytocín, hormón blízkosti, sa o príťažlivosť partnerov postará. Pripútajte sa, prosím, platí aj v tomto prípade – ak sa správajú obaja tak, aby sa cítili jeden k druhému blízki, tak budú mať aj viac dobrého sexu. Funguje špeciálne u žien.
Zhrnutie knihy Pripútajte sa, prosím
Kniha Pripútajte sa, prosím je výborný manuál pre singles aj pre páry, pre mladých milencov aj dlhoročných manželov. Niektoré vyjadrenia Júlie Halamovej možno budete vnímať ako rázne a jednoznačné, ale ja som so všetkými súhlasil, aj keď v recenziách sú niektorí čitatelia podráždení.
Kniha je napísaná múdro, prehľadne, venuje sa viacerým vzťahovým oblastiam, obsahuje štúdiami podporené vyjadrenia a napriek tomu je veľmi čítavo napísaná. Dozviete sa veľa a nebudete sa nudiť.
Recenzia druhej knihy Júlie Halamovej – Naštartujte sa, prosím – bude tu.
Ak vás zaujímajú knihy o živote singles aj živote v páre, tak určite si prečítajte tú našu. Alebo si ju vypočujte.
Každá fáza romantického vzťahu prináša svoje výzvy, ale aj príležitosti pre rast a rozvoj rôznych foriem a prejavov lásky. Skúsenosti z párových terapií a výskumy v oblasti vzťahov ukazujú, že najdôležitejšími faktormi pre dlhodobý úspech vzťahu je prejavovanie oddanosti, schopnosť otvorene komunikovať, riešiť umiernene konflikty a udržiavanie emocionálnej blízkosti aj napriek výzvam každodenného života.
V mojej knihe Labyrintom lásky je celá kapitola o tom ako pestovať pevný partnerský vzťah, aby ste krízy vo vzťahu zvládli čo najlepšie – tu nájdete zbierku odporúčaní, čo robiť a čo sú jazdci apokalypsy, ktorí váš vzťah zničia.